Concorde Meydanı Paris

Concorde Meydanı, Paris’in en büyük ve ünlü meydanıdır. Tuileries Bahçeleri ile Şanzelize Caddesi arasında yer alır. Kral XV. Louis’in emriyle yapılan meydan 8 hektardan büyük olup sekizgen yapıdadır.

1755-1765 yılları arasında Mimar Jacques-Ange Gabriel’in çalışmaları sonucunda tamamlanan meydan, XV. Louis Meydanı adını almıştır. Kraliyete karşı yapılan Fransız Devrimi sırasında meydanın ortasında bulunan Louis heykeli meydandan kaldırılmış ve buraya giyotin konulmuştur. 1792 yılında yaşanan olaylar sonucunda aralarında XVI. Louis’in de bulunduğu 1119 kişi (kimi kaynaklarda 2800 ya da 4000 kişi) giyotin ile idam edilmiştir.

1795 yılında meydan günümüzdeki adını almıştır. Meydanın korkunç geçmişini unutturması için 1836 yılında Luksor Tapınağı’ndan getirilen Dikilitaş eklenmiştir. Concorde Meydanı’ndaki bu Dikilitaş’ın uzunluğu 23 metredir. Daha sonra meydana iki adet çeşme ve Fransız kentlerini simgeleyen 8 adet heykel eklenmiştir.

Concorde Meydanı Paris
Concorde Meydanı, Paris

Meydan günümüzde şehrin en hareketli noktalarından biridir. Her 14 Temmuz günü Şanzelize Caddesi’nde düzenlenen geçit törenlerinin zirveye ulaştığı yer burasıdır.

Concorde Meydanı’na Ulaşım

  • Adres: Place de Concorde, 8th arr. Paris (Şanzelize’nin güneydoğu ucu)
  • Metro: “Concorde” metro durağı ile meydana ulaşabilirsiniz.
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın