Dubai Gezi Rehberi & Tavsiyeler

Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki en çok ziyaretçi çeken destinasyonların başında geliyor. Kentin neden bu kadar popüler olduğu konusunda tüm ipuçlarını Dubai gezi rehberi dâhilinde elimden geldiğince sıralamaya çalıştım.

Tabii bunu yaparken sadece emirliğin merkezindeki ultra lüks olanaklara odaklanmakla yetinmeyip kökenleri hakkında da size yeri geldikçe bilgiler sunmayı amaçladım. Umarım verdiğim bilgiler ışığında siz de benim gibi harika bir tatil dönemi geçirip dönüşte sevdiklerinize ve dostlarınıza anlatacağınız harika anılar biriktirebilirsiniz.

Dubai Gezi Rehberi: Genel Bilgiler

Dubai gezi rehberi, Dubai hakkında bilgiler

Dubai Tarihi

Dubai’nin İslamiyet öncesi dönemi hakkında elde edilmiş çok az bilgi bulunuyor. Ancak tarihçilerin neredeyse tamamı, asırlardan beri kentin Doğu ile Batı arasında ilişkilerin yürütüldüğü önemli ticaret merkezlerinden biri olduğu konusunda hemfikir.

İslamiyet sonrası dönemde tüm Arabistan’da olduğu gibi Dubai’de de Emeviler hâkimiyet kurmuş. 18. yüzyıla kadar inci avcılığı ve balıkçılıkla geçimini sağlayan, kendi halinde bir köy olarak varlığını sürdüren Dubai, 1900’lü yılların başında Şeyh Maktum bin Hasher Al Maktum önderliğinde serbest liman kimliğine bürünmüş.

Kentin asıl yükselişi ise 1966 yılında petrol yataklarının keşfi ile gerçekleşmiş. Bir anda Amerikan ve İngiliz petrol devlerinin göz bebeği haline gelen şehir, küresel çapta ticari merkez olma konusunda bir dönem Abu Dabi’ye kaptırdığı liderliği hemen geri almış.

Sonraki yıllarda ise mimari açıdan kayda değer gelişmelerin yaşandığı Dubai, sadece liman faaliyetleri ve petrol ticareti ile anılan bir yerleşim bölgesi olmaktan çıkarak önemli bir turistik destinasyon haline gelmiş.

Nüfus & Toplum

Orta Doğu’nun en önemli ticaret merkezlerinden biri olması nedeniyle Dubai’nin nüfusu her geçen yıl artıyor. 2020 verilerine göre emirliğin nüfusu 2,8 milyonu aşmış durumda.

İlginçtir ki nüfusun yalnızca %15’lik kısmını yerli halk oluşturuyor. Geri kalan %85’lik pay içerisinde Hint kökenliler başta olmak üzere Asya’dan gelen göçmenlerin sayısı dikkat çekiyor.

Dil

Kentin merkezinde resmi dil konumundaki Arapçaya ek olarak İngilizce konuşarak rahatlıkla iletişim kurabilirsiniz. Ancak merkezden uzaklaştıkça konuşulan dil çeşitliliği hayret uyandıracak şekilde artıyor.

Ulaşım

Türkiye’den Dubai’ye haftanın her günü doğrudan uçak seferleri gerçekleştiriliyor. İstanbul’dan başlayan seferler, yaklaşık 4 saat 30 dakikada tamamlanıyor.  Alternatif olarak Dubai’ye en yakın emirlik konumundaki Sharjah’daki havalimanına yönelik uçuşlarda da yerinizi alabilirsiniz.

Dubai’ye Ne Zaman Gidilir?

Dubai gezi notları, Dubai'ye ne zaman gitmeli

Çöl ikliminin etkisi altında olması, Dubai’yi dört mevsim seyahat edilebilecek, keyif dolu bir tatil destinasyonuna dönüştürüyor. İklimin etkisiyle yaz aylarında sıcaklık ortalaması 40°C’yi aşıyor.

Hatta bazı zamanlarda hissedilen sıcaklıklar 50°C’yi aşabiliyor. Ancak kentin kalbinde yer alan kapalı mekânlar dışarıdaki sıcaklık kaç derece olursa olsun gezginlere ferahlama ve çeşitli aktivitelere odaklanarak keyifli vakit geçirme olanağı sunuyor.

Eğer kapalı alanlara bağımlı kalmadan Dubai’yi her yönüyle tanımanızı sağlayacak bir tatil deneyimi yaşamayı arzuluyorsanız, seyahat tarihinizi kasım ve mart ayları arasındaki döneme denk getirmenizi öneririm. Havanın ılıman olduğu bu dönemde deniz keyfi yapmak ve etrafı gezmek daha keyifli.

Hazır ikliminden bahsetmişken giyim-kuşam konusunda da sizlere birkaç tüyo vermek istiyorum. Zira gündüz ve gece arasındaki sıcaklık farkları yaz ortasında bile dramatik seviyelere çıkabiliyor.

Dolayısıyla gece dışarı çıkacaksanız, hasta olmamak adına yanınızda mutlaka bir hırka ya da ceket bulundurmanızda fayda var. Gün içerisinde ise kısa kollu yerine hava geçirme özelliğine sahip, kolları uzun, açık renk kıyafetleri tercih ederseniz, son derece rahat ederseniz.

Giyim konusunda ipuçlarını sizlerle paylaşma gereği duymanın asıl nedeni tabii ki şehirde düzenlenen dış mekân aktiviteleri. Çünkü birçok gezgin, Dubai tatiline çıkacakları tarihi belirlerken başta festivaller olmak üzere çeşitli aktiviteleri göz önünde bulundurarak yaşayacakları deneyimleri çeşitlendirmeyi amaçlıyor.

Kentte düzenlenen etkinlikler söz konusu olduğunda, çoğunlukla ilk olarak akla aralıkta başlayıp şubatta sonlanan Dubai Alışveriş Festivali geliyor. Yılın ilk ayında şehir ayrıca Dubai Maratonu ile hareketleniyor. Şubatta Dubai Uluslararası Caz Festivali, şehrin havasını bir hayli renklendiriyor.

Mart ve nisan aylarını kapsayan Art Dubai ise sanat tutkunlarının şehre olan ilgisini artırıyor. Eğer yedinci sanata ilgi duyuyorsanız, seyahatinizi aralık ayına denk getirip Dubai Uluslararası Film Festivali kapsamında gerçekleştirilen etkinliklerde yerinizi alabilirsiniz.

Dubai’de Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

Dubai gezisi boyunca konaklama yapılacak yeler

Mimarisi ve bünyesinde barındırdığı lüks olanaklarla adından sıkça söz ettiren Dubai, iş konaklamaya geldiğinde de gezginlere birbirinden güzel seçenekler sunuyor. Kentte tatil yapmayı planlayan gezginler, ağırlıklı olarak beş bölgenin sınırları içerisindeki otellere yoğunlaşıyor.

Göz alıcı güzellikteki plajları ile ünlü Jumeirah, Dubai’deki popüler konaklama bölgelerinin en çok tercih edileni olarak isim yapmış durumda. Burj Al Arab, Palm Jumeirah, World Island gibi mega projelere ev sahipliği yapan sahil kesimi, çocuklu aileler ve alışveriş tutkunları için oldukça cazip.

Dubai kent merkezi ya da daha spesifik konuşmak gerekirse Burj Khalifa ve çevresi, lüks tatil alışkanlıklarına sahip gezginlerin zaman geçirmekten zevk alacakları yerlerin başında geliyor. Dünyanın en büyük alışveriş merkezi unvanını elinde bulunduran Dubai Mall, kentin bu kesiminde sizleri bekliyor.

Eğer lüks olanaklar yerine kentin kökenlerine ışık tutan tarihi doku ilginizi çekiyorsa, otel araştırması yaparken Bur Dubai’ye odaklanabilirsiniz. Buradaki otellerde konaklarken zamanınızın bir kısmı Dubai Deresi’nin kıyısına kurulu Al Fahidi Bölgesi ile Dubai Müzesi’ne ayırırsanız, emirliğin kökenleri hakkında paha biçilemez bilgiler edinebilirsiniz.

Dubai Marina ve Palm Cumeyra, eğlenceyi ön planda tutan gezginler için tercih edilebilecek en ideal konaklama bölgesi. Çünkü bölgenin sınırları içerisinde gerek aktivite olanakları gerekse de mekân sayısı gayet yeterli düzeyde.

Deira ise uygun fiyatlı tesisleri ile ön plana çıkıyor. Üstelik gezginlere, Baharatçılar ve Altıncılar çarşılarına oldukça yakın konumda konaklama imkânı veriyor.

Biraz da otel tavsiyelerinden bahsetmek gerekirse, ben son seyahatimde 4 yıldızlı Emirates Grand Hotel’de konaklamıştım. Seyahatimin odak noktasında bir fuar organizasyonu olduğu için yakınlığından dolayı bu oteli tercih etmiştim. Performans/fiyat oranı göz önünde bulundurduğunda bence yeteri kadar iyiydi.

Tabii siz otel seçimi yaparken aynı yıldız kategorisinde faaliyet gösteren Metropolitan Hotel Dubai, Ramada Downtown Dubai gibi seçeneklere de yönelebilirsiniz.

Konaklamaya çok büyük bütçe ayırma niyetinde değilseniz, 3★ Rove City Centre ve Rove Downtown’a göz atabilirsiniz. Dubai’nin kendine özgü lüks anlayışını deneyimlemenin peşindeyseniz, otel araştırmanızda 5★ Jumeirah Beach Hotel, Armani Hotel Dubai ve Grand Hyatt Dubai arasından tercihte bulunabilirsiniz.

Otel Rezervasyonu

Bütçeniz ve kişisel beklentinize uygun otel seçeneklerini kolayca belirlemek adına siz de benim gibi Booking.com üzerinden araştırma yapmayı düşünebilirsiniz. Güvenilirliği ile tanınan sitenin kullanıcı dostu arayüzü sayesinde detaylı arama yapmak yalnızca birkaç dakika alıyor.

Üstelik Booking.com, rezervasyon işlemi sırasında kullanıcılarına otelde ödeme ve ücretsiz iptal gibi çeşitli avantajlar sunuyor.

Dubai gezi rehberi dâhilinde adlarını andığım bölgeler ve oteller hakkında tüm bilmeniz gerekenleri “Dubai’de Nerede Kalınır” başlıklı içeriğimizden öğrenebilirsiniz.

Dubai’de Gezilecek Yerler

Dubai gezi rehberi

Dubai, gezilecek yerler anlamında gerçekten de ilginç bir yelpazeye sahip. Çoğu yerin ultra lüks imkânlarla donatılmış turistik mekânlar olduğuna ben de katılıyorum. Ancak bu cazibe merkezlerinin hemen yanı başında kentin geçmişiyle ilişkili ya da yerel kültürden izler taşıyan binalarla karşılaşmak insanı bir hayli etkiliyor.

Dubai denildiğinde ilk akla gelen yapı, mimari harikası Burj Al Arab oluyor. Gün batımı manzarasının kentte seyredilebildiği en güzel yer olan Jumeirah Plajı’na yalnızca 230 metre mesafedeki mimari harikasına gittiğinizde denizaltı ve çöl turları gibi etkinliklere katılma fırsatı yakalayabilirsiniz.

Konu manzara olunca, dünyanın en yüksek binası Burj Khalifa’yı kesinlikle es geçmemek gerekiyor. Tabii öncesinde Dubai Çeşmesi yapıya gelen konukları karşılıyor. Gerçi çeşme, en büyüleyici haline akşamları bürünüyor. Çünkü her yarım saatte bir görsel açıdan etkileyici şovlar düzenleniyor.

Şehirdeki sıra dışı mimari projeleri görmeye öncelik verdiyseniz, Palm Jumeirah’ı sakın unutmayın. Hatta bu listeye Dubai Topluluk Tiyatrosu ve Sanat Merkezi, Magic Planet ve Ski Dubai’yi bünyesinde barındıran Mall of Emirates’i de ekleyebilirsiniz.

Çocuklu aileler için kentte ziyaret edilebilecek yerlerin başında Wild Wadi Water Park ve Dubai Akvaryumu geliyor. Heritage and Diving Village ile Dubai Müzesi ise gezginlere kentte dair bilgi dağarcıklarını genişletme olanağı sağlıyor. Eğer keyifli bir akşam geçirmeyi planlıyorsanız, JBR Walk ve Dubai Marina’ya gidebilirsiniz.

Dubai gezi rehberi bünyesinde sıraladığım popüler cazibe merkezleri ve tarihi yapılar hakkında tüm bilgiler “Dubai Gezilecek Yerler” başlıklı liste içeriğimizde sıralanıyor.

Dubai’de Ne Yapılır?

Dubai gezi notları, Dubai'de ne yapılır

Dubai’de tatil yaparken sakın alıveriş merkezleri başta olmak üzere kapalı alanlarda gezginlere yönelik sunulan olanaklara bağlı kalıp da şehirdeki diğer aktivite fırsatlarını es geçmeyin. Çünkü şehirde bulunduğunuz dönemde katılacağınız etkinlikler vasıtasıyla hem kafanızdaki negatif düşüncelerden kolayca sıyrılabilir hem de içinizdeki özgür ruhu bolca besleyebilirsiniz.

Aktivite konusunda önceliği dilerseniz Al Khayma Kampı’nda Çöl Safarisi’ne verebilirsiniz. Böylece tüm gününüzü kumlarda kayarak, deve üzerinde gezinti yaparak geçirebilir ve gün batımında oluşan harika manzarayı fotoğraflayabilirsiniz.

Hazır kayak demişken, kentin kalbindeki Ski Dubai’de yaz ortasında bile taze kar üzerinde kayak keyfi yapabileceğiniz daha önce söylemiş miydim?

Şehirde gerçekleştirilen tur organizasyonları sadece safarilerle kısıtlı değil. Bütçenize bağlı olarak helikopterle gezintiye çıkabilirsiniz. Hatta denizaltıya binip körfezin derinliklerinde saklı güzellikleri keşfe çıkabilirsiniz. Eğer amacınız Jumeirah Camii gibi simge yapıları detaylıca tanımaksa Yarım Günlük Rehberli Dubai Turu’nda yerinizi alabilirsiniz.

Konu Dubai ve turlar olunca seçeneklerin sonu yokmuş gibi duruyor. Dilerseniz kentin kendine has mimari dokusunu farklı açılardan gözlemlemek ve doyasıya eğlenmek için Dubai Marina’dan Motor Turu’na katılmayı düşünebilirsiniz.

Yoğun geçen bir günün ardından sakince yürümek ya da bir yerlerde oturup bir şeyler içmek isterseniz, rotanızı JBR Walk’a çevirebilirsiniz. Alternatif olarak Burj Al Arab’da çayı keyfi yapmayı tercih edebilirsiniz.

Eğer çocuklarınızla birlikte hoş vakit geçirebileceğiniz mekânlara yönelmek isterseniz, Dubai Akvaryum ve Burj Khalifa Turu sizin için harika bir seçim olabilir. Tabii farklı fırsatları değerlendirmek için başta Abu Dabi olmak üzere komşu emirliklere günübirlik ziyaret planları da yapabilirsiniz.

Tur Rezervasyonları

Dubai’de gerçekleştirebileceğiniz çoğu aktivite için yer ayırtmanız gerektiğinde Getyourguide’ı tercih edebilirsiniz. Böylece avantajlı fiyatlarla kentteki birçok cazibe merkezini ziyaret etme ve turlara katılma olanağı bulabilirsiniz.

Dubai gezi rehberi yazımızın bu bölümünde, tatiliniz boyunca odaklanabileceğiniz başlıca aktiviteleri sıraladım. Bunlar hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için dilerseniz birkaç dakikanızı “Dubai’de Ne Yapılır?” başlıklı içeriğimize ayırabilirsiniz.

Dubai’de Ulaşım

Dubai gezi notları, havaalanı şehir merkezi arası ulaşım

Gezi rehberinde sıra, özellikle kente ilk defa seyahat edecek gezginler için hayati öneme sahip konulardan biri olan ulaşıma geldi.

Dubai’de iki havalimanı bulunuyor. Ancak bunlardan sadece Dubai Uluslararası Havalimanı’na ülkemizden uçuşlar gerçekleştiriliyor. Bu havalimanından çabucak ve konforlu bir şekilde kent merkezine gitmek isterseniz, Getyourguide aracılığıyla sunulan otel transfer paketlerinden yararlanabilirsiniz.

Dubai International Havaalanı Otel Transfer Paketi gibi seçeneklerin dışında dilerseniz toplu ulaşım araçlarına binmeyi tercih edebilirsiniz. Metro, bariz zaman kazandırıyor. Otobüs seferleri ise gezginlere ekonomik ulaşım imkânı veriyor.

Hatırlayacak olursanız, Dubai gezi rehberi içeriğimizin ilk bölümünde alternatif olarak Sharjah Havalimanı’na yönelik uçuşlarda da yerinizi alabileceğinizi söylemiştim. Komşu emirlikteki bu havalimanından Dubai’ye, gün boyunca Air Arabia otobüsleri ile ulaşım sağlanıyor.

Şehir içerisinde ise ulaşım ihtiyacınızı rahat bir biçimde gidermek için araç kiralama seçeneklerine yönelebilirsiniz. Çünkü her ne kadar duraklar soğutmalı olsa da özellikle yazın otobüs beklemek ciddi anlamda eziyete dönüşebiliyor. Ama zamanım bol ve bütçem de kısıtlı diyorsanız, 8 numaralı hatta sefer yapan otobüslere binerek çoğu cazibe noktasına ulaşabilirsiniz.

Araç kiralamayla uğraşmak istemezseniz, taksilere binebilirsiniz. Bunun için alışveriş merkezlerindeki veya çoğu büyük otelin önündeki duraklara yönelebilirsiniz. Yalnız hafta sonları taksi kullanımının yoğun olduğunu sakın aklınızdan çıkartmayın.

Dubai’de metro ağı ise iki hattan oluşuyor. Kırmızı hat, Şeyh Zayed Yolu boyunca uzanıyor ve havalimanı, Burj Khalifa gibi noktalara ulaşım sağlıyor. Yeşil hatsa banliyöleri kentin kalbine bağlıyor.

Dubai’deki toplu taşıma araçlarında yolculuk yapmak için en ideal seçenek olarak 2 dirhem fiyatla satışa sunulan kırmızı bilet öne çıkıyor. Bilet, 90 günlük geçerlilik süresine sahip ve 10 defa kullanılabiliyor. Sonrasında ise yeniden yükleme yapmak gerekiyor.

Dubai’de Alışveriş

Dubai gezi rehberi, Dubai'den ne alınır

Dubai’nin gezginlerin gözünde yüksek popülerliğe sahip olmasının ana nedenleri arasında konuklarına sunduğu alışveriş fırsatları da buluyor.

Şehir, bu konuda gerçekten tam bir cenneti andırıyor. Tatiliniz boyunca dilerseniz gösterişli alışveriş merkezlerinde sizleri bekleyen lüks seçenekleri değerlendirebilir ya da otantik atmosferleri ile dikkat çeken çarşılara yönelebilirsiniz.

Dubai’nin popüler alışveriş merkezlerini saymaya Dubai Mall ve Mall of Emirates’ten başlamak gerekiyor.  Tabii modern olanakların Orta Doğu motifleriyle süslenerek gezginlerin beğenisine sunulduğu Medinat Jumeirah’ı da bu kategoriye dâhil edebilirsiniz.

Mercato, İtalyan esintileri taşıdığı için diğerlerinden farklı konumda yer alıyor. Hediyelik konusunda en iyi seçenekler ise İbn Battuta Mall’da bulabilirsiniz.

Dubai’deki alışveriş merkezlerinde ağırlıklı olarak üst kesime hitap eden moda, elektronik eşya ve mücevher markalarına ait mağazalar faaliyet gösteriyor. Otantik ürünlerin peşindeyseniz, gezi programınızda Altıncılar ve Baharatçılar çarşılarına yer açabilirsiniz.

Büyük alışveriş merkezlerindeki fiyatlar, festival dönemleri haricinde genelde sabit kalıyor. Tatilinizi özellikle Dubai Alışveriş Festivali’nin düzenlendiği tarihlere denk getirebilirseniz, çoğu kategoride %50’nin üzerinde indirim oranları yakalayabilirsiniz. Sokak pazarları ile çarşılarda ise rahatlıkla pazarlık yapılabiliyor.

Alışveriş konusunda Dubai gezi rehberi dâhilinde söyleyebileceklerim şimdilik bu kadar. Ancak konu hakkında detayları “Dubai Alışveriş Rehberi” başlığı altında bulabilirsiniz.

Dubai’de Yeme İçme

Dubai gezi rehberi, Dubai yöresel yemekler

Dubai, her ne kadar petrol gelirleri ve lüks odaklı turistik faaliyetleri ile adından söz ettirse de aslında bir liman kenti. Dolayısıyla benzerleri gibi nüfusunun önemli bölümünü göçmenler oluşturuyor. Bu durum sayesinde şehir, zengin bir mutfak kültürünü bünyesinde barındırıyor.

Dubai’de tatil yaparken dilerseniz expatların gözdesi olan mekânlara gidip Batı’ya özgü yemeklerle karnınızı doyurabilirsiniz. Ancak işin kolayına kaçmayıp yerel lezzetleri denemek isterseniz, işe manousheh ile başlayabilirsiniz. Sonraki öğünlerde ise mandi, al machboos, qoozi gibi et ağırlıklı yemeklere odaklanabilirsiniz.

Eğer et tüketmekten hoşlanmıyorsanız tabuleyi tercih edebilirsiniz. Fatteh, falafel, fattoush da yine sağlıklı beslenerek formunu korumayı düşünen gezginlerin severek tükettikleri yemekler arasında sayılıyor.

Tatlı krizi baş gösterdiğinde ağzınıza bir adet hurma atabileceğiniz gibi sütlü ve hamurlu tatlılara da şans tanıyabilirsiniz. Muhallebi, lokma, künefe, khanfaroosh gibi damak çatlatan tatlılar, kentteki hemen hemen her restoranın menüsünde bulunuyor.

Dubai gezi rehberi yazımızın bu bölümünde adlarını andığım lezzetler ve yerel mutfak ile ilgili detaylar “Dubai’de Ne Yenir?” başlıklı içeriğimizde yer alıyor.

Dubai Gece Hayatı

Dubai gezi rehberi, gece popüler yerler

Dubai geliştikçe gece hayatı da renkleniyor. Gerçi bu konuda kentin kat etmesi gereken uzun bir yol olduğunu düşünüyorum. Ancak dini kuralların gündelik yaşam üzerindeki etkisini göz önünde bulundurunca, çoğu Orta Doğu kentine nazaran Dubai’de eğlence hayatının tatmin edici düzeyde olduğunu da itiraf etmem gerekiyor.

Dubai, Ramazan süresince yılın geri kalan dönemlerine nazaran çok daha sakin bir kimliğe bürünüyor. Kurban Bayramı zamanı da benzer atmosfer etkisini hissettiriyor. Doğal olarak yılın bu dönemlerinde eğlence hayatı da durumdan etkilenerek daha sönük hale geliyor.

Kentteki gece hayatına yön veren barlar ve gece kulüpleri, otellerin bünyesinde faaliyet gösteriyor. Bu mekânlar, expatlardan ve gezginlerden yoğun ilgi görüyor. Haliyle etkinlik takvimleri, bir hayli yoğun ve ilgi çekici seçeneklerle dolu oluyor.

Akşam saatlerinizi daha sakin ve yerel halkla iç içe olabileceğiniz bir yerde geçirmek isterseniz, kafelere ya da restoranlara gitmeyi düşünebilirsiniz. Hatta nargile salonları ile alışveriş merkezlerini de bu kategoride değerlendirebilirsiniz.

Dubai gezi rehberi boyunca Orta Doğu’nun en güzel ve turistik şehirlerinden Dubai hakkında birçok konuda bilgiler paylaşmaya çalışmaya özen gösterdim. Eğer sizin de şu konuları da Dubai gezi rehberi yazısına eklemelisiniz dediğiniz şey varsa lütfen yorum yazarak bizimle paylaşın!

“Dubai Gezi Rehberi & Tavsiyeler” üzerine 2 yorum

Yorum yapın