Sultanahmet Meydanı Dikilitaş

Dikilitaş, İstanbul‘un Sultanahmet Meydanı‘nda yer alan ve 390 yılında diktirilen yapıdır. İmparator Theodosius tarafından yaptırılan yapı, aslında MÖ 16. yüzyılda Mısır firavunlarından III. Tutmois için Amon Ra Tapınağı önüne yaptırılan iki obeliskten biridir.

Firavunlar döneminin bitmesi ile Mısır el değiştirmiş ve ele geçen anıtlar Romalılar tarafından şehirleri süslemek amacıyla kullanılmıştır. Bu anıt da bir süre başka yerlerde bulunmuş son olarak Theodosius tarafından günümüzdeki yerine başarıyla dikilmiştir.

19.6 metre uzunluğundaki yapının aslında bunun 3. katı olduğu düşünülmektedir. Şehrin en eski anıtlarından olan Dikilitaş, yaklaşık 200 ton ağırlığındadır. Granit üzerine hiyeroglif işlemeler görülebilir. Ayrıca anıt üzerinde Rumca, Yunanca ve Latince yazılar da mevcuttur.

Dikilitaş, 865 yılında meydana gelen bir depremde zarar görmüş ve anıttan ayrılan bir küre yerine konulamamıştır. Tarihi boyunca farklı anlamlar yüklenen anıt, Evliya Çelebi tarafından tılsımlı koruyucu olarak nitelendirilmiştir.

Dikilitaş İstanbul

Yapının çevresinde; Alman Çeşmesi, Yılanlı Sütun, Sultanahmet Camii, Yerebatan Sarnıcı, Ayasofya Müzesi gibi İstanbul gezilecek yerler listemizin en önemli gezi noktaları bulunmaktadır.

Dikilitaş Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Binbirdirek Mah., 34122 Fatih İstanbul
  • Ulaşım: Sultanahmet Camii’nin karşısında yer alan Dikilitaş’a Beyazıt ya da Eminönü’ne giden halk otobüsleriyle ya da tramvay ile Sultanahmet durağında inerek ulaşabilirsiniz.
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın