CosmoCaixa Barselona
CosmoCaixa Barselona

CosmoCaixa, Barselona’nın modern bilim müzesidir. 1998 yılında yenileme çalışmaları nedeniyle kapatılan müze 2004 yılında geri açılmıştır. İçerisinde çevre, doğa, bilim ve uzay ile ilgili kalıcı ya da geçici sergiler bulunmaktadır.  1909 tarihli Modernista tarzındaki bir binada yer alan müze Büyük Patlama’dan bilgisayar çağına kadar bütün bilim tarihini kapsayan çeşitli sergilere ev sahipliği yapmaktadır.

Müzenin en dikkat çekici kısmı; balıklar, sürüngenler, böcekler, memeliler, kuşlar ve sürüngenlerle dolu bir sulak Amazon ormanlarının canlandırıldığı bölümdür. Diğer sergi alanları arasında büyük patlama teorisinin ele alındığı Madde Odası, farklı kayaç türlerinin incelendiği Jeoloji Duvarı ve bir planetaryum vardır.

CosmoCaixa içinde büyük bir hediye dükkânı ve bir kafe restoran yer alıyor. Müzeye ulaşmanın en kolay yolu; FGC treniyle Plaça de Catalunya’dan Avinguda del Tibidabo istasyonuna gelmek ve sonra caddeyi yürüyerek geçip, çevre yoluna gelmeden tam önce sola dönmektir.

CosmoCaixa Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Teodor Roviralta 47-51, Barselona
  • Ulaşım: “FGC Treni” ile müzeye ulaşabilirsiniz.
  • Ziyaret Bilgileri: Salı-Pazar 10.00-22.00. Giriş ücretli. Her ayın ilk Pazar günü ücretsiz.
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın