Sivas Gezi Rehberi
Çifte Minareli Medrese

Sivas, Cumhuriyet’in ilk adımlarının atıldığı şehirlerimizdendir. Tarihimizde önemli bir yeri olan ve batıyla doğu arasında köprü olan Sivas’ta hem tarihten, hem de doğal termallerden bir çok örnekler görebilirsiniz. Olur da bir gün tatilinizi farklı kılıp,  Anadolu topraklarında geçirmek isterseniz planlarınızın içinde bulundurmanızı tavsiye edeceğim Sivas’ı es geçmeyin.

Peki Nasıl Giderim?

Sivas’a ulaşım karayoluyla her yerden mümkündür. Ancak rahatına düşkünler ve zamanına önem verenler için  İstanbul’dan direk, diğer illerden İstanbul aktarmalı Türk Hava Yolları uçuşlarını tercih edebilirler.

Sivas Kongre Müzesi

Şehirde ilk görmenizi tavsiye edeceğim yer, tarihi önemi büyük olan Sivas Kongre müzesidir.  Atatürk ve arkadaşlarının zamanında karargah olarak kullandığı, sonradan müze haline getirilen bu bina, şehrin tam göbeğindedir, hatta kalbidir. 🙂

Bilgi: Yapının zemin katı Etnografya müzesi, üst katı Atatürk ve kongre müzesidir. Müzede ayrıca Atatürk özel arşivi bulunmaktadır.

Sivas Kongre Müzesi
Sivas Kongre Müzesi

Çifte Minareli Medrese

Sivas Kongre Müzesi’nin hemen karşı caddesinde olan Çifte Minareli Medrese müzeden çıkan ziyaretçilerini çağırırcasına heybetiyle görülmeyi bekliyor. Anadolu’daki en abidevi medreselerden olan yapıyı isim okunamadığından kim tarafından kesin olarak bilinmiyor. Gördüğünüzde içinizi bir hüzün kaplayacak bu manzara karşısında maalesef  bu yapı çok yıkıma uğramış ve çok az bir kısmı ayakta kalmıştır.

Bilgi: İki kattan ve dört evyandan oluşan bu yapıda, taç kapının üzerindeki minareler, Çini bezemelerle süslenmiştir. Ayrıca, hastane ve okul olarak da kullanılmış ve ön cephesi Halil Edhem beyin ilgilenmesiyle yıkılmaktan kurtulup özelliğini korumuştur.

Sivas tarihinin yanı sıra şifalı su kaplıcalarıyla da şehre gelen ziyaretçilerine sağlık hizmeti vermektedir. Termal, özellikle yaz aylarında gurbetçi vatandaşlarının akınına uğramaktadır.

Bilgi: 50 santigrat derecenin üzerinde kaplıca suyunun kimyasal özelliğe; florür içeren kalsiyum, magnezyum, sodyum, sülfat, hidrokarbonat ve karbonat klorürlü sudur. Fiziksel özelliği sinir sistemi, sindirim sistemi solunum yolu, romatizma ve daha bir çok hastalığa iyi gelmektedir.

Dip-Not: Otel ve faydalanacağınız gibi çadır kurma şansına da sahipsiniz.

Sivas Gezi Rehberi
Çifte Minareli Medrese

Tödürge Gölü

Sivas’a yaklaşık 50 km uzaklıkta olan bu göl tam bir kuş cennetidir. Etrafında uçuşan envai çeşit kuş seslerinin verdiği huzur buraya gelen herkesi kendine hayran bırakacaktır.

Şehirden biraz olsun uzaklaşıp buraya geldiğinizde karşılaştığınız manzaradan çok etkileneceğinize hiç şüphem yok.  Benden söylemesi buraya gelir gelmez “belki şehrin denizi yok ama nefis bir gölü var.” diye aklınızdan geçirebilirsiniz hatta geçti bile. 🙂

Kayıkla gezilerin de yapıldığı gölün çevresindeki dinlenme tesisleri tüm yorgun dostlarına kucak açmaktadır. Gölde dalış sporu imkanının yanı sıra, “ben spor yapmaya değil, yemeye geldim.” Diyenler içinde, bir çok çeşit balıkta yetiştirilmektedir ve hatta parmaklarınızı yercesine lezzetlidir.

Tavsiye: Gölün etrafında dolaşmanız sizi baya yoracaktır, bu yorgunluğunuzu mutlaka mangal keyfi yaparak atmalısınız.

Ulaşım: Sivas merkez otogarından Zara’ya hareket eden otobüs ve minibüsleri kullanabilir, özel aracınızla yaklaşık 50 km sonra ulaşabilirsiniz.

Dikkat: Sivas’a kış aylarında gelmeyi planlıyorsanız aman diyeyim doğan güneşe aldanmayın. Yöre halkının deyimiyle “güneş ışılıyor ama fışılıyor.” Yani güneşli havada da dondurucu diyebiliriz. 🙂

Sivas Tödürge Gölü
Tödürge Gölü

Eğri Köprü

Köprü Sivas’ın güneydoğusunda, eski Malatya yolu üzerinden şehir merkezine 3 km uzaklıktadır. Selçuklu dönemine ait olduğu bilinen ve Kızılırmak üzerine inşa edilen bu köprü, doğudan batıya düz şekildeyken ortada güneye doğru eğik olarak kesme taştan inşa edilmiştir. İsmini de buradan almaktadır.

Eğri köprüye vardığımda beni ilk olarak balıkçılar karşıladı, eminim ki sizde gider gitmez benzer manzaraya şahit olacaksınız. Bu anı ölümsüzleştirmek istiyorsanız fotoğraf makinanızın deklanşörüne basmaya hazır olun!

Dikkat: Köprü 2006 yılından bu yana araç trafiğine kapatılmıştır.

Bilgi: Köprünün 18 gözü bulunmaktadır.

Yöre halkının kendilerine yiğidin harman olduğu yerdeniz yakıştırmalarının yaptığı ve misafirperverliklerinin göstergesi olan; “gel hele gardaş gezmeden önce sana bir kelle gırdırıym.” Sözünü herkesten duyacağınız Anadolu şehri Sivas’ı gezdiğinize pişman olmayacaksınız. 🙂

Yemeden Gelme: Kelle, etli pide, katmer.

Sivas Eğri Köprü
Eğri Köprü
PAYLAŞ
Gezi rehberleri ve yurt içi yurt içi çeşitli destinasyonlar hakkında bilgiler, advertorial reklam içerikleri...

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın