Ankara Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi

Devlet Resim ve Heykel Müzesi, Ankara gezilecek yerler listemizdeki önemli müzelerden biridir. Müzenin içinde bulunduğu bina öncelikle Türk Ocakları Merkez Binası olarak kullanılmıştır. 1930 yılında yapılan binası Halkevi olarak kullanılmış ve bu sürede pek çok sanat aktivitesi gerçekleştirmiştir. Ankara’da yaşayan halka pek çok değişik sanat dalını tanıtmıştır. İlk tiyatro, ilk resim sergisini, ilk opera ve ilk konser bu binada yapılmıştır.

Halkevi, 1979 yılında müzeye dönüştürülmüştür. Devlet Resim ve Heykel Müzesi adı verilen bu kültür dairesi o zamanlar oldukça fakirdi. Bina içinde sadece dört tane tablo bulunuyordu. Daha sonra pek çok kurumdan toplanan değerli tablolarla bugün müzenin içinde yaklaşık 3 bin eser bulunmaktadır.  Giriş kapısından girdiğinizde sizi geniş bir koridor karşılamaktadır. Devlet Resim ve Heykel Müzesi binasının alt katı kurs olarak kullanılmaktadır. Üst katta ise Atatürk Lobisi ve konser salonu yer almaktadır.

Müzede birinci bölüm diye adlandırılan yerde Cumhuriyet öncesi ressamların tabloları bulunmaktadır.  Namık Onat ve İbrahim Çallı gibi Cumhuriyet dönemi sanatçıların resimleri ise ikinci bölümde sergiye sunulmaktadır. Çalışmalarda en büyük desteği Sabancı Vakfı sunmuştur.

Uygun Uçak ve Otobus Biletleri
Balayı Turları

PAYLAŞ
Gezi rehberleri ve yurt içi yurt içi çeşitli destinasyonlar hakkında bilgiler, advertorial reklam içerikleri...

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın