Dublin’de Ne Yapılır? Yapılacak 15 Şey

“Dublin’de ne yapılır?” diye araştırma yapanları buraya alalım. İrlanda‘nın başkenti ve en büyük şehrinde yapabileceğiniz keyifli, eğlenceli, kültürel tüm aktivitelerin sade bir listesini sunacağım bu yazıda hem şehri ve kültürünü tanıyabileceğiniz hem de doyasıya eğlenebileceğiniz maddelere yer vereceğim.

Vikinglere uzanan tarihçesi, daracık ve fotojenik sokakları, kaliteli gece hayatı ve şehri çevreleyen nefes kesici doğal güzellikleriyle Dublin mutlaka görmeniz gereken yerlerden. Peki Dublin’de yapılacak şeyler nelerdir, burada nasıl güzel zaman geçireceğiz diyorsanız hızla listemize geçelim…

1. Şehir turu yapın.

Dublin'de ne yapılır? şehir turu

Eğer bu sizin kente ilk seyahatinizse Dublin’de yapılacak şeyler listenize her şeyden önce bir şehir turu yazmanızı tavsiye ederim.

Bunu isterseniz şehir merkezinde birkaç saat süren bir yürüyüş turu olarak yapabileceğiniz gibi isterseniz daha büyük bir alanı kapsayan, daha uzun süren hop on hop off otobüslerle gezerek de yapabilirsiniz.

Böylece St Patrick’s Cathedral, Dublin Kalesi, Christ Church Cathedral, Kilmainham Gaol Hapishanesi ve Samuel Beckett Köprüsü gibi Dublin’deki önemli tarihi ve turistik yapıları dışarıdan görebilir, şehir turu sonrasında istediğinizi ziyaret edebilirsiniz.

Şehir turu demişken… Dublin’de nerede kalacağınıza karar verdiniz mi? Eğer vermediyseniz önce bir Dublin’de nerede kalınır? yazısına bir göz atın bence. Hem şehrin turistik konaklamak açısından çeşitli bölgeleri hakkında fikir edinir, hem de ardından rezervasyon yapabilirsiniz.

2. Dublin Kalesi’ni gezin.

Dublin'de ne yapılır? Dublin Kalesi

Dublin’de ne yapılır yazısında şehirdeki turistik gezi noktalarından aslında tek tek bahsetmeyeceğim. Bunun için Dublin Gezilecek Yerler isminde harika bir yazı daha var sitemizde.

Ancak şehirdeki en önemli turistik yer olduğu ve Dublin tarihçesine ışık tuttuğu için birkaç cümleyle de olsa Dublin Kalesi‘nden bahsetmem lazım.

Eski bir Viking yerleşim yerine 13. YY’da inşa edilmiş olan Dublin Kalesi diğer hiçbir tarihi yapıyı görmeseniz bile, Dublin’e kadar gitmişken mutlaka görmeniz gereken tek yapı.

Kalede Kraliyet Şapeli, Chester Beatty Kütüphanesi, Garda ve Revenue Müzeleri ise özellikle dikkatinizi çekecek bölümler olacaktır.

3. Ha’penny Köprüsü’nden geçin.

Dublin yapılacak şeyler listesi Ha'penny Köprüsü

Dublin’e giden herkesin en azından bir defa Ha’penny Köprüsü‘nden geçmesi gerekirmiş. Artık uğur mu getiriyor, dilekler mi gerçek oluyor ben de bilmiyorum. Ama geçtim ve memnunum. Size de tavsiye ederim.

İroni bir yana, Liffey Nehri üzerinde kurulan ve adını o zamanlardaki geçiş ücreti Yarım (Half) Penny’den alan köprü Dublin’de ne yapılır listenizde mutlaka olması gereken aktivitelerden. Merak etmeyin, geçiş artık ücretsiz.

4. Dublin publarını keşfedin (Pub Crawl) ve bu arada Temple Bar’ı da unutmayın.

Temple Bar Dublin'de yapılacak şeyler

Kimseyi bara gitmesi için özendirmem, herkesin eğlence anlayışı farklı. Ama gece hayatını sevenlere de gezmeye gittikleri şehirde en azından bir kez olsun o kentin gece hayatını deneyimlemesini öneririm. Ki Dublin bu konuda özellikle ünlü bir şehir.

Aslında sabahlara kadar dans edilen, insanların kendini kaybettiği bir gece hayatı da değil bu. Kentin yerlilerinin iş çıkışı toplandığı ve isterse devam ettiği, çoğunlukla bar bar gezilen ve her barda bir şeyler içilen, bolca da canlı müzik dinlenilen bir aktivite buranın gece hayatı. Hatta buna “Pub Crawl” deniliyor. Dolayısıyla Dublin’de yapılacak şeyler listenize eklemenizde sakınca yok. Şişede durduğu gibi durmaz, bunu unutmayın yeter.

Bu bar gezisi sırasında özellikle uğramanızı önereceğim yer de Ha’penny Köprüsü’nden birkaç dakikalık yürüme mesafesindeki 1300’lü yıllardan beri kentin en önemli barı olan, belki fazlasıyla turistik Temple Bar.

5. Kilisede gece hayatını keşfedin.

Dublin'de ne yapılır? kilise konser

Gece hayatı demişken sıradışı bir başka bardan da bahsedeyim ve bu konuyu kapayalım isterseniz.

Dublin’deki en ilginç barlardan biri olan The Church (Kilise) gerçekten de eskiden bir kiliseymiş. Ancak 1964 yılında kapanmış ve 2007 yılında restore edilerek burada bir gece kulübü açılmış.

Zemin katta tüm katı kaplayan bir bar var ve burada Çarşamba, Pazar günleri 19:00 – 21:00 arasında canlı müzik dinleyebilirsiniz.

Bodrum ise sadece Cuma ve Cumartesi günleri açık olan bir gece kulübü, ki burada eğlence 22:00’den sonra başlayıp sabaha kadar devam ediyor. The Church’u ilginç yapan ise tahmin edeceğiniz gibi eskiden bir kilise olması.

6. Dublin Flea Market’te tezgahlar arasında dolaşın.

Dublin'de ne yapmalı? Flea Market

Özellikle hafta sonlarında Dublin’in hemen her köşesinde irili ufaklı pazarlar görebilirsiniz. Ancak Dublin’de ne yapılır yazısında ben sadece birine yer verebilirim ki bu da en önemlisi Dublin Flea Market.

Her ayın son Pazar günü kurulan dev pazar yeri hazır giyimden aksesuara, yiyecek içecekten dekorasyon objelerine kadar her türlü ürünü bulabileceğiniz, bir şey almasanız bile tezgahlar arasında dolaşıp ürünlere ve fiyatlarına bakabileceğiniz hem turistik hem de son derece yerel bir yer. Gidin, gezin, isterseniz alışveriş yapın isterseniz o kalabalığın ve hengamenin tadını çıkarın.

7. Avoca Markası’ndan yünlü kıyafetler alın.

Dublin'de yapılacak şeyler Avoca alın

Aslında Dublin’de ne yapılır değil Dublin’den ne alınır konusu olabilir bu. Ama ben yine de yazmak istiyorum. Çünkü şehre özgü ürünlerden birisi bu; yünlü ve moher kıyafetler.

Dublin’in hemen dışındaki yerleşim yeri olan Avoca’da üretilen yünlerden yapılan ürünler kendi markasıyla şehrin çeşitli yerlerdeki mağazalarında satılmaya devam ediyor.

Dublin hatırası veya sevdiklerinize hediye olarak soğuk havalarda sıcacık tutan İrlanda moheri kazak, hırka, eldiven veya kaşkol alabilirsiniz. Mağazalardan biri tam da şehir merkezindeki Suffolk Caddesi‘nde.

8. Dublin’in kapıları önünde fotoğraf çektirin.

Dublin'de ne yapmalı? Dublin kapılarını görün

Dublin’deki evlerin büyük kısmı, estetik açıdan bir standart sağlamak için birbirinin aynısı olsa da farkındalık sağlamak adına bir zamanlar ev sahipleri kapılarını diğer tüm evlerden farklı renklerde ve şekillerde yaptırıyorlarmış.

Şimdi ise bu rengarenk, sıradışı kapılar hem Dublin’in karakteristik bir özelliği olmuş hem de harika birer Instagram fotoğrafı arka planı oluşturuyor.

Hatta bu kapıların en ilginç olanları kartpostallara ve takvimlere malzeme oluyor artık. Dublin’de yapılacak şeyler listenize sokak sokak gezip rengarenk kapılar önünde fotoğraf çektirmeyi de alın isterseniz.

9. Guinness Storehouse Factory’de bira yapımını ve ünlü Guinness biralarının tarihçesini keşfedin.

Dublin'de ne yapılır? Guinness Storehouse

St James Gate’de yer alan Guinness Storehouse Brewery sadece Dublin değil tüm İrlanda’daki en turistik yerlerden biri.

Burayı ilginç kılan detaylar ise; İrlanda’nın en ünlü birası olan Guinness‘in yaratıcısı Guinness Ailesi’nin geçmişi, bu işe nasıl başladıkları ve nasıl olup da bu kadar başarılı olduklarının hikayesi üzerine bir müze olması ve yapının içinin devasa bir bira kadehi (pint) şeklinde dekore edilmiş olması. Ayrıca bu devasa bira kadehinin dünyanın en büyük kadehi olması.

Özetle; Dublin’de ne yapılır yazısında sizlere kente özgü ve dünyaca ünlü bir ürün olması sebebiyle Guinness Storehouse Bira Fabrikası’na gidip, müzenin 7 katında bira yapımıyla ilgili görseller ve objeleri görmenizi öneririm.

10. Viski üretimini yerinde görün.

Dublin'de ne yapılır? viski turu

Guinness, İrlanda’daki tek ünlü içki değil. Ülke bir İskoçya kadar olmasa da viski üretiminde de hayli başarılı ve tanınmış. Dolayısıyla Dublin’de ne yapılır listenize bir viski damıtımhanesini almanızda hiç sakınca yok, hatta oldukça bilgilendirici ve eğlenceli bir aktivite bu.

Bu konuda en iyi iki damıtımhane Jameson Distillery ve Teeling Distillery. Her ikisinde de kaliteli viski üretiminin nasıl yapıldığını görebilir, bu işin inceliklerine dair bilgi edinebilirsiniz.

Bu tür gezilerde genellikle bir ya da iki kadeh içecek de “tadım” için ikram ediliyor. Alkol kullanıyorsanız bunun da tadını çıkarabilirsiniz. Kullanmıyorsanız sizin adınıza sadece bilgi edinmek amaçlı keyifli bir gezi yapmış olursunuz.

11. Tekne turu yapın.

Dublin'de yapılması gereken şeyler tekne turu

Dublin’de ne yapılır yazısında şehir hakkında bilgi edinirken keyif de alabileceğiniz önerim tekne turları.

Liffey Nehri üzerinde tekneyle yaklaşık 1 saat süren turlar hem şehri ve önemli yapılarını nehirden görüp hem de aynı anda bu yapılarla ve tarihçesiyle ilgili detaylı bilgi edinebileceğiniz keyifli ve hiç yormayan bir aktivite.

12. Grafton Caddesi’nde sokak sanatçılarını dinleyin.

Grafton Caddesi Dublin yapılacak şeyler listesi

Grafton Caddesi’nde ne ile karşılaşacağınız bir muamma ama bu muammanın harika bir şölen olacağı da kesin. Şehrin en eğlenceli yerlerinden olan caddede her an bir sokak şarkıcısı ile karşılaşabilir, pop, rock veya geleneksel İrlanda şarkılarının en güzellerini dinleyebilirsiniz.

Damien Rice ve Bono gibi isimlerin de bir zamanlar burada söylediğini göz önüne alırsak, gelecekte çok ünlü olabilecek bir müzisyeni ilk dinleyenlerden olma şansı da başka bir artısı.

13. 3Arena veya Whelans’te bir konsere gidin.

Dublin'de yapılacak şeyler, konsere gidin

Dublin’de ne yapılır yazısında şimdiye kadar yer verdiğim aktivitelerden bu şehrin sadece gece hayatı, alkol ve tarihi yapılardan ibaret olduğu sonucuna varmayın. Canlı müzik dinlemek için de harika bir yerdesiniz. O halde, neden dinlemeyesiniz?

Bunun için size önerim kentin en önemli iki salonu olan Whelans veya 3Arena.

3Arena (Point Theatre) 14.500 kişilik kapasitesi ile aslında ülkenin en büyük konser salonu. Ve dünyanın en ünlü şarkıcıları, orkestraları kente geldiğinde burada konser veriyorlar. Seyahat tarihiniz belliyse programına (3arena.ie) bir bakmanızda fayda var..

Whelans ise konser salonunda ziyade bir canlı müzik barı diyebilirim. Ancak şehrin en iyi grupları, hatta turneye çıkmış olan müzisyenler de çoğunlukla burada sahne alıyor. Programlarına şurada (whelanslive.com) göz atabilirsiniz.

14. Wicklow Dağı’na günübirlik gezi yapın.

Wicklow Dağı Dublin'de ne yapılır?

Dublin’de ne yapılır yazısında biraz da şehre yakın, görmeye değer diğer yerlerden bahsetmek istiyorum. Ki zamanı biraz daha uzun olanlar hafiften Dublin dışını da keşfedebilsin.

“P.S. I Love You” filmini izlediyseniz rahatlıkla hatırlayabileceğiniz, her mevsim ayrı renklerde ayrı güzel olan Wicklow Dağları da böyle günübirlik gezi için ideal olan yerlerden. Kameranızı, cep telefonunuzu yanınıza alın yeter, her bir köşesi ayrı güzellikte.

Yarım Günlük Wicklow ve Glendalough Turu: Yarım gün süren turda rehber eşliğinde Wicklow ve Glendalough’da geziyor, bölgenin tarihçesi hakkında bilgi edinip en güzel yerlerine gidiyorsunuz. Tura Dublin’den ulaşım da dahil.

Braveheart filminin de çekildiği nefes kesici İrkanda kırsalına yapılan bu geziyi tercihinize göre sabah veya öğleden sonra alma şansı da var. Turu yapmış olan 700’den fazla kullanıcının puanı ise 4,1. 

15. Moher Uçurumları’na gidin.

Moher Uçurumu Dublin'de ne yapılır?

Dublin’de yapılacak şeyler yazısında yer vermek istediğim diğer bir günübirlik gezi rotası ise nefes kesici görünümüyle Moher Uçurumları (ya da kayalıkları).

Harry Potter gibi çeşitli film sahnelerine de konu olan doğa harikası bu yer aslında biraz ürkütücü de. Ama şaşırtıcı bir şekilde de kendine çekiyor ziyaretçileri. Kısacası gidin, görün, kayalıkların tepesinde durun ve kendini “hiçbir yerde” hissetmek nasıl olurmuş bir deneyimleyin.

Günübirlik Moher Uçurumları, Galway ve Burren Turu: Rehber eşliğinde Moher Uçurumları, Galway ve Burren yanında tarihi Kilmacduagh Manastırı’nı görebileceğiniz tur tüm gün sürüyor. Bunun 5 saati gidiş-dönüş yol, 7 saati de The Burren, Moher Uçurumları, Kilmacduagh Manastırı ve Galway gezisi şeklinde.

İrlanda’ya özgü yerlerin başında gelen Moher Uçurumları oraya kadar gitmişken görmeden dönmeyin diyebileceğim, ve bir günde belki biraz sıkı tempolu olsa da İrlanda taşrasında nefis güzellikteki pek çok yeri art arda görebileceğiniz en verimli ve en keyifli turlardan biri.

Turu yapmış olan 4000’den fazla kullanıcının puanı da 5 üzerinden 4,7 olarak biraz spoiler veriyor olmalı. 

Özetle Dublin’de Ne Yapılır?

Dublin'de ne yapılır?

Dublin’de yapılacak şeyler listesinin maddelerine şöyle bir bakınca şehrin tarihi yapılar, pub ve barlar ve bir de alkol üretimi ile ünlü olduğunu anlamışsınızdır. Ancak zamanınız veya bütçeniz kısıtlıysa bu şehrin tadını en özgün şekilde çıkarmak için yapabilecekleriniz;

Şehir turu, Dublin Kalesi ve Ha’penny Köprüsü gezisi, bir akşam uzun veya kısa bir bar turu ve Grafton Caddesi’nde yürüyüş diyebilirim. Ki böyle sade bir program yaklaşık 1,5 gün sürecektir.

Bütçeniz veya zamanınız biraz daha esnekse Guinness Storehouse Brewery, viski damıtımhaneleri ve Dublin Flea Market mutlaka gidin diyeceğim diğer yerlerden. Artık gerisi kişisel eğlence anlayışınıza bağlı.

Dublin’de ne yapılır yazısında daha çok kentteki keyifli aktivitelerden bahsetmeye çalıştım. Tabii sizin de bu listeye eklemek istedikleriniz olabilir. O zaman haydi yorumlara…

Yorum yapın