Cumhuriyet Müzesi, Ankara

Ankara Cumhuriyet Müzesi ya da bilinen diğer adıyla II. TBMM Binası, Ankara gezilecek yerler listemizdeki en önemli yapılardan biridir. Müze binası Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun ve başlangıç yıllarının yaşandığı önemli bir binadır. I. Türkiye Büyük Millet Meclisi binasının kapasite yetersizliği sebebiyle bu binaya taşınma zorunluluğu doğmadan önce burası Cumhuriyet Halk Fırkası merkezlerinden birisi olma görevini üstlenmiştir.

Ankara Cumhuriyet Müzesi binası Mimar Vedat Tek imzasını taşımaktadır. Cumhuriyetin ilk yıllarıyla Osmanlı’nın son dönemlerinin mimarlarından olan Vedat tek bu yapıda her iki dönemin de mütevazı örneklerini sergilemektedir. Burası meclis binası olarak kullanırlarken çeşitli amaçlar için kullanılan odalar bugün Cumhuriyet tarihine ışık tutan eserler arasında yer almaktadır. Bu odalar arasında Atatürk İlkeleri Odası, Atatürk İnkılapları Odası gibi isimlerle isimlendirilen odalar yer almaktadır. Bu odaların geçmişinde ise kanunlarla ilgili komisyon çalışmalarının yapıldığı mekanlar, mescit veya başka işlevleriyle tasarlanmış odalar olma özelliği bulunmaktadır.

Ankara Cumhuriyet Müzesi içinde geçmişte genel kurul salonu olarak kullanılan alanda muhteşem bir görsel işitsel sergi düzenlenmektedir. Atatürk’ün tarihsel değer taşıyan Nutuk yapıtından bazı bölümlerin sesli olarak ziyaretçilere verildiği alanda aynı zamanda bu Nutuk’un okunduğu anlar balmumu heykelleriyle canlandırılmıştır.

Cumhuriyet Müzesi (II. TBMM Binası) Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Cumhuriyet Müzesi, 06030 Ankara/Ankara, Türkiye
  • Ziyaret Gün ve Saatleri: Pazartesi günleri hariç  her gün ziyaret edilebilmektedir. Ziyaret saatleri 09.00 ve 17.00 saatleri arasındadır. Müze öğle tatilinde kapalıdır.
  • Notlar: Ziyaret bilgileri dönemsel olarak değişebilir. Güncel bilgiler için lütfen internet sitesini kontrol edin.
Uygun Uçak ve Otobus Biletleri
Balayı Turları

PAYLAŞ
Gezi rehberleri ve yurt içi yurt içi çeşitli destinasyonlar hakkında bilgiler, advertorial reklam içerikleri...

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın