Ankara Kars tren bileti nasıl alınır

TCDD anahat trenlerinin en eskilerinden biri olan Doğu Ekspresi, haftanın her günü AnkaraKarsAnkara arası işliyor. Son yılların en popüler yurt içi seyahat rotası denilebilir. Gerek sunduğu atmosfer ve manzaralarla gerekse uygun bilet fiyatlarıyla oldukça cazip. Doğu Ekspresi seyahati hakkında detaylı bilgi isterseniz Doğu Ekspresi (Ankara Kars Treni) başlıklı yazıma göz atabilirsiniz.

Doğu Ekspresi yolculuğu kesinlikle yaşanması gereken bir deneyim. 24,5 saat süren bir yolculuk olmasına rağmen kuşetli ve yataklı vagonlar sayesinde yol boyunca hiçbir rahatsızlık yaşamıyorsunuz. Yatağınızda yatarken keyifli keyifli ilerlediğinizi hayal edin.

Yolculuk maddi/manevi açıdan bu kadar rahatken Doğu Ekspresi ile ilgili zor kısım ise bilet bulma konusu. Son bir senedir Doğu Ekspresi bileti almak neredeyse imkansız. Hem turlar için ayrılan vagonlar hem de popülerliğin getirdiği aşırı ilgi nedeniyle biletler çıktığı gibi tükeniyor hatta çoğu zaman trenin dolu açıldığı yani biletlerin önceden satıldığı bile söyleniyor.

Kişisel olarak bilet alma ızdırabını yaşadığım ve uzun uğraşlar sonucu bilet bulabildiğim için bu konu hakkında bir rehber hazırlamak istedim. Aklınızda Doğu Ekspresi bileti nasıl alınır sorusu varsa bu yazıda cevap bulabilirsiniz. Doğu Ekspresi’ne bilet bulmak için bilmeniz gereken üç temel şey var: Doğu Ekspresi biletleri nereden alınıyor, Doğu Ekspresi biletleri ne zaman satışa çıkıyor ve TCDD e-bilet sistemi nasıl işliyor.

Doğu Ekspresi biletleri nereden alınıyor?

Ankara Kars tren bileti satın alma

Doğu Ekspresi biletleri garlardan, TCDD internet sitesi üzerinden, TCDD uygulaması üzerinden ve telefonla satın alınabilir. Tahmin edersiniz ki yolculuğa bu kadar ilgi varken yani biletler çıktığı gibi tükenirken gardan ya da telefonla bilet satın almak imkansız. Bilet almak için TCDD internet sitesini ve TCDD uygulamasını kullanmanız gerek.

TCDD uygulaması sık sık bilet kontrol etmek için ideal. Tek tıkla, kolayca sefer sorgulayabileceğiniz bir uygulama yapmışlar. Kötü kısmı ise internet sitesine göre daha geç güncellenmesi. Örneğin, bilet satışları internet sitesi üzerinde 07.00’da açılırken uygulamadan erişim 07.02’yi bulabiliyor ya da aynı anda girseniz de boş biletleri göremiyorsunuz. Çok kısa bir süre gibi dursa da bu kadar talebin olduğu bir dönemde çok şey ifade ediyor.

Kısacası uygulamayı biletlerin açılıp açılmadığını tek tıkla kontrol etmek için, internet sitesini ise bilet satın almak için kullanırsanız işinizi kolaylaştıracaktır.

TCDD internet sitesinin adresi için tıklayabilirsiniz. Uygulamayı telefonunuza indirebilirsiniz.

Doğu Ekspresi biletleri ne zaman çıkıyor?

Doğu Ekspresi

Doğu Ekspresi biletleri için en belirsiz konu biletlerin ne zaman satışa çıktığı. Biletler önceden 15 gün önce satışa çıksa da son zamanlarda 30 gün öncesinden satışa çıkıyor. Örneğin, 2 Nisan için bilet alacaksanız 3 Mart günü çıkacak biletlere ya da 4 Şubat için bilet alacaksanız 5 Ocak günü açılacak biletlere odaklanmalısınız.

Maalesef saat konusu için bu kadar net bir şey denmiyor. TCDD’yi arayıp Doğu Ekspresi biletleri saat kaçta satışa çıkıyor diye sorduğunuzda bile aşırı belirsiz bir cevap alıyorsunuz. Kişisel olarak öğrenebildiğim tek resmi bilgi 00.00’dan sonra herhangi bir saatte satışa çıkabilir oldu ancak bilet almak için uğraştığım hiçbir gün biletler saat 07.00’den önce satışa çıkmadı. Bu durumu çevremde birçok insanın yaşadığına da şahit oldum.

Genel bir şey söylemek gerekirse Ankara Kars yönü için biletler 07.35 gibi, Kars Ankara yönü içinse 07.20 gibi açılıyor denilebilir. Belirttiğim gibi bunlar kesin saatler değil. Yaklaşık iki hafta boyunca her gün sistemi kontrol ettim ve hep bu zaman aralıklarında biletlerin açıldığına şahit oldum. Yine de garanti olsun derseniz 07.00 itibariyle bilgisayar başında olmanız da fayda var.

Tabii ki illa 1 ay sonraki gün için bilet almanıza gerek yok. 1 ay içerisindeki tüm seferler için bilet alınabiliyor.

Doğu Ekspresi Bilet Bulma Taktikleri

Doğu Ekspresi manzara

Doğu Ekspresi’ne bilet almak için TCDD bilet sisteminin nasıl işlediğini bilmek gerekiyor. Sistemi çözdügünüzde bilet bulmak çok daha kolaylaşıyor. Kişisel deneyimlerime ve okuduğum birçok blog yazısına dayanarak Doğu Ekspresi bileti nasıl alınır sorununa cevap olabilecek birkaç taktik belirledim.

1. Biletlerin Açıldığı Anı Yakalamak

Doğu Ekspresi bileti

İlk olarak biletlerin nereden alındığını ve ne zaman satışa çıktığını bilmek gerekiyor. Bu konulardan yukarda bahsettim. Bilet almak için sabah 07.00 itibariyle bilgisayar başında TCDD internet sitesi önünüzde açık şekilde bekliyor olmalısınız.

Bir yandan da telefonunuzdan uygulama açık olursa sistemi kontrol etmeniz daha da kolaylaşacaktır. İnternet sitesinde de uygulamada da kalkış ve varış yönünü, tarihi ve kişi sayısını hazır tutmalısınız. “Ara” butonuna bastığınızda önünüze “İsteğinize Uygun Sefer Bulunamamıştır.” ibaresi çıkıyorsa o gün için biletler daha satışa çıkmamış demek oluyor. Bu ibareyi görmekten bıkana kadar ara butonuna basmalısınız.

Bu kadar çok ara butonuna basıp sayfayı yeniledikçe arada site bilgileri yeniden girmenizi istiyor, hızlı olmazsanız bu biraz zaman kaybettirebilir. O yüzden yenilediğiniz sekme hariç farklı bir sekmede de aynı bilgilerin girili olduğu bir sayfa açık olmasını tavsiye ederim. Aynı şeyi uygulama üzerinden de yaparsanız biletlerin açıldığı saniyeyi yakalamak için şansınız artar.

Sistem açıldığında karşınıza çıkması muhtemel 2 seçenek var: Rakam olarak boş koltuklar görünmesine rağmen bütün koltukları dolu görebilir ve seçim yapamayabilirsiniz ya da boş yerler olabilir ve seçim yapabilirsiniz. Boş yer varsa şansınız internet hızına ve sizin bilgisayar kullanma hızınıza kalıyor. Boş yer olmaması durumunda da hemen pes etmeyin.

2. 10 Dakika Kuralı

TCDD e-bilet sistemi şöyle işliyor: Koltuk seçimi yaptığınız andan itibaren sistem üzerinde bilgileri tamamlamanız için 10 dakikanız oluyor.

10 dakika içinde TC numaralarını, ad soyad bilgilerini, cinsiyet bilgilerini ve ödeme bilgilerini doldurmanız gerek. Eğer bu 10 dakikayı geçerseniz sistem sizi atıyor yani seçtiğiniz koltukları kaybetmiş oluyorsunuz. Tahmin edersiniz ki birçok insan siteye girdiği ilk anda koltuk seçimi yapsa da satın alma işlemini tamamen bitirmiyor. Böylece 10 dakika önce dolu görünen vagonda 10 dakika sonra birçok koltuk boşa çıkıyor. Yani dolu görünce hemen pes etmek yerine bilgisayar başında bir süre daha beklemeniz lazım. Hangi vagondan bilet almak istiyorsanız sayfayı açmalı ve sık sık yenilemelisiniz.

Not: Biletlerin gerçekten satılmadığını ve 10 dakikalık süreçte kaldığını anlamak için sistemde yazan kalan bilet numaralarına bakabilirsiniz. Örneğin ekranı açtığınızda tüm koltuklar dolu görünmesine rağmen “Örtülü Kuşetli 1. Mevkii (5)” yazıyorsa 5 koltuk daha satılmamış demek oluyor.

Bu noktada karşınızdaki insanlarla resmen yarışmanız gerekiyor. Kuşetli vagonda 4 kişi seyahat etmek istiyorsunuz diyelim. Eğer çok hızlı veya çok şanslı değilseniz tek seferde aynı kuşette 4 bilet seçmek baya zor ancak 2 hatta 1 koltuk bile seçebildiyseniz vazgeçmeyin. Şöyle ki karşınızda o kuşette diğer koltuğu seçen kişi de büyük ihtimal arkadaşlarıyla aynı kuşette seyahat etmek istiyor yani koltuktan vazgeçme ihtimali çok çok yüksek.

Bu durumda yapabileceğiniz 2 şey var. İlki arkadaşlarınızla ortak çalışmak. Herkes bilgisayar başında ve iletişim halinde olursa işiniz daha kolay. Sizin 10 dakikanız dolduğunda arkadaşınız sistem sizi attığı an o koltukları seçmeli. Böylece koltukları bir 10 dakika için daha garantilemiş olursunuz. Eğer bu işi tek başınıza hallediyorsanız farklı tarayıcılardan sekme açarak aynı işlemi yapabilirsiniz. Aynı tarayıcıdan farklı sekmelerde işlem yapmaya çalıştığınızda sistem bunu fark ediyor ve sizi atıyor ancak gizli modda sekme açarsanız bunu yaşamıyorsunuz.

Kısacası seçebildiğiniz koltuklar üzerinde ısrarcı olarak diğer koltukların boşalmasına neden olabilirsiniz. Böylece aradığınız bileti bulmuş olursunuz. Tek yapmanız gereken dolu görünen vagon resmine bakarak biraz zaman geçirmek.

Yataklı vagon için durum daha farklı. Tek kişi bilet alacaksınız yataklıdaki tek koltuğa tıkladığınız an oda kapanmış oluyor. İki kişi alıyorsanız yine kuşetlideki yöntemi deneyebilirsiniz.

Not: Vagonlarda cinsiyet uygunluğuna göre seçim yapmak zorundasınız. Örneğin eğer o kuşette siz harici biri kadın bileti almışsa siz o kuşet için erkek bileti seçimi yapamıyorsunuz. Bu durum tüm koltukları sizin seçtiğiniz durum için geçerli değil. 4 kişilik bilet alırken aynı kuşette kadın ve erkek bileti seçimi yapabilirsiniz.

Not 2: Aynı kuşet için seçim yaparken tek koltuğu kadın, tek koltuğu erkek alırsanız diğer insanların o kuşet için koltuk ayırmasını bir süre için engellemiş oluyorsunuz. Böyle yaparak işinizi daha da kolaylaştırabilirsiniz.

3. TCDD Ek Vagonlar

Doğu Ekspresi vagon tipleri
Doğu Ekspresi vagon planı

Tüm denemelerinize rağmen bileti ilk satışa çıktığı anda alamadıysanız sonradan eklenen vagonları takip edebilirsiniz. Trenler genelde 9 vagon olarak açılıyor ancak ek vagonlar ile 12 vagona kadar çıkıyor. Maalesef ek vagonların ne zaman eklendiğine dair net bir şey yok ama kişisel deneyimime dayanarak birkaç şey söyleyebilirim.

Benim bilet almak için baktığım süreçte saat 11.00 gibi belirli günlere yeni vagonlar ekleniyordu. Bu günlerin hangi günler olacağı da yine belli değil. Ancak örneğin ayın 15’ine kadar olan seferlerde 12 vagon olduğunu görürseniz o gün için 16’sına ekstra vagon ekleneceğini düşünebilirsiniz.

Kimi zamansa saat 07.30 gibi satışa sunulan sefere aynı gün içinde 11.00 gibi ek vagon eklendiği oluyordu. İstediğiniz gün için satışa çıktığı anda bilet alamasanız da o günün ek vagonları için takipte kalabilirsiniz.

Garlarda ek vagon için istek yapılabiliyor. Gerçekten kalabalık bir grup olarak seyahat ediyorsanız şansınızı deneyebilirsiniz.

4. İptal Edilen Biletler

Doğu Ekspresi can manzara

Her şeyden umudu kestiyseniz iptal edilen biletleri kovalayabilirsiniz. Özellikle yakın tarihler –yarın, yarından sonraki gün vs. yani baya yakın– için bir anda çok yer açıldığı oluyor. Spontane hareket etmek ve programsız gezilerle aranız iyiyse iptal edilen biletleri takip ederek bilet bulamamanız imkansız.

Tabii ki yalnızca yakın tarihli biletler iptal edilmiyor. Kararlaştırdığınız gün için her gün sisteme girerek iptal edilen bilet olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Biletini iptal etmek yerine devretmek isteyen birçok insan da oluyor. Sosyal medyada Doğu Ekspresi ile ilgili sayfa ve grupları takip ederseniz bu insanları bulma şansınız artar.

Avatar
Hayatını yeni yerler keşfetme ve aşık olduğu yerleri tekrar tekrar ziyaret etme üzerine kurmuş biriyim. Ani kararları ama planlı gezileri, yalnızca görmeyi değil keşfetmeyi seviyorum. Seyahatlerimin bana kattıklarını iyi kötü yazıya dökerek hem yaşadıklarımı başkaları ile paylaşmanın verdiği keyfi tadıyor hem de seyahat etmediğim zamanlarda bile yolda olma duygusunu hissediyorum.

186 Yorum

 1. 7 mart 2 kisilik erkek ortulu kusetli bilet ankara kars
  4 mart kars ankara 4 kisilik bilet ortulu kuset
  9 mart ankara kars 4 kisilik bilet vardir ortulu kusetli
  05394839306

 2. 29şubat Ankara Kars gidiş 4 Mart Kars Ankara dönüş ,, 1 Mart Ankara Kars gidiş 4 Mart Kars Ankara dönüş 4 kişilik örtülü kuşetli biletim mevcuttur en kısa zamanda uygun yollu acil devredilecektir acil iletişim [email protected]

 3. Elimde 2 adet bilet var 18 şubata örtulu kuşete ankaradan karsa diğer 2 koltukta da erkek yolcu gozukuyor

 4. Doğu Ekspresi biletleri için instagram hesabına göz atabilirsiniz.
  İnstagram: @doguekspresibileti

 5. Merhaba şubat ayı için 4 kişilik örtülü kuşetli vagondan bilet arıyorum elinde olup devretmek isteyen benimle irtibata geçebilir mi ?

 6. 28 veya 29 ocak örtülü kusetli 4 kişilik yer arıyorum erzurum kalkışı bilet iptal eden olursa benimle irtibata geçebilirmi.. 0643 819 1727

 7. Şubat ayı içinde herhangi bi gün içinde 4 kişilik kuşetli odalardan 2 oda bileti devretmek isteyen olursa lütfen haber verin. 05061192457

 8. Merhaba 24 ocaktan sonra herhangi bir gün Ankaradan Kars’a yataklı vagonda bilet arıyoruz devretmek isteyen varsa lütfen iletişime geçsin

 9. Merhabalar ocak ayının 23’ünden sonra herhangi bir günde doğu ekspresinde ankardan karsa seyhat etmek istiyoruz bunun için beli bir sayıya ulaşıp dilekçe verip vagon ekleteceğiz eğer aynı tarihlerde seyhat etmek istiyen varsa benimle iletişime geçsin kotayı doldurusak rahatlıkla bilet bulabilirz
  İletişim: [email protected]

 10. 25 ocak ve 30 ocak arası için 4 kişilik ankara gidiş ya da kars gidiş bilet arıyoruz.. ötülü kuşetli yada yataklı olabilir aciliyeti var , ilgilenen 0538 880 90 12

 11. Merhabalar,
  Gitmekten vazgectigim 4 kişilik örtülü kuset Kars Ankara yönü 5 Ocak biletlerini ( 4adet) isteyene verebilirim. 05464365005 Şahin

 12. 28 aralıktan sonra herhangi bir günde ankara-kars dört kişilik örtülü kuşetlide yer arıyorum ilgilenen olursa lütfen ulaşın 05537047254

 13. Eylül ayı için bilet arıyorum evet daha erken ama bilgilendiren olursa çok iyi olur. ne yapılacağı yazıyor ama anlamadım. eğer olur da eylül 10 ve sonrası için bilet devreden iptal ettirecek olan ulaşabilirse çok iyi olur.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın