Booking.com
Dubrovnik gezi rehberi

Hırvatistan‘ın en güzel şehirlerinden biri olan Dubrovnik, ülkenin güneyinde, Adriyatik Denizi’nin kıyısında yer alıyor. Bundan birkaç sene öncesine kadar Dubrovnik gezisi için vizeye ihtiyacımız olmamasına karşın Hırvatistan’ın 1 Temmuz 2013 tarihinde Avrupa Birliğine üye olması nedeniyle gezi için vizeye ihtiyacınız var.

Dubrovnik Gezi Rehberi

Dubrovnik gezisi vize engeline takılsa da halen en gözde tatil destinasyonlarından biri. Dubrovnik’e ülkemizden düzenlenen turlar ile gidebileceğiniz gibi bireysel olarak da gidebilirsiniz. Dubrovnik gezisi boyunca ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri Dubrovnik Gezi Rehberi sayfalarında bulabilirsiniz.

Dubrovnik Gezisi Hakkında Bilgiler

Tarihi: Dubrovnik tarihinin 7.yy a kadar dayandığı bilinmekle birlikte Türk kaynaklarında adı Dubrovnik olarak değil şehrin eski adı olan “Ragusa” olarak geçer. 1365 yılında, 1.Murat Dönemi’nde Ragusa şehir devletine ayrıcalıklar tanınmış, Osmanlı himayesine alınmış buna karşılık Ragusa yıllık vergiye tabi tutulmuş. 1667 yılındaki büyük depremde şehir büyük hasar hasar almış. 1808 yılında , Napolyon döneminde Ragusa Fransa’ya bağlanmış. 1815 yılında düzenlenen Viyana kongresi le şehir Avusturya yönetimine verilmiş böylece Raguda’daki 443 yıllık Osmanlı himayesi sona ermiş. Zaten Balkanlardaki Türk Devletlerinin aksine şehirde Osmanlı izi taşıyan bir şey de yok. Dubrovnik’in yakın tarihine bakacak olursak 1991 yılında Hırvatistan’ın Yugoslasvya’dan ayrılışı sırasında çıkan iç savaşta Sırp saldırıları nedeniyle şehirdeki birçok tarihi eser hasar görmüş buna karşılık 1979 yılından beri UNESCO Dünya miras listesinde bulunan Duborvnik  Old Town 2005 yılında Unesco’nun başlattığı çalışmalar ile şehir bugünkü görünümüne kavuşmuş. Son yıllardaki en önemli gelişmelerden biri ise ülkenin 2013 yılında Avrupa Birliği’ne girmiş olması.

Nüfus&Turizm: Son sayıma göre şehrin nüfusu 41641 kişi. Ama bu rakam yaz aylarında katlanıyor. Dubrovnik Türklerin olduğu kadar İngilizlerin de çok tercih ettiği bir şehir olmuş. Kanada ve az da olsa Uzak Doğulu turistleri görmek mümkün. Durum böyle olunca sokaklarda gezerken İngilizce’yi daha sık duyuyorsunuz. Şehirde dil konusunda ise hiç bir sıkıntı yaşamıyorsunuz. Özellikle Old Town içinde restoranından dükkanlara herkes güzel İngilizce konuşabiliyor. Hatta Türk yoğunluğundan ve Hırvatistan’da Ezel, Aşk-ı Memnu, Asi gibi Türk dizilerinin Hırvatça alt yazılı yayınlandığından Türkçe’ye de ister istemez aşina olmuşlar.  Birçok Türkçe kelimeyi söyleyip anlaşabiliyorlar.

Hava Durumu: Adriyatik Denizi’ne kıyı olan Dubrovnik’te Akdeniz iklimi hakim. Adriyatik kıyılarında yazları sıcak ve kuru; kışın ise tipik Akdeniz İklimi hüküm sürüyor. İçerilere doğru karasal iklim özellikleri görülüyor. Doğal olarak en sıcak aylar Temmuz ve Ağustos. İstatistiklerde bu aylarda maksimum ortalama sıcaklık 29 derece gözükse de Temmuz ortasında gittiğimiz Dubrovnik’te sıcaklık gündüz rahat bir 35 derece vardı. Sıcaktan özellikle öğle vakti Old Town içinde çok rahat gezemiyorsunuz. Eğer Dubrovnik’te en azından bir kaç gün geçirecekseniz en güzeli öğle saatlerini deniz kenarında geçirip serinlemek.

Gezi Süresi: Birçok tur operatörü Balkan Turu düzenleyip uğradıkları Dubrovnik’te 1 yada 2 gece zaman geçiriyor. Bunda şehirdeki konaklamanın çok pahalı olması bana göre en büyük etken. Bizim Balkan Turumuzda ise biz Dubrovnik’e 3 gece vakit ayırmıştık. Eğer Dubrovnik’te denize girmeyi planlıyorsanız 3 gün ideal , yok ben yalnızca etrafı gezeceğim derseniz 2 tam gün bana göre Dubrovnik için yeter de artar bile. Zaten şehirdeki tüm önemli gezilecek yerler Old Town içinde. Bu yüzden Dubrovnik’e daha fazla zaman ayırırsanız sıkılabilirsiniz.

İnternet: Dubrovnik genelinde hızlı bir internet bulmanız kolay. Otellerin birçoğunda ücretsiz ve hızlı internet bulunuyor. Bunun dışında Old Town’da internet cafe bulmanız mümkün. Old Town’da internetin 15 dakikası 1 Euro, 30 dakikası ise 1,5 Euro.

Dubrovnik Old Town
Dubrovnik’in eski yerleşim yeri, kale içi

Hırvatistan Vizesi

Bundan birkaç sene öncesine kadar Dubrovnik’e vizesiz, rahatça gidebiliyorken artık işler değişmiş durumda. Hırvatistan 1 Temmuz 2013 tarihinde Avrupa Birliği’ne üye olmuş durumda. Henüz Schengen sistemine tam geçmiş olmasa da çok giriş çıkışlı Schengen Vizesi olanlar ülkeye bu vize ile girip çıkabilirler. Bunun dışında vizesi olmayanların vize başvurusu yapmaları gerekiyor. Mayıs 2015 tarih ile ülkenin vize gerekliliği ile alakalı T.C Dışişleri Bakanlığı internet sitesindeki bilgilendirme şu şekilde:

Hırvatistan 1 Temmuz 2013 tarihinde AB’ne üyeliği nedeniyle 1 Nisan 2013 tarihi itibariyle umuma mahsus pasaport hamili vatandaşlarımıza Hırvatistan’dan transit geçişlerde ve bu ülkeye azami 90 gün ikamet süreli seyahatlerinde vize uygulamaya başlamıştır.

Resmi pasaport sahipleri ile çok girişli geçerli Schengen vizesi bulunan vatandaşlarımız veya Schengen ülkelerinde geçerli oturma izni bulunan vatandaşlarımız vizeye tabi değildir.

Yukarıdaki şartları taşımayan vatandaşlarımızın Hırvatistan seyahatleri öncesinde bulundukları ülkelerdeki Hırvatistan Büyükelçiliği veya Başkonsolosluklarından vize başvurusu yapmaları gerekmektedir.”

Dubrovnik Gezilecek Yerler

Dubrovnik’te gezilecek yerler denilince akıllara ilk olarak şehrin en güzel noktası olan Eski Şehir, yani surlarla çevrili Old Town geliyor. Old Town surlarla çevrili, restore edilmiş çok güzel binalardan oluşan bir yer. UNESCO Dünya Miras Listesinde yer alıyor. Özellikle içine ilk girdiğinizde buraya hayran olmamak elde değil.

Gezip görülmesi gereken en güzel binalar arasında ise Old Town’un hemen girişine yakın Minceta Kalesi, Old Town’un en önemli girişi Pile Kapısı, Old Town’un merkez caddesi Stradun, Dünyanın en eski eczanelerinden birine ev sahipliği yapan Franciscan Manastırı, Rector Sarayı, Old Town’un en önemli çeşmeleri olan Onofrio Çeşmeleri ve Orlando Heykeli bulunuyor.

Dubrovnik’te gezip görmeniz gereken tüm önemli yerler hakkında bilgileri Dubrovnik Gezilecek Yerler sayfasında bulabilirsiniz.

Dubrovnik gezilecek yerler
Rektör Sarayı, şehrin önemli yapılarından biri.

Dubrovnik’te Yapılacak Şeyler

Dubrovnik’te yapılacak şeylerin başında bize göre yaz aylarında Adriyatik Denizi’nin serin sularında yüzmek geliyor. Dubrovnik’te; Budva, Bar gibi yada diğer Hırvat adalarındaki kadar denize girilebilecek çok fazla yer yok. En yakın ve güzel plajların biri Old Town’un hemen yakınındaki Banje Plajı. Eğer vaktiniz varsa Adriyatik’in serin sularında serinleyebilirsiniz.

Old Town’u en güzel gezmenin yolların başında ise şehir surlarının üzerinde yürümek geliyor. Dilerseniz Old Town surlarına çıkarak güzel bir yürüyüş yapabilirsiniz. Old Town ve Dubrovnik manzarasını en güzel izleyebileceğiniz yerlerden bir diğer ise Dubrovnik Teleferiği. Teleferik ile muhteşem manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Bunlar dışında en çok rağbet gören etkinliklerden bir diğeri tekne turları. Dubrovnik’te 2 adet liman var. Biri Old Town dışındaki eski liman diğer ticari ve cruise gemilerine ev sahipliği yapan Gruz limanı. Her iki limandan da birçok tekne turu yapılıyor. Dilerseniz çevredeki adalara yüzmeye gidebilir , dilerseniz de yalnızca Dubrovnik etrafında tur atan teknelere binebilirsiniz. Bunlar dışında Old Town içinde bulunan 3D Tarih Müzesi, Akvaryum ilginizi çekebilir.

Dubrovnik yapılacak şeyler
Dubrovnik deniz tatili için de ideal.

Dubrovnik Konaklama Rehberi

Dubrovnik dünyanın bir çok yerinden turist ağırlasa da şehirde yeteri kadar otel bulunmuyor. İşin formülünü ise çok güzel bir şekilde bulmuşlar. Fazla odası olan yada bu iş için evi olan ev sahipleri evin odalarını otel odası gibi dekore edip kiraya veriyorlar. Kiralık odaya Dubrovnik’te “Sobe” deniyor ve şehir genelinde her köşe başında “Sobe” tabelaları dikkatinizi çekiyor. Hem bu yolla yerliler turistten nefret etmek yerine onlardan para kazanmış oluyor. Özellikle otobüs ile Dubrovnik’e gelecekseniz otogarda etrafınızı saracak ev sahiplerine hazırlıklı olun. Hepsi bir anda “Sobe” diye etrafınızı sarıyor. Birçoğunun elinde evin yerini tarif eden haritalar da var. Bunun dışında birçok marka oteli şehirde bulmak mümkün. Normal otel ya da ufak aile işletmesi tarzı pansiyonlarda rezervasyon yapmak isterseniz internetteki büyük otel rezervasyon sitelerini kullanabilirsiniz. Benim tavsiyem Booking.com. Booking.com dünyanın en güvenilir rezervasyon sitelerinden biri. Rezervasyon ücreti ödemeden, seçeceğiniz otele bağlı olarak ücretsiz rezervasyon iptal seçeneğinizin olduğu, hatta konaklama ücretini otele vardığınızda ödeyebileceğiniz bir site. Dubrovnik’te yer alan tüm otelleri incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Dubrovnik'te nerede kalınır
Dubrovnik konaklama

Dubrovnik Ulaşım Rehberi

Dubrovnik ulaşım konusunda çok fazla sıkıntı yaşamayacağınız şehirlerden biri, yalnız dikkat etmeniz gereken bazı konular var. Öncelikle şehre ulaşım rahat, THY dahil birçok firmanın Dubrovnik’e uçak seferi bulunuyor. Bunun dışında çevre ülkelerden şehre otobüs yolculuğu ile ulaşmanız mümkün. Şehir içi ulaşımda ise otobüs gibi toplu taşıma araçlarını kullanabilirsiniz. Dubrovnik’teki gezilecek yerlerin hemen hepsi Old Town içinde yer alıyor. Bu yüzden Old Town’a ulaştıktan sonra yürüyerek tüm önemli yapıları görebilirsiniz. Old Town’a otobüs ile ulaşabileceğiniz gibi oteliniz yakınsa yürüyerek de ulaşabilirsiniz. Yalnız otelinizi Old Town içinde ya da yakınında ayarlamaya özen gösterin. Dubrovnik’teki yerleşimlerin birçoğu tepelere kurulmuş durumda. Oteller harita üzerinde merkeze yakın gözükse de yüksek tepelerden bol merdivenli sokaklardan yürümeniz gerekebilir.

Dubrovnik gezisi boyunca ulaşım konusunda ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri Dubrovnik Ulaşım Rehberi sayfasında bulabilirsiniz.

Dubrovnik ulaşım
Kaleiçinde yürümekten başka şansınız yok. Surlar dışında ise otobüsleri kullanabilirsiniz.

Dubrovnik Alışveriş Rehberi

Alışveriş konusuna girmeden önce Hırvatistan para biriminden bahsedelim. Dubrovnik’te Hırvat para birimi olan Kuna kullanılıyor. Otogarda, havaalanında ve Old Town içinde birçok dövizciden para bozdurabilirsiniz. 1 Euro yaklaşık 7,5 Kuna ediyor. Kurlar dövizciden dövizciye değişebiliyor. Döviz bozdurmadan önce dövizcinin komisyon alıp almadığına dikkat edin. Zaten birçoğu “No comission” diye vitrine yazı asıyor. Aksi taktirde daha uyguna döviz aldım derken daha yüksek kurdan alabilirsiniz. Dubrovnik alışveriş konusunda diğer Balkan ülkelerine göre çok daha pahalı. Şehirdeki nüfus sayısı fiyatlara direk yansımış durumda. Old Town içinde bulunan hediyelikçiler dışında ise çok fazla alışveriş yapabileceğiniz yer yok. Dubrovnik’te alınabileceklerin başında ise Lavanta torbaları geliyor. Bunun dışında zeytinyağından yapılmış ürünler, örgüler, kurutulmuş meyveler, reçeller, süs sabunlar, mumlar, el işi takılar – aksesuarlar ve klasik magnet tarzı süsler en çok satılanlar arasında. Old Town içinde kurulan Gundulica Pazarı ve takıcılar pazarı ise çok daha uygun fiyatlı alışveriş yapabileceğiniz pazarlar.

Alışveriş konusunda ihtiyacınız olabilecek bilgileri Dubrovnik Alışveriş Rehberi sayfasında bulabilirsiniz.

Dubrovnik alışveriş
Dubrovnik’te alışveriş yapmak oldukça keyifli.

Dubrovnik Yemekleri

Yeme içme konusu Dubrovnik’te çok fazla zorluk yaşamayacağınız ama biraz para harcamak zorunda kalacağınız bir konu. Old Town içinde birçok restoran bulunuyor. Hatta durum öyle bir hal almış ki ara sokakların neredeyse yarısından fazlasını restoran masaları işgal ediyor. Old Town’da en çok bulabilecekleriniz ise deniz ürünleri ve pizza – spagetti tarzı İtalyan usulü yiyecekler. Deniz ürünleri ise genel olarak çok pahalı. Bir yere oturmadan önce girişteki menüleri kontrol edebilirsiniz. Rastgele bir balık yemek istemiyorsanız bazı restoranlar balık resimleri ve isimlerini asmış. Sipariş verirken işiniz çok kolaylaşıyor, en azından ne geleceğini biliyorsunuz. Ucuz yemenin kolay yolu olan Mc Donald’s, Burger King gibi ünlü fast food zincirleri ise Old Town’da bulunmuyor. Dubrovnik genelinde de zaten ünlü fast food restoranı hiç görmedik. Bu arada Dubrovnik’teki kiralık odalarda mutfak ve gerekli kap kacak bulunuyor. Eğer erzak alırsanız kendi yemeğinizi kendiniz de yapabilirsiniz.

Dubrovnik gezisi boyunca yeme içme konusunda ihtiyacınız olabilecek genel bilgileri Dubrovnik Yemek Rehberi sayfasında bulabilirsiniz.

Dubrovnik yeme içme
Dubrovnik Old Town sokaklarında dizili olan masa ve sandalyeler…

Lviv Şehir Merkezi Otelleri

Şehir merkezinde yer alan otellerin konumlarını alttaki harita üzerinde inceleyebilirsiniz. Gösterilen fiyatlar bugüne ait gecelik konaklama ücretleridir. Dilerseniz destinasyon ve tarih bilgilerini girerek fiyatları inceleyebilirsiniz.

Dubrovnik Şehir Merkezi Otelleri

Şehir merkezinde yer alan otellerin konumlarını alttaki harita üzerinde inceleyebilirsiniz. Gösterilen fiyatlar bugüne ait gecelik konaklama ücretleridir. Dilerseniz destinasyon ve tarih bilgilerini girerek fiyatları inceleyebilirsiniz.

Dubrovnik'te Katılabileceğiniz En Popüler Turlar

Dubrovnik'teki en önemli müze ve gezi noktalarının biletlerini önceden alarak uzun kuyruklardan kurtulabilirsiniz. Tüm turları incelemek için tıklayın. Şehirdeki en popüler turlardan bazıları:
PAYLAŞ
Önceki makaleMostar Gezisi Hakkında Bilgiler
Sonraki makaleMostar Gezi Rehberi
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

1 Yorum

  1. kısada olsa dubrovnik hakkında bilgilendim. Gittiğimde bilgilerinizden faydalanacağım.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın