Dam Meydanı Amsterdam

Dam Meydanı, Amsterdam’ın merkezinde yer alan, şehrin en ünlü meydanıdır. Yerli halk tarafından kısaca Dam olarak bilinen meydan, Amsterdam’a ismini veren Amstel Nehri boyunca kurulu olan 13. yüzyılda inşa edilmiş ilk barajın bulunduğu yerdir.

Bir zamanlar balık pazarı olan Dam Meydanı, 17. yüzyılda buradaki belediye sarayı ve yakınındaki borsa sayesinde, Amsterdam’ın siyasi ve ticari yaşamının merkezi haline gelmiştir. Meydan günümüzde halen şehrin en önemli yerlerinden biri olup hem gün boyu hem yerli halkın hem de turistlerin yoğun ilgi gösterdiği yerler arasında yer alır. Özellikle yaz aylarında meydanda kurulan lunapark genç yaşlı birçok gezginin keyifli anlar yaşamasını sağlayan güzel bir etkinliktir. Meydan çevresinde çeşitli kafe, restoran, otel ve hediyelik eşya alışverişi yapabileceğiniz mağazalar yer alır.

Eğer Amsterdam'da kalacağınız otelinizi kendiniz seçecekseniz Amsterdam'da nerede kalınır? başlıklı yazımı mutlaka okumanızı tavsiye ederim. Yazı boyunca son Amsterdam seyahatimde konaklayıp memnun kaldığım 3★ Hotel ibis Amsterdam Centree başta olmak üzere  3★ RHO Hotel, 4★ Hotel Estheréa, 5★ NH Collection Amsterdam Grand Hotel Krasnapolsky gibi şehirdeki en popüler otelleri inceleyebilirsiniz.

Dam Meydanı çevresinde şehrin birçok önemli yapısı yer almaktadır. Koninklijk Paleis (Kraliyet Sarayı), Nieuwe Kerk, Ulusal Anıt, Madame Tussauds Müzesi, Damrak Caddesi, De Bijenkorf, Kalverstraat ve NH Grand Hotel Krasnapolsky bu bölgede yer alan en önemli yerlerdir.

Dam Meydanı Çevresinde Yer Alan Önemli Yapılar

Amsterdam Kraliyet Sarayı (Koninklijk Paleis ): Meydanın en dikkat çekici yapısı olan yapı şehrin 17. yüzyıldaki gücünü temsil eder. Günümüzde Kraliyet törenlerinde kullanılır.

Dam Meydanı Amsterdam
Amsterdam Kraliyet Sarayı

Nieuwe Kerk: Yeni Kilise olarak bilinen yapı 1814 yılından beri Kraliyet etkinliklerine ev sahipliği yapar.

Nieuwe Kerk Amsterdam
Nieuwe Kerk

Ulusal Anıt: Dam Meydanı’nın tam ortasında yer alan ve 22 metrelik dikilitaşa sahip beyaz anıt II.Dünya Savaşı’nda ölen Hollandalıların anısını yaşatır. Yerli yabancı tüm gezginlerin tercih ettiği bir buluşma noktasıdır.

Dam Meydanı Amsterdam 3
Ulusal Anıt, NH Grand Hotel Krasnapolsky ve De Bijenkorf

Madame Tussauds Müzesi: Dünyanın en ünlü balmumu heykel müzesi olan Madame Tussauds’un Amsterdam şubesi meydana bakan binada yer alır. Müzede çeşitli efektlerle yapılan gösterilen yanı sıra dünyaca ünlü simaların balmumu heykelleri sergilenir.

Madame Tussauds Müzesi Amsterdam
Madame Tussauds Müzesi

Damrak Caddesi: Şehrin en hareketli ve ünlü alışveriş caddelerinden biri olan Damrak, meydana hemen yakın konumda yer alır.

Amsterdam gezilecek yerler
Şehrin en hareketli noktalarından Damrak Caddesi.

De Bijenkorf: Şehrin en ünlü alışveriş merkezi hemen meydanda yer alır.

Kalverstraat: Araç trafiğine kapalı olan Kalverstraat, şehrin bir diğer ünlü alışveriş caddesidir.

NH Grand Hotel Krasnapolsky: Amsterdam’ın ünlü ve gösterişli oteli meydanın yıllardır eskimeyen simge yapılarından biridir. Hollanda’daki en büyük beş yıldızlı otel olan Grand Hotel Krasnapolsky 1866 yılında Polonyalı göçmenler tarafından kurulmuştur. Burada kalmasanız bile güzel restoranında yemek yemeye gidebilirsiniz.

Kısacası, Dam Meydanı ve çevresinde Amsterdam gezilecek yerler listenizde mutlaka yer alması gereken bir çok önemli yer bulunmaktadır. Amsterdam geziniz boyunca mutlaka meydana bakan kafelerden birinde oturup şehrin en güzel ve hareketli meydanını gözlemleyin.

Dam Meydanı Ulaşım Bilgileri

Dam Meydanı’na şu tramvay durakları ve hat numaraları üzerinden ulaşabilirsiniz;

Dam (4, 9, 16, 24); Dam/Paleisstraat (14); Dam/RaadHuisstraat (1, 2, 4, 5, 9, 13, 16, 17)

Uygun Uçak ve Otobus Biletleri
PAYLAŞ
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 30'dan fazla ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın