Dubai Havaalanı Ulaşım

Dubai Havaalanı ya da resmi adı ile Dubai Uluslararası Havalimanı (Dubai International Airport, DXB), Ortadoğu’nun en büyük havalimanıdır. Deira bölgesi yakınlarında, Garhoud ile Qusais semtleri arasında yer alan alan Dubai Havaalanı, dünyanın yolcu sayısı bakımından en kalabalık 6. havalimanıdır. Emirates Havayolları ile FlyDubai‘nin ana uçuş merkezi olan havaalanında 3 adet terminal yer alıyor. 

Dubai Havaalanı’nın 1. terminali, ana terminal olarak biliniyor ve THY dahil büyük havayolu firmaları tarafından kullanılıyor. Terminal binası büyük olsa da eski görünümü ile dikkat çekiyor.

Terminal 2: FlyDubai gibi ucuz havayolları tarafından kullanılıyor. Sabiha Gökçen ile Dubai Havaalanı arasında uçuş gerçekleştiren Pegasus da bu terminali kullanıyor.

Terminal 3: 4 milyar bütçe ile son teknoloji ile yenilenen terminal, Emirates Havayolları tarafından kullanılıyor. Terminal 3 ‘te yer alan Duty Free oldukça zengin.

Dubai Duty Free

Dubai Duty Free, satış toplamına göre dünyanın en büyük havaalanlarından biri. Kozmetik, parfüm, altın, elektronik, alkol ve çikolata gibi ürünlerin zenginliği ile öne çıkan Duty Free, vergisiz alışveriş imkanları ile çok zengin. Gerçi Dubai‘de ülke genelinde vergisiz alışveriş imkanı olduğu için Duty Free çok çok da cazip olmayabiliyor. Özellikle Emirates Havayolu’nun uçuşlarında kullandığı Terminal 3’te yer alan mağazalar oldukça zengin. THY’nin kullandığı Terminal 1’de yer alan Duty Free ise çok büyük sayılmaz. Yine de elektronik eşya ya da çikolatalı hurma gibi ürünleri burada bulabilirsiniz. Bizim alışveriş yaptığımız dönemde hoşuma giden bir ayrıntı ise belirli bir tutar alışveriş yapanlara ücretsiz verilen kaliteli el bavulu. Çekçekli bavul ile aldıklarımızı rahatça taşıyabilmiştik.

Dubai Havaalanı duty free

Dubai Havaalanı ile Şehir Merkezi Arası Ulaşım

Dubai Havaalanı’na ülkemizden 3 saat 45 dakikalık bir uçuş sonrasında ulaşıyorsunuz. Terminal 1 ve 3 birbirine bağlantılı. Terminal 2 ise yazı başında da belirttiğim gibi ucuz havayolları tarafından kullanılıyor. Dubai Havaalanı’ndan merkeze ulaşımda ise birkaç alternatifiniz var.

Taksi: Dubai Havaalanı’ndan otelinize en rahat şekilde ulaşmanın yolu taksi. Şehir içinde 3,30 AED ile açılan taksimetreler Dubai Havaalanı’ndan binildiğinde 25 AED ile açılıyor. Havaalanı şehrin Deira bölgesinde yer alıyor. Dubai Havaalanı ile Deira arası yapılacak yolculuk yaklaşık 30-40 AED (24 – 32 TL) tutuyor. Burj Khalifa başta olmak üzere birçok gökdelenin ve ticaret merkezinin bulunduğu bölge ise taksi ile 60-70 AED (48-56 TL) tutabilir. Eğer oteliniz Jumeirah kıyısında yer alan uzak resortlardan biri ise Dubai Havaalanı’ndan bu bölgeye taksi ile 80 AED (56 TL) den fazlasını gözden çıkartabilirsiniz. Dubai taksileri genellikle temiz ve lüks. Zaten şoförlerin çoğu yabancı. Genellikle Hindistan, Pakistan, Filipinler gibi milletler çalışıyor. Bizim bindiğimiz taksicilerden Müslüman olanlar oldukça cana yakındı. Zaten hepsi güzel İngilizce konuşuyor.

Metro: Dubai Havaalanı Terminal 1 ve 2 ‘ye metro seferi var. Dilerseniz ulaşım kartlarından satın alarak Dubai geziniz boyunca metroyu kullanabilirsiniz.

Otobüs: 401 ve 105 no’lu otobüsler şehrin otobüs terminallerine yolculuk yapıyor. Otobüslere binmeyi düşünüyorsanız öncesinde ufak bir araştırma yapabilir ya da şoförlere sorabilirsiniz.

Otel Servisleri: Bazı oteller ziyaretçilerine Dubai Havalanı ile otel ulaşımını çeşitli servisler ile sağlıyor. Bu servilerin fiyatları değişken olabilir. Bizim otelimiz havaalanından almak için 200 AED (160 TL) gibi bir rakam talep etmişti. Doğal olarak biz kendimiz taksi ile otele ulaştık. Dönüşte ise aynı otel aracı bizi Dubai Havaalanı’na taksi parasına bırakmayı kabul etmişti. Daha kolay ve güvenli bir şekilde ulaşmıştık.

Dubai Havaalanı Taksi

Dubai Vizesi

Dubai geziniz için vize almanız gerekiyor yalnız hemen gözünüz korkmasın. Dubai vizesi diğer ülkelerin vizelerine göre oldukça kolay alınıyor. Vize için yalnızca birkaç evrakın bilgisayarda taralı halleri gerekiyor. Vize ücreti ise Schengen’i aratmıyor. Dubai vizenizi aracı vize şirketlerinden alabileceğiniz gibi uçak biletinizi satın aldığınız havayollarından da alabilirsiniz.

Dubai ile ilgili merak ettiğiniz tüm konuları; Dubai gezi rehberi, Dubai gezilecek yerler, Dubai’de nerede kalınır?Dubai alışveriş rehberi ve Dubai’de ne yapılır? başlıklı yazılarımızda bulabilirsiniz.

Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın