Domus Aurea Roma

Domus Aurea ya da bilinen diğer adı ile Neron’un Altın Evi ünlü Roma İmparatoru Neron’un kendine yaptırdığı ünlü saraydır. M.S 64 yılında Roma’da meydana gelen büyük yangının ardından ortaya çıkan geniş alanı değerlendirmek isteyen Neron; Palatino, Caelianus ve Esquiline tepelerinin büyük bir kısmını kapsayan bir saray yaptırmıştır. Kolezyum’un yaklaşık 25 katı büyüklükteki alana kurulan sarayda, yapay göl, çeşitli bahçeler ve yapılar bulunuyordu. Tarihçi Suetonius’a göre Neron döneminde, sarayın duvarları altınla ve sedefle kaplanmış, sarayın hamamlarında hem deniz suyu hem de kükürtlü su kullanılmış. M.S 68 yılında intihar eden Neron yeni evinin keyfini pek sürememiştir.

Neron’un bu ihtişamlı sarayını kendilerine yediremeyen sonraki imparatorlar, sarayı olabildiğince bozmaya çalışmışlardır. Neron’un saray inşaatı için el koyduğu toprakların bir kısmı halka geri verilmiş, göl kurutulmuş ve bu alana Kolezyum inşa edilmiştir. Trainus da ilk büyük hamam kompleksini Neron’un asıl evinin üzerine yaptırmıştır.

Domus Aurea Roma
Domus Aurea, Roma

Günümüzde Neron’un Altın Evi’nin sadece bir kanadının odaları ayakta kalmıştır; bunlar da Traianus Hamamları’nın Oppia tepesindeki kalıntılarının altına gömülüdür. Yapılan çalışmalar neticesinde Roma’nın kuşbakışı bir manzarasını sunan freskler ve mozaikler açığa çıkarılmıştır. Toprak kayması tehlikesi yapının ziyaretinde engel oluşturmaktadır.

Domus Aurea Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Viale della Domus Aurea, Roma
  • Metro: “Colosseo” metro durağı üzerinden yapıya ulaşabilirsiniz.
  • Ziyaret Bilgileri: Çarşamba-Pazartesi 09.00-19.45, giriş ücretlidir.

Roma Şehir Merkezi Otelleri

Şehir merkezinde yer alan otellerin konumlarını alttaki harita üzerinde inceleyebilirsiniz. Gösterilen fiyatlar bugüne ait gecelik konaklama ücretleridir. Oteller hakkında detaylı bilgi almak ve rezervasyon yaptırmak için fiyat kutularına tıklayabilirsiniz. Booking.com

Roma'daki En Popüler Turlar

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın