İlk yerli otomobil, Devrim Otomobili

Devrim Otomobili, Türkiye’nin ilk ve tek yerli otomobil deneyimidir. 1961 yılı Cumhuriyet Bayramı törenlerinde Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel‘in kullanımına sunulan bu araç dört buçuk ay gibi kısa bir sürede tamamlanmıştır. Türkiye teknoloji tarihi açısından büyük bir devrime işaret eden bu araba ne yazık ki seri üretime geçememiştir.

Devrim Otomobili’nin tarihi 1960 darbesi sonrasına dayanır. Dönemin Milli Birlik Komitesi Başkanı ve Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel 1961 yılı Cumhuriyet Bayramı törenlerine yetişmesi şartıyla bir otomobil yapılması emrini verir.

Projenin başına da Engin Bozoğlu getirilir. Bozoğlu Devlet Demiryolları Fabrikaları ile Cer Daireleri bünyesinde çalışan mühendis ve teknik ekipten oluşan bir grubu Ankara’da toplar. Burada otomobilin üretilme yeri olarak Eskişehir demiryolu tesisleri kararlaştırılır.

Devrim Otomobili’nin tarihsel serüveni içinde Eskişehir daima önemli bir yer tutmuştur. Sivas ve Ankara’da otomobilin ilk motoru inşa edilmiş, bu motora daha sonra A tipi motor adı verilmiştir. Montaj ve deneme sırasında yaşanan aksaklıklar sebebiyle bu motorun bir türevi üretilmiş, buna da B tipi motor denilmiştir. B tipi motor tamamen Eskişehir fabrikalarında üretilmiş, burada montajlanmıştır.

Devrim Otomobili Eskişehir
Devrim Otomobili’nden kalan tek örnek günümüzde TÜLOMSAŞ fabrikası içerisinde sergileniyor.

Devrim Otomobili’nin üretilmesi bir hayalin sonucudur. Her ne kadar sürdürülebilir bir ekonomi ve sanayi hamlesinin bir sonucu olmasa da askeri gerekler için tasarlansa da bu hayalin bir yansıması olmuştur. O dönemde bu aracın üretilmiş olması ülke ufkunda sıçramaya yol açmıştır. Bu gün de geçmişin ufkunu yansıtması açısından bu otomobilin sergilenmesi önemli bir kültür ve yakın tarih anlatımı hizmetidir.

Eskişehir’in önemli değerlerinden olan Devrim Otomobili bugün TÜLOMSAŞ fabrikanın bahçesinde, özel bir alanda sergileniyor. Porsuk Çayı, Adalar ve Eskişehir Tren İstasonu’na hemen yakın konumda yer alan TÜLOMSAŞ fabrikasına bir kimliğinizi bırakarak girip Devrim Otomobilini inceleyebilirsiniz.

Devrim Otomobili Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Tülomsaş Hoşnudiye Mh. 26130 Eskişehir Türkiye
  • Ulaşım: 19 ve 23 numaralı minibüsler Tülomsaş Fabrikası’nın önünden geçmektedir. Ayrıca Kızılcıklı Caddesi ve Adalar Bölgesi’nden de kısa bir yürüyüş ile buraya ulaşabilirsiniz.
  • Ziyaret Bilgileri: Devrim Otomobili Tülomsaş Fabrikası içerisinde yer alır. Otomobilin bulunduğu alana giriş ücretsiz olup mesai saatlerinde ziyarete açıktır.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın