Doğu Ekspresi turu hakkında bilgiler

Doğu Ekspresi (Ankara Kars Treni) Biletler, Yataklı Vagon Fiyatları…

Doğu Ekspresi, Türkiye turizminin son yıllarda en çok popülerleşen aktörlerinden biri. Haberlerde, gazetelerde, sosyal medyada kısacası her yerde Doğu Ekspresi hakkında bir şeylere rastlamak mümkün. Hatta o kadar popülerleşti ki şu günlerde Doğu Ekspresi bileti bulmak neredeyse imkansız.

Durum böyle olunca ben de Doğu Ekspresi nedir, ne sunar, Doğu Ekspresi bileti nereden alınır, Doğu Ekspresi bileti ne kadar ve Doğu Ekspresi yolculuğu nasıl geçer gibi temel sorulara cevap olabilecek bir rehber hazırlamak istedim.

Doğu Ekspresi Nedir? Neden Doğu Ekspresi?

Doğu Ekspresi durakları

Doğu Ekspresi, TCDD anahat trenlerinden biri. Ankara-Kars-Ankara arası işliyor. 1933 km’lik yolculuk yaklaşık 24,5 saat sürüyor.

Neden bu kadar çok insanın Doğu Ekspresi ile Kars’a gitmek için plan yaptığını merak ediyor olabilirsiniz. Özellikle trenle neredeyse 25 saatlik bir yolculuk olduğunu düşününce bunu sorgulamak gayet normal. Bir anda bu kadar popüler olmasının ilginç olduğunu kabul etmek gerek ama bu yolculuğu gerçekleştirmek için gerçekten de güzel sebepler bulunuyor.

Öncelikle Doğu Ekspresi, Türkiye’nin en eski tren hatlarından biri. Yani bu kadar popüler olmasında nostaljik bir yolculuk sunuyor olmasının da etkisi var. Trenin içi dışı her şeyi yıllar öncesinin havasını taşıyor. Bu nostaljik havanın trenin rahatlığını ve hijyenini bozmadığını belirtmek lazım. Yani aklınıza eski püskü, yıkılmış bir tren gelmesin.

Doğu Ekspresi Turu

Yolculuğu hangi mevsim gerçekleştirirseniz gerçekleştirin inanılmaz manzaralara şahit oluyorsunuz. Özellikle bu durum birçok insanın Doğu Ekspresi yapmak için temel nedeni.

Kuşetli ve yataklı vagonlar sayesinde rahat ve keyifli yolculuk yapıyorsunuz. Tabii ki yatağınızın konforu ya da evinizin hijyeni trende bulunmuyor ama bir tren yolculuğu ne kadar rahat olabilirse Doğu Ekspresi o kadar rahat denilebilir.

Doğu Ekspresi bilet fiyatları ile uygun fiyatlı bir seyahat şansı sunuyor. Euro ve Dolar’ın değerinin arttığı bu dönemde yurt dışı rotaları can yakarken Doğu Ekspresi haliyle tercih sebebi oluyor.

Yukarıdaki nedenler yalnızca tren yolculuğunun sunduğu güzellikler. Birçok insan Doğu Ekspresi’ni Kars’a gitme amaçlı değil sadece yolculuğun kendisi için yapıyor ama Kars’ın hakkını da yememek lazım.

Kars için en az 3 gün ayırmanızı tavsiye ediyorum. Özellikle Ani Harabeleri, Çıldır Gölü, Sarıkamış, Kars Kalesi ve Kars şehir merkezi görülmeye değer.

Doğu Ekspresi ile Kars’a ne zaman gidilir?

Kars tren bileti nereden alınır

Doğu Ekspresi yapmak için illa belirli bir tarih ya da mevsim yok. Bu durum tamamen sizin hangi mevsimi sevdiğinize daha doğrusu hangi mevsimin sunduğu manzaraları sevdiğinize kalmış.

Çoğu insan kış dönemi, özellikle karın hakim olduğu Aralık-Ocak-Şubat aylarında gitmeyi tercih ediyor. Karla kaplanmış yolların çok güzel manzara sunduğu doğru ama baharda da her yeri yemyeşil ve çiçekler içerisinde görmek mümkün. Aynı şekilde yaz ve sonbaharın da kendine has güzellikleri oluyor.

İstanbul’da yaşayan biri olarak karlı yolları, genel olarak o kadar karı her zaman göremediğim için ben kışın, Şubat ayında gitmeyi tercih ettim. Siz de kışın gitmeyi tercih edecekseniz trenin değil ancak Kars’ın çok soğuk olduğunu plana katmalısınız. Bu kadar soğuk olması bazen engel oluştursa da donmuş Çıldır Gölü ve karlarla kaplanmış Ani Harabeleri görülmeye değer.

Doğu Ekspresi Durakları

Ankara Kars tren bileti Doğu Ekspresi

Doğu Ekspresi, Ankara-Kars-Ankara arası işliyor yani kalkış Ankara Gar veya Kars Gar oluyor.

Belli bir süredir Ankara Gar durağıyla ilgili bir değişiklik var. Normalde tren Ankara’dan kalkıyor ve Ankara’ya dönüyor ancak BAŞKENTRAY çalışmasından dolayı belli bir süre için Doğu Ekspresi kalkış yeri, Irmak olarak değiştirilmiş. Irmak, Kırıkkale’de bulunuyor.

Bu değişiklik için sizin herhangi bir şey yapmanıza gerek yok. Ankara-Irmak arası ulaşım için ücretsiz TCDD otobüsleri var. 17.40-18.00 gibi Ankara Eski Gar çıkışından otobüsler kalkmaya başlıyor. Ankara Irmak otobüsleri, Ankara Garı’ndan kalkıyor. Trenin ilk durağı Irmak olmuş gibi oluyor. Aynı durum Kars Ankara seferi için de geçerli. Irmak’ta iniyorsunuz ve TCDD otobüsleri ile Ankara’ya geçiliyor.

Bu durumun ne kadar süreceği şu an belirsiz gibi görünüyor. TCDD sitesinde çalışmanın Aralık 2017 itibariyle biteceği bildirilmişti ama hala (Şubat 2018) sürüyor. Yolculuk öncesi siteye girip kontrol edebilirsiniz.

Doğu Ekspresi nereden kalkıyor sorusu aslında sizin seçiminize bağlı. İlk duraklar olan Ankara veya Kars’tan binebileceğiniz gibi ara duraklardan da trene binebilirsiniz. Doğu Ekspresi rotası dahilindeki büyük şehirler şunlar: Kayseri, Sivas, Erzincan ve Erzurum. Bu duraklar haricinde de tren birçok şehir ve köyde duruyor. Tren büyük şehirlerde 8-14 dakika, ara duraklarda ise 1-4 dakika arası duruyor.

Doğu Ekspresi Saatleri

Doğu Ekspresi ne kadar sürüyor

Trenin kalkış saati Ankara için 18.00, Kars için 08.00. Haftanın her günü iki yön için de sefer var. Ankara kalkışlı tren Kars’a 18.30’da, Kars kalkışlı tren Ankara’ya 08.26’da varıyor.

Yukarıda bahsettiğim, Ankara-Irmak değişikliği tren saatlerini etkilemiyor. Ankara Irmak otobüsleri 18.00’da Ankara Gar’dan kalkıyor ve 19.20’de Irmak’ta oluyor. En az yarım saat önce garda olmanız da fayda var. Aynı şekilde 08.00 çıkışlı Kars treni de 07.26’da Irmak’ta oluyor. Otobüsle 08.26’da Ankara Gar’a varıyorsunuz.

Ankara Kars yönünde ilk büyük şehir durağı olan Kayseri’ye 00.48 civarında varılıyor. Sabaha karşı 04.19’da Sivas’a varmış oluyorsunuz. Tren 10.32’de Erzincan, 14.32’de ise Erzurum’da oluyor.

Kars Ankara yönü ise 12.10 Erzurum, 16.06 Erzincan, 22.18 Sivas, 01.48 Kayseri olarak ilerliyor.

TCDD sitesinde trenin rotası için belirtilen saatler bunlar olsa da yolculuk genelde daha uzun sürüyor. Örneğin, biz Kars’a vardığımızda saat 21.30 civarıydı. Duyduğuma göre neredeyse her seferde rötar oluyor. Bu nedenle trenden inip uçak, otobüs vs. ile yolunuza devam edecekseniz gecikme ihtimalini göz önüne almanızda fayda var.

Doğu Ekspresi Vagonları

Doğu Ekspresi Turu vagon tipi

Doğu Ekspresi’nde pulman, örtülü kuşet, yataklı ve yemekli vagon bulunuyor. Toplam vagon sayısı talebe göre değişiyor ama genelde 3 pulman vagon, 5 yataklı vagon ve 2 örtülü kuşetli vagon oluyor.

Doğu Ekspresi yemekli vagon için trenin ortak kullanım alanı denilebilir. Yani hangi bilet tipini alırsanız alın yemekli vagonu kullanabiliyorsunuz. Yemekli vagondan Doğu Ekspresi’nde yeme içme başlığında daha detaylı bahsedeceğim.

Pulman vagonu, yalnızca koltukların olduğu vagon. Koltuk düzeni genelde 2+1 şeklinde oluyor ama bazı trenler için değişiklik gösterebilir. Bilet seçimi yaparken zaten koltuk düzenini görme şansınız var.

Doğu Ekspresi’nde pulman vagonunda seyahat etmek, eğer Ankara Kars arası gidecekseniz, çok mantıklı sayılmaz. Bunu yalnızca konfor açısından söylemiyorum. Doğu Ekspresi atmosferini kendiniz süsleyip şekillendireceğiniz odanızda yaşamak çok daha keyifli olacaktır.

Konfor açısından bakınca da koltuklar çok hafif yatırılabiliyor ama 24.5 saati geçirebilecek kadar rahat olduğu söylenemez. Her koltuk numarasına cam denk gelmemesi ise en büyük sıkıntı. Pulmanda yolculuk edecekseniz çift koltuklarda 42, 48, 54, 60 sıralamasında altışar sıralanan, tekli koltuk kısmında ise 3, 6, 9 sıralamasında üçer sıralananan numaralar direkt cam kenarına denk geliyor. Pulmanda priz bulunmuyor.

Doğu Ekspresi vagon fiyatları

Doğu Ekspresi örtülü kuşetli vagon, 4 kişilik örtülü kuşetlerden oluşuyor. Yani 4 kişilik bir odanız oluyor denilebilir. Kuşet içerisinde 4 koltuk mevcut. Bu koltuklar açıldığında oda karşılıklı iki ranzalı oda şekline dönüşüyor. Üç veya dört kişilik grup seyahatleri için en ideal seçenek örtülü kuşetli olacaktır. Diyelim ki üç kişisiniz ve odanıza tanımadığınız birinin gelmesini istemiyorsanız odadaki diğer yatağı da satın alabiliyorsunuz.

Tren içerisinde temiz nevresim ve yastık veriliyor. Oda içerisinde priz bulunuyor ve oda sıcaklığını kendiniz ayarlayabiliyorsunuz.

Doğu Ekspresi yataklı vagon fiyatı

Doğu Ekspresi yataklı vagon, trenin en arka kısmında ve 2 kişilik yataklı odalardan oluşuyor. Aynı örtülü kuşetlide olduğu gibi yatakları açmazsanız oda içerisinde 2 koltuk oluyor. Yatak moduna geçtiğinizde ise altlı üstlü, ranza şeklinde, iki yatağınız olmuş oluyor. Doğu Ekspresi seyahati için en rahat seçenek yataklı vagon olacaktır. Oda da yatak harici mini buzdolabı, raflı küçük bir dolap, lavabo, ayna, temiz havlu ve tavana doğru da çantalarınızı koyabileceğiniz bir bölme var. Oda içerisinde priz bulunuyor ve oda sıcaklığını kendiniz ayarlayabiliyorsunuz.

NOT: Tuvaletler tüm vagon tipleri için ortak. Yalnızca yataklı odalarda kişisel lavabo bulunuyor.

Doğu Ekspresi Bilet Fiyatları

Doğu Ekspresi bilet fiyatları cep yakmayan, oldukça uygun fiyatlar. Özellikle kısıtlı zamanınız var ve küçük bir kaçamak peşindeyseniz ya da uygun fiyatlı seyahat arıyorsanız Doğu Ekspresi yolculuğu aradığınız şey olabilir.

Pulman vagonlar için tek yön fiyat 46 TL, örtülü kuşetli için 61 TL, yataklı odada iki kişi kalacaksanız kişi başı 96 TL, tek kalacaksanız 116 TL.

Yukarıda bahsettiğim fiyatlar tam bilet fiyatları. Yaş ve meslek gruplarına göre indirimli bilet mevcut.

13-26 ve 60-65 yaş arası için %20 indirim var. 7-12 yaş arası çocuklar ve 65 yaş üştü yolcular için %50 indirim uygulanıyor. 7 yaş altı çocuklar ayrı bir yer istemediğiniz sürece ücretsiz. Öğretmenler, basın kart sahipleri, TCDD personelleri, TSK çalışanları için de %20 indirim var.

Eğer hem gidiş hem dönüş için Doğu Ekspresi’ni kullanacaksanız biletleri aynı anda aldığınız zaman %20 indirim uygulanıyor. 12 kişi ve daha kalabalık gruplar için de %20 indirim.

Bu fiyatlar Ankara Kars ya da Kars Ankara yolculukları için geçerli. Eğer ara duraklardan trene biner ya da ara duraklarda inerseniz bilet fiyatları ucuzluyor.

Doğu Ekspresi bileti nereden ve ne zaman alınır?

Doğu Ekspresi bileti

Doğu Ekspresi biletlerini TCDD’nin resmi internet sitesi (TCDD Eybis) veya uygulaması (TCDD e-Bilet), aracılığı ile alabiliyorsunuz. Telefon ile bilet satışı yapan gişelerden ve direkt gardan bilet satın almak da mümkün.

Doğu Ekspresi biletleri 1 ay öncesinden satışa sunuluyor. Yani 25 Şubat’ta seyahat etmek için 26 Ocak’ta biletinizi alabiliyorsunuz. Tabii ki biletinizi 1 ay önce almak zorunda değilsiniz ama Doğu Ekspresi’ne aşırı ilgi olduğu için biletler çıktığı gibi tükeniyor.

Doğu Ekspresi biletleri saat kaçta satışa çıkıyor sorusunun cevabı ise tam bir muamma. TCDD çalışanlarıyla iletişime geçince bile tam bir şey söylemiyorlar. Gece 00.00’da da çıkabiliyor, sabah 07.00’de ya da gün içinde de.

Kendi tecrübelerime dayanarak Ankara Kars tren biletleri için 07.20-07.45 arasında çıktığını söyleyebilirim. Kars Ankara biletleri ise 07.00-07.30 arasında çıkıyordu. Bilet almak için uğraştığım neredeyse bir aylık dönemde (Ocak 2018) biletler bu saatler arasında satışa sunuluyordu. Yani popüler dönemde bilet almak istiyorsanız sabahlamanız ya da sabah erkenden uyanıp beklemeniz gerekiyor.

Bu kadar çok uğraşınca sistemi az çok çözdüm diyebilirim. Bilet almak için uğraşıp bir türlü beceremediyseniz Doğu Ekspresi Bilet Bulma Taktikleri başlıklı yazıma bakarak detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Doğu Ekspresi’nde Yeme İçme

Doğu Ekspresi yemekli vagon tren içerisindeki ortak kullanım alanı olarak geçiyor.

Vagon içerisinde bir restoran bulunuyor. Yani trende yemek bulabiliyorsunuz. Kahvaltı tabağı, pilav üstü döner, çorba, ızgara çeşitleri gibi ana yemeklerin yanında tost, gözleme, simit, sandeviç gibi ürünler de var. Aynı şekilde atıştırmalıklar ve içecekler de bulunuyor.

Ne yazık ki Doğu Ekspresi restoran fiyatları hem çok uygun değil hem de yemeklerin lezzetli için çok da iyi şeyler söylenemez. Bundan dolayı Doğu Ekspresi’nde yeme içme ihtiyacınız için trene binmeden önce market alışverişi yapmanız ya da kendi kek, böreğinizle gelmeniz iyi olur. Market alışverişi için Ankara Gar içerisinde bir market bulunuyor. 24 saatlik yolculuk akla gelince bazen bu alışveriş miktarının ucu kaçıyor ama Doğu Ekspresi geleneklerinden biri haline gelen Erzurum’da cağ kebabı siparişi olayını düşünerek kendinizi durdurabilirsiniz.

Aşkale civarlarındayken Erzurum’da bir kebapçıyı arayarak sipariş veriyorsunuz ve tren Erzurum’da durduğunda inip siparişinizi teslim alıyorsunuz. Kebap yemeyi tercih etmezseniz Erzurum’da gara sipariş gönderen başka firmalar da var.

Doğu Ekspresi’nde alkol satışı yapan bir yer yok ama dilerseniz kendi içeceğinizi dışarıdan satın alıp tren içerisinde tüketebiliyorsunuz.

Doğu Ekpsresi’ne ne götürmeli?

Doğu Ekspresi Yataklı Vagon Fiyat

Yolculuğunuz öncesi Doğu Ekspresi ihtiyaç listesi oluşturmanız yolculuk boyunca işinizi kolaylaştıracaktır.

Yukarıda da bahsettiğim gibi tren içerisinde yeme içme alışverişi yapabileceğiniz yer bulunsa da hem kalite hem fiyat bakımından tatmin etmediği için öncesinde market alışverişi yapabilirsiniz. Ankara Gar’da market bulunuyor.

Yanınızda tuvalet kağıdı, kağıt havlu, çöp poşeti, ıslak mendil gibi temel kişisel hijyen malzemelerini götürmeniz de iyi olacaktır.

Özellikle örtülü kuşetli vagonda yolculuk etmeyi tercih edenlerdenseniz üçlü priz mutlaka alın. Odada yalnızca bir priz bulunduğu için dört kişi olunca sıkıntı çıkıyor. Üçlü prizle elektronik aletlerin şarj olayını halledebilirsiniz.

Çay, kahve içmeyi seviyorsanız yanınıza su ısıtıcısı alabilirsiniz. Trende sıcak su verilmiyor. Tabii bardak getirmeyi ya da karton bardak almayı unutmayın.

Yataklar için temiz nevresim ve yastık kılıfı veriliyor ama bu konularda titizseniz yanınızda en azından kendi yastık kılıfınızı götürebilirsiniz. Havlu yalnızca yataklı vagonda veriliyor, diğer vagonlarda seyahat ediyorsanız kendi havlunuzu götürmeyi tercih edebilirsiniz.

Yataklı ve örtülü kuşetlide oda sıcaklığı size bırakılmış demiştim. Büyük ihtimal trene binerken kalın kalın giyinmiş olacaksınız ama yanınıza mutlaka tişort alın. Aynı şekilde rahat rahat hareket etmek isterseniz yanınıza terlik de alabilirsiniz.

Bunların haricinde trende film keyfi yapmak isterseniz yanınıza bilgisayar alabilirsiniz. Yok ben müzik dinlerim diyenler içinse küçük hoparlör tatlı olacaktır. Odanızı süslemek için mum, ışık gibi süs araçlarını götürmek tamamen size kalmış ama bence götürürseniz pişman olmazsınız.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

24 Yorum

    1. Merhaba,

      Biz yurtdisindan katilmak istiyoruz dogu express kars turuna ama nerden bilet alinir bulamadim.
      Yardimci olabilirmisiniz?

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top