dortmund gezilecek yerler

Almanya‘nın Ruhr bölgesinde bulunan Dortmund, dünyaca ünlü Borussia Dortmund takımına ev sahipliği yapıyor. Ülkenin en gelişmiş kömür ve demir işletmelerinin bulunduğu şehir; su yolları, korulukları ve uçsuz bucaksız yeşil alanları nedeniyle “yeşil metropol” olarak biliniyor. Avrupa’nın en büyük kanalı olan Dortmund-Ems Kanalı’nın ikiye ayırdığı Dortmund kenti; doğal güzellikleri, tarihi mekanları, kültür ve sanat faaliyetleriyle turistlerin uğrak noktası oluyor. Uzatmadan Dortmund gezilecek yerler yazımızda detaylara geçelim.

Dortmund Gezilecek Yerler Listesi

19. yüzyıldan itibaren büyük bir endüstri şehri haline gelen Dortmund, günümüzde kültür ve teknoloji şehri olarak biliniyor. Şehirde ulaşım genellikle tren ve otobüslerle sağlanıyor.

Toplu taşıma sayesinde Almanya’da şehir içi trafiğin en sakin olduğu il olarak bilinen Dortmund’da yeşil alanların içinden geçen bisiklet yolları da bulunuyor. Kentte bulunan iki büyük üniversitede binlerce öğrenci eğitim görüyor.

Bira üretimi ve sportif faaliyetleriyle öne çıkan Dortmund; kültür, doğa ve spor turizmini bir arada deneyimlemek isteyenleri en iyi şekilde ağırlıyor.

1. Eski Pazar Meydanı

dortmund gezilecek yerler Eski Pazar Meydanı

Eski pazar meydanı, şehrin merkezinde bulunuyor. 12. yüzyılda esnaf ve tüccarların ürünlerini satışa sunduğu bir pazar olan meydan, Alter Markt adıyla biliniyor.

Meydanda, Orta Çağ Almanya’sından kalma tarihi bir pirinç çeşme bulunuyor. Kafe ve restoranlar nedeniyle şehrin önemli buluşma mekanlarından biri haline gelen Alter Markt’ta, Borussia Dortmund taraftarları zaman zaman çeşitli kutlamalar ve yürüyüşler düzenliyor.

2. Signal Iduna Park Stadı

dortmund gezilecek yerler Signal Iduna Park Stadı

Dortmund gezilecek yerler listesinde ilk sıralarda yer alan Signal Iduna Park Stadı, Borussia Dortmund takımının spor müsabakalarına ev sahipliği yapıyor. Stadyum çevresinde büfeler ve publar bulunuyor.

Maç zamanları taraftarlarla dolup taşan stad çevresi, turistlerin de ilgisini cezbediyor. Merkezden kalkan trenlerle kolaylıkla ulaşılabilen stadın içinde bulunan spor müzesi de ziyaret edilebiliyor.

3. Dortmund Hayvanat Bahçesi

Dortmund Hayvanat Bahçesi

250’den fazla yerel ve egzotik hayvan türünün doğal koşullarda koruma altına alındığı Dortmund Hayvanat Bahçesi (Dortmund Zoo) özellikle çocukların hoşça vakit geçirebileceği bir adres oluyor. Hayvanat bahçesine merkezden kalkan tramvay veya otobüslerle ulaşılabiliyor.

4. Marien Kilisesi

dortmund gezilecek yerler Marien Kilisesi

1170-1200 yılları arasında inşa edilen Marien Kilisesi (Marien Kirche), Romanesk ve Gotik mimariye sahip yapısıyla ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Şehrin en eski kilisesi olan bu binada, Orta Çağ döneminden kalma çeşitli eserler de sergileniyor.

5. Ostwall Müzesi (Museum Ostwall)

dortmund Ostwall Müzesi

Dortmund’da eski fabrika binaları ve atölyeler modernize edilerek müze olarak kullanılıyor. Bunlardan biri olan Ostwall Müzesi (Museum Ostwall), eski bir bira fabrikası olan Dortmunder U‘da ziyaretçilerini ağırlıyor. Müzede çağdaş sanat eserleri sergileniyor.

6. Dortmunder U

dortmund gezilecek yerler Dortmunder U

Dortmund gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazları arasında yer alan Dortmunder U, şehrin sembolik yapıların biri olarak kabul ediliyor.

1927 yılında bira fabrikası olarak inşa edilen kule, 1968‘den bu yana kültür ve sanat merkezi olarak kullanılıyor.

7. Florian Kulesi

dortmund gezilecek yerler Florian Kulesi

Florian Kulesi, şehri kuş bakışı seyretmek isteyenlerin akınına uğruyor. 1959 yılında telekomünikasyon kulesi olarak inşa edilen Florian Kulesi (Florian Tower) günümüzde turistik amaçlara hizmet ediyor. Kulenin üst katlarında restoranlar ve gözlem yerleri bulunuyor.

8. Reinaldi Kilisesi

dortmund görülecek yerler Reinaldi Kilisesi

Aziz Reinold‘un hatırasını yaşatmak adına 1250-1270 yılları arasında inşa edilen Reinaldi Kilisesi (Reinaldi Kirche), şehir merkezindeki en popüler turistik noktalardan biri olarak biliniyor.

İkinci Dünya Savaşı sırasında büyük tahribata uğrayan kilise binası, yapılan restorasyonun ardından yeniden ziyarete açılmış. Görkemli yapısıyla dikkat çeken kilisenin 104 metre yüksekliğindeki çan kulesine merdivenle çıkılabiliyor. Çan kulesinde 6500 kg ağırlığında devasa bir çan bulunuyor.

9. Hoesch Müzesi 

dortmund Hoesch Müzesi

Şehrin hemen hemen her noktasından metroyla kolaylıkla ulaşılabilen Hoesch Müzesi’nde (Hoesch Museum), bölgenin en önemli geçim kaynaklarından biri olan çelik imalatında kullanılan ekipmanlar tanıtılıyor.

Dortmund’un en büyük çelik fabrikası olan Hoesch Fabrikası’nın eski çalışanlarının girişimleriyle kurulan müzede, 1800‘lü yıllardan kalma endüstriyel üretim araçları sergileniyor.

10. Zollern Colliery

dortmund Zollern Colliery

1898 yılında bir maden işletmesi olarak faaliyete geçen Zollern Colliery, 1981 yılından bu yana müze olarak kullanılıyor. Müzede 19. yüzyılın maden işleme teknolojisi ve dönemin madencilerinin çalışma hayatı konusunda bilgiler veriliyor. Zollern Colliery’de maden işleme tesisinin orijinal makine dairesi de gezilebiliyor.

11. Botanik Bahçesi

dortmund Botanik Bahçesi

Benzersiz doğal güzellikleriyle gönülleri fetheden Dortmund’un en ilgi çekici mekanlarından biri olan Rombergpark Botanik Bahçesi‘nde doğa yürüyüşleri yapılabiliyor. Endemik bitki çeşitliliğiyle bilinen botanik bahçesinde farklı ağaç türlerini incelemek mümkün oluyor.

12. Petri Kilisesi

dortmund Petri Kilisesi

1195 yılında inşa edilen Petri Kilisesi (Petri Kirche), ilginç mimarisiyle göze çarpıyor. İkinci Dünya Savaşı’ndan zarar görmeden kurtulan kilise, 1842 yılındaki büyük yangın sonrasında yeniden inşa edilmiş. Kilisede eski dönemlere ait altın işlemeli tablolar ve duvar resimleri bulunuyor.

13. DFB Müzesi

dortmund'da gezilecek yerler DFB Müzesi

Alman futbol tarihine adanmış DFB Müzesi (DFB Museum), 2015 yılından beri sporseverlerin Dortmund’daki uğrak noktalarından biri oluyor. 2006 yılında Almanya’da düzenlenen FIFA Dünya Kupası karşılaşmaları sonrasında inşasına karar verilen DFB müzesi tren istasyonun hemen yanında bulunuyor.

Müzede modern futbolun yanı sıra Alman spor tarihini anlatan sergiler de yer alıyor. Müzede sergilenen objeler hem Almanca hem de İngilizce açıklamalarla ziyaretçilere tanıtılıyor.

14. Mahn Und Gedenkstatte Steinwache

dortmund Mahn Und Gedenkstatte Steinwache

1906 yılına kadar karakol olarak kullanılan Steinwache, Nazi subaylarının karakolu ele geçirmesinin ardından çeşitli suçluların ve dönemin aydınlarının tutulduğu bir hapishaneye dönüştürülmüş.

1993-1945 yılları arasında 66.000‘den fazla kişinin sorgulandığı, tutuklulara çeşitli işkencelerin yapıldığı bina; şu an Nazi tarihine tarihine ışık tutan fotoğrafların ve belgelerin sergilendiği bir müze olarak kullanılıyor. 4 katlı binada, İkinci Dünya Savaşı döneminde kullanılan hücreler ve sorgu odaları bulunuyor.

15. Hohensyburg Kalesi

dortmund Hohensyburg Kalesi

Nefes kesen manzarası ve tarihi dokusu nedeniyle turistlerin akın ettiği mekanlardan biri olan Hohensyburg Kalesi‘ne ulaşım, şehir merkezinden hareket eden otobüslerle sağlanıyor.

Girişleri ücretsiz olan kale, yüksek konumu itibariyle tüm şehri görüntülemeye olanak tanıyor. 8. yüzyılda inşa edildiği tahmin edilen kalenin içinde Almanya’ya yerleşen ilk insan topluluklarının kullandığı düşünülen madencilik gereçleri ve çeşitli tarihi kalıntılar bulunuyor.

Dortmund’da Gezilecek Diğer Yerler

Dortmund gezinizde eğer yeterli vaktiniz varsa Dortmund gezilecek yerler listenize şu noktaları da ekleyebilirsiniz;

  • Otomobil Müzesi
  • Sanat ve Kültür Tarihi Müzesi
  • Alman Futbol Müzesi
  • Braverie Müzesi
  • Westfalen Stadı
  • Alman Yemek Kitabı Müzesi
  • Thier Gallery (AVM)
  • Rosarium
  • Ardey Hills
  • Burg Hörde

Dortmund’da Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

Dortmund seyahatinizde konaklama için 4 yıldızlı Novum Hotel Unique Dortmund Hauptbahnhof adlı tesise göz atabilirsiniz. Dortmund’da yer alan tüm otelleri incelemek için tıklayın.

dortmund gezilecek yerler
4 yıldızlı Novum Hotel Unique Dortmund Hauptbahnhof, konaklama için güzel bir seçenek.

Dortmund gezilecek yerler yazısı ile şehirde gezip görmeniz gereken en önemli yerler hakkında bilgiler vermeye çalıştım. Bu yazı umarım Dortmund seyahatiniz öncesinde faydalı bir kaynak olmuştur.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın