Doğu Ekspresi turu alternatifleri

Doğu Ekspresi kısaca Ankara-Kars-Ankara arası 24,5 saat süren tren yolculuğudur. İş uzun uzun anlatmaya gelinceyse Doğu Ekspresi herkes için farklı şeyler ifade edebilir. Kimi için Doğu’yu tanımak, kimi için kara tren nostaljisi, kimi için müthiş manzaralar, kimi içinse 24,5 saat süren samimi ve eğlenceli ortam. Bu yazımda Doğu Ekspresi’nden uzun uzun bahsetmeyeceğim ancak daha detaylı bilgi isteyenler Doğu Ekspresi (Ankara Kars Treni) başlıklı yazıma göz atabilir.

Özellikle son yıllarda herkesin Doğu Ekspresi’nden haberdar olması ve tren yolculuğunda cezbedici bir şeyler bulmasıyla Doğu Ekspresi bilet bulunamayacak kadar popüler oldu. Bu nedenle ben de Doğu Ekspresi’ne alternatif olabilecek tren yolculuğu seçeneklerinden bahsetmek istedim. Eğer siz de birçok insan gibi Doğu Ekspresi bileti bulamaz ya da bilet için en başından bu kadar uğraşmak istemezseniz benzer yolculuk rotalarını tercih edebilirsiniz.

Bilet bulmak için şansınızı denemek isterseniz Doğu Ekspresi Bileti Nasıl Alınır başlıklı yazıma göz atabilirsiniz. Bu yazımda yararlı birçok bilgi ve taktikten bahsettim. Alternatiflerden birini denemeye karar verirseniz de Doğu Ekspresi Yolculuğu başlıklı yazımda tren yolculuğu, vagon tipleri, yanınızda götürülmesi gerekenler gibi temel konular hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Alternatif olarak ilk seçenek olarak Kars çıkışlı Doğu Ekspresi yolculuğunu düşünebilirsiniz. Daha güzel manzara zamanlaması olduğu için Ankara Kars yönü daha çok tercih ediliyor ama bilet bulamazsanız Ankara Kars yönünü es geçip Kars Ankara yönü için bilet alabilirsiniz.

Doğu Ekspresi yerine yine Türkiye sınırları içinde seyahat imkanı sunan Vangölü Ekspresi ve Güney Kurtalan Ekspresi denenebilir. Bu tren yolculukları henüz Doğu Ekspresi kadar popüler olmadı o yüzden bilet bulmakla ilgili bir sıkıntı yaşanmıyor. Emin olun aynı zevki bu yolculuklardan da alabilirsiniz. Gerek manzaraları gerek durakları ile her iki ekspres de yaşanmaya değer.

İlla Türkiye’de gezme gibi bir isteğiniz yoksa Sofya Ekspresi’ni deneyebilirsiniz. Sofya Ekspresi yolculuğu da aynı yukarıda bahsettiğim yolculuklar gibi oldukça uygun fiyatlı ve keyifli oluyor.

Kars – Ankara Rotası

Doğu Ekspresi gidilecek yerler

Eğer Doğu Ekspresi ile ilgili küçük bir araştırma yaptıysanız gidişte Doğu Ekspresi yani Ankara Kars yönü ve dönüşte ise uçak tercih edildiğini anlamışsınızdır. Bu nedenle Ankara Kars yönüne bilet bulmak Kars Ankara yönü için bilet bulmaktan çok daha zor.

Bu durumun nedeni Doğu Ekspresi rotasının manzara zamanlaması ile ilgili denilebilir. Bu noktada Doğu Ekspresi en güzel manzaralar nerede görülür sorusuna cevap vermek gerekiyor. Aslında yol boyunca birbirinden güzel manzaralar görüyorsunuz. Her bir şehrin kendine has manzarası var. Ancak manzara açısından bakarsak Sivas/Divriği’den itibaren özellikle Erzurum-Kars arası yolculuk için daha bir keyifli denilebilir.

Erzincan Tren bileti

Ankara Kars yönünde Sivas’a saat 04.00 gibi, Erzurum’a ise 14.00 gibi varmış oluyorsunuz. Kars Ankara yönünde ise 12.00 gibi Erzurum’a, 22.00 gibiyse Sivas’a varılıyor. Zamanlama tam burada devreye giriyor. Ankara Kars yönü için manzara olarak daha fazla şey görüldüğü doğru ancak hiç yoktan iyidir diyorsanız Kars Ankara yönünü denemek de büyük bir eksiklik veya sıkıntı yaratmayacaktır. Yol yorgunluğunu da sayarsak gidiş için uçak kullanarak seyahatiniz boyunca daha zinde olabilirsiniz.

Vangölü Ekspresi

Van Gölü Ekspresi turu

Vangölü Ekspresi, Doğu Ekspresi’nden sonra hızla popüler olmaya başladı. Şu an (Şubat 2018) Vangölü Ekspresi bileti bulmak ÇOK sıkıntı değil ama bu hızla popülerleşirse kısa süre içinde Vangölü Ekspresi için bilet bulmak da Doğu Ekspresi kadar zorlaşacaktır. O yüzden aklınızda bir gezi planı varsa çok geç olmadan gerçekleştirin derim.

Peki Vangölü Ekspresi nedir? Vangölü Ekspresi, aynı Doğu Ekspresi gibi TCDD’nin anahat trenlerinden biri. Doğu Ekspresi’nin sunduğu nostaljik yolculuğu ve manzara keyfini Vangölü Ekspresi yolculuğu ile de bulabilirsiniz.

Vangölü Ekspresi, Ankara-Tatvan-Ankara arasında haftada 2 gün işliyor. Ankara’dan Salı ve Pazar günleri, Tatvan’dan Salı ve Perşembe günleri sefer var. Ankara Gar kalkış saati 11.00, Tatvan Gar kalkış saati 07.00. Yolculuk yaklaşık 24 saat sürüyor.

BAŞKENTRAY çalışmasından dolayı belli bir süre için Vangölü Ekspresi kalkış yeri, Irmak olarak değiştirilmiş. Irmak, Kırıkkale sınırları içerisinde bulunuyor. Bu durum için sizin bir şey yapmanıza gerek yok. Ankara Gar’dan Irmak’a ücretsiz otobüs kalkıyor. Otobüslerin kalkış saati için TCDD sitesinde 11.00 yazıyor ancak 10.40 civarında garda olmanızda fayda var. Aynı şekilde dönüşte de tren Irmak’a vardıktan sonra Ankara’ya otobüslerle ulaşım sağlanıyor.

Vangölü Ekspresi ana durakları şöyle: Irmak (12.20), Kayseri (17.58), Sivas (21.38), Malatya (01.59), Elazığ (04.58), Tatvan (12.09).

Akdamar Adası feribot
Akdamar Adası

Çoğu zaman karıştırıldığı için belirtmek istedim: Tren direkt olarak Van’a gitmiyor. Son durak Tatvan oluyor. Tatvan Van arası ise otobüs ile ortalama 2,5 saat sürüyor. Araç kiralarsanız bu süre azalacaktır çünkü otobüsler molalı ve biraz yavaş hareket ediyor. Dilerseniz Tatvan’dan Van’a feribot ile de geçebilirsiniz. Feribot yolculuğu ise ortalama 4,5 saat sürüyor ancak feribotların belirli bir kalkış saati olmadığı için biraz sıkıntılı olabilir. Bu feribotlar normalde yük taşıdığı için feribot tamamen dolduğunda kalkıyor.

Vangölü Ekspresi’nde pulman, kuşetli, yemekli ve yataklı vagon bulunuyor. Pulman vagonlar için tek yön fiyat 46 TL, örtülü kuşetli için 61 TL, yataklı odada iki kişi kalacaksanız kişi başı 96 TL, tek kalacaksanız 116 TL. (Şubat 2018)

Yukarıda bahsettiğim fiyatlar tam bilet fiyatları. Yaş ve meslek gruplarına göre indirimli bilet mevcut. 13-26 ve 60-65 yaş arası için %20 indirim var. 7-12 yaş arası çocuklar ve 65 yaş üştü yolcular için %50 indirim uygulanıyor. 7 yaş altı çocuklar ayrı bir yer istemediğiniz sürece ücretsiz. Öğretmenler, basın kart sahipleri, TCDD personelleri, TSK çalışanları için de %20 indirim var.

Vangölü Ekspresi biletleri TCDD internet sitesi, TCDD uygulaması, garlar ve telefon aracılığıyla satın alınabiliyor. Biletler 1 ay önceden satışa sunuluyor.

Kurtalan Ekspresi – Güney Ekspresi

Kurtalan Ekspresi turu

Güney Kurtalan Ekspresi şu an Doğu Ekspresi ve Vangölü Ekspresi’ne göre çok daha az popüler durumda ancak Kurtalan Ekspresi de en az her iki yolculuk kadar keyifli bir yolculuk sunuyor. Mardin, Diyarbakır gibi Türkiye’nin doğusunu temsil eden şehirleri görmek isterseniz Güney Kurtalan Ekspresi’ni tercih edebilirsiniz.

Kurtalan Ekspresi, Ankara-Kurtalan-Ankara arası işliyor. Ankara Kurtalan yönü için Pazartesi, Çarşamaba, Perşembe, Cuma ve Cumartesi günleri; Kurtalan Ankara yönü için Pazartesi, Çarşamba, Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri sefer var.

Kurtalan Ekspresi kalkış saati Ankara için 11.00, Kurtalan için 08.00 ancak BAŞKENTRAY çalışması şu an Güney Kurtalan Ekspresi kalkış ve varışları için de geçerli. Ankara yerine Irmak Gar kullanılıyor. Irmak Gar’a ulaşım için yine ücretsiz TCDD otobüsleri var. Otobüsler Ankara Gar’dan 11.00 gibi kalkıyor. Tren Irmak Gar’dan 12.20 kalkıyor. Yolculuk yaklaşık 23 saat sürüyor.

Kurtalan Ekspresi ana durakları ise şöyle: Irmak (12.20), Kayseri (17.58), Sivas (1.38), Malatya (01.59), Diyarbakır (07.45), Kurtalan (10.42).

Trende pulman, örtülü kuşet, yemekli ve yataklı vagon bulunuyor. Her ekspresi için olduğu gibi rahat ve eğlenceli bir yolculuk için örtülü kuşetli ve yataklı vagonlar daha ön planda.

Pulman vagonlar için tek yön fiyat 43 TL, örtülü kuşetli için 58 TL, yataklı odada iki kişi kalacaksanız kişi başı 93 TL, tek kalacaksanız 113 TL. (Şubat 2018)

Bu fiyatlar yine tam bilet için geçerli. İndirim bilet için koşullar da yine aynı. 13-26 ve 60-65 yaş arası için %20 indirim var. 7-12 yaş arası çocuklar ve 65 yaş üştü yolcular için %50 indirim uygulanıyor. 7 yaş altı çocuklar ayrı bir yer istemediğiniz sürece ücretsiz. Öğretmenler, basın kart sahipleri, TCDD personelleri, TSK çalışanları için de %20 indirim var.

Güney Kurtalan Ekspresi biletleri TCDD internet sitesi, TCDD uygulaması, garlar ve telefon aracılığıyla satın alınabiliyor. Biletler 1 ay önceden satışa sunuluyor.

Sofya Ekspresi

Sofya Ekspresi turu

Özellikle Türkiye’yi gezmek gibi bir isteğiniz yoksa Sofya Ekspresi’ni tercih edebilirsiniz. Sofya Ekspresi de yukarıda bahsettiğim tren yolculukları gibi uzun ve keyifli bir yolculuk sunuyor.

Unutmamanız gereken nokta: Sofya Ekspresi için Bulgaristan Vizesi ya da Schengen Vizesi almanız gerekiyor. Vizeniz olmaması durumunda Kapıkule gümrük noktasında gerçekleştirilen Bulgaristan sınır kontrolünden geçemiyorsunuz. Ayrıca yurt dışı çıkış harcınızı yatırmış olmanız gerekiyor yani nasıl yurt dışına çıkarken pasaportunuzda yurt dışı çıkış pulu oluyorsa demir yolu seyahati için de aynısı geçerli. Gümrük noktasında pul satılıyor ancak pul sırasıyla uğraşmadan kontrolleri halledip trene dönmek çok daha mantıklı.

Sofya Ekspresi, İstanbul-Sofya-İstanbul arası işliyor. Trenin İstanbul’daki kalkış ve varış yeri Halkalı Gar. Haftanın her günü karşılıklı sefer bulunuyor. Halkalı’dan kalkış saati 22.40, Sofya’dan kalkış saati ise 21.00. Halkalı’dan kalkan tren 08.43 civarı Sofya’da, Sofya’dan kalkan tren 06.49 gibi Halkalı’da oluyor.

Sofya Ekspresi için bir güzel nokta da yolculuğun Doğu / Vangölü / Kurtalan Ekspresi kadar uzun sürmemesi. Tren yolculuğu deneyimlemek isteyip de 24 saat gibi uzun bir yolculuğua dayanamam diyorsanız yaklaşık 9 saat 50 dakikalık bu yolculukla kendinizi deneyebilirsiniz. Yolculuk süresi böyle belirlenmiş olsa da sınır kontrolleri çoğu zaman bu sürenin uzamasına neden oluyor. Bu nedenle tren sonrası bağlantılı uçak, otobüs vs. yolculuk planlarınız için arayı esnek tutmanızda fayda var.

Sofya Ekspresi treninin yukarıda bahsettiğim trenlerden iki farkı var. İlk olarak tren içerisinde yemek vagonu yok yani yiyecek – içecek ihtiyacınızı karşılamadan trene binmemelisiniz. Öncesinde bir market alışverişi yaparak en az 10 saat sürecek bu yolculuk için hazırlık yapmak gerekiyor. Bu alışverişe kişisel hijyen malzemeleri (tuvalet kağıdı, kağıt havlu vs.) katmak da mantıklı olacaktır. İkinci olarak trende pulman vagon yok. 4/6 kişilik kuşet ve yataklı vagon bulunuyor.

Sofya Ekspresi bilet fiyatları için TCDD’nin uygulaması biraz kafa karıştırıcı. Bilet ücretleri için 1.mevki ve 2.mevki olarak adlandırılmış iki temel fiyat var. 1. mevki temel fiyat 27,72 Euro, 2. mevki temel fiyatsa 18,48 Euro. Yataklı vagon ve 4 kişilik kuşet 1. mevki bilet kategorisine giriyor. 6 kişilik kuşet ise 2. mevki kategorisinde sayılıyor. Tek kişi için 6 kişilik kuşetli vagon 27,88 Euro, 4 kişilik kuşetli vagon ücreti 37,72 Euro. Yataklı vagonda tek kişi seyahat edecekseniz 62,72 Euro, iki kişi seyahat edecekseniz 42,72 Euro.

Sofya Ekspresi bileti internet üzerinden veya telefon aracılığıyla satılmıyor. Bilet satın almak için içerisinde Uluslararası Bilet Gişesi olan garlara gitmeniz gerekiyor.Örneğin, Sirkeci Gar’da bulunan Uluslararası Bilet Gişesi’nden bilet satın alabilirsiniz.

Avatar
Hayatını yeni yerler keşfetme ve aşık olduğu yerleri tekrar tekrar ziyaret etme üzerine kurmuş biriyim. Ani kararları ama planlı gezileri, yalnızca görmeyi değil keşfetmeyi seviyorum. Seyahatlerimin bana kattıklarını iyi kötü yazıya dökerek hem yaşadıklarımı başkaları ile paylaşmanın verdiği keyfi tadıyor hem de seyahat etmediğim zamanlarda bile yolda olma duygusunu hissediyorum.

2 Yorum

  1. Gede 1.30-02:00 arasinda aciliyor gun gun takip edip saniye saniye sayfayi yeniledim acildigi saniye girdim ve tum yatakli örtülü kusetli biletler alinmis bu mümkün degil acikcasi biletleri önceden satmislar bu cok acik.Sinir bozucular

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın