Dubrovnik alışveriş rehberi

Dubrovnik alışveriş konusunda, yeme-içme, konaklama ve ulaşımda olduğu gibi pahalı sayılabilecek bir şehir. Kentin özellikle yaz aylarında çok fazla turisti ağırlıyor olması tezgahlara da yansımış durumda. En basit hediyelik eşyalar bile zaman zaman pahalı olabiliyor. Yine de Dubrovnik’ten kendinize ve sevdiklerinize alabileceğiniz birbirinden güzel hediye alternatifleri var.

Hırvatistan Para Birimi: Hırvat Kunası (HRK)

Ülkenin geçerli para birimi HRK olarak kısaltılan Hırvat Kunası’dır. Mayıs 2015 verilerine göre ortalama olarak 1 Euro 7,5 Hırvat Kunası ederken 1 Amerikan Doları da 6,5 Kuna etmektedir.

5, 10, 20, 50, 100, 200, 500, 1000 kunalık banknotlar varken dolaşımdaki madeni paralar ise 1, 2, 5, 10, 20 Lipa ve 1, 2, 5, 25 Kuna’dır. Hırvat Kunası’nın alt birimi Lipa olup 1 kuna = 100 lipa etmektedir.

Dubrovnik alışveriş
Dubrovnik Old Town sokakları arasında kurulan tezgahlar…

Döviz Bozdurma ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dubrovnik diğer Balkan ülkelerine oranla çok daha fazla turiste ev sahipliği yaptığı için döviz bozdurmak şehir genelinde hiç problem olmuyor. Başta Dubrovnik Havaalanı ve Dubrovnik Otogarı’nda bulunan döviz bürolarını kullanarak döviz bozdurabileceğiniz gibi Old Town Stradun Caddesi üzerinde yer alan döviz bürolarında da döviz bozdurabilirsiniz.

Old Town’da bir çok döviz bürosu mevcut. Her ne kadar döviz bürosu olarak gözükse de buralar daha çok hem ufak tefek bir şeyler satan hem de döviz bozan ufak dükkanlar . Durum böyle olunca bazı dükkanlar döviz bozarken komisyon alıyor. Örnek olarak Stradun Caddesi’nde birbirine yakın 2 dövizcide birindeki kur diğerinden düşük olsa da komisyon olmadığı için size daha avantajlı gelebilir.

Bu yüzden döviz bozdururken dükkanın “No commission” (Komisyon yok vb.) yazılar astığından da emin olun. Ufak bir miktar döviz bozdururken düşük kurla satış yapan yeri tercih etsem de işin içine komisyon da girince diğer dükkandan daha da yüksek kura Kuna almış oldum. İkinci önemli uyarım yanında Dolar taşıyanlara. Dubrovnik’te Euro alış-satış kuru arasında çok fazla fark yok ama Dolar alış-satış kurları arasında ciddi oranda kur farkı var. Bu yüzden yanınızda Dolar yerine Euro bulundurun.

Dubrovnik alışveriş rehberi

Dubrovnik’ten Ne Alınır?

Dubrovnik’ten ne alınır? denilince ilk olarak herkesin aklına Lavanta Torbaları geliyor. Hemen hemen tüm dükkanlarda birbirinden çeşitli Lavanta Torbaları görmeniz mümkün. Dubrovnik’te bolca görebileceğiniz diğer hediyelikler ise takılar, özellikle de Mercan taşı kaplı gümüş takılar.

Bunlardan başka kurutulmuş sebze meyveler, zeytinyağı şişeleri ve zeytinyağından yapılmış şeyler, başta mandalina olmak üzere çeşitli reçeller ve klasik tüm turistik şehirlerde satılan magnet, kupa vb tarzda hediyeler… Bu arada Dubrovnik’te pazarlık kültürü çok olmasa da ısrar edince en azından çok ufak bir indirim yapıyorlar yada hediye bir şeyler veriyorlar. Örneğin bir şeyden 5-6 tane alırsanız en azından pazarlıkla birini bedavaya getirebilirsiniz 🙂

Dubrovnik ten ne alınır
Dubrovnik’te dükkanlarda alışveriş yapabileceğiniz gibi sokaklarda kurulan pazarlarda da alışveriş yapabilirsiniz.

Lavanta Torbaları

Dubrovnik alışveriş listemizin olmazsa olmazı “Lavanta Torbaları”. Lavanta torbaları Old Town’da yer alan dükkanlarda en çok karşınıza çıkacak şeylerden biri. Dubrovnik’e yakın bölgelerde çok fazla lavanta tarlası bulunduğundan dolayı şehirde lavanta ile ilgili satılan ürün sayısını da artırmış durumda. Lavanta Torbalarının fiyatları ise 1 ile 5 Euro arasında değişebiliyor. Tabi fiyatı torbaların büyüklüğü ve üzerindeki işlemeler belirliyor.

Gelelim alışverişlerdeki en önemli ayrıntıya. Lavanta Torbalarının fiyatları hemen hemen tüm Old Town’da aynı, yani yüksek. Benim tavsiyem ise lavanta torbalarını sabahları kurulan Gundulica Pazarı’nda almanız. Burada hem daha orjinal torbalar bulabilirsiniz hem de fiyatlar dükkanlarda satılanlara göre çok daha makul.

Gundulica Pazarı sabahtan öğlene kadar Gundulica Meydanı’nda kuruluyor. Ayrıca Gundulica Pazarında pazarlık yapmak biraz daha kolay. Altta resimler arasında gözüken ufak kalpli lavanta torbalarından 10 tane alırsanız en azından 1 tane bedavayı götürürsünüz 🙂

Dubrovnik lavanta
Lavantadan yapılan ürünler Dubrovnik’ten kendinize ve sevdiklerinize satın alabileceğiniz en özgün hediyelerden…

Yiyecekler

Dubrovnik’te Lavanta Torbaları kadar olmasa da satılan bir diğer hediyelik alternatifi kurutulmuş yiyecekler ve zeytinyağı ürünleri. Özellikle Zeytinyağı ve zeytinyağından yapılmış bir çok şey Old Town genelinde çok satılıyor. Kurutulmuş sebze ve meyveler ise özellikle Gundulica Pazarı’nda bir çok tezgahı süslüyor.

Dubrovnik zeytinyağı
Dubrovnik sokak pazarında satılan zeytinyağları…

Takılar

Takılar özellikle Dubrovnik’i gezen bayanların en çok hoşuna gidecek şeylerden 🙂 Old Town içinde dükkan olsun tezgah olsun bir çok yerde takılar satılıyor. Özellikle mercan taşı kaplı gümüş takılar en çok ilgi görenler arasında. Satıcıların bir çoğu gerek Hırvat  televizyonlarında yayınlanan Türk dizilerden gerekse de Dubrovnik’teki yoğun Türk turist sayısından 3-5 önemli Türkçe kelimeyi kapmış durumda. Bazı satıcılar birçok taşın ne olduğunu siz sormadan Türkçe yanıtlıyor 🙂

Ortalama olarak bileklikler 10 Euro’dan, küpeler ise 5 Euro’dan satılıyor. Takıları da lavanta torbaları gibi dükkanlar yerine seyyar satıcılardan alırsanız daha ucuza alışveriş etme imkanı bulursunuz. Özellikle Dubrovnik Katedrali yanında bulunan ufak sokakta kurulan yaklaşık 10 tezgahlık pazarda çok uygun fiyatlara takı alabilirsiniz. Tezgahlar gün boyu açık yalnız hava karardıktan sonra toplanmaya başlıyorlar.

Dubrovnik alışveriş
El işi ürünler…

Diğer Hediyelikler

Yazı başında olduğu gibi Dubrovnik’te en çok ilgi gören hediyelik eşya Lavanta Torbaları. Sebze meyve kuruları, zeytinyağı şişeleri ve zeytinyağından yapılmış şeyler, başta mandalina olmak üzere çeşitli reçeller ve klasik tüm turistik şehirlerde satılan magnet, kupa vb tarzda hediyeler diğer alternatifler.

Farklı tarza hediyeler arayanlar ise özellikle Old Town Stradun Caddesi üzerindeki yalnızca 1 dükkanda satılan mumlara göz atabilir, gerçekten orjinal bir hediye. Mumlar boyutuna göre 3 çeşitte ve fiyatlar 13 Euro’dan başlıyor.

Magnetlerin fiyatları ise şehrin bir çok yerinde 3 Euro. Biraz gezinirseniz 2 Euro’ya da güzel magnetler bulabilirsiniz. Bunlar dışında bazı yerlerde satılan örgü işleri de fena değil. Gerçi aynı fiyatlara Türkiye’de neler alınır neler ama karar sizin.

Dubrovnik gezisi boyunca ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri Dubrovnik Gezi Rehberi sayfalarında bulabilirsiniz.

Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın