Conciergerie Paris

Conciergerie, Paris’in en karanlık anlarına sahne olan şehrin önemli yapılardan biridir. 1301-1315 yılları arasında Philippe de Bel tarafından yaptırılan saray sahip olduğu Gotik mimarisi ile dikkat çekiyor. Yapıldığı dönemde dünyanın en önemli saraylarından olan Conciergerie ilerleyen yıllarda birçok önemli olaya sahne olmuştur.

1417 yılında kral, Marais’e taşınınca saray yönetim ve hukukun merkezi haline gelmiştir. Binanın bazı bölümleri kralın malikâne koruyucuları ve görevli kapıcılar tarafından yönetilen bir hapishaneye çevrilmiştir. 1. Henri’ye suikast düzenleyen Ravaillac Concierge burada işkence görmüştür. Yapının dehşet yuvasına dönme zamanı ise devrim dönemine rastlar. 1793’te yaklaşık dört bin insan giyotin ile idam edilmeden önce burada tutulmuştur. Devrimden sonra ise yine önemli kişilerin hapsedildiği bir yer olarak korunmuştur. Bu önemli kişilerden en bilineni ise Napolyon III dür.

Harika bir Gotik mimariye sahip Silahlı Askerler Salonu (Salle des Gens d’Armes), Ortaçağ’dan kalma mutfaklar, 11. yüzyıldan kalma işkence odası, Bonbec Kulesi ve hapishane Conciergerie’de gezip görebileceğiniz önemli bölümlerdir. Dışarıda yer alan 1370 yılına ait şehrin ilk saat kulesi (Tour de l’Horloge) de Conciergerie’nin bir diğer önemli noktasıdır.

Günümüzde Conciergerie’de konser ve şarap tadımı gibi etkinlikler de düzenlenmektedir.

Conciergerie Ziyaret Bilgileri

  • Adres: 2 Bd du Palais, 75001 Paris
  • Metro: “Cite” metro durağı üzerinden Conciergerie’ye ulaşabilirsiniz.
  • Ziyaret Saatleri: Yapı her gün 09.30-18.00 (Kasım-Şubat sonu 09.00-17.00) saatleri arasında gezilebilir. 1 Ocak, 1 Mayıs ve 25 Aralık tarihlerinde kapalıdır.
  • Giriş Ücretleri: 7 Euro
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın