Dublin Gezilecek Yerler (Haritada İşaretli 20 Nokta)

Dublin gezilecek yerler nereler? İrlanda‘nın başkenti Dublin; neşeli ve her daim diyalog kurmaya yatkın yerel halkı, gastronomik zenginliği, Vikingler’den izler taşıyan kültürü ile ilgi uyandırıyor.

Tarihi dokusu ise birçok gezginin kente seyahat etmek istemesindeki ana nedeni oluşturuyor. Dublin sokaklarında dolaşırken bir anda 900 yıllık bir katedralle karşılaşabilirsiniz.

Tatiliniz sırasında sabah saatlerinde ülkenin İngiliz yönetimi altında geçirdiği acı dolu yıllara ışık tutan bir yapı ziyaret edip öğleden sonrayı bira tadımına ayırabilirsiniz.

Kenti tüm yönleri ile tanımak için nereleri ziyaret etmeniz gerektiğini ise hazırladığım Dublin gezilecek yerler listesi aracılığıyla öğrenebilirsiniz ama öncesinde şu konulara dikkat edin;

Nerede kalınır? Temple Bar, Ballsbridge, St Stephen’s Green & Merrion Square, Trinity College çevresi, O’Connell Street ile Smithfield çevresi şehirde konaklama için en uygun yerler. Detayları Dublin’de nerede kalınır? başlıklı yazımda okuyabilirsiniz.

Otel tavsiyeleri: Dublin şehir merkezinde yer alan en popüler otellerden bazıları: 3★ Temple Bar Inn,  4★ Radisson BLU Royal Hotel Dublin, 5★ The Shelbourne Dublin.

Yapılacak şeyler: Dublin’den Tam Günlük Tur: Moher Falezleri, Burren ve Galway ile Dublin’den: Devler Kaldırımı ve Carrick-a-Rede Halat Köprüsü turu şehirde yapmanız gereken en popüler aktivitelerden.

Dublin’de yapılması gereken şeylerle ilgili detaylı listeyi Dublin’de ne yapılır? başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Dublin Gezilecek Yerler Listesi

Dublin gezilecek yerler listesi harita konumları
Dublin gezilecek yerler haritası. Görsele tıklayarak büyütebilirsiniz. Google Maps’te açmak için tıklayın.

Dublin’de gezip görülmesi gereken yerler:

 1. Dublin Castle
 2. St Patrick’s Cathedral
 3. Christ Church Cathedral
 4. St Stephen’s Green
 5. Phoenix Parkı
 6. Trinity College Dublin
 7. National Museum of Ireland
 8. Kilmainham Gaol
 9. Guinness Storehouse
 10. The Old Jameson Distillery
 11. Temple Bar
 12. The Little Museum of Dublin
 13. National Gallery of Ireland
 14. Grafton Street
 15. Dublin Zoo
 16. The Book of Kells
 17. Ha’penny Bridge
 18. Merrion Square
 19. Spire of Dublin
 20. Irish Whiskey Museum

1. Dublin Castle

dublin castle Dublin gezilecek yerler

1204 yılında Kral John’un emri doğrultusunda inşa edilen Dublin Castle, kentin tarihi açıdan kalbi sayılıyor. Bu nedenle tatilleri boyunca kentin tarihi hakkında detaylı bilgi edinmeyi amaçlayan gezginler, 1922’ye kadar Birleşik Krallık Hükümeti tarafından yönetim merkezi olarak kullanılan askeri yapıyı Dublin gezilecek yerler listelerinin ilk sırasına yazıyor.

Kalenin bulunduğu alanda önceleri bir Kelt yerleşimi bulunuyormuş. Hatta Vikingler de stratejik avantaj sağladığı için buraya bir kale inşa etmiş.

Kente adını veren Dublin Kalesi’nin “Orta Çağ Mahzeni” adlı bölümüne giderseniz Viking yapısından geriye kalanları görebilirsiniz.

Askeri yapının güney menziline doğru ilerleyen gezginler ise Vinceregal mahkemesinin yerleşim bölgesi olarak yaptırılan Devlet Daireleri’ni ziyaret etme şansına kavuşuyor.

Yalnız vaktinizin tamamını bu iki yere harcamayın. Çünkü Kraliyet Şapeli ve Dubhlinn Tearooms da tarihi dokuları nedeniyle ziyaret edilmeyi fazlasıyla hak ediyor.

Tur Tavsiyesi: DoDublin Hop-on Hop-off Bus Tour turistik otobüs bileti satın alarak şehirde gezip görmeniz gereken yerleri keyifle gezebilirsiniz.

 • Adres: Dame St, Dublin 2
 • Ziyaret Saatleri: 09.45-17.45
 • Giriş Ücreti: €12 (Rehberli Tur)
 • Web Sitesi: dublincastle.ie

2. St Patrick’s Cathedral

St Patrick's Cathedral Dublin'de görülecek yerler

Türdeşleri arasında ülkenin en büyüğü olma özelliği taşıyan St. Patrick’s Cathedral, 1191 yılında kurulmuş. Günümüze ulaşan Gotik mimariye sahip binasının inşası ise 1220-1260 yılları arasında gerçekleştirilmiş.

Kentin koruyucu azizine adanan katedral, Orta Çağ’dan bu yana hem ibadet yeri hem de eğitim kurumu olarak faaliyetlerini sürdürüyor. Hatta yöneticileri arasında Gulliver’in Maceraları’nı yazan Jonathan Swift de bulunuyor.

Aziz Patrick Katedrali’ne güneybatı kapısından giren gezginleri, Swift ve hayat arkadaşı Esther Johnson’a ait mezarlar karşılıyor. Mezarlara yakın duvara odaklanacak olursanız yazarı tasvir eden büstü ve ikiliyi öven Latince yazıyı görebilirsiniz.

Sola doğru ilerlediğinizde ise 1632’de dikilen Boyle Anıtı’nı inceleme olanağı yakalayabilirsiniz. Anıtın tam ortasında yer alan figür, ünlü fizikçi Robert Boyle’un 5 yaşındaki halini temsil ediyor.

 • Adres: St Patrick’s Close, Wood Quay, Dublin 8
 • Ziyaret Saatleri: 09.30-17.00
 • Giriş Ücreti: €8
 • Web Sitesi: stpatrickscathedral.ie

3. Christ Church Cathedral

Christ Church Cathedral Dublin gezisi

Dubli’’in en eski binası Christ Church Cathedral, 1030 yılında Dublin Kralı Sitriuc’un emri doğrultusunda inşa edilmiş.

1152’de İrlanda Kilisesi’nin yönetimi altına giren katedral, sonradan kentin koruyucu azizi olarak anılan Laurence O’Toole tarafından yönetilmiş.

Tasarımında Gotik ve Romanesk mimari üsluplarının başarı ile harmanlandığı dini yapı, 1487’de VI. Edward’ın taç giyme töreni de dâhil olmak üzere ülke tarihi için önemli birçok olaya tanıklık etmiş.

İç kısmı İrlanda tarihine damga vurmuş soyluları tasvir eden kabartma ve heykellerle dolu olan Christ Church Cathedral’in mezarlık odasında, şimdilerde el yazmaları ve antik eserlerden oluşan bir koleksiyon sergileniyor.

Aynı alanda gezerken ayrıca “The Tudors” adlı dizide kullanılan 16. yüzyıldan kalma kıyafetleri yakından inceleyebilirsiniz.

Tur Tavsiyesi: Şehirde birçok noktayı ekonomik olarak gezmek ve kolayca ulaşım sağlamak isterseniz Dublin Pass ve Otobüs Turu: 33 Etkinliğe Ücretsiz Giriş turuna göz atabilirsiniz.

 • Adres: Christchurch Pl, Wood Quay, Dublin 8
 • Ziyaret Saatleri: 09.30-19.00
 • Giriş Ücreti: €7
 • Web Sitesi: christchurchcathedral.ie

4. St Stephen’s Green

St Stephen's Green Dublin'de gezilecek yerler

Victoria tarzı görünümünü halen daha korumaya devam eden St Stephen’s Green, eskiden idamlar için kullanılan alanın 1664 yılında duvarlarla çevrelenmesi sonucunda oluşturulmuş.

1880’de ise yaklaşık 22 dönümlük yeşil alan, Lord Ardilaun’un emriyle halka açılmış. Kentin kalbinde yer alan çayır, o tarihten bu yana hem yerel halkın hem de Dublin’e seyahat eden gezginlerin yoğun ilgi gösterdikleri bir dinlenme yerine dönüşmüş.

Yaz aylarında düzenlenen öğlen konserleri ile renklenen St. Stephen’s Green’de, 3,5 kilometrelik toplam uzunluğa sahip yürüyüş yolları bulunuyor. Bu yollarda ilerlerken birçok heykele denk gelebilirsiniz.

Fusiliers’ Arch üzerinden giriş yapılan çayırın batı tarafına doğru yöneldiğinizde ortama huzur katan şelaleyi ve Pulham kaya çalışmasını fotoğraflama imkânını yakalayabilirsiniz.

Gezinti sırasında dinlenmeye ihtiyaç duyduğunuzda ise çeşitli kuş türlerinin barındığı gölün kıyısını tercih edebilirsiniz.

 • Ziyaret Saatleri: 09.30-21.00
 • Web Sitesi: christchurchcathedral.ie

5. Phoenix Parkı

Phoenix Park Dublin'de nereler gezilir

Dublin gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bir diğer görkemli yeşil alan ise Kral II. Charles adına Ormond Dükü James Burler’ın emriyle 1662 yılında kurulan Phoenix Parkı.

Yeşil Alan, 707 hektarlık alanı nedeniyle Avrupa’nın duvar ile çevrili en büyük kent parkı olma özelliği taşıyor. Park içerisinde ziyaretçilerin keyifli vakit geçirmeleri için oluşturulmuş alanları dışında İrlanda Cumhurbaşkanı’nın resmi konutu (Áras an Uachtaráin) ile ABD Büyükelçisi’nin konakladığı bina bulunuyor.

Bünyesinde çok sayıda yürüyüş ve bisiklet parkurunu barındıran Phoenix Parkı, serbestçe dolaşan büyük bir alageyik sürüsüne ev sahipliği yapıyor.

Parkta ayrıca dünyanın en eskilerinden biri olduğu belirtilen Dublin Hayvanat Bahçesi faaliyet gösteriyor. Eğer girişteki ziyaretçi merkezine uğrarsanız parkın tarihi hakkında detaylı bilgi sahibi olabilir, sonra da hemen yanındaki 17. yüzyıldan kalma Ashtown Kalesi ile St. Thomas Tepesi’ndeki The Magazine Fort’u ziyaret edebilirsiniz.

 • Ziyaret Saatleri: 07.00-22.45
 • Web Sitesi: phoenixpark.ie

6. Trinity College Dublin

Trinity College Dublin gezilecek yerler

İrlanda’nın en prestijli üniversitesi olarak tanımlanan Trinity College Dublin, Oxford ve Cambridge örnek alınarak 1592 yılında kurulmuş.

Köklü eğitim kurumu, hizmet vermeye başladığı tarih göz önünde bulundurulduğunda Birleşik Krallık’taki en eski 7 üniversite arasında sayılıyor.

Trinity College’a, Tudor Hanedanı’nın gücünü pekiştirmek adına kurulduğu ilk dönemlerde yalnızca Protestan öğrenciler kabul ediliyormuş.

Yaz aylarında tek başına seyahat etmekten hoşlanan sırt çantalı gezginlere iki farklı lokasyonda konaklama imkânı sunan Trinity College Dublin’in tarihi atmosfere sahip ana yerleşkesini, rehberli turlara katılarak detaylıca gezme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Tur esnasında “The Book of Kells” adlı sergiye ev sahipliği yapan Eski Kütüphane başta olmak üzere yerleşkedeki birçok tarihi yapı ziyaret ediliyor.

 • Ziyaret Saatleri: 09.15-15.50
 • Giriş Ücreti: €15 (Rehberli Tur)
 • Web Sitesi: tcd.ie

7. National Museum of Ireland

National Museum of Ireland Dublin gezilecek yerler

Ülkenin tarihini, kültürünü ve sanatsal birikimini tanımak adına kentte ziyaret edilebilecek en ideal yerlerden bir tanesi olan National Museum of Ireland, parlamentonun kararı doğrultusunda 1877 yılında kurulmuş.

Kildera Caddesi üzerinde yer alan ve günümüzde de kullanılmaya devam eden binasının tamamlanmasının ardından 1890’da ziyarete açılan kültürel tesisin envanterinde, 4 milyondan fazla eser bulunuyor.

Eşine az rastlanır zenginliğe sahip bu koleksiyon; arkeoloji, dekoratif sanatlar ve tarih, kırsal yaşam, doğa tarihi temalarına ayrılmış durumda.

İrlanda Ulusal Müzesi’ne ait en eski binada faaliyet gösteren arkeoloji şubesinde, bataklıkta bulunmuş cesetler ve Viking eserleri gibi ilgi çekici nesneleri yakında inceleyebilirsiniz.

Benburb Caddesi’ndeki dekoratif sanatlar ve tarih bölümünde; çeşitli mobilyalar ile gümüş, seramik eşyalar ve giysiler sergileniyor. Eğer İrlanda kırsalındaki gündelik yaşamın detaylarını merak ediyorsanız Turlough Park’taki binayı ziyaret edebilirsiniz.

Ülkenin sahip olduğu hayvan ve bitki çeşitliliği hakkında fikir sahibi olmak içinse Merrion Caddesi üzerindeki binada konuklarını ağırlayan doğa tarihi şubesine gidebilirsiniz.

 • Ziyaret Saatleri: 10.00-17.00
 • Web Sitesi: museum.ie

8. Kilmainham Gaol

Kilmainham Gaol Dublin'de gezilecek yerler

İrlanda tarihinin en hüzünlü ve rahatsızlık verici dönemlerine ışık tutan Kilmainham Gaol, 1796 yılında inşa edilmiş. 20. yüzyılın başlarına kadar hapishane olarak kullanılan yapıda, halka açık pek çok idam gerçekleştirilmiş.

Ülkenin İngiliz boyunduruğundan kurtulması için yoğun çaba harcamış Robert Emmet, Charles Stewart Parnell, Eamon de Valera ve 1916 Yükseliş Hareketi liderleri başta olmak üzere birçok vatansever, burada gözetim altında tutulmuş.

Yalnızca rehberli turlara katılarak ziyaret etme şansı bulabileceğiniz Kilmainham Gaol, 1966 yılından bu yana müze olarak hizmet veriyor.

Yaz aylarında yoğun ilgi gören kültürel tesiste, sergiler aracılığıyla acı ve gözyaşı dolu dönemlere dair paha biçilemeyecek değere sahip bilgiler paylaşılıyor. Tarihi yapı, yıl içerisinde farklı temalara sahip etkinliklere de sahne oluyor.

 • Adres: Inchicore Rd, Kilmainham, Dublin 8, D08 RK28
 • Ziyaret Saatleri: 09.00-19.00
 • Giriş Ücreti: €8
 • Web Sitesi: kilmainhamgaolmuseum.ie

9. Guinness Storehouse

Guinness Storehouse Dublin'de görülmesi gereken yerler

İrlanda seyahatinizi tam anlamıyla kusursuz bir kültürel deneyime dönüştürmek için mutlaka Guinness Storehouse‘a gitmenizi öneririm.

Dünyaca ünlü bira markası hakkında başka hiçbir yerde görme fırsatı bulamayacağınız ayrıntılarla karşılaşacağınız depo, 1902 yılında fabrikanın fermantasyon alanı olarak inşa edilmiş. 2000 yılında ise fabrikanın bu bölümü, interaktif sergi alanına dönüştürülerek ziyarete açılmış.

Guinness Storehouse’a girdiğinizde firmanın logosunu taşıyan envai çeşit hediyelik eşya ile karşılaşabilirsiniz. Sergi alanlarına doğru ilerlediğinizde ise Arthur Guinness tarafından 1759 yılında kurulan markanın tarihi hakkında bilgi edinebilirsiniz.

 • Adres: St James’s Gate, Dublin 8
 • Ziyaret Saatleri: 09.30-17.00
 • Giriş Ücreti: €25
 • Web Sitesi: guinness-storehouse.com

10. The Old Jameson Distillery

The Old Jameson Distillery Dublin'de gezilecek yerler

Smithfield Meydanı’na yakın konumdaki The Old Jameson Distillery‘yi, İrlanda’nın ünü tüm dünyaya yayılmış viski kültürünü tanımak adına Dublin gezilecek yerler listenize dâhil edebilirsiniz.

Bow Street üzerinde yer alan damıtım tesisi, 1780 yılında John Jameson tarafından kurulmuş. Ürünlerinin kalitesi sayesinde kısa sürede büyüyen işletme, faaliyete geçtiği tarihin üzerinden 200 yıldan fazla süre geçmiş olmasına rağmen halen daha popülaritesini artırmaya devam ediyor.

Yumuşak içimli viskilerin üretildiği The Old Jameson Distillery, kapsamlı bir yenileme çalışmasının ardından 2017’de tekrardan kapılarını ziyaretçilerine açmış.

Dünyanın en iyisi olarak görülen damıtım tesisi turuna katılarak markanın tarihi hakkında kapsamlı bilgi edinebilir, olgunlaşma deposunu ziyaret ederken tadım yapma ayrıcalığına sahip olabilirsiniz.

 • Adres: Bow St, Smithfield Village, Dublin 7
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-19.00
 • Giriş Ücreti: €17
 • Web Sitesi: jamesonwhiskey.com

11. Temple Bar

Temple Bar Dublin gezilecek yerler

Liffey Nehri’nin güneyinde yer alan Temple Bar; pubları, sanat galerileri ve restoranları ile Dublin’in kültürel açıdan merkezi kabul ediliyor.

Konumu nedeniyle tarih boyunca yoğun ilgi gören bölgeye, ilk yerleşenler 795 yılında Vikingler olmuş. Meydan, asıl gelişimini ise İngiliz diplomat Sir William Temple’ın buraya yerleşmeye karar vermesinin ardından göstermiş. Hatta evinin inşasının tamamlanması ile birlikte kentin bu kesimi diplomatın adıyla anılmaya başlanmış.

Sokak sanatçılarının mesken tuttuğu ve açık hava pazarlarının kurulduğu Temple Bar’da, İrlanda tarzı geleneksel eğlence yaşamını deneyimleme fırsatı yakalayacağınız pubların en özellerini bulabilirsiniz.

Hatta bu konuda önceliği, viski koleksiyonu ve atmosferi ile hayranlık yaratan The Temple Bar’a verebilirsiniz. Tabii öncesinde sanat müzesini ziyaret edip butikleri dolaşabilirsiniz.

12. The Little Museum of Dublin

Dublin'de görülecek yerler The Little Museum of Dublin

St. Stephen’s Green sınırları içerisinde ziyaret etmesi en keyifli mekânlardan biri olan The Little Museum of Dublin, 2011 yılında bu yana konuklarını kentin tarihi ve kültürü hakkında bilgilendiriyor.

Dublin Şehir Meclisi‘nin mülkiyetindeki 18. yüzyıldan kalma bir konakta faaliyet gösteren kültürel tesisin ilgi çekici nesnelerle dolu 5 bin parçalık koleksiyonu, yerel halkın bağışlarıyla oluşturulmuş.

The Little Museum of Dublin’e ev sahipliği yapan tarihi yapının odalarını dolaşırken başkent hakkında bilgi edinmek dışında U2’nun başarı hikâyesi ve Victoria dönemi ile ilgili sıradışı detaylar öğrenebilirsiniz.

Hatta ücretsiz düzenlenen rehberli turlara katılıp çok daha doyurucu bir deneyim yaşama şansınızı yükseltebilirsiniz.

 • Adres: 15 St Stephen’s Green, Dublin
 • Ziyaret Saatleri: 09.30-17.00
 • Giriş Ücreti: €10
 • Web Sitesi: littlemuseum.ie
National Gallery of Ireland Dublin'de gezilmesi gereken yerler

1854 yılında kurulan National Gallery of Ireland, yaklaşık 12 bin 500 parçadan oluşan koleksiyonu aracılığıyla hem Avrupa’nın en büyük resim okullarını temsil ediyor hem de gezginlere İrlanda resim sanatının inceliklerini tanıtıyor.

Her yaş grubundan ziyaretçiye özel tur seçenekleri sunması, müzeyi başkentin en gözde turistik cazibe merkezlerinden birine dönüştürüyor.

Kuruluşundan on yıl sonra kapılarını halka açan İrlanda Ulusal Galerisi’nin etkileyici koleksiyonu ağırlıklı olarak sulu boya resim ve baskı çalışmalarından, çizimlerden, heykellerden oluşuyor.

Sergi alanlarını süsleyen tablolar ise çoğunlukla yerel sanatçıların imzasını taşıyor. Bu çalışmalar içerisinde en yoğun ilgiyi, İrlanda’nın 20. yüzyılda yetiştirdiği en önemli sanatçı olarak anılan Jack B. Yeats’e ait tablolar görüyor.

 • Adres: Merrion Square W, Dublin 2
 • Ziyaret Saatleri: 09.15-17.30
 • Web Sitesi: nationalgallery.ie

14. Grafton Street

Grafton Street Dublin'de nereler gezilir

Victoria döneminden bu yana kentteki en popüler alışveriş caddesi konumunda olmayı sürdüren Grafton Street, Aziz Stephen ve Üniversite çayırları arasında uzanıyor.

Özgün atmosferi ile gezginleri kendisine çekmeyi başaran cadde üzerindeki dükkânlar, genelde yerel mimarinin tüm özelliklerini cömertçe sergileyen iki katlı evlerin altında bulunuyor. Haliyle bu görüntü, alışveriş tutkunları kadar fotoğraf çekmekten hoşlanan bireylerin de caddeye ilgi göstermelerine neden oluyor.

Dublin’de nerede kalınır?” sorusuna yanıt arayan gezginlere birbirinden konforlu seçenekler sunan Grafton Caddesi’nde global çapta ün kazanmış markalara ait mağazalarda alışveriş yapabilirsiniz.

Tabii bunlara ek olarak Brown Thomas ve Weirs & Sons gibi kökenleri Victoria dönemine kadar uzanan işletmeleri de tercih edebilirsiniz. Alışverişin ardındansa cadde üzerindeki restoran ve publara yönelebilirsiniz.

Otel Tavsiyesi: Grafton Caddesi ile Temple Bar’a yalnızca 5 dakika uzaklıkta yer alan 5 yıldızlı West Dublin, bölgede konaklama yapabileceğiniz en güzel tesislerden bir tanesi.

15. Dublin Zoo

Dublin Zoo Dublin gezilecek yerler

Phoenix Park’ı anlatırken adını andığım Dublin Zoo, 1831 yılında kurulmuş. Eğlenceli ve öğretici içeriğiyle özellikle çocuklu ailelerin Dublin gezilecek yerler listelerinin ilk sıralarında kendisine yer bulan hayvanat bahçesi, kuruluş yılı itibariyle dünyanın en eskileri arasında sayılıyor.

70 dönümlük alanı kaplayan tesiste, 600’e yakın hayvan doğal ortamlarına en yakın koşullarda yaşamlarını sürdürüyor.

Dublin Hayvanat Bahçesi’nin “Afrika Savanası” isimli bölümüne gittiğinizde, kendilerine ayrılmış alan içerisinde özgürce gezinen zürafaları, gergedanları ve zebraları gözlemleyebilirsiniz.

Asya’ya özgü egzotik türleri merak ediyorsanız tesisin “Kaziranga Orman Patikası” adını taşıyan kısmında vakit geçirebilirsiniz. Goril ailesinin neler yaptığını öğrenmek içinse yağmur ormanına doğru ilerleyebilirsiniz.

 • Adres: Phoenix Park, Dublin 8
 • Ziyaret Saatleri: 09.30-18.00
 • Giriş Ücreti: €19.50
 • Web Sitesi: dublinzoo.ie

16. The Book of Kells

Book of Kells Dublin turu

Trinity College bünyesindeki en çok merak uyandıran bölüm olan The Book of Kells, 9. yüzyılda oluşturulmuş el yazması metinlerden oluşuyor.

Işıklandırma sayesinde çok daha zarif bir görünüme kavuşan bu değerli kaynak, üniversitenin sahip olduğu en eski yazılı kaynaklara ev sahipliği yapan Long Room’da sergileniyor. En az sergilenen kitap kadar değerli olan bu kaynakların sayısının 200 bin olduğu belirtiliyor.

İrlanda’nın en büyük kültürel hazinesi ve dünyanın en ünlü Orta Çağ yazması olduğu hakkında uzmanların fikir birliğine vardığı Kells Kitabı, Hz. İsa’nın hayatının dört müjdesini belgeliyor.

Yazmayı, isterseniz bireysel olarak ziyaret edebilirsiniz. Ancak ben, hakkında daha fazla bilgi edineceğiniz için rehberli turlara katılmanızı öneririm.

 • Adres: The University of Dublin Trinity College, College Green, Dublin
 • Ziyaret Saatleri: 08.30-17.00
 • Giriş Ücreti: €11
 • Web Sitesi: tcd.ie/visitors/book-of-kells

17. Ha’penny Bridge

Hapenny Bridge Dublin gezilecek yerler

Nehrin iki yakası arasında sefer yapan 7 feribotun yarattığı trafik yoğunluğunu azaltmak amacıyla 1816 yılında inşa edilen Ha’penny Bridge, dünyanın en eski dökme demir köprüleri arasında sayılıyor.

Köprünün resmi adı aslında Liffey. Ancak yerel halk, açıldığı dönemde talep edilen bir buçuk penilik geçiş ücretinden dolayı yapıya şu anda bile resmi adının önüne geçen “Ha’penny” lakabını layık görmüş.

İngiltere’de yapımı gerçekleştirilen Ha’penny Köprüsü, zarif mimarisi aracılığıyla dikkat çekmeyi başarıyor. Konumu sayesinde gezginlere gün batımı sırasında enfes manzaralar sunan köprüye, yakın zamana kadar aşklarının sonsuza kadar sürmesini isteyen çiftler kilit asıyormuş. Ancak asılan kilitlerin yapıya zarar verdiği anlaşılınca bu geleneğe son verilmiş.

18. Merrion Square

Merrion Square Dublin gezi rehberi

Şehir merkezinin güneyinde yer alan Merrion Square, Dublin’deki en büyük ve ihtişamlı Georgian stili meydan olma özelliği taşıyor.

Günümüzde kentin en prestijli iş bölgesi olarak tanımlanan alanın çevresindeki evlerde, bir zamanlar Daniel O’Connell ve W.B. Yeats gibi önemli isimler ikamet etmiş.

Bu evler, aynı zamanda 18. yüzyılda mimari bakımdan kentin geçirdiği dönüşüm hakkında gezginlerin fikir edinmelerine imkân tanıyor.

20. yüzyılın büyük bölümünde siyasi olaylara sahne olan Merrion Meydanı’nı, farklı sanatçıların imzalarını taşıyan çok sayıda heykel süslüyor.

Oscar Wilde’ı kaya üzerinde uzanırken tasvir eden heykel ise görünümüyle bunlar arasından hemen sıyrılıyor. Eğer hafta sonu zarif bir parkın süslediği meydanı ziyaret edecek olursanız yerel sanatçıların sergiledikleri çalışmaları inceleme fırsatı yakalayabilirsiniz.

19. Spire of Dublin

Spire of Dublin Dublin gezilecek yerler

O’Connell Caddesi’nin tam ortasında bulunan Spire of Dublin, 1966 yılında yıkılan Nelson Sütunu’nun yerine 2002-2003 yılları arasında yerleştirilmiş.

Resmi adı Monument of Light olan anıt, mızrağı andıran şekli ve 120 metrelik yüksekliği ile caddeye çok farklı bir görünüm kazandırıyor. Hatta eser, yüksekliği nedeniyle “Dublin’deki en uzun yapı” unvanını elinde bulunduruyor.

Açılışının ardından kısa sürede üne kavuşan Spire of Dublin, ışığın durumuna göre farklı görüntülerin ortaya çıkmasını sağlıyor. Yapının paslanmaz çelik yüzeyi, gece sateni andırırken sabahın erken saatlerinde maviye çalıyor. Anıt, parlak güneş altında ise uzaktan neredeyse görünmez hale geliyor.

20. Irish Whiskey Museum

Irish Whiskey Museum Dublin'de gezilmesi gereken yerler

İrlanda’da, günümüzde viski üreten 24 farklı marka bulunuyor. Ancak objektif bir bakış açısıyla bu kültür hakkında bilgi edinmek isteyen gezginler, Dublin gezilecek yerler listelerine mutlaka Irish Whiskey Museum’u dâhil ediyor.

Trinity College’ın tam karşısındaki tarihi bir binada faaliyet gösteren müze, 2014 yılında açılmış. Kültürel tesiste, rehberli turlar aracılığıyla İrlanda viskisinin tarihi tüm inişleri ve çıkışlarına da değinilerek anlatılıyor.

Etkinlik takvimi bir hayli yoğun olan İrlanda Viski Müzesi’nde düzenlenen rehberli turlar, üç farklı seçenek halinde gezginlere sunuluyor. 1 saat süren klasik turda, 3 farklı viski çeşidinin tadımı yapılıyor.

Premium turda, bu sayı dörde çıkarken katılımcılara tesisi hatırlatacak bir bardak hediye ediliyor. Ancak bana göre en güzel tur seçeneği, 1 buçuk saatlik viski yapım etkinliği.

Bu tur esnasında katılımcılar viski yapımını tüm incelikleri ile öğrenip uygulama fırsatı buluyor. Turun sonunda da ürettikleri içkiyi özel şişelerde yanlarında götürebiliyor.

 • Adres: 119 Grafton Street, Dublin, D02 E620
 • Ziyaret Saatleri: 10.30-17.30
 • Giriş Ücreti: €20
 • Web Sitesi: irishwhiskeymuseum.ie

Dublin’de Nerede Kalınır?

Dublin'de konaklama yapılacak yerler ve oteller
4 yıldızlı Radisson BLU Royal Hotel Dublin, şehir merkezinde yer alan en popüler otellerden bir tanesi. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Dublin’de nerede kalınır? başlıklı yazımda detaylıca anlattığım gibi Dublin’de konaklama yapabileceğiniz en güzel bölgeler: Temple Bar, Ballsbridge, St Stephen’s Green & Merrion Square, Trinity College çevresi, O’Connell Street ile Smithfield bölgeleri.

Booking.com’da yaklaşık 1500 ziyaretçi değerlendirmesi sonucunda 10 üzerinden 8,9 gibi yüksek bir puan alan 4 yıldızlı Radisson BLU Royal Hotel Dublin, şehir merkezinde konaklama yapabileceğiniz güzel ve popüler bir tesis.

Dublin Kalesi’ne 5 dakika yürüme mesafesinde yer alan otel modern dekore edilmiş odaları ile dikkat çekiyor. Bünyesinde güzel bir restoran ve barın bulunduğu tesis bağımsız değerlendirmelere göre Dublin’in en gözde bölgelerinde birinde yer alıyor. Otel hakkında detaylı bilgi almak ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Dublin gezilecek yerler yazısı boyunca şehirde yer alan ve gezip görmeniz gereken tüm önemli yerler hakkında bilgiler vermeye çalıştım.

Eğer sizin de mutlaka Dublin gezilecek yerler listesine eklemelisin dediğiniz yer varsa yorum yazarak bizimle paylaşın!

Yorum yapın