Debod Tapınağı Mdarid

Debod Tapınağı, Madrid’de yer alan ve MS 4. yüzyılda inşa edilmiş bir tapınaktır. Mısır döneminde Adijalamani tarafından yapılan ibadethane Aswan Barajı’nın sularının yükselmesinin ardından korunabilmesi için İspanya’ya armağan edilmiştir.

Madrid’in ortasında bulunan bu tapınak, 1968 yılında burada yeniden inşa edilmiştir. İçerisinde Antik Mısır ile ilgili eserler görülebilir. Tapınak, yaşam ve bereket sembolü men’in betimlendiği kabartmalar mutlaka görülmelidir. Debod’un etrafında Parque del Oeste’nin bahçeleri bulunmaktadır. Bu bölümde şehir manzarası oldukça büyüleyicidir.

Günümüzde tapınak binasının korunması için çeşitli önlemler alınmaya çalışılmaktadır. Madrid gezilecek yerler listemizdeki en ilginç yapılardan biri olan bu tapınağı gezi listenize ekleyebilirsiniz.

Temple of Debod
Debod Tapınağı, Madrid

Debod Tapınağı Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Calle Ferraz, 1, 28008 Madrid
  • Ulaşım: Plaza de Espana ya da Ventura Rodriguez metro istasyonundan tapınağa ulaşabilirsiniz.
  • Ziyaret Gün ve Saatleri: Salı – Cuma 09:45 – 13:30, 16:15 – 18:00, Cumartesi ve Pazar 10:00 – 13:45 arasında ziyaret edilebilir.
  • Giriş Ücretleri: Giriş ücretsizdir.
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın