Église du Dôme

Napolyon’un mezarının içinde yer aldığı Dome Kilisesi, Paris’in ünlü yapılarından biridir. Şehrin en önemli gezi noktalarından Les Invalides’in içinde bulunan yapı sahip olduğu mimari ile dikkat çekmektedir.

Kilise, 1676 yılında XIV. Louis tarafından Invalides’deki askeri binaların arasına yaptırılmıştır. 17. yüzyıl Fransız mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan kilise, çevresindeki diğer yapılar ile uyumlu bir görünüm sergiler. Kilise, kraliyet mezarlarının defnedilmesi amacıyla yapılmıştır. Fakat XIV. Louis ve ailesinin buraya gömülmesi fikri hayat bulmamış ve yapı Bourbon hanedanının şanına dikilmiş bir anıt halini almıştır.

1840 yılında Louis Philippe, Napolyon’un mezarının buraya getirilmesine karar vermiştir. Böylece kilise, askeri anıt ve mezarlık halini almıştır. Napolyon ve ağabeyinin lahdi kilisenin köşesinde yer almaktadır.

İç mekândaki en önemli ayrıntı ise kilisenin tavanında yer alan resimdir. Aziz Louis’in Zaferi adlı eser Fransız sanatçı Charles de la Fosse tarafından 1692 yılında yapılmıştır.

Dome Kilisesi Napolyon Mezarı
Napolyon’un Mezarı, Dome Kilisesi, Paris

Dome Kilisesi Ziyaret Bilgileri

  • Adres: 129 rue de Generalle, Paris
  • Metro: “Latour Maubourg” veya “Varenne” metro durakları ile kiliseye ulaşabilirsiniz.
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın