dresden gezilecek yerler

Elbe Nehri‘nin hemen kıyısında kurulmuş olan Dresden; çok sayıdaki tarihi eserleri, sanat eseri koleksiyonlarını ve müzeleri bünyesinde bulunduruyor. Avrupa’nın mutlaka gezilip görülmesi gereken kültür ve turizm kentlerinin başında yer alan şehir, her yıl milyonlarca turist tarafından ziyaret ediliyor. Çok fazla görülmeye değer yere sahip olan büyüleyici şehirde, eğlenceli bir tura çıkmadan önce Dresden gezilecek yerler listesi oluşturmanız yararlı olabilir.

Dresden Gezilecek Yerler Listesi

Elbe’nin Florensa’sı” olarak bilinen ve Saksonya eyaletine başkentlik eden Dresden, Eski Doğu Almanya topraklarında bulunan mütevazi ve sevimli bir şehir.

Geçmiş dönemlerden günümüze kadar ayakta kalmayı başarmış eşsiz güzellikteki Barok mimarisine sahip yapıları ile ziyaretçilerine göz kırpan tarihi şehirde, şehrin ünlü sembollerini ve önemli yerlerini gezmeyi unutmamak için Dresden gezilecek yerler listemizden yararlanabilirsiniz.

1. Zwinger

dresden gezilecek yerler Zwinger

Sanatçı Matthäus Daniel Pöppelmann tarafından tasarlanan barok mimarisini yansıtan bir yapı olan Zwinger, günümüzde sergi ve festival alanı olarak hizmet veriyor.

Resim galerisi, Dresden Porselen Müzesi gibi farklı sanat eserlerini içeren bir müze kompleksi olan göz alıcı dev kale avlusu bünyesinde birbirinden güzel bahçeleri, çeşmeleri, havuzları ve birbiri ile bağlantısı bulunan beş adet köşkü barındırıyor.

2. Frauenkirche

dresden gezilecek yerler Frauenkirche

İkinci Dünya Savaşı’nda yerle bir olsa da orijinal yapısına uygun olarak restore edilen Frauenkirsche, 2005 yılında yeniden halka açılmış. İhtişamlı bir görünüme sahip olan İkinci Dünya Savaşı’ndan kalma derin  izler taşıyan kilise Elbe nehrinin yakınında yer alıyor.

Uzlaşmanın ve barışın simgesi olarak anılan Frauenkirsche’yi yakından görmek isterseniz ziyaret edebilirsiniz.

3. Semperoper

dresden gezilecek yerler Semperoper

Mimar Gottfried Semper tarafından 1841 yılında inşa edilen Semperoper, konser salonu olarak kullanılıyor. Barok, erken Rönesans ve Yunan mimari uslüplarından izler taşıyan opera binası, İkinci Dünya Savaşı esnasında zarar gören Dresden yapılarından biri.

1989 yılında yeniden inşa edilerek muntazam bir görünüme ulaşması sağlanan Semperoper opera binası da Dresden gezilecek yerler listesinin ilk sıralarında bulunuyor.

4. Albertinum

dresden Albertinum

Modern sanat müzesi olan Albertinum, Dresden’in tarihi merkezi Brühl’s Terrace‘da yer alıyor. Adını Saksonya Kralı Albert’ten alan ve 1887 yılında kurulan müzede, dünyaca ünlü heykeltraşlara ve ressamlara ait resim ve heykel koleksiyonlarını görebilirsiniz.

5. Brühl’s Terrace

dresden gezilecek yerler Brühl's Terrace

Avrupa’nın Balkonu” olarak bilinen Brühl’s Terrace, Elbe Nehri’nin güney kıyısında uzanıyor. Çok sayıda turist tarafından ziyaret edilen Brühl’s Terrace’den nehir manzarasını seyredebilir ve bol bol manzara fotoğrafları çekebilirsiniz.

6. Dresden Kalesi (Residenzschloss)

Dresden Kalesi (Residenzschloss)

Rönesans Dönemi’nden kalma bir tarihi yapı olan Dresden Kalesi (Residenzschloss), turistler tarafından en çok ilgi gören yerler arasında bulunuyor.

Saksonya‘yı yöneten ailenin resmi ikametgahı olarak yüzyıllarca kullanılan kale, günümüzde müze olarak hizmet veriyor. İkinci Dünya Savaşı’nda zarar gören ve sonrasında restore edilen yapının bazı odalarında değerli eserler sergileniyor.

7. Deutsche Hygiene Museum

dresden Deutsche Hygiene Museum

Tıbbi bir müze olan Deutsche Hygiene Museum (German Hygiene Museum), günümüzde “bilim, kültür ve toplum forumu” olarak kullanılıyor.

Etkinlikler ve sergiler için sıklıkla kullanılan müze, Dresden’in en çok ziyaret edilen müzesi ünvanını taşıyor. 1912 yılında bir iş adamı tarafından kurulan ve her yıl yüzbinlerce kişiye ev sahipliği yapan Hygiene Museum’u ziyaret edebilirsiniz.

8. Fürstenzug (Procession of Princes)

dresden Fürstenzug

Saksonya hükümdarlarından oluşan dev bir duvar resmi olan Fürstenzug (Procession of Princes), Dresden’de görülmeye değer tarihi eserler arasında sayılabilir.

Saksonya Krallığı hakkında detaylı bir görsel bilgi sunan dev eser, meydana gelen değişimler ve gelişmeler konusunda da ipuçları barındırıyor. Küçük porselen mozaikler kullanılarak yapılan Fürstenzug’da 1127 ile 1904 yılları arasındaki seçmenleri, düklerin ve kralların tasvirlerini görebilirsiniz.

9. Katholische Hofkirche

dresden Katholische Hofkirche

1980 yılından bu yana Sanctissimae Trinitatis adıyla da bilinen Katholische Hofkirche, Dresden’in tarihi merkezinde Elbe Nehri yakınların yer alıyor.

Mimar Gaetano Chiaveri tarafından 1738-1751 yılları arasında tasarlanan görkemli dini yapıyı görmek isterseniz Dresden geziniz esnasında Hofkirche Katedrali’ne bir şan tanıyabilirsiniz.

10. Kunsthofpassage

dresden gezilecek yerler Kunsthofpassage

İlgi çekici ve rengarenk yapılara ev sahipliği yapan Kunsthofpassage, Dresden’in turistler tarafından en çok ilgi gören yerlerinden birisi.

Tasarımları ile ön plana çıkan beş küçük bölümden oluşan pasajın bölümleri; “elementler, hayvanlar, ışıklar, mitolojik yaratıklar ve başkalaşım” olarak adlandırılıyor. Kunsthofpassage’a giderek renkli sokakları ve masalsı atmosferi ile keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

11. Dresden Ulaşım Müzesi

Dresden Ulaşım Müzesi

Eski çağlardan bu yana  çeşitli ulaşım araçlarının yer aldığı Dresden Transport Museum (Dresden Ulaşım Müzesi), özellikle araç koleksiyonlarına ilgi duyanlar için oldukça uygun ve eğlenceli bir müze. Transport Museum’u belirli bir miktar ücret karşılığında keyif ile gezebilirsiniz.

12. Dresden Panometer

Dresden Panometer

Dresden’in turistik cazibe noktalarından biri olan Dresden Panometer, şehrin 360 derecelik bir portresini gözler önüne seriyor. Gerçekçilik duygusunu arttırmak için farklı perspektifler kullanılan Panometer, farklı bir deneyim yaşamak isteyenler için güzel bir seçenek olabilir.

13. Green Vault (Grünes Gewölbe)

dresden Green Vault

Avrupa’daki hazinelerin büyük bir bölümünü bünyesinde bulunduran tarihi müze Green Vault (Grünes Gewölbe), Klasizmden barok tarzına kadar zengin bir çeşitlilik içeriyor. 1723 yılında Augustus the Strong tarafından kurulan tarihi müzenin dünyanın en eski müzesi olduğu söyleniyor.

İkinci Dünya Savaşı’nda yıkıma uğrayan ve sonrasında restore edilen Green Vault’ta sanat koleksiyonlarını görebilirsiniz.

14. Prager Straße

dresden görülecek yerler Prager Straße

Büyük bir alışveriş caddesi olan Prager Strasse, bol bol alışveriş yapabileceğiniz popüler yerlerden bir tanesi. Savaşta zarar gördükten sonra 1970 yılında yeniden düzenlenen cadde uzun yıllardan bu yana ayakta duruyor.

Dresden’de Gezilecek Diğer Yerler

Dresden gezilecek yerler listenize ilk etapta eklemeniz gereken yerleri yazı boyunca anlattım. Eğer Dresden seyahatinizde yeterli vaktiniz varsa şu noktaları da gezi listenize ekleyebilirsiniz:

 • Augustus Köprüsü
 • Fürstenzug
 • Neues Grünes Gewölbe
 • Kreuzkirche
 • Neustadt
 • Theaterplatz
 • Alaun Strasse
 • Altmarkt
 • Dreikönigskirche
 • Gläserne Manufaktur
 • Transparent Factory
 • Zoo Dresden

Dresden’de Nerede Kalınır?

Dresden gezinizde otelinizi kendiniz ayarlayacaksanız 3 yıldızlı Holiday Inn Express Dresden City Centre adlı tesise göz atabilirsiniz.

Bu tesis dışında Dresden’de yer alan tüm otellere göz atmak ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Dresden gezilecek yerler
3 yıldızlı Holiday Inn Express Dresden City Centre, konaklama için güzel bir seçenek.

Dresden gezilecek yerler konusu kısaca bu şekilde. Dresden’de keyifli bir seyahat geçirmenizi dilerim.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın