De Gooyer Yel Değirmeni Amsterdam
De Gooyer Yel Değirmeni 2

Funenmolen olarak da bilinen De Gooyer Yel Değirmeni, Amsterdam sınırları içinde ayakta kalabilmiş altı yel değirmeninden en merkezi olanıdır. 1725 yılında yapılan yapı, ülkede modern kanatların kullanıldığı ilk tahıl değirmenidir.

Nieuwmarkt manzarası gören değirmen bir zamanlar günümüzde bulunan yerinin batısında yer almaktaydı. 1814 yılında yapılan Orange Nassau kışlası rüzgârlarını kestiği için yel değirmeni parçalar halinde daha doğuda olan Funenkade’ye taşındı. Sekizgen ahşap yapı, daha önceden su pompalamakta kullanılan ve 1812 yılında yıkılmış olan eski bir değirmenin temelleri üzerine kurulmuştur.

Belediye Meclisi tarafından 1925 yılında satın alınan De Gooyer Yel Değirmeni’nin alt kısmı, küçük pencereleri ve saman çatısıyla ev olarak kullanılmaktadır. Şansınız varsa değirmenin geniş kanatlarıyla gıcırdayarak döndüğünü görebilirsiniz.

De Gooyer Yel Değirmeni Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Funenkade 5, Amsterdam
  • Ulaşım: Tramvay ile ulaşım : Hoogte Kadijk (10)
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın