Dublin'de ne yapılır listesi, Dublin'de yapılacak şeyler

Dublin’de Ne Yapılır? Dublin’de Yapılacak Şeyler Listesi

Dublin’de ne yapılır diye araştırma yapanları buraya alalım. İrlanda‘nın başkenti ve en büyük şehrinde yapabileceğiniz keyifli, eğlenceli, kültürel tüm aktivitelerin sade bir listesini sunacağım bu yazıda hem şehri ve kültürünü tanıyabileceğiniz hem de doyasıya eğlenebileceğiniz maddelere yer vereceğim.

Vikinglere uzanan tarihçesi, daracık ve fotojenik sokakları, kaliteli gece hayatı ve şehri çevreleyen nefes kesici doğal güzellikleriyle Dublin mutlaka görmeniz gereken yerlerden. Peki Dublin’de yapılacak şeyler nelerdir, burada nasıl güzel zaman geçireceğiz diyorsanız?

Ona da geleceğim tabii ki ama Dublin’de yapılacak şeyler listesine geçmeden önce konaklama konusunda kısaca bilgiler vermek istiyorum.

Nerede kalınır? Temple Bar, Ballsbridge, St Stephen’s Green & Merrion Square, Trinity College çevresi, O’Connell Street ile Smithfield çevresi şehirde konaklama için en uygun yerler. Dublin’de nerede kalınır? başlıklı yazımızda konu hakkında çok detaylı bilgi ve tavsiyeler bulabilirsiniz.

Otel: 3★ Temple Bar Inn,  4★ Radisson BLU Royal Hotel Dublin, 5★ The Shelbourne Dublin şehirdeki en popüler otellerden bazıları…

Dublin’de Ne Yapılır?

Dublin'de ne yapmalı

Dublin’de yapılması gereken en önemli şeylerden bazıları:

 1. Şehir turu yapın.
 2. Dublin Kalesi’ni gezin.
 3. Ha’penny Köprüsü’nden geçin.
 4. Dublin publarını keşfedin.
 5. Kilisede gece hayatını keşfedin.
 6. Dublin Flea Market’ta tezgahlar arasında dolaşın.
 7. Avoca Markası’ndan yünlü kıyafetler alın.
 8. Dublin’in kapıları önünde fotoğraf çektirin.
 9. Guinness Storehouse Factory’de biralarının tarihçesini keşfedin.
 10. Viski üretimini yerinde görün.
 11. Tekne turu yapın.
 12. Grafton Caddesi’nde sokak sanatçılarını dinleyin.
 13. Konsere gidin.
 14. Wicklow Dağı’na günübirlik gezi yapın.
 15. Moher Uçurumları’na gidin.

1. Şehir turu yapın.

Dublin'de ne yapılır şehir turu

Eğer bu sizin kente ilk seyahatinizse Dublin’de ne yapılır listenize her şeyden önce bir şehir turu yazmanızı tavsiye ederim.

Bunu isterseniz şehir merkezinde birkaç saat süren bir yürüyüş turu olarak yapabileceğiniz gibi isterseniz daha büyük bir alanı kapsayan, daha uzun süren hop on hop off otobüslerle gezerek de yapabilirsiniz.

Böylece St Patrick’s Cathedral, Dublin Kalesi, Christ Church Cathedral, Kilmainham Gaol Hapishanesi ve Samuel Becket Köprüsü gibi Dublin’deki önemli tarihi ve turistik yapıları dışarıdan görebilir, şehir turu sonrasında istediğinizi ziyaret edebilirsiniz.

Hop on Hop off Otobüs Turu: 500’e yakın kullanıcının 4,3 puan verdiği turda 2 farklı rotadan birini seçerek 24 saat boyunca istediğiniz durakta inip ne zaman isterseniz istediğiniz durakta tekrar otobüse binebilir ve seyahat süresince farklı dillerdeki sesli rehberlik hizmetinden faydalanabilirsiniz. Kişi başı ücreti 18,70 Euro olan (24 saatlik olan) tura ücretsiz yürüyüş turu da dahil. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

2. Dublin Kalesi’ni gezin.

Dublin Kalesi Dublin'de yapılacak şeyler

Dublin’de Ne Yapılır yazısında şehirdeki turistik gezi noktalarından aslında tek tek bahsetmeyeceğim. Bunun için Dublin Gezilecek Yerler isminde harika bir yazı daha var sitemizde. Ancak şehirdeki en önemli turistik yer olduğu ve Dublin tarihçesine ışık tuttuğu için birkaç cümleyle de olsa Dublin Kalesi‘nden bahsetmem lazım.

Eski bir Viking yerleşim yerine 13. YY’da inşa edilmiş olan Dublin Kalesi diğer hiçbir tarihi yapıyı görmeseniz bile, Dublin’e kadar gitmişken mutlaka görmeniz gereken tek yapı.

Kalede Kraliyet Şapeli, Chester Beatty Kütüphanesi, Garda ve Revenue Müzeleri ise özellikle dikkatinizi çekecek bölümler olacaktır.

3. Ha’penny Köprüsü’nden geçin.

Ha'penny Köprüsü Dublin'de ne yapılır

Dublin’e giden herkesin en azından bir defa Ha’penny Köprüsü‘nden geçmesi gerekirmiş. Artık uğur mu getiriyor, dilekler mi gerçek oluyor ben de bilmiyorum. Ama geçtim ve memnunum. Size de tavsiye ederim.

İroni bir yana, Liffey Nehri üzerinde kurulan ve adını o zamanlardaki geçiş ücreti Yarım (Half) Penny’den alan köprü Dublin’de ne yapılır listenizde mutlaka olması gereken aktivitelerden. Merak etmeyin, geçiş artık ücretsiz.

4. Dublin publarını keşfedin (Pub Crowl) ve bu arada Temple Bar’ı da unutmayın.

Temple Bar Dublin'de ne yapılır

Kimseyi bara gitmesi için özendirmem, herkesin eğlence anlayışı farklı. Ama gece hayatını sevenlere de gezmeye gittikleri şehirde en azından bir kez olsun o kentin gece hayatını deneyimlemesini öneririm. Ki Dublin bu konuda özellikle ünlü bir şehir.

Aslında sabahlara kadar dans edilen, insanların kendini kaybettiği bir gece hayatı da değil bu. Kentin yerlilerinin iş çıkışı toplandığı ve isterse devam ettiği, çoğunlukla bar bar gezilen ve her barda bir içki içilen, bolca da canlı müzik dinlenilen bir aktivite buranın gece hayatı. Hatta buna “Pub Crowl” deniliyor. Dolayısıyla Dublin’de ne yapılır listenize eklemenizde sakınca yok. Şişede durduğu gibi durmaz, bunu unutmayın yeter.

Bu bar gezisi sırasında özellikle uğramanızı önereceğim yer de Ha’penny Köprüsü’nden birkaç dakikalık yürüme mesafesindeki 1300’lü yıllardan beri kentin en önemli barı olan, belki fazlasıyla turistik Temple Bar.

5. Kilisede gece hayatını keşfedin.

Dublin'de ne yapılır kilise konser

Gece hayatı demişken sıradışı bir başka bardan da bahsedeyim ve bu konuyu kapayalım isterseniz.

Dublin’deki en ilginç barlardan biri olan The Church (Kilise) gerçekten de eskiden bir kiliseymiş. Ancak 1964 yılında kapanmış ve 2007 yılında restore edilerek burada bir gece kulübü açılmış.

Zemin katta tüm katı kaplayan bir bar var ve burada Çarşamba, Pazar günleri 19:00 – 21:00 arasında canlı müzik dinleyebilirsiniz.

Bodrum ise sadece Cuma ve Cumartesi günleri açık olan bir gece kulübü, ki burada eğlence 22:00’den sonra başlayıp sabaha kadar devam ediyor. The Church’u ilginç yapan ise tahmin edeceğiniz gibi eskiden bir kilise olması.

6. Dublin Flea Market’te tezgahlar arasında dolaşın.

Dublin Flea Market Dublin'de yapılacak şeyler

Özellikle hafta sonlarında Dublin’in hemen her köşesinde irili ufaklı pazarlar görebilirsiniz. Ancak Dublin’de Ne Yapılır yazısında ben sadece birine yer verebilirim ki bu da en önemlisi Dublin Flea Market.

Her ayın son Pazar günü kurulan dev pazar yeri hazır giyimden aksesuara, yiyecek içecekten dekorasyon objelerine kadar her türlü ürünü bulabileceğiniz, bir şey almasanız bile tezgahlar arasında dolaşıp ürünlere ve fiyatlarına bakabileceğiniz hem turistik hem de son derece yerel bir yer. Gidin, gezin, isterseniz alışveriş yapın isterseniz o kalabalığın ve hengamenin tadını çıkarın.

7. Avoca Markası’ndan yünlü kıyafetler alın.

Avoca Dublin'de yapılacak şeyler

Aslında Dublin’de ne yapılır değil Dublin’den ne alınır konusu olabilir bu. Ama ben yine de yazmak istiyorum. Çünkü şehre özgü ürünlerden birisi bu; yünlü ve moher kıyafetler.

Dublin’in hemen dışındaki yerleşim yeri olan Avoca’da üretilen yünlerden yapılan ürünler kendi markasıyla şehrin çeşitli yerlerdeki mağazalarında satılmaya devam ediyor.

Dublin hatırası veya sevdiklerinize hediye olarak soğuk havalarda sıcacık tutan İrlanda moheri kazak, hırka, eldiven veya kaşkol alabilirsiniz. Mağazalardan biri tam da şehir merkezindeki Suffolk Caddesi‘nde.

8. Dublin’in kapıları önünde fotoğraf çektirin.

dublin kapıları Dublin'de yapılacak şeyler

Dublin’deki evlerin büyük kısmı, estetik açıdan bir standart sağlamak için birbirinin aynısı olsa da farkındalık sağlamak adına bir zamanlar ev sahipleri kapılarını diğer tüm evlerden farklı renklerde ve şekillerde yaptırıyorlarmış.

Şimdi ise bu rengarenk, sıradışı kapılar hem Dublin’in karakteristik bir özelliği olmuş hem de harika birer Instagram fotoğrafı arka planı oluşturuyor.

Hatta bu kapıların en ilginç olanları kartpostallara ve takvimlere malzeme oluyor artık. Dublin’de ne yapılır listenize sokak sokak gezip rengarenk kapılar önünde fotoğraf çektirmeyi de alın isterseniz.

9. Guinness Storehouse Factory’de bira yapımını ve ünlü Guinness biralarının tarihçesini keşfedin.

Guinness Storehouse Dublin'de ne yapılır

St James Gate’de yer alan Guinness Storehose Brewery sadece Dublin değil tüm İrlanda’daki en turistik yerlerden biri.

Burayı ilginç kılan detaylar ise; İrlanda’nın en ünlü birası olan Guinness‘in yaratıcısı Guinness Ailesi’nin geçmişi, bu işe nasıl başladıkları ve nasıl olup da bu kadar başarılı olduklarının hikayesi üzerine bir müze olması ve yapının içinin devasa bir bira kadehi (pint) şeklinde dekore edilmiş olması. Ayrıca bu devasa bira kadehinin dünyanın en büyük kadehi olması.

Özetle; Dublin’de Ne Yapılır yazısında sizlere kente özgü ve dünyaca ünlü bir ürün olması sebebiyle Guinness Storehouse Bira Fabrikası’na gidip, müzenin 7 katında bira yapımıyla ilgili görseller ve objeleri görmenizi öneririm.

Guinness Storehouse Bileti: Kişi başı 26 Euro ücreti olan bilete Guinness Storehouse Brewery’ye giriş ve isterseniz bir kadeh bira isterseniz de alkolsüz bir içecek ikramı dahil. Bileti almış olan 2 binin üzerinde kullanıcı 4,6 puan vermiş. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

10. Viski üretimini yerinde görün.

Dublin'de ne yapılır viski turu

Guinness, İrlanda’daki tek ünlü içki değil. Ülke bir İskoçya kadar olmasa da viski üretiminde de hayli başarılı ve tanınmış. Dolayısıyla Dublin’de ne yapılır listenize bir viski damıtımhanesini almanızda hiç sakınca yok, hatta oldukça bilgilendirici ve eğlenceli bir aktivite bu.

Bu konuda en iyi iki damıtımhane Jameson Distillery ve Teeling Distillery. Her ikisinde de kaliteli viski üretiminin nasıl yapıldığını görebilir, bu işin inceliklerine dair bilgi edinebilirsiniz.

Bu tür gezilerde genellikle bir ya da iki kadeh içecek de “tadım” için ikram ediliyor. Alkol kullanıyorsanız bunun da tadını çıkarabilirsiniz. Kullanmıyorsanız sizin adınıza sadece bilgi edinmek amaçlı keyifli bir gezi yapmış olursunuz.

Jameson Viski Damıtımhanesi Turu: Rehber eşliğinde viski damıtımhanesi turu, tadımlık viski ve Jameson özel kokteyli tadımını içeren paketin ücreti kişi başı 25 Euro. Resmi web sitesi ile aynı fiyattan satılan biletin en önemli avantajı ise getyourguide’ın Türkçe hizmet de sunuyor olması ve dolayısıyla çok daha kolay satınalma işlemi yapılması. Ek olarak, eğer programınız değişirse son 24 saate kadar ücretsiz iptal seçeneği de mevcut. 600’den fazla kullanıcının bu tura verdiği puan ise 5 üzerinden 4,7. Tura kaydolmak için tıklayın.

Teeling Viski Damıtımhanesi Turu: Kişi başı 17 Euro ücreti olan tur paketine Teeling Damıtımhanesi’nde rehberli tur, ödüllü viskilerden tadım ve sergi alanındaki Dublin’in viski üretimi tarihçesi sergisine giriş dahil. Paketi almış olan kullanıcıların puanı ise 4,7. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

11. Tekne turu yapın.

tekne turu Dublin'de ne yapılır

Dublin’de Ne Yapılır yazısında şehir hakkında bilgi edinirken keyif de alabileceğiniz önerim tekne turları.

Liffey Nehri üzerinde tekneyle yaklaşık 1 saat süren turlar hem şehri ve önemli yapılarını nehirden görüp hem de aynı anda bu yapılarla ve tarihçesiyle ilgili detaylı bilgi edinebileceğiniz keyifli ve hiç yormayan bir aktivite.

12. Grafton Caddesi’nde sokak sanatçılarını dinleyin.

Grafton Caddesi Dublin'de yapılacak şeyler

Grafton Caddesi’nde ne ile karşılaşacağınız bir muamma ama bu muammanın harika bir şölen olacağı da kesin. Şehrin en eğlenceli yerlerinden olan caddede her an bir sokak şarkıcısı ile karşılaşabilir, pop, rock veya geleneksel İrlanda şarkılarının en güzellerini dinleyebilirsiniz.

Damien Rice ve Bono gibi isimlerin de bir zamanlar burada söylediğini göz önüne alırsak, gelecekte çok ünlü olabilecek bir müzisyeni ilk dinleyenlerden olma şansı da başka bir artısı.

13. 3Arena veya Whelans’te bir konsere gidin.

konser Dublin'de ne yapmalı

Dublin’de Ne Yapılır yazısında şimdiye kadar yer verdiğim aktivitelerden bu şehrin sadece gece hayatı, alkol ve tarihi yapılardan ibaret olduğu sonucuna varmayın. Canlı müzik dinlemek için de harika bir yerdesiniz. O halde, neden dinlemeyesiniz?

Bunun için size önerim kentin en önemli iki salonu olan Whelans veya 3Arena.

3Arena (Point Theatre) 14.500 kişilik kapasitesi ile aslında ülkenin en büyük konser salonu. Ve dünyanın en ünlü şarkıcıları, orkestraları kente geldiğinde burada konser veriyorlar. Seyahat tarihiniz belliyse programına (3arena.ie) bir bakmanızda fayda var..

Whelans ise konser salonunda ziyade bir canlı müzik barı diyebilirim. Ancak şehrin en iyi grupları, hatta turneye çıkmış olan müzisyenler de çoğunlukla burada sahne alıyor. Programlarına şurada (whelanslive.com) göz atabilirsiniz.

14. Wicklow Dağı’na günübirlik gezi yapın.

Dublin'de ne yapılır Wicklow Dağı

Dublin’de Ne Yapılır yazısında biraz da şehre yakın, görmeye değer diğer yerlerden bahsetmek istiyorum. Ki zamanı biraz daha uzun olanlar hafiften Dublin dışını da keşfedebilsin.

P.S. I Love You” filmini izlediyseniz rahatlıkla hatırlayabileceğiniz, her mevsim ayrı renklerde ayrı güzel olan Wicklow Dağları da böyle günübirlik gezi için ideal olan yerlerden. Kameranızı, cep telefonunuzu yanınıza alın yeter, her bir köşesi ayrı güzellikte.

Yarım Günlük Wicklow ve Glendalough Turu: Kişi başı 25 Euro ücreti olan turda rehber eşliğinde Wicklow ve Glendalough’da yarım gün boyunca geziyor, bölgenin tarihçesi hakkında bilgi edinip en güzel yerlerine gidiyorsunuz. Aslında İrlanda gibi pahalı bir ülkede şehir dışı bir tur için 25 Euro son derece uygun bir fiyat. Turu yapmış olan 700’den fazla kullanıcının puanı ise 4,1. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

15. Moher Uçurumları’na gidin.

Dublin'de yapılacak şeyler Moher uçurumu

Dublin’de Yapılacak Şeyler yazısında yer vermek istediğim diğer bir günübirlik gezi rotası ise nefes kesici görünümüyle Moher Uçurumları (ya da kayalıkları).

Harry Potter gibi çeşitli film sahnelerine de konu olan doğa harikası bu yer aslında biraz ürkütücü de. Ama şaşırtıcı bir şekilde de kendine çekiyor ziyaretçileri. Kısacası gidin, görün, kayalıkların tepesinde durun ve kendini “hiçbir yerde” hissetmek nasıl olurmuş bir deneyimleyin.

Günübirlik Moher Uçurumları, Galway ve Burren Turu: Rehber eşliğinde Moher Uçurumları, Galway ve Burren yanında tarihi Kilmacduagh Manastırı’nı görebileceğiniz turun ücreti kişi başı 55 Euro, ki dönem dönem indirimler de oluyor. İrlanda’ya özgü yerlerin başında gelen Moher Uçurumları oraya kadar gitmişken görmeden dönmeyin diyebileceğim yerlerden biri. Turu yapmış olan 4000’e yakın kullanıcının puanı ise 5 üzerinden 4,7. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

Özetle Dublin’de Ne Yapılır?

Dublin'de ne yapılır listesi, Dublin'de ne yapmalı

Dublin’de Ne Yapılır listesinin maddelerine şöyle bir bakınca şehrin tarihi yapılar, pub ve barlar ve bir de alkol üretimi ile ünlü olduğunu anlamışsınızdır. Ancak zamanınız veya bütçeniz kısıtlıysa bu şehrin tadını en özgün şekilde çıkarmak için yapabilecekleriniz;

Şehir turu, Dublin Kalesi ve Ha’penny Köprüsü gezisi, bir akşam uzun veya kısa bir bar turu ve Grafton Caddesi’nde yürüyüş diyebilirim. Ki böyle sade bir program yaklaşık 1,5 gün sürecektir.

Bütçeniz veya zamanınız biraz daha esnekse Guinness Storehouse Brewery, viski damıtımhaneleri ve Dublin Flea Market mutlaka gidin diyeceğim diğer yerlerden. Artık gerisi kişisel eğlence anlayışınıza bağlı.

Dublin’de Ne Yapılır yazısında daha çok kentteki keyifli aktivitelerden bahsetmeye çalıştım. Önümüzdeki günlerde buraya gidecekseniz aşağıdaki yazıları da okumanız faydalı olacaktır:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top