Devlet Resim ve Heykel Müzesi hakkında bilgiler

Devlet Resim ve Heykel Müzesi, zengin koleksiyonu sayesinde Ankara’ya gelen sanatseverlerin keyifli saatler geçirmelerini sağlayan mekânların başında geliyor. Etnografya Müzesi’ne birkaç adım uzaklıktaki kültürel tesiste müzecilik faaliyetlerinin ve sergilerin yanı sıra konser, film ve tiyatro organizasyonları da düzenleniyor.

Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi Hakkında Bilgi

Namazgâh Tepesi’ndeki Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi’nin binası, II. Meşrutiyet’ten sonra kurulan Türk Ocakları tarafından genel merkez olarak kullanılması amacıyla 1927-1930 yılları arasında inşa edilmiş.

Tarih yapının projesi, 1926 yılında açılan yarışmada birinci olan ve Atatürk’ün isteği doğrultusunda Etnografya Müzesi binasının da çizimlerini yapan Mimar Arif Hikmet Koyunoğlu’nun imzasını taşıyor.

I. Ulusal Mimarlık Dönemi’nin en önemli eserleri arasında gösterilen yapıya görkem katan süslemelerin tümünde Türk kültürünü yansıtan motifler tercih edilmiş.

İnşa sürecinde kullanılan mermerler Marmara Adası’ndan getirtilirken, Türk taş ustalarının büyük bölümü cephede savaşırken öldüğü için Hikmet Koyunoğlu bulabildiği mezar taşı ustalarından yardım almak zorunda kalmış.

Türk Ocakları’nın kapatıldığı 1931 yılında Cumhuriyet Halk Fırkası’na devredilen tarihi yapı, halkın eğitim ihtiyacının karşılanabilmesi için 1952’ye kadar Ankara Halkevi olarak hizmet vermiş.

Sonraki dönemlerdeyse bina, yeniden açılan Türk Ocakları ile Milli Eğitim ve Milli Savunma bakanlıkları arasında sürekli olarak el değiştirmiş.

Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi turu

Binanın Devlet Resim ve Hheykel Müzesi haline getirilme süreci, Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’nün çabaları ve Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk’ün yakın ilgisi sonucunda gerçekleşmiş.

1976’da Kültür Bakanlığı’na devredilen yapı, Arif Hikmet Koyunoğlu’nun gözetiminde Mimar Abdurrahman Hancı tarafından planlanan proje kapsamında yenilenmiş. Bu sürecin ardından kamu kuruluşlarını gezerek müzede sergilenebilecek eserleri belirleme görevi Eşref Üren, Arif Kaptan, Turan Erol, Orhan Peker, Refik Epikman, Şefik Bursalı, Mehmet Özel ve Osman Zeki Oral’a verilmiş.

Bulunan 800 eserden müzeye alınmaya değer nitelikteki 500’ü arasından seçimi Prof. Turan Erol, Prof. Devrim Erbil, Prof. Mustafa Pilevneli, Mehmet Özel ve Müze Müdürü Tunç Tanışık’tan oluşan kurul yapmış. Müzenin açılış töreni ise 2 Nisan 1980’de yapılmış.

Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi Koleksiyonu

Devlet Resim ve Heykel Müzesi ziyaret saatleri

Müzenin 6 sergi salonuna yayılmış geniş koleksiyonu, 399 sanatçının değişik dönemlerde ürettiği 1289 parça eserden oluşuyor. Koleksiyonun büyük kısmı yağlı boya tablo ve heykellerden oluşurken seramik çalışmaları, özgün baskılar, fotoğraflar, Türk süsleme sanatları ile etnografik eserler de müzede sanatseverlere sunuluyor.

Silah Taciri, Timur’un Mezarı Başında, Gazi’ye Şükran isimli tablolar koleksiyona dahil edilen ilk eserler olmuş. Ardından Fikret Mualla’nın 26 adet yağlı boya çalışması Paris’ten satın alınarak Ankara’ya getirtilmiş. Bu alımlar küçük bir harcamayla gerçekleştirilirken, müzenin koleksiyonunun büyümesini sağlayan bağışlar da olmuş.

Bu bağışların başında 40 parçadan oluşan Şeref Akdik koleksiyonu, Çelik Gülersoy’un hat sanatındaki ustalığını konuşturduğu 7 eser ile Emel Korutürk’ün hünerli ellerinden çıkan İbrahim Çallı portreleri geliyor.

Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi nerede

Müze, Altındağ İlçesi’ne bağlı Sıhhiye Semti’ndeki Opera Meydanı’nda yer alıyor. Kızılay’da ya da Ulus’tan 15 dakikalık bir yürüyüşün ardından rahatlıkla ulaşabileceğiniz resim ve heykel temalı kültürel tesise toplu taşımadan yararlanarak gitmek isterseniz, Talatpaşa Bulvarı yönünde faaliyet gösteren tüm araçlara binebilirsiniz.

Otobüs ve minibüs seferleri daha fazla zamanınızı alabileceğinden sizlere ulaşımda metroyu tercih etmenizi tavsiye ederim. Sıhhiye’deki istasyonda indikten sonra 5 dakika içerisinde Etnografya Müzesi ile yan yana olan binaya giriş yapabilirsiniz.

Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi Ziyaret Gün ve Saatleri

Ücretsiz olarak ziyaret edebileceğiniz Ankara’daki Devlet Resim ve Heykel Müzesi, 15 Nisan-Ekim tarihleri arasında 09.00’dan 19.00’a kadar sanatseverleri ağırlıyor. 3 Ekim’de başlayıp 14 Nisan’da sona eren kış sezonu içinse kültürel tesisin ziyaret saatleri 08.00-17.00 olarak belirlenmiş.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı her tarihi ve kültürel alanda olduğu gibi bu müze de dini bayramların ilk günlerinde 13.00’dan itibaren kapılarını ziyaretçilerine açıyor.

Geçmiş yıllarda yaşanan hırsızlık olayları nedeniyle müzeye girişte güvenlik kontrolü yapılıyor. Ayrıca ziyaretçilerin kuralar gereği taşıdıkları çanta ve benzeri eşyaları kilitli dolaplara yerleştirmeleri rica ediliyor.

Başkentin turistik açıdan popüler tarihi ve kültürel mekânları hakkında detaylı bilgiler edinmek için “Ankara Gezilecek Yerler” başlıklı liste içeriğimizi inceleyebilirsiniz. Bu alanlara yakın konaklama tesisi önerilerini ise “Ankara’da Nerede Kalınır?” başlığı altında bulabilirsiniz.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın