diyarbakır gezilecek yerler

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en güzel şehirlerinden biri olan Diyarbakır, zengin yemek kültürü ve tarihi mekanlarıyla ziyaretçilerini bekliyor. Diyarbakır gezilecek yerler listesini sizler için araştırdık ve görmeniz gereken en önemli yerler hakkında bazı bilgileri paylaşalım istedik. Diyarbakır gezilecek yerler listesinde yer vermiş olduğumuz yapıların tamamına yakını (Çayönü hariç) Diyarbakır’ın merkez Sur ilçesi sınırları içerisinde yer aldığını hatırlatalım.

Diyarbakır Gezilecek Yerler Listesi

1. Ulu Cami

diyarbakır gezilecek yerler ulu camii

Diyarbakır gezilecek yerler listesinin başında İslam dünyasının beşinci Harem-i Şerif olarak kabul ettiği Ulu Cami gelmektedir. Anadolu’nun en eski camilerinden biri olan Ulu Cami, 639 yılında Arap oduları tarafından kiliseden camiye çevrildiği bilinmektedir. Geçmiş yıllarda restorasyon çalışmalarının da yapıldığı Ulu Cami günümüze kadar gelmeyi başarmıştır.

2. Sülüklü Han

diyarbakır sülüklü han

2010 yılında tamamlanan restorasyon çalışmalarının ardından ziyaretçilerine kapılarını açan Sülüklü Han, Diyarbakır’ın merkez Sur ilçesinde yer almaktadır. Ulu Cami, Hasanpaşa Hanı gibi daha göz önünde bulunan yapılara yakın olmasıyla son dönemlerdeki popülerliği artmıştır. Diyarbakır Sülüklü Han 1683 senesinde Hanilioğlu Mahmut Çelebi ve kız kardeşi Atike Hatun tarafından yaptırılmıştır.

Han içerisinde bulunan kuyudan bir zamanlar dönemin hekimleri tarafından şifalı olduğuna inanılan sülükler çıkarılıp hastaların tedavisinde kullanıldığı söylenmektedir. Sülüklü Han isminin de kuyudan çıkarılan sülüklerden geldiği bilinmektedir.

Kurtuluş Savaşı yıllarında süvari birliklerinin karargah olarak da kullandığı Sülüklü Han günümüzde halka açık turistik bir mekan olarak hizmet vermektedir. Girişin ücretsiz olduğu Sülüklü Han’da badem şekeri ile birlikte bir fincan kahve içmenizi tavsiye ediyoruz.

3. Kervansaray

kervansaray diyarbakır'da gezilecek yerler

Yapımı 1527 yılında tamamlanan Kervansaray’ın diğer adı Deliller Hanı olarak da geçmektedir. Özellikle mimarisi ve iç yapısı ile hayranlık verici bir görüntüye sahip olan Kervansaray, Diyarbakır’ın merkez Sur ilçesi’nde bulunmaktadır. Günümüzde otel olarak kullanılan Kervansaray’da tarihi yapısı bozulmamış 72 oda bulunmaktadır. Diyarbakır’da konaklayabileceğiniz tarihi mekanların başında gelmektedir.

4. Dört Ayaklı Minare

diyarbakır dört ayaklı minare

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde bulunan Dört Ayaklı Minare, Akkoyunlu Kasım Han tarafından yaptırılan Şeyh Mutahhar Camisi’nin dört sütun üzerinde duran ve ilginç bir mimariye sahip olan minaresidir. Bir rivayete göre minarenin sütunları altından 7 defa geçenlerin dileklerinin kabul olduğuna inanılırmış. Anadolu’da başka bir örneği bulunmayan Dört Ayaklı Minare, konum olarak Ulu Cami, Hasan Paşa Hanı, Sülüklü Han gibi yerlere de çok yakındır.

5. Diyarbakır Surları

diyarbakır surları

UNESCO Dünya Miras Listesi’nde bulunan Diyarbakır Surları, Çin Seddi’nden sonra dünyanın en uzun ikinci yapısı konumundadır. Yine Diyarbakır’un Sur ilçesini komple içine alan yapının uzunluğu 5,5 km yüksekliği ise 7–8 metre civarındadır. Surların ne zaman yapıldığına dair kesin bir tarih olmamakla birlikte (M.Ö 3000 – 4000 yılları arasında Huriler döneminde yapıldığı söylenmektedir) M.Ö 349’da Bizans İmparatoru Constantinus tarafından yenilendiği bilinmektedir. 5 çıkış kapısının bulunduğu Diyarbakır Surları’nın bazı yerlerinde eski dönemlerden kalma yazıtlar ve kabartmalar da bulunmaktadır.

6. Meryem Ana Kilisesi

diyarbakır meryem ana kililsesi

Diyarbakır gezilecek yerler listesinde yer verdiğimiz Meryem Ana Kilisesi’nin ilk yapılış tarihi ile ilgili kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Diyarbakır Arkeoloji Müdürlüğü tarafından hazırlanan envanter fişlerinde yapının 3. Yüzyıla kadar dayandığı belirtilmektedir. Zaman içinde ihtiyaçtan dolayı ek yapıların da inşa edildiği Meryem Ana Kilisesi 2004 – 2005 yıllarında yurt içi ve yurt dışında yaşayan Diyarbakırlı Süryaniler’in ortak girişimiyle yapılan restorasyon çalışmalarının ardından günümüzdeki halini almıştır. Kilise; dört avlu, divanhane, din adamlarının yaşadıkları bölümlerden oluşmaktadır. Günümüzde faal olarak hizmet vermeye devam etmektedir.

7. Hasan Paşa Hanı

diyarbakır gezilecek yerler hasan paşa hanı

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde Ulu Cami karşısında bulunan Hasan Paşa Hanı, 1572– 1575 yıllarında zamanın Diyarbakır Valisi Vezirzade Hasan Paşa tarafından yapımına başlanmış, sonrasında başka bir göreve atanmasından dolayı hanın tamamlanması Osman Paşa döneminde olmuştur.

Kervansaray’dan sonra Diyarbakır’daki en büyük ikinci han olan Hasan Paşa Hanı iki katlı bir mimariye sahiptir. Hanın avlu bölümünde bulunan kubbeli şadırvan muhteşem bir görünüme sahiptir. Günümüzde turistik bir yapı olarak hizmet veren Hasan Paşa Hanı’nda kahvaltı salonlarından, hediyelik eşya satan dükkanlara kadar çeşitli mekanlar hizmet vermektedir. Hasan Paşa Hanı’nda kişi başı 25 TL olan kahvaltıdan mutlaka yapmanızı tavsiye ediyoruz.

8. Çayönü

diyarbakır çayönü

Ergani sınırları içinde yer alan Çayönü, insanlığın yerleşik düzene geçişini anlatan en önemli arkeolojik yapılardan birisidir. M.Ö 8000–9000’li yıllara uzanan geçmişinden ilginç birkaç örnek verecek olursak; buğdayın tarımda ilk kullanıldığı, köpeğin evcilleştirildiği ilk yer olarak kayıtlara geçtiği bilinmektedir. Çayönü; mimari yapısı ve çeşitli buluntular ile günümüze kadar gelen en önemli ören yerlerinden birisi konumundadır. Diyarbakır gezilecek yerler listesinde Sur ilçesi dışında bulunan yerlerden birisidir.

9. Behram Paşa Konağı

diyarbakır behram paşa konağı

Sur ilçesindeki bir başka önemli yapı olan Behram Paşa Konağı, geleneksel Diyarbakır ev mimarisine uygun biçimde inşa edilmiştir. İki katlı olarak inşa edilen Behram Paşa Konağı’nın yapımında siyah bazalt taş kullanılmıştır.

10. On Gözlü Köprü

on gözlü köprü diyarbakır gezilecek yerler

Dicle Nehri üzerine inşa edilmiş olan tarihi On Gözlü Köprü, Sur ilçesinde bulunan Mardin Kapı’nın yaklaşık 3 km uzağında bulunmaktadır. Yapılış tarihinin 6. Yüzyıla dayandığı On Gözlü Köprü zaman içinde yıkılıp tekrardan yapılmıştır. Günümüzde yerli yabancı turistlerin yoğun ilgi gösterdiği On Gözlü Köprü’nün çevresinde hizmet veren kafelerden bir demlik çay alıp Dicle Nehri’nin serin sularının kenarında kafa dinleyebilirsiniz.

11. Hevsel Bahçeleri

diyarbakır hevsel bahçeleri

UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yerini alan Hevsel Bahçeleri, Diyarbakır Surları ile Dicle Nehri arasında yer alan eşsiz güzelliğe sahip tarımın anavatanı kabul edilen yerlerden birisidir. Mezopotamya topraklarının tahıl ambarı olarak kabul edilen Hevsel Bahçeleri’ni Mardin Kapı çevresinde bulunan çay bahçelerinden izlemenin keyfi de bir başkadır. Günümüzde tarımın yapılmaya devam edildiği Hevsel Bahçeleri’nde pek çok canlının da yaşam sürdüğü belirtilmektedir.

12. Cahit Sıtkı Tarancı Evi

diyarbakır cahit sıtkı tarancı evi

Diyarbakır gezilecek yerler listesinde Diyarbakır’a özgün evlerle ilgili de paylaşımda bulunalım istedik. Diyarbakır evlerinin en özgün yapıtlarından biri olan Cahit Sıtkı Tarancı Evi 1733 yılında yapılmıştır. 1973 yılında Kültür Bakanlığı tarafından satın alınıp müze olarak hizmet vermeye başlamıştır. Müzede usta şaire ait eşyalar, kitapları, etnografik eserler sergilenmektedir.

13. Gazi Köşkü

diyarbakır gezilecek yerler gazi köşkü

15. yüzyılda Akkoyunlular tarafından inşa edilen köşkün gerçek adı Semanoğlu Köşkü’dür. 1. Dünya Savaşı yıllarında karargah olarak kullanılmasından sonra 1935 yılında belediye tarafından satın alınarak Gazi Köşkü adı verilmiş ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e hediye edilmiştir. Mardin Kapı ile On Gözlü Köprü arasında bulunan Gazi Köşkü iki katlı bir yapıya sahiptir. Müze olarak kullanılan köşkte Atatürk’e ait eşyalar ve fotoğraflar sergilenmektedir. Sahip olduğu muhteşem manzarası, piknik alanı ile insanlara huzur veren bir ortama sahiptir.

14. Hz. Süleyman Camii

diyarbakır hz süleyman cami

Diyarbakır gezilecek yerlerde mutlaka görmeniz gereken yerlerden birisi de Hz. Süleyman Camisi’dir. 1155–1160 yılları arasında Nisanoğlu Kasım tarafından yaptırılan Hz. Süleyman Camii’nin bulunduğu yerde Diyarbakır’ın Fethi sırasında şehit olan 27 sahabenin yattığı Meşhed bulunmaktadır. Geçtiğimiz aylarda yapılan çevre düzenlemesi ile birlikte turistlerin yoğun ilgi gösterdiği yerlerin başında gelmektedir.

15. Keçi Burcu

diyarbakır gezilecek yerler keçi burnu

Diyarbakır Surları’nın bir parçası olan Keçi Burcu, Mardin Kapısı’nın doğu kısmında yontulmuş kaya kütlesi üzerinde bulunmaktadır. Surlar üzerindeki burçlardan en eski ve en büyüğü olan Keçi Burcu’nun ne zaman yapıldığı ile ilgili net bir bilgi bulunmamaktadır. 11 kemerden oluşan burcun bir zamanlar tapınak olarak da kullanıldığı düşünülmektedir. Diğer burçlara göre daha sade bir görünüme sahip olan Keçi Burcu’nun manzarası ise Hevsel Bahçeleri, On Gözlü Köprü, Kırklar Dağı’na bakmaktadır.

16. Surp Sarkis Kilisesi

diyarbakır surp sarkis kilisesi

Diyarbakır gezilecek yerler listesinde yer alan kiliselerden biri olan Surp Sarkis Kilisesi, Katolik Ermenilere ait bir kilise olup ne zaman yapıldığı ile ilgili net bir bilgi bulunmamaktadır. Günümüzde kullanıma kapalı olan kilisenin avlusu mahalle sakinleri tarafından günlük yaşam içinde kullanılmaktadır.

Diyarbakır’da Gezilecek Diğer Yerler

Yukarıda bilgilendirdiğimiz yerler dışında Diyarbakır gezilecek diğer yerler ise; Hz Ömer Camii, Nebi Camii, Nasuh Paşa Camii, İskender Paşa Camii, Melik Ahmet Camii, Ziya Gökalp Evi, İskender Paşa Konağı, Malabadi Köprüsü, Erdebil Köşkü gibi yerleri de gezmenizi tavsiye edebiliriz.

Avatar
Çalışmaktan fırsat buldukça yurt içini gezen yurt dışını merak eden bir şahsiyet :)

5 Yorum

  1. Merhaba
    İlçelerdeki tarihi eserlere de yer verebilir misiniz ?
    Bu konuda Diyarbakırla yaşıt bir tarihe sahip olan Silvan, Eğil, Ergani, Lice ve diğer ilçelerden de bir foto veya tarihi eser paylaşabilirsiniz.
    Selamlar

  2. Evet bu yerleri gezmek için 1 gün fazlasıyla yeter çünkü tüm mekanlar sur içinde topu halde, ayrıca tüm buraları gezmek için arabaya kesinlikle ihtiyaç yok. İyi gezmeler.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın