Cordoba'da nerede kalınır reheri

Cordoba’da Nerede Kalınır? Bölgeler ve Otel Tavsiyeleri

Cordoba’da nerede kalınır?” yazısında Endülüs turu kapsamında ziyaret edebileceğiniz kentin en popüler konaklama bölgeleri hakkında detaylı bilgiler bulabilirsiniz. Gerçi Cordoba‘da gezilip görülmeye değer yerlerin neredeyse tamamına yakını, belirli bir alan içerisinde toplanıyor. Yine de yaptığınız bölge seçiminin sizin için tatmin edici sonuçlar doğurmasını istiyorsanız, bazı detaylara dikkat etmeniz gerekiyor.

Sizin için hazırladığım rehberde sadece Cordoba’da konaklama yapılabilecek bölgelerin özelliklerine yoğunlaşmakla kalmayıp, otel önerilerinde de bulundum.

Otel Tavsiyesi: Cordoba’da nerede kalınır yazısı boyunca her bütçeye göre otel tavsiyeleri vereceğim ama hızlıca tavsiye isteyenler önerebileceklerim;

Cordoba’da Nerede Kalınır?

Cordoba'da konaklama yapılacak bölgeler
Cordoba’da nerede kalınır haritası. Haritayı Google Maps‘te açmak için tıklayın.

Cordoba’da konaklama yapabileceğiniz 3 bölge bulunuyor. Bunlar:

 1. Kentin tarihi kısmını oluşturan Juderia & Old Town;
 2. Tarihi atmosferin modern olanaklarla harmanlandığı Şehir Merkezi;
 3. Diğer şehirlerine ulaşım kolaylığı sağlayan Tren İstasyonu Çevresi & Vial Norte;

Otel seçiminizi sizlere önerdiğim son bölgedeki seçenekler arasından yapsanız bile kentin tarihine ışık tutan mekânlara ve diğer cazibe noktalarına rahatça ulaşabilirsiniz.

1. Juderia & Old Town

Cordoba Konaklama Juderia otel tavsiyeleri

Cordoba, bir zamanlar Hristiyan, Yahudi ve Müslüman toplulukların bir arada, uyum içerisinde yaşadıkları bir kentmiş. Günümüzde ise şehirde yaşayan Yahudi ve Müslümanlar’ın sayısı bir hayli azalmış.

Ancak geride bıraktıkları kültürel ve mimari zenginliğin izleri korunmaya devam etmiş. Eğer bu izlerin peşindeyseniz, Juderia ve Old Town sınırları içerisindeki tesislerde konaklamanızı tavsiye ederim.

Juderia ve Old Town, “Cordoba’da nerede kalınır?” araştırması yapan gezginlerin en çok tercih ettikleri konaklama bölgesi olma özelliği taşıyor. Bu durumun ortaya çıkmasında mahallenin tarihi dokusunun payı yadsınamayacak boyutlarda. Üstelik bölgedeki sokakların çoğunluğunun dar olması, motorlu taşıt trafiğini ciddi oranda azaltıyor.

Yahudi Mahallesi‘nin Arnavut kaldırımlı sokaklarında yürürken bir anda Casa Andalusi gibi özel mekânlarla karşılaşabilirsiniz. Müzeye dönüştürülen ev, Endülüs sivil mimarisi hakkında detaylı bilgiler içeriyor.

Bölgede dolaşırken Arap mutfağından izler taşıyan yemekleri tadacağınız restoranlara da denk gelebilirsiniz. Yalnız burada konaklarken, planladığınız tüm aktivitelerden önce zamanınızın bir kısmını kudretli Mezquita‘ya ayırmanızı öneririm.

 Bu bölgedeki en popüler oteller: 

 • 3★ NH Córdoba Califa: Booking.com puanı 8,6 olan 3 yıldızlı NH Córdoba Califa, konuklarını birçoğu şehir manzaralı, geniş odalarda ağırlıyor. Mimarisinde Endülüs’e özgü detaylar barındıran otel, Cordoba AVE Tren İstasyonu’na ve Kurtuba Camii‘ne yakın mesafede faaliyet gösteriyor. Detaylı bilgi ve rezervasyon için tıklayın.
 • 3★ Eurostars Maimonides: “Cordoba’da nerede kalınır?” sorusunun yanıtını Yahudi Mahallesi’nin kalbinde arayan gezginlere önereceğim bir diğer tesis olan 3 yıldızlı tesisin Booking.com puanı 8,5. Aydınlık ve ferah odalara sahip otelden, Kongre Sarayı’na ve Roma Köprüsü’ne gitmek yalnızca 5 dakika sürüyor. Rezervasyon için tıklayın.
 • 4★ NH Collection Amistad Córdoba: Booking.com kullanan gezginlerin ortalama 8,9 değerlendirme puanı verdikleri 4 yıldızlı otel, katedrale sadece 200 metre mesafede hizmet veriyor. Tasarımında orijinal ayrıntılara yer verilen otelde konaklayan gezginler, özellikle yüksek konfor seviyesine vurgu yapıyor. Rezervasyon için tıklayın.
 • 4★ Eurostars Conquistador: Mezquita’nın tam karşısında konaklamak istiyorsanız, Booking.com puanı 8,8 olan 4 yıldızlı Eurostars Conquistador tam da aradığınız seçenek olabilir. İşlevselliğin ön planda olduğu oda tasarımlarına sahip otelin, havalimanı ile arasında 7 kilometrelik mesafe bulunuyor. Detaylı bilgi ve rezervasyon için tıklayın.
 • 5★ Eurostars Palace: Paseo de la Victoria üzerinde faaliyet gösteren 3 yıldızlı Eurostars Palace, Booking.com kullanan gezginlerden ortalama 8,9 puan almış, modern bir tesis. Mezquita ve La Juderia yakınında otel arayışı içerisindeki gezginler için bu otel, bence biçilmiş kaftan. Detaylı bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

2. Şehir Merkezi

İspanya Endülüs Cordoba şehir merkezi otel tavsiyesi

Cordoba’nın tarihi dokusu, şehrin neresine giderseniz gidin peşinizi bırakmıyor. Fakat kentte, hem bu dokuya aşina olmanızı sağlayacak hem de kısıtlı da olsa modern olanaklar sunan bölgeler de bulunuyor.

Eğer sizin de aklınızda bu tarz bir yerde konaklama fikri varsa, “Cordoba’da nerede kalınır?” araştırmanızda şehir merkezi otellerine öncelik verebilirsiniz.

Cordoba şehir merkezi otelleri, ağırlıklı olarak Juderia’nın kuzeyinde faaliyet gösteriyor. Birbirlerinden pek de uzak olmadıkları için iki bölge arasındaki mesafeyi yürüyerek rahatça aşabilirsiniz. Tabii dilerseniz kentteki en önemli toplu taşıma ağından, yani otobüs seferlerinden yararlanabilirsiniz.

Şehir merkezi aynı zamanda yemyeşil parkları ile ilgi odağı olmayı sürdürüyor. Juderia sınırları içerisindeki otantik gümüş atölyeleri, burada yerlerini daha modern tarzdaki mağazalara bırakıyor. Ancak kentin kalbindeki meydanlar, gece hayatı olanakları bakımından kentin geri kalanı ile benzer profil çiziyor.

Özellikle Plaza de San Miguel ve çevresindeki otelleri tercih ederseniz, bölgenin sahip olduğu tüm bu olanaklardan daha kolay yararlanabilirsiniz.

 Bu bölgedeki en popüler oteller: 

 • 3★ La Boutique Puerta Osario: Mezquita’ya yalnızca 15 dakika uzaklıktaki 3 yıldızlı tesis, “Cordoba’da nerede kalınır?” sorusunun yanıtını şehir merkezinde bulmayı amaçlayan gezginlere önereceğim ilk tesis. Booking.com puanı 8,8 olan otel ile havalimanı arasındaki mesafe arabayla 20 dakikada aşılıyor. Detaylı bilgi ve rezervasyon için tıklayın.
 • 4★ Eurostars Azahar: Booking.com puanı 9,5 olan 4 yıldızlı Eurostars Azahar’ın Eski Şehir bölgesi ile arasında 5 kilometrelik mesafe bulunuyor. Kentin yeni otellerinden biri olması, konfor seviyesinin yüksekliği ve simge yapılara yakınlığı, otelin gezginlerden yüksek puan almasının ana nedenleri. Detaylı bilgi ve rezervasyon için tıklayın.
 • 4★ Soho Boutique Capuchinos & Spa: Konuklarına sunduğu hizmetler arasında araba kiralama da olan 4 yıldızlı bu otel ise Eski Kent sınırları içerisinde yer alıyor. Booking.com puanı 9,0 olan tesisten; Plaza de las Tendillas ve Plaza de la Corredera’nın da aralarında bulunduğu birçok önemli noktaya kısa sürede ulaşabilirsiniz. Detaylı bilgi ve rezervasyon için tıklayın.
 • 5★ Hospes Palacio del Bailio: 16. yüzyıldan kalma bir sarayda konaklama fırsatını kaçırmak istemiyorsanız, rezervasyonunuzu bir an önce 5 yıldızlı Hospes Palacio del Bailio’da yaptırmanızı tavsiye ederim. Eski Şehir’in kalbindeki lüks otelin, Booking.com puanı 9,2. Detaylı bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

3. Tren İstasyonu Çevresi & Vial Norte

Cordoba'da konaklama yapılacak bölgeler, tren istasyonu ve çevresi

“Cordoba’da nerede kalınır?” araştırmanız için sizlere incelemenizi önereceğim son bölge tren istasyonu çevresi. Bu bölgede konaklamayı tercih ederseniz, dilediğiniz an Cordoba tatilinizi uzun süre etkisinden kurtulamayacağınız güzellikteki bir Endülüs turuna dönüştürebilirsiniz.

Özellikle AVE trenlerinin kalktığı istasyondan Almogacares Kavşağı‘na kadar uzanan bir buçuk kilometrelik Vial Norte üzerinde aradığınız özellikte bir otel kolaylıkla bulabilirsiniz.

Vial Norte üzerinde faaliyet gösteren otellerin bir diğer öne çıkan artısı ise şehrin turistik bölgelerine yakın olmaları. Roma Köprüsü, Palacio de Viana, Mezquita gibi simge yapılara, mağazalara ve eğlence yerlerine buradan yürüyerek kısa sürede ulaşabilirsiniz.

21. yüzyılın başlarında kullanıma açılan caddenin koşmak ve bisiklete binmek için ideal yapıda olduğunu, tren istasyonu çevresindeki otel önerilerime geçmeden önce ayrıca belirtmek istiyorum.

 Bu bölgedeki en popüler oteller: 

 • 3★ Tryp Córdoba: Booking.com puanı 8,6 olan 3 yıldızlı Tryp Córdoba, yüksek hızlı tren istasyonuna ve otogara sadece 500 metre uzaklıkta hizmet veriyor. Cordoba Camii ile Alcazar Kalesi ve Bahçeleri’ne yakınlığı dışında yüksek hizmet kalitesine sahip olması gezginlerin burayı sıkça tercih etmelerindeki en önemli neden. Rezervasyon için tıklayın.
 • 4★ AC Hotel Cordoba, a Marriott Lifestyle Hotel: Avangart tarzı ile dikkatleri üzerine çeken 4 yıldızlı otel; geniş odaları ve merkezi konumu sayesinde Booking.com kullanıcılarından ortalama 8,4 puan almış. Yüksek hızlı trenlerin kalktığı istasyonun tam karşısında yer alan otelden, havalimanına arabayla 20 dakikada ulaşabilirsiniz. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.
 • 4★ Hotel Cordoba Center: “Cordoba’da nerede kalınır?” sorusuna halen daha istediğiniz gibi bir yanıt bulamadıysanız, son olarak 4 yıldızlı bu tesise göz atmanızı tavsiye ederim. Booking.com puanı 8,8 olan otel, Manzana de Oro sınırları içerisinde, kentin tarihi kısmına ulaşımın kolay olduğu bir lokasyonda hizmet veriyor. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Cordoba’da Şehir İçi Ulaşım

Cordoba'da nerede kalınır şehir içi ulaşım araçları

Avrupa’nın ikinci en büyük Eski Şehir bölgesini sınırları içerisinde barındıran ve UNESCO’nun Dünya Mirası listesine dâhil edilmiş en büyük yüz ölçümüne sahip kent olan Cordoba‘da, ilgi çekici mekânların neredeyse tamamı birbirine yakın mesafede yer alıyor.

Bu nedenle gezginler genelde kentin zenginliklerini daha rahat keşfedebilmek için yürümeyi tercih ediyor. Zaten güneyde Guadalquivir Nehri, kuzeyde Plaza de las Tendillas ve batıda Paseo de la Victoria ile çevrelenen Eski Şehir’in dar sokakları, motorlu taşıt kullanımına pek uygun değil.

Araç trafiğinin yoğunlaştığı yer olarak ise Plaza de las Tendillas’tan Avenida de America’ya kadar uzanan bölge öne çıkıyor. Kentin görece daha modern kısmını oluşturan bu kesimde, yolcu taşıma görevini otobüsler üstleniyor. Cordoba’yı İspanya‘nın diğer şehirlerine bağlayan tren istasyonu ile otogar da yine bu bölgede bulunuyor.

Cordoba Otel Fiyatları ve Rezervasyon

Cordoba otel rezervasyonu

Cordoba, büyük bir şehir değil. Ancak turistik öneminden dolayı yüz ölçümü ile orantılandığında otel sayısının oldukça fazla olduğunu rahatça söyleyebilirim.

Çeşitli yıldız kategorisindeki otellerden pansiyonlara, kiralık ev seçeneklerinden hostellere kadar bütçenize uygun birçok seçeneği kentin dört bir yanında bulabilirsiniz. Üstelik otellerde bütçenizi pek de zorlamayacak fiyatlarla konaklama yapabilirsiniz.

Cordoba ile ilgili tek dikkat etmeniz gereken konu, kente ilginin mayıs ayında zirve yapması diyebilirim. Zaten bu aya, yerel halk “Cordoba’nın Mayısı” diyor. Çünkü kente seyahat etmek için en ideal hava şartları bu dönemde yaşanıyor.

Eğer Cordoba’yı en güzel döneminde ziyaret etmeyi planlıyorsanız, siz de benim gibi Booking.com aracılığıyla en az 3-4 ay öncesinden rezervasyonunuzu yaptırabilirsiniz. Böylece zaten uygun seviyelerde olan oda fiyatlarını daha da aşağıya çekebilirsiniz.

Üstelik ödemeyi otele ulaştığınızda yapabilirsiniz. Kullanıcılarına en iyi fiyat garantisini sunan site üzerinden gerçekleştirdiğiniz rezervasyonunuzu, gerekli hallerde otel giriş tarihine 24 saat kalana kadar iptal edebilirsiniz. Booking.com’da yer alan tüm Cordoba otellerini incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Özetle Cordoba’da Nerede Kalınır?

Cordoba'da nerede kalmalı otel tavsiyeleri

Cordoba’da konaklama yapabileceğiniz 3 bölge bulunuyor. Eski Kent olarak da anılan Juderia, bu bölgeler arasında en popüler olanı. Çünkü burası tarihi yapılar ve yerel kültürü tanımanızı kolaylaştıracak mekânlarla dolu.

Kentin bugünkü dokusunu kazanmasında pay sahibi olan tüm medeniyetlerin izleri, tarihi Yahudi Mahallesi’nde sizlerle buluşmayı bekliyor.

“Cordoba’da nerede kalınır?” sorusuna yanıt ararken incelediğiniz bölgenin modern olanaklar bakımından zengin olması sizin için önemliyse, şehir merkezine odaklanmanızı tavsiye ederim.

Plaza San Miguel başta olmak üzere bölgedeki meydanların birçoğu, gerek eğlence gerekse de alışveriş imkânları bakımından gayet yeterli düzeydeler. Bu açıdan bakıldığında tren istasyonu çevresi de ideal bir seçenek olarak gezginlerin karşısına çıkıyor. Özellikle Vial Norte otelleri, kentin simge yapılarına yakınlığı nedeniyle sıkça tercih ediliyor.

Cordoba’da otel tavsiyesi konusuna gelecek olursak da; muhtemelen Endülüs’ün bu güzel şehrinde en fazla 1-2 gece geçirmeyi planlıyorsunuzdur. Bu yüzden Old Town ve Juderia‘da yer alan  3★ NH Córdoba Califa, 4★ NH Collection Amistad Córdoba, 5★ Eurostars Palace adlı tesislerde konaklamanızı tavsiye ederim.

Eğer tercihiniz şehir merkezi ve tren istasyonu çevresindeki otellerden yana olacaksa da 3 yıldızlı Tryp Córdoba, 4 yıldızlı Eurostars Azahar ve AC Hotel Cordoba adlı otellere göz atabilirsiniz.

Cordoba seyahatiniz boyunca ihtiyacınız olabilecek tüm önemli bilgilere Cordoba gezilecek yerler başlıklı içeriğimizde bulabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top