delhi gezi rehberi bilgileri

Modern bir hayatın aktığı geniş caddeleri ve alışveriş merkezleriyle Yeni Delhi, sokaklarında evsizlerin yaşadığı, her köşede yiyecek ve benzeri şeylerin satıldığı tezgahlarıyla, tozu dumanıyla Eski Delhi

Dünyanın en kalabalık kentlerinden biri olan Delhi milyonlarca turisti tezatlıklarıyla kendine çekiyor. Delhi gezi rehberi yazısının her bir satırında fark edeceğiniz geleneksel ve modernin karışımı, dini bir merkez ile büyük bir finans merkezi, tarihi, yemekleri, insanlarıyla bambaşka bir dünya.

Tarihi, şehri ortadan ikiye bölen ve Hinduizm’deki en kutsal nehirlerden biri olan Yamuna Nehri kadar eski. İnsanı ayrı, yemekleri ayrı, sokakları ayrı güzel Delhi tanıklık ettiği her çağda küllerinden yeniden doğarak adeta reenkarnasyonu ispat etmeye çalışıyor.

Delhi gezi rehberi yazısında neler bulacaksınız?

Delhi Gezi Rehberi

Delhi gezi rehberi yazısında sizlere iki defa ziyaret ettiğim bu şehri tanıtmaya çalışacağım. Okuyanlar ve gezenler dilerim en az benim kadar keyif alır bu büyülü şehirden.

Tarihi ve Yönetim Şekli: Delhi tarih boyunca Indraprastha, Tughlakabad, Jihanpanah, Füruzabad, Purana Qila, Şahcihanabad ve İngilizler tarafından 1911’de kurulan Yeni Delhi olmak üzere 8 farklı şehre ev sahipliği yapmış.

Bu dönemde Moğol, Afgan, Timurlenk, Pers ve Tuğlak gibi farklı hükümdarlıklar görmüş ve her bir hükümdarlık şehirde kendi izlerini bırakmış. İngilizler’in 1911’de Yeni Delhi’yi kurduğunu söyledim ama aslında kenti ele geçirmeleri 1800’lü yılların başlarına kadar gider. Ancak çok büyük bir direnişle karşılaşmalarından ötürü bir düzen sağlamaları 100 yıla yakın bir zaman almış.

Bugün Hindistan 28 eyalet ve 7 birlik bölgesinden oluşan federal bir cumhuriyet ile yönetiliyor ve Delhi de bu cumhuriyetin başkenti.

Coğrafya: Asya’nın güneyinde, Hint Okyasnusu kıyılarında yer alan Hindistan’ın kuzeyinde Yamuna ve Aravali Nehirleri arasında yer alıyor.

İklim: Step iklimi yaşanan Delhi’de yıl boyunca sık sık yağış görülür. İklim ılımandır ve hava sıcaklıkları Kış mevsiminde 0-10 derece, yaz mevsiminde 20-30 derece arasında değişir. Şehri ziyaret etmek için en ideal aylar kuru mevsim olmasından dolayı Sonbahar veya İlkbahar aylarıdır.

Din: Hinduizm %80 ile en çok görülen din iken İslam %10-12 civarında görülüyor.

Dil: Remi dil Hintçe’dir ancak ülkede İngilizce de çok konuşulur ve hemen herkesin İngilizcesi iyi düzeydedir.

Saat Farkı: Hindistan Türkiye’den, yaz saat dilimine göre, 2,5 saat ileridedir.

Vize: Kapıda vize uygulamasının olmadığı şehre giderken seyahatiniz öncesinde Hindistan Konsooslukları’ndan vize almalısınız. Vize başvurusu online olarak yapılabiliyor ancak sonrasında parmak izi vermek için konsolosluğa gidilmesi gerekiyor.

Hindistan sadece diplomatik pasaport sahibi Türk Vatandaşları’na vize uygulamıyor ve turistik vize ücreti 2017 itibariyle 40 USD.

Para Birimi: IPR simgesiyle gösterilen Hindistan Rupisi’dir ve Ağustos 2017 itibariyle $1 = 64 IPR’dir.

Delhi Gezi Rehberi Ulaşım

delhi'de ulaşım

Delhi gezi rehberi yazısında da her zaman olduğu gibi ulaşım konusunu Delhi’ye ulaşım ve Delhi’de ulaşım alt başlıklarında anlatmak isterim.

Delhi’ye Ulaşım: Türkiye’den Delhi’ye direkt uçuş sadece Türk Hava Yolları tarafından İstanbul kalkışlı haftanın her günü karşılıklı olarak uygulanmaktadır. Uçuş süresi ortalama olarak 6 saat sürmektedir.

Air India da direkt uçuş düzenliyor gibi görünse de aslında Air India uçuşları THY tarafından yapılmaktadır. Fiyatlar sezona ve doluluk miktarına göre değişmekle birlikte 500-700 Euro arasında değişmektedir.

Yaklaşık 150-200 Euro daha uygun fiyatlı bir seçenek olan tek aktarmalı uçuşlar için Ethiad Havayolları veya Pegasus Airlines & Pegasus Asia veya Pegasus Airlines & Qatar Airways kombinasyonlarını da tercih edebilirsiniz.

delhi şehir içi ulaşım

Delhi’de Ulaşım: Bu kadar kalabalık bir nüfusu barındıran bir şehirde toplu taşıma için birden fazla alternatif olması gerekiyor ki Delhi bu sorunu yakın zamanda çözmüş bir kent. Metro, otobüs veya Rickshaw denilen üç tekerlekli çekçekler son derece konforlu ve uygun fiyatlı birer seçenek.

Metro: 14 farklı hatta servis veren metro sistemi şehrin hemen her yerine ulaşım sağlıyor. Üstelik klimalı trenler konforlu da. 1 günlük (100 Rupi) veya 3 günlük (250 Rupi) turist kartı satın alarak metro ile limitsiz seyahat edebilirsiniz. Şehrin metro haritası için tıklayın.

Otobüs: Hem DTC sightseeing turist otobüsleri hem de şehir içi toplu ulaşım otobüsleri olmak üzere kentte 800’e yakın otobüs rotaları var ve otobüs yolculuğu Delhi’deki en ucuz ulaşım şekli. Özellikle 2000’li yılların başında yapılan radikal değişikliklerle otobüs ulaşımı güvenli ve konforlu bir hale getirilmiş.

En uzak mesafe ücretinin 25 Rupi olduğu otobüsle ulaşım seçeneği için gitmek istediğiniz rotaya göre http://delhitravelhelp.in/ linkine tıklayarak otobüs arayabilirsiniz.

Auto Rickshaw: Her ne kadar taksimetre çalıştırmaları gerekse de Delhi’de bunu kabul eden Rickshaw bulmak çok zor. Öte yandan kısa mesafelerde son derece konforlu bir ulaşım şekli olması sebebiyle Delhi gezi rehberi yazısında mutlaka bahsetmem gerekiyor.

Eğer hem Rickshaw tutmak hem de normalden çok daha fazla ödeme yapmak istemiyorsanız aşağıda basit bir fiyat hesaplama yöntemi yazıyorum. Buna uygun fiyat veren Rickshawlarla şehir içinde istediğiniz yere ulaşım sağlayabilirsiniz.

  • Kilometre ücreti: 25 Rupi ilk 2 km için ve 8 Rupi sonraki her bir km için.
  • Gece tarifesi: 23:00 – 5:00 arası %25 ekstra
  • Bekleme ücreti: Her bir saat bekleme için 30 Rupi
  • Bagaj ücreti: 7,5 Rupi

Delhi’de Yeme İçme

delhi'de yeme içme

Samosadan tandooriye, masala soslu yemeklerden Hint tatlılarına kadar Delhi’de yemek bambaşka ve lezzetli bir deneyim. Hint yemek kültürü malzemeleri kullanma ve pişirme şekli açısından- bizim mutfağımızla da benzerlikler taşıdığı ancak çok farklı bir aroması olduğu için mutlaka yaşamanız gereken bir deneyim.

Aslında Hint Yemeklerinden uzun uzun bahsetmek isterim ancak bunun için Hindistan’da ne yenir yazısını okuyabilirsiniz. Delhi gezi rehberi yazısında ise bu şehirde nerelerde ne yiyebilirsiniz ondan bahsedelim.

Öncelikle Delhi’de sokak satıcılarından yemek yemek çok lezzetli olsa da herkese tavsiye edebileceğim bir seçenek değil. Titizliğe önem verenler zaten uzak durmalı ancak temizliği çok önemsemeyenlerde bile bizim bağışıklık sistemimiz bu yemeklere tepki verebilir.

Pizza Hut, KFC, Burger King gibi uluslarası fast food zincirlerinin Delhi’de en az 3-4 şubesi var, özellikle Yeni Delhi Bölgesi’nde bu taraz restoranlardan bulabilirsiniz.

Onun dışında en az bir akşam Hauz Khas Bölgesi’ne giderek orada da yemek yemenizi öneririm. Delhi’nin hemen dışındaki bu eski köy, yeni popüler eğlence bölgesi yüzlerce restoran ve barları ile her zevke uygun bir seçenek sunuyor.

Suvarna Mahal; Taj Hotels bünyesinde bir high-end restoran. Hint Kraliyet Ailesi yemekleri üzerine uzmanlaşmış restoranda fiyatlar da o doğrultuda yüksek.

Amour – The Patio Restaurant, Cafe & Bar; Hauz Khas’da bir teras restoranı. Hem Hint hem de dünya mutfağından çeşitli ve lezzetli yemekleri son derece romantik bir atmosferde sunuyor.

Bille Di Hatti; Yeni Delhi, Kamla Nagar’da çok daha uygun fiyatlı bir restoran. Özellikle Punjabi yemeklerinde uzmanlaşmış restoranda samosa ve lassi denemenizi tavsiye ederim.

Delhi Gezilecek Yerler

delhi'de gezilecek yerler

Hem Moğol, Pers ve Afgan dönemlerinden kalma İslami yapıları, hem Hinduizm’e ait tapınakları hem de İngiliz sömürge dönemlerinden kalmış daha yakın tarihli ancak benzersiz güzellikte yapıları, parkları ve pazarları ile Delhi turistere günlerce gezseler de bitiremeyecekleri seçenekler sunuyor. Delhi Gezilecek Yerler yazısında bu yerlerle ilgili detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Delhi’de Alışveriş

delhi'de alışveriş

Delhi’den Ne Alınır?

Delhi gezi rehberi yazısının bence en keyifli bölümü alışveriş. Her türlü şal, atkı, yatak örtüsü, çarşaf, nevresim, kıyafet Delhi’den çok uygun fiyatla alabileceğiniz ürünler arasında.

Ayrıca el sanatları konusunda da son derece zengin seçenekler olan Delhi’de seramik, gümüş, kumaş, ahşap veya deri gibi materyallerden üretilmiş her türlü ürünü çok ucuza alabilirsiniz.

Bunun dışında gümüş takılar da uygun fiyatlı ve ilginç tasarım seçenekleri mevcut. Ve elbette; binlerce çeşit baharat.

Delhi’de Nerede Alışveriş Yapılır?

delhi'de alışveriş yapılacak bölgeler

Dilli Haat: Yeni Delhi’de her türlü el sanatları, baharat, hazır giyim ve ev tekstili ürününü bulabileceğiniz, pazarlık yoluyla alış veriş yapılan benzersiz bir Pazar yeri. Her gün 11:00-22:00 arası açık ve güney, kuzey ve batı Delhi’de birer adet var.

Janpath ve Tibet Pazarı: Hareketli ve kalabalık olan Janpath’da Hindistan ve Tibet ürünü pek çok el işçiliği, hippi tarzı giyim, ayakkabılar ve resim satın alabilirsiniz.

Paharganj: Delhi’nin en büyük pazarı da diyebileceğim Paharganj Yeni Delhi Tren İstasyonu yanında ve tipik bir pazarda bulabileceğiniz her türlü baharati, dekorasyon objesi ve tekstil ürünü mevcut.

Chandi Chowk: Yüzlerce yıllık Chandi Chowk bölgesi şehirdeki en eski alış veriş merkezlerinden de biri. Bölgedeki her bir sokakta belli türde ürünler bir arada bulunuyor. Katra Neel kumaş için, Bhagirath Palace elektronik ürünler için, Dariba Kalan gümüş ve diğer takı işleri için, Khari Baoli Yolu ise baharat alış verişi için binlerce seçenek sunuyor.

Delhi’de geleneksel pazarlar dışında modern alış veriş merkezleri de var. Uluslarası zincir mağazaların şubelerini bulabileceğiniz bu AVM’lerden en önemlileri ise Select CITYWALK, City Square, Star City ve Pacific Mall. Tamamı Yeni Delhi Bölgesi’nde.

Delhi’de Nerede Kalınır?

delhi'de konakalama, nerede kalınır

Eğer sırt çantalı bir gezgin değilseniz Delhi’de konaklamak yapmak için 3 veya 4 yıldızlı oteller dışında bir alternatif aramamanızı öneririm. Ancak ben Delhi Gezi Rehberi yazısında sırt çantalı gezginler için uygun fiyatlı bir alternatif de önereceğim.

Andaz Delhi – A Concept By Hyatt Yeni Delhi’de, ulaşım açısında son derece avantajlı bir konumda ve özellikle restoranı çok başarılı. İş için gittiğimde kaldığım bu oteli bütçesi gecelik 100 USD’dan fazla olan gezginlere tavsiye ederim.

Wood Castle Grand ise gecelik 60 USD fiyat seviyesiyle temiz bir butik otel. Şehir merkezinde değil ancak metroya yürüme mesafesinde olması dolayısıyla her yere ulaşım çok kolay.

Meditation Palace’ı sırt çantalı gezginlere tavsiye ederim. Gecelik fiyatı 20 USD civarında ve hemen hemen bütün turistik noktalara çok kolay ulaşımı var.

Yeni Delhi’de konaklama konusunda genel bilgileri ve otel tavsiyelerimizi Yeni Delhi’de nerede kalınır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Booking.com

2 Yorum

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın