couchsurfing nedir

Couchsurfing, en temel anlamıyla bir konaklama ve konuk severlik sitesidir. Kelime anlamına bakarsak “kanepe arama” anlamındadır ve aslında işleyiş bu kadar basittir! Ücretsiz olan bu site, 2004 yılında Casey Fenton, Daniel Hoffer, Sebastian Le Tuan ve Leonardo Bassani de Silveria tarafından küçük bir yatırım olarak kurulmuştur. İzlanda’da bir grup öğrenciye evlerini tanımadıkları ya da henüz tanımadıkları arkadaşları ile paylaşma maili ardından bu site oluşturulmuştur.

Couchsurfing aracılığı ile evinize dünyanın farklı yerlerinden misafir alabilir ya da siz seyahat ederken kalacak yer bulabilirsiniz. Yaklaşık 10 milyon kişinin 200 binden fazla şehirden katılımı ile couchsurfing aracılığı ile bulacağınız seçenekler oldukça fazladır.

Couchsurfing sadece kalacak yer sağlamaz. Kültür değişimi, yeni arkadaşlıklar, yeni dünyalar keşfetme imkanı sunar. Ayrıca seyahat ederken gidip bir otelde kalmak yerine yerel bir evde oranın insanları ile kalmak size kültürü tanıma şansı verir. Yaşadığınız şehirde ya da yakın bir şehirde couchsurfing topluluklarını takip edebilir, dans, dil, kitap kulübü gibi sosyal etkinliklere katılabilirsiniz.

Couchsurfing Nasıl Kullanılır?

Dünyanın her yerinde arkadaşlarınız var, sadece henüz tanışmadınız” düşüncesini benimseyen Couchsurfing‘i kalacak yer bulmak, evinizi ya da şehrinizi seyahat edenler ile paylaşmak için kullanabilirsiniz. Öncelikle bir profil oluşturarak kendinizi, yaşam tarzınızı, amacınızı anlatmalısınız. Profilinize fotoğraf eklemek işe yarar. Sonrasında etrafınızda Couchsurfing kullananları bulup onlarla iletişime geçmek işleyişi anlamanızı yardımcı olabilir. Eğer seyahat edecekseniz gideceğiniz yeri ve orda kalabileceğiniz seçenekleri araştırmayabilirsiniz. Bu süreçte referansı ve cevap yüzdesi çok olan kişileri tercih etmenizde fayda var. Işleyişi az çok kavradıktan sonra arkadaşlarınıza sunabileceğiniz barınma şeklini belirtebilirsiniz. Bundan sonrası yeni dünyalar tanımaya ve ağırlamaya kalıyor!

Couchsurfing Kullanırken Nelere Dikkat Etmeli?

Bir etkinliğe katılmadan, birileri ile tanışmadan ya da misafir etmeden önce profillerin gerçekliğini ve güvenilirliğini araştırın. Eğer hiç bilmediğiniz bir bölgede bir organizasyona katılacaksanız yeri ve katılımcıları inceleyin. Profillerdeki eksik bilgileri sorgulayın. Ev sahibinin mahremiyet olarak belirttiği kuralları iyi okuyun. Bir anlaşmaya varmadan önce aklınıza takılan her şeyi sorun. Gideceğiniz evin kurallarını bilin. Eğer rahatsız hissettiğiniz bir durum varsa ev sahibi ya da misafiriniz ile ortak yol bulmaya çalışın. Eğer güvende hissetmezseniz yetkililer ile iletişime geçin.

Sistemi incelemek isterseniz tıklayın: https://www.couchsurfing.com/

İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın