Dam Meydanı Amsterdam bilgi ve fotoğrafları

Amsterdam’ın Kalbinin Attığı Yer: Dam Meydanı

Amsterdam’ın adını aldığı Dam Meydanı hem şehir merkezi olması hem de çevresinde pek çok tarihi ve turistik yer bulunması sebebiyle kente giden her turistin uğradığı, bildiği, gördüğü bir yer.

Başka bir deyişle Dam Meydanı’na uğramayacağınız bir Amsterdam gezisi mümkün değil. O yüzden “bu meydanı bu kadar özel yapan ne“, “çevresindeki turistik yerler neler“, “Dam Meydanı için ne kadar zaman ayırmalıyız” gibi sorularınızın olması da doğal.

O halde Dam Meydanı Hakkında Bilmek İsteyeceğiniz Her Şey yazısında buranın tarihinden bugününe, turistik yerlerinden dinlenme köşelerine kadar her detayına değinelim. Ve siz de elinizde hap gibi bir rehberle şehri ve bu en önemli meydanını keşfedin.

Dam Meydanı Hakkında Bilgiler

Dam Meydanı Amsterdam merkez meydanı

Dam Meydanı tarihi ve burada görebileceklerinize geçmeden önce meydanın tipik bir Kuzey Avrupa şehri meydanlarından olduğunu söyleyeyim. Doğal olarak tabii…

Eğer İspanya, İtalya, Fransa gibi ülkelerde çeşitli meydanları gördüyseniz buraların çevresinde tarihi yapılar ve turistik mağazalar olduğu kadar, bol bol da cafe ve restoran bulunduğunu fark etmişsinizdir. Hiçbir işiniz olmasa bile o meydanlarda bir cafede oturup kahve veya bira eşliğinde etrafı seyreder, huzurla birkaç saat geçirirsiniz.

Dam Meydanı da dahil olmak üzere Kuzey Avrupa meydanları ise güneyden çok daha farklı. Kültürlerin çok farklı olmasından gerek, Hollanda, Almanya, Danimarka gibi ülkelerde meydanlarda fazla restoran, bar, cafe bulunmaz.

Güneyde sosyalleşme ve keyfin merkezi olan meydanlar kuzeyde hareketin merkezidir. Ve Dam Meydanı da bu sınıfın en güzel örneklerinden biri.

Dam Meydanı Tarihi

Dam Meydanı hakkında bilgiler

Şehrin en kıymetli suyu Amstel Nehri 13. YY’da şimdiki Dam Meydanı’nın olduğu yerde bir gölete dönüşüyormuş ve bu göletin çevresindeki köy ise Amstelredam olarak biliniyormuş.

Şimdilerde kentin en hareketli alışveriş caddesi olan Damrak ise o dönemde ticaret gemilerinin bu gölete ulaştığı kanalmış. Yüzyıllar içerisinde –ticaretin de merkezi olması sebebiyle- köy büyümüş ve bugün Amsterdam olarak bildiğimiz şehre evrilmiş.

Parke taşlarıyla döşeli Dam Meydanı bugün şehrin sadece turistik ve ticari hayatının merkezi ve şehri gezen her turistin de uğrak noktası.

Dam Meydanı Gezilecek Yerler

Amsterdam Dam Meydanı'nda görülecek yerler

Dam Meydanı çevresinde Güney Avrupa kentleri gibi cafe, restoran gibi keyifle dinlenecek çok yer olmadığını yazının başında belirtmiştim. Ancak bu tarz yerleri meydana çıkan sokaklarda bol bol bulabilirsiniz.

Önemli günlerde kutlamaların yapıldığı, bazen ikinci el kitap satışlarının gerçekleştirildiği, şehirde bir protesto yapılacaksa bunun tek adresi, festivallerin merkezi olan bu meydana gittiğinizde görmeye değer yapılar ve müzeler ise…

Konninklijk Sarayı

Kraliyet Sarayı Dam Meydanı bireysel tatil planı

Amsterdam gezilecek yerler listemizin en önemli noktalarından biri olan Dam Meydanı ve çevresinde görülmeye değer çok şey var ancak meydana hakim olan ön cephesiyle Konninklijk Sarayı bunlar arasında en önemlisi.

Tabii buraya saray deniliyor ancak sadece Napolyon’un kardeşi Louis Bonaparte döneminde 4 yıl süresince saray olarak kullanılmış.

1648 yılında Campen tarafından belediye binası olarak tasarlanan yapı hem içi hem de dış cephesi olarak dönemine özgü bir ihtişama sahip. Sembolik ögelerle dolu olan saray aslında “Yurttaşlar Salonu“, “güç ve bilgelik figürleri“, “adalet ve barışı sağlayan Apollo tasvirleri“, “Ikarus’ın düşüşünü gösteren rölyef” ve Rambrandt’ın öğrencileri tarafından yapılan çeşitli resimler, kabartmalar, Artus Quellien ve Rombout Verhulst’un yaptığı heykellerle Amsterdam’ın gücünün doruğunda olduğu yılları son derece başarılı bir şekilde yansıtıyor.

Louis Bonaparte ülkeyi terk ettikten sonra da Kraliyet Sarayı olarak kalan Konninklijk Sarayı bugün sadece önemli günlerde törenler için kullanılıyor.

Niuewe Kerk (Yeni Kilise)

Nieuwe Kerk Dam Meydanı

Adı Yeni Kilise olabilir ancak yeni ve eski kavramları da biliyorsunuz göreceli. 16. YY’da yapılan bu kilise de aslında şehirdeki Oude Kerk’e (Eski Kilise) kıyasla yenidir.

1814 yılından beri Kraliyet etkinliklerine de ev sahipliği yapan kilise asıl şehirdeki uluslararası sergilerin burada yer almasından dolayı önemli bir yapı.

Ulusal Anıt (National Monument)

Ulusal Anıt, Dam Meydanı

İkinci Dünya Savaşı’nda ölen Hollandalılar’ın anısına yapılan 22 metrelik dikilitaş meydanın en görünen yerinde bulunuyor. 1956 yılında yapılan anıt aynı zamanda özgürlüğün de bir simgesi.

Madame Tussauds Müzesi

Dam Meydanı balmumu müzesi

Londra’daki Madam Tussauds Müzesi’nin bir şubesi olan Amsterdam Madame Tussauds geçmişte yaşamış veya günümüzde yaşayan ünlülerin gerçeğine çok yakın görünen balmumu heykellerinin sergilendiği bir yer.

Yalnız giriş ücreti (20 Euro civarıydı) biraz yüksek. Yine de Madame Tussauds Müzesi’ne giderseniz sadece balmumu heykeller değil, son kattaki pencereden büyüleyici Dam Meydanı ve Damrak manzarasını görmeyi de unutmayın.

Dam Meydanı Amsterdam square

Dam Meydanı ve çevresindeki önemli turistik yapılardan kısaca bahsettim ancak burada görmeye değer yerler bundan ibaret değil.

Meydana çıkan Damrak, Rokin ve Kalverstraat Caddeleri ile tarihi ve görsel değeriyle Grand Hotel Krasnapolsky de burada ilginizi çekebilecek diğer yerlerden.

Dam Meydanı Nerede ve Nasıl Gidilir?

Dam Meydanı harita konumu

Şehrin merkezi olması sebebiyle Amsterdam’da her yol Dam Meydanı’na çıkar. Tren İstasyonu’ndan yürüyerek 5 dakikalık mesafede olan meydana otobüs ve tramvay gibi toplu taşıma araçlarının da hemen hepsi uğrar (Dam Meydanı Tramvay Durağı).

Dam Meydanı Civarında Konaklama Alternatifleri

Dam Meydanı otel tavsiye
Hotel V Nesplein, bölgede konaklama yapabileceğiniz güzel bir tesis. Oteli incelemek için tıklayın.

4★ Hotel V Nesplein: Dam Meydanı’na 150 metre mesafede yer alan Hotel V Nesplein tarihi bir binada, sade ve şık bir şekilde dekore edilmiş odalarla hizmet veriyor.

İçerisinde bir restoran ve barı da bulunan otel Booking.com’da 9,2 gibi çok yüksek bir misafir memnuniyetine sahip. Otel Dam Meydanı çevresinde yer alıyor ancak Rambrandt Meydanı, Anne Frank’ın Evi, Van Gogh Müzsi gibi diğer turistik yerlere de çok yakın. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Dam Meydanı Swissotel konaklama
Eğer şehrin kalbi olan Dam Meydanı çevresinde güzel ve kaliteli bir tesiste konaklamak isterseniz Swissotel‘i tercih edebilirsiniz. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

4★ Swissotel: Tam olarak Dam Meydanı’nda yer alan Swissotel hem turistik hem de iş seyahatlerinde konaklamak için uygun bir tercih. Restoran, bar, fitness salonu ve iş merkezi gibi bünyesinde çeşitli ihtiyaçlara cevap veren otelin dekorasyonu da son derece zarif. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Şehirde konaklama yapabileceğiniz tüm bölgelerle ilgili bilgi ve tavsiyelerimizi Amsterdam’da nerede kalınır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz. Bunun haricinde genel bilgilerden gezilecek yerlere, alışverişten ulaşıma kadar tüm bilgileri Amsterdam gezi rehberi başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Booking.com

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top