De Krijtberg Amsterdam

De Krijtberg, Amsterdam’ın ünlü kiliselerinden biridir. Etkileyici bir Neo-Klasik kilise olan Krijtberg, 1884 yılında gizli bir Cizvit şapelinin yerine yapılmıştır. Asıl adı Franciscus Xaveriuskerk olan kilise Alfred Tepe tarafından tasarlanmıştır.

Kelime anlamı olarak “Tebeşir Tepesi” olan kilisenin adının önceden bölgede yer alan bir tebeşir tüccarından geldiği düşünülmektedir.

Kilisenin dış cephesinde, ön cephenin darlığından uzaklaşmak için yapılan iki büyük çan kulesi dikkat çeker. Süslemeli iç mekânda ise Neo Gotik tasarımın bazı güzel örneklerini görebilirsiniz. Vitray pencereler, parlak renklere boyanmış duvarlar ve bol bol altın kullanılması Protestan kiliselerinin sadeliği ile büyük bir karşıtlık oluşturur. Yüksek altarın önünde sola doğru Aziz Francis Xavier’in, sağıdaysa Cizvit Mezhebinin kurucusu Aziz Ignatius’un heykeli bulunur. Daha önceden gizli bir şapelde yer alan, 18. yüzyıl tarihli Meryem’in Günahsız Gebeliği ahşap heykeli de dikkat çekicidir.

De Krijtberg Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Singel 448, Amsterdam
  • Ulaşım: Tramvay ile ulaşım: Koningsplein (1, 2, 5)
  • Ziyaret Bilgileri: Salı-Perşembe ve Pazar 13.30-17.00, ayinlerden 30 dakika önce. Pazartesi-Cuma 12:30-17:45, Cumartesi 17:15, Pazar 09.30, 11.00, 12.30 ve 17.15. Ücretsiz.
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın