Concertgebouw Amsterdam

Amsterdam’da yer alan Concertgebouw, 1888 yılında inşa edilmiş olup şehrin en büyük konser salonlarından birisidir.

Alman besteci Brahms 1870’lerde Amsterdam’ı ziyaret ettiğinde yerli halkın kültür eksikliğini sert bir dille eleştirip, müziğini sergilemeye yarısı kadar layık bir salon bile bulamayınca bu kadar alay konusu olmaya dayanamayan Amsterdamlı iş adamları bir konsorsiyum kurarak yeni bir konser salonu yapmak için para toplamışlardır. 1881 yılında yapılan bir mimari proje yarışmasının sonucunda, şehrin yeni konser salonunun tasarımcısı olarak A.L. van Geht seçilmiştir. Neo-Rönesans yapının alınlığı ve sıra sütunlu ön cephesi dikkate değerdir. Tasarımcının müzik bilgisinin olmamasına karşın Ana Salon sahip olduğu akustik yapısı ile dünyaca ünlüdür.

Concertgebouw açılışından bu yana birçok kez yenilenmiştir. Bunların sonuncusu, 1983 yılında yapının temelleri ciddi bir tehlike ile karşı karşıya geldiğinde yapılmıştır.

Konser salonunun Küçük Salon’unda oda müziği konserleri düzenlenmektedir. Biletler genellikle 30-50€ civarındadır. Eylül ayından Mayıs ayına kadar her Çarşamba günü düzenlenen ücretsiz konserlere katılabilirsiniz. Yaz aylarında ise özel konserler düzenlenmektedir. Konser salonunda düzenlenen turlar ise yaklaşık 1 saat sürmektedir. Tur boyunca Büyük Salon, Küçük Salon, perde arkası etkinlikleri ve soyunma odaları gibi yapının özel alanları gezdirilmektedir.

Concertgebouw Amsterdam 2
Concertgebouw, Amsterdam

Konser salonu olarak tasarlanan Concertgebouw günümüzde çok işlevli bir merkez haline gelmiştir. Bina çeşitli toplantılara, sergilere, konferanslara ve siyasi toplantı gibi çeşitli organizasyonlara ev sahipliği yapmaktadır.

Concertgebouw Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Concertgebouwplein 10, Amsterdam
  • Ulaşım: Tramvay ile ulaşım: Museumplein, Van Baerlestraat (3, 5, 12); Musuemplein, De Lairessestraat (16)
  • Ziyaret Bilgileri: Turlar: Pazartesi 12.15 & 17.00.
  • Giriş Ücretleri: 10€
  • Web: www.Concertgebouw.nl
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın