Disney Parkları ilk olarak 1955 yılında Kaliforniya, Amerika’da kurulmuştur. Wait Disney tema parkı adı altında kurulan bu yer, sonrasında gelişip büyüdükçe ve şubeleri açıldıkça Disney Park adını almıştır. Yaklaşık 130.000 kişinin çalıştığı Disney Parkları’nı ziyaret ettiğinizde tek seferde her şeyi görmeniz imkansızdır! Bu gerçeği kurucular ve çalışanlar da kabul eder. Aslında bir ticaret politikası gereği bu şekilde dizayn edilmiştir, yani parkı bir kez değil çok kez ziyaret etmeniz hedeflenmektedir.

Disneyland, Kaliforniya, Florida, Tokyo, Paris ve Hong Kong’da bulunmaktadır. Küçük büyük 7’den 70’e herkesin eğlenip iyi zaman geçirebileceği Disney Parkları hakkında bilinmeyen birçok gerçek vardır. Gezip görseniz de bilginiz olmadan farkedemeyeceğiniz bu gerçekler oldukça ilginçtir.

İşte Disney Parkları hakkında bilinmeyen o gerçekler:

1. Farklı parklarda farklı sürüş seçenekleri olsa da Indiana Jones ve Dinasour aslında hemen hemen aynıdır. Sadece yeri ve ışıklandırması farklıdır. Fakat ikisi de ilgi çekmektedir.

Indiana jones Disneyland

2. Disney’s Animal Kingdom‘da (Disney Hayvan Krallığı) yer alan Disco Yeti en büyük ve en karışık yaratıklardan biridir. Fakat çalışmaz! Çok karışık bir yapısı olduğu için her seferinde durur ve baştan başlatılması gerekir. Bu sorunu telafi etmek için bir ışıklandırma ile renklendirilir. Bu da ziyaretçilerin “Disco Yeti” adını takmalarına neden olur.

Disco Yeti Disneyland

3. Disneyland New Orleans Meydanı’nda Club 33 adında bir restoran olduğu hem bir sırdır, hem de bilinen bir gerçektir. Böyle olmasının nedeni belli belirsiz bir girişinin olması ve rezervasyonsuz girilememesidir. Yaklaşık 18 yıllık rezervasyon doludur ve 10.000 dolarlık bir ön ödeme alınmaktadır. Yani bugün gitmek için sıraya girseniz Club 33’de yemeğinizi ancak 18 yıl sonra yiyebilirsiniz! Bu restoran, ünlülerin, zenginlerin ve VIP misafirlerin uğrak noktasıdır.

club 33 disneyland new orleans

4. Başkanlar Salonu‘nda yer alan başkan heykelleri çağına uygun olarak tasarlanmıştır. Örneğin; bir başkan döneminde dikiş makinesi henüz yoksa kıyafetlerinin elde dikilmiş olduğunu açıkça görebilirsiniz. Heykeller de oldukça başarılı şekilde yapılmıştır.

Hall of Presidents disneyland

5. Beatles severler için Disneyland harika bir dünya olmayabilir. Çünkü John Lennon grubun dağılış belgelerini Disney Polynesian Resort’da imzalamıştır ve durum resmiyet kazanmıştır.

Beatles wax

6. Disney’de çektiğiniz tatil videonuzu Youtube‘a mı yüklemek istiyorsunuz? Eğer videoyu silmeniz istenirse şaşırmayın! Disney şirketi mimari, karakterler, müzikler, efektler gibi her bir unsurun kullanım hakkını gizli tutar. Bu yüzden herhangi bir paylaşım konusunda dikkatli olmanızda fayda vardır.

disneyland youtube

7. Amerika, Disneyland ana caddede yer alan sokak lambaları 19.yüzyıl benzeridir. Önceleri gazla çalışan lambalar 1970 yılında yaşanan gaz krizi sonrasında bir süre söndürülmüştür. Sonrasında nostalji yaratmak adına tekrar yakılmaya başlanmıştır. Günümüzde hala işler durumdadır ve farklı bir atmosfer yaratır.

disneyland lights

8. Disneyland tren yolunda işleyen trenlerde yakıt olarak kullanılmış kızartma yağı kullanılmaktadır. Yani aslında patates kızartması yediğinizde tren yakıtına da katkıda bulunmuş oluyorsunuz! Üstelik trenler ilerlerken etraf biraz da yemek gibi kokmuyor mu!

disneyland train

9. 1971’de Walt Disney Dünyası açıldığında kullanılan sistemler yenilenebilir ve geliştirilebilir durumdaydı. Bu resort, elektrikli telefon sisteminin ilk kurulduğu ve kablo sistemlerinin görünmez olarak kullanıldığı ilk yerdir. Jeneratörlerin ısıttığı su yemek pişirmede, oradan çıkan artık su bitki ve çimleri sulamakta kullanılır. Disney Parklarında geri dönüşüm farklı alanlarda başarılı şekilde işlemektedir.

Disney parks

10. Disneyland’in simgelerinden olan uçan fil bir zamanlar kükresin diye bir kırbaç ile tavır edilirdi. Fakat bunun iyi bir izlenim yaratmıyor olması nedeniyle zamanla bu kırbacın yerini bir tüy almıştır ve fil figürü daha sevimli bir hale getirilmiştir.

Dumbo the -Flying Elephant Disneyland

Kaynak: Travelandleisure.com

İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın