Dolmabahçe Sarayı İstanbul

Otel fiyatlarını incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Dolmabahçe Sarayı, 1856 yılında Sultan Abdülmecit tarafından yaptırılan saraydır. Mimarlar Garabet Balyan ve oğlu Nikoğos tarafından tasarlanan saray, oldukça görkemlidir. Osmanlı’nın zor günlerinde yapılmış olmasına rağmen bu kadar görkemli olması dikkat çekicidir. Yüzlerce yıl Osmanlı hakimiyetinin izlerini yansıtan Dolmabahçe, geleneksellik ile Batı izlerinin birleştiği bir yerdir. Büyük ölçüde yabancı bankalardan alınan borçlar ile yapılan saray, sadece rehberli turlara açıktır.

Topkapı Sarayı’nın gerekli toplantılar için yetersiz kalması üzerine yaptırılan saray, haremlik ve selamlık olmak üzere iki bölüme ayrılmıştır. Selamlık kısmında resmi odalar ve Merasim Salonu, haremlik kısmında padişah ve ailesinin özel yaşam alanları bulunmaktadır.

Dolmabahçe Sarayı Bahçesi
Dolmabahçe Sarayı bahçesi, İstanbul

Dolmabahçe Sarayı’nda mutlaka görmeniz gereken kısım ve eserlerin başında Kristal Merdiven, bir zamanlar sadece sultan ve vezirler tarafından kullanılan Bab-ı Hümayun kapısı, 16. yüzyılda oluşturulan bahçede yer alan Kuğulu Havuz, 2500 kişilik Merasim Salonu, 10 Kasım 1938’de Mustafa Kemal Atatürk’ün hayata gözlerini yumduğu Atatürk’ün Yatak Odası, gümüş ve mermer işlemeli Padişah Hamamı gelmektedir.

Dolmabahçe Sarayı Kristal Merdiven
Kristal Merdivenler, Dolmabahçe Sarayı, İstanbul

İstanbul gezilecek yerlerin olmazsa olmazı Dolmabahçe Sarayı içerisinde 285 oda ve 43 salon bulunmaktadır. Beşiktaş’ta denize sıfır konumda bulunan Dolmabahçe, özellikle gece ışıklandırmaları ile oldukça görkemli bir hal almaktadır. Sarayın içini gezmeseniz bile denizden görüntüsüne mutlaka tanık olmalısınız.

Dolmabahçe Sarayı Atatürk'ün odası
Atatürk’ün yatak odası, Dolmabahçe Sarayı, İstanbul

Dolmabahçe Sarayı Ziyaret Bilgileri

 • Adres: Vişnezade Mah., 34357 Beşiktaş İstanbul
 • Ulaşım: İnönü Stadı yakınında bulunan Dolmabahçe Sarayı’na Taksim’den yaklaşık 15 dakika yürüyerek ulaşabilirsiniz. Ayrıca Beşiktaş yönüne giden otobüs, vapur ya da tramvay ile buraya ulaşmak mümkündür.
 • Ziyaret Gün ve Saatleri: Pazartesi ve Perşembe günleri hariç her gün 09:00 – 16:00 arasında ziyaret edilebilir.
 • Giriş Ücretleri: Tam bilet 30, indirimli bilet 15 Lira’dır.
 • Web sitesi: http://www.millisaraylar.gov.tr/portalmain/Palaces.aspx?SarayId=10
 • Notlar: Giriş ücretleri ve ziyaret saatleri dönemsel olarak değişebilir. Güncel bilgiler için lütfen internet sitesini kontrol edin.
PAYLAŞ
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

7 Yorum

 1. Bu tarz yerlerin kendi tc vatandaşlarına ücretli olmasi kadar saçma birsey yok zaten. İlave olarak yabancılara ucuz falan değil onlar tc vatandaşlarından çok daha yüksek ücretler ödeyerek gezebiliyorlar.

 2. Her şeyi ile çok saçma ve görkemli olabilir . Öncelikle yaptiran kişinin odasi yok Atatürk’ün odası var bu ayrı bunun yanı sıra Atalarimizin yaptıkları Sarayı görmek için aile boyu niye bu kadar yüksek bi bedel odeyelim oda ayrı bi saçma

  • Yaptıran sultanın ve diğer sultanların da odaları var sarayda ziyarete acik olmayabilir fakat Harem kismini gezerseniz Sultan Reşat in odası genelde açıktır. Abdulmecid’in odasının açık olamamasının ayrı bir sebebi var. Ataturk un odası oldukça mutevazidir, sarayin ısınma sorunu olduğundan herhangi bir padişahın odasını kullanmamistir, küçük bir odada kalmıştır.

  • Maalesef Topkapı Sarayı ve Dolmabahçe Sarayı’nın Harem odaları gibi ilgi çekici noktaları ayrı turlar ile geziliyor. Özellikle Topkapı Sarayı’nın yüksek giriş ücreti insanın canını çok sıkıyor. Kendi değerlerimizi yerinde ailecek görebilmek için giriş ücretleri çok daha düşük olması gerekiyor. Yurt dışında benzer saraylar kişi başı 15-20 Euro gibi bir ücret karşılığı geziliyor. Turistler için zaten bizim müze ve saray giriş ücretlerimiz çok düşük, en azından devlet kendi halkından cuzi bir ücret almalı.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın