Dubrovnik gezi rehberi blog

Dubrovnik Gezi Rehberi: Dubrovnik Gezisi İçin Gezi Notları

Dubrovnik gezi rehberi hazırlarken, Bernard Shaw’un neden kent hakkında “Dünyada cenneti arayanlar mutlaka gelmeli” dediğini bir kez daha anladım. Zira “Adriyatik’in incisi” lakabıyla da anılan kent, tarihi merkezi ile konuklarına adeta zamanda geri gitme fırsatı veriyor.

Atmosferi ile son dönemde televizyon dizilerine de ilham kaynağı olan kentte ayrıca huzur dolu bir ortamda Adriyatik kıyılarının sunduğu doğal güzelliklerini inceleme ve Hırvat kültürünü deneyimleme fırsatı bulabilirsiniz.

Dubrovnik Gezi Rehberi: Genel Bilgiler

Dubrovnik gezi rehberi gezi notları
Dubrovnik gezi rehberi blog

Dubrovnik Tarihi: Dubrovnik ya da geçmişteki adıyla Ragusa, 7. yüzyılda yakın konumdaki bir Yunan kentinden kaçanlar tarafından kurulmuş.

Uzunca bir süre Bizans denetiminde varlığını sürdüren kent, denizcilik faaliyetleri sayesinde güçlenerek kısa sürede Adriyatik boyunca Venedik’in tek rakibi haline gelmiş. Tabii bu durum, iki kent arasında yüzyıllar boyunca süren siyasi ve askeri çekişmeyi de beraberinde getirmiş.

14. yüzyılın sonundan 19. yüzyılın başına kadar Osmanlı‘ya bağlı yarı bağımsız bir şehir devleti olarak varlığını koruyan Ragusa; ekonomik, siyasi ve kültürel anlamda zirve dönemini 15. ve 16. yüzyıllarda yaşamış.

Bu süre boyunca başta şairler, oyun yazarları, ressamlar, matematikçiler, fizikçiler olmak üzere Hırvat kökenli birçok değerli bireyin yaşamlarını sürdürdükleri kent, yerel dilin ve edebiyatın gelişiminde başrolü oynamış.

1806‘da Napolyon’un önderliğindeki Fransız ordusu tarafından kuşatılan Dubrovnik, 1815 yılında gerçekleşen Viyana Kongresi’nin ardından Habsburg Hanedanı’nın kontrolüne geçmiş.

1918‘e imparatorluğun parçalanması sonucu Sırp Krallığı’nın yönetimine giren yerleşim, bağımsızlık savaşı dönemini ağır hasar alarak atlatmış. Aldığı yaraların olumsuz izleri, 2005 yılına kadar süren yenileme çalışmaları sonucunda büyük oranda silinmiş.

Nüfus, Dil & Toplum: Dubrovnik’te son yapılan nüfus sayımına göre 42 binin üzerinde birey yaşıyor. Orta yaş ve üzeri Dubrovnik halkının büyük çoğunluğu anadilleri Hırvatça dışında herhangi bir lisanı konuşamıyor. Ancak genç nüfus içerisinde turizm faaliyetlerindeki artışla beraber İngilizce konuşabilenlerin oranında yükseliş var.

Geçmişte uzunca bir süre Ortodoks Doğu Roma İmparatorluğu’nun hâkimiyetinde kalmasına rağmen günümüzde nüfusunun tamamına yakını Katolik kilisesine bağlı olarak inançlarını sürdürüyor.

Ulaşım: Bosna Hersek ve Karadağ sınırlarına yakın bir noktada yer alan Dubrovnik’e ülkemizden seyahat etmek isteyenler için Türk Hava Yolları turizm sezonunda direkt uçak seferleri düzenliyor.

Bari başta olmak üzere Adriyatik’teki birçok liman kentinden deniz yoluyla da ulaşımın sağlandığı Dubrovnik’e Balkanlar’dan seyahat için öne çıkan seçenekse otobüs seferleri.

Dubrovnik’e Ne Zaman Gidilir?

Dubrovnik gezi rehberi Dubrovnik iklimi

Konumu ve Adriyatik akıntılarının etkisiyle Dubrovnik’in iklimi yıl boyunca Akdeniz ile nemli subtropik arasında gidip geliyor. Bu nedenle yaz ayları kurak ve bol güneşli geçiyor.

Temmuz ve Ağustos aylarında sıcaklıklar gündüz 28 °C civarında seyrediyor. İlkbahar ve sonbahar aylarında günlük sıcaklık değerleri 20 °C’ye kadar düşüyor. Kış mevsiminin en soğuk günlerinde bile kentte hissedilen sıcaklık nadiren 13 °C altına iniyor.

Dubrovnik’in kültürel ve tarihsel birikimini tanımaya öncelik veren gezginler, tatil planlarını ağırlıklı olarak Nisan-Haziran ayları arasındaki döneme denk gelecek şekilde ayarlıyor. Aynı amaçla kente seyahat etmeyi düşünüyor ve kalabalıktan, sıcak havadan etkilenmek istemiyorsanız, Eylül ve Ekim aylarını da tercih edebilirsiniz.

Ekim ayında kent, Uluslararası Film Festivali’ne ev sahipliği yapıyor. Bu dönemlerde uçak bileti bulmak için Zagreb Havalimanı’na düzenlenen seferlere öncelik verebilirsiniz.

Temmuz ve Ağustos ayında ise tatilciler deniz keyfi yapmak ve gece hayatının tadını çıkartmak için kente yoğun ilgi gösteriyor. Ayrıca 10 Temmuz-25 Ağustos tarihleri arasında düzenlenen müzik ve tiyatro temalı Dubrovnik Yaz Festivali, kente ayrı bir hava katıyor.

1949 yılından beri düzenlenen organizasyon kapsamında 30 ülkeden 2 binden fazla sanatçı, 47 gün boyunca sergiledikleri canlı performanslarla hem yerel halka hem de gezginlere etkisinden uzun süre kurtulamayacakları keyifli anlar yaşatıyor.

Dubrovnik’te Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

dubrovnik gezi rehberi otel tavsiyeleri

Turizmin en önemli gelir kaynağı konumunda olduğu Dubrovnik’te 2012 yılı verilerine göre büyük çoğunluğu 3 yıldız kategorisinde toplam 45 tesis bulunuyor.

Kentteki konaklama tesislerinin önemli bir bölümü, Eski Kent sınırları içerisinde faaliyetlerine devam ediyor. Bu tesisler arasından seçim yaparsanız; gezilecek yerlere, alışveriş ve eğlence olanaklarına, yeme-içme mekânlarına yakın olma fırsatını yakalayabilirsiniz.

Yalnız Eski Kent sınırları içerisinde araştırma yaparken bölgenin 2 tepe üzerine kurulu olduğunu atlamamak gerekiyor. Zira haritada merkeze yakın gibi gözüken bir tesis, aslında tepenin aşağısında yer alabiliyor. Bu durum, kimileri için toplu ulaşım araçlarından yararlanmayı zorunlu kılıyor.

Eski Kent içerisinde, ev rahatlığında konaklama imkânı sunacak bir tesis arayışında olursanız, 5 daireli Apartments Festa‘yı tercih edebilirsiniz. Benzer özellikleri nedeniyle 3 yıldızlı Guest House Flores‘i de değerlendirebilirsiniz.

Konaklayacağınız bölgeyi seçerken gezilecek yerlere yakınlıktan çok manzaraya önem veriyorsanız, değerlendirme aşamasında sahil kesimine öncelik verebilirsiniz.

Özellikle Banje Plajı‘na bakan 4 ve 5 yıldızlı tesisler, Adriyatik’in eşsiz manzarasını misafirlerinin gözleri önüne seriyor. Ayrıca kentin bu kesiminden Eski Kent’e otobüsler aracılığıyla rahatlıkla ulaşılabiliyor.

Denize sıfır konumdaki 5 yıldızlı Rixos Libertas Dubrovnik, bölgede lüks konaklama denildiğinde akla gelen ilk tesis konumunda.

Eski Kent yakınında olup zengin olanakları ile gezginlerin beğenisini kazanan diğer konaklama bölgeleri ise Gruz Semti ve Laped Yarımadası. Bu iki bölgede 4 yıldızlı Hotel Adria ile Hotel Neptun Dubrovnik gibi hizmet kalitesi yüksek tesisler bulunuyor.

Otel Rezervasyonu: Ben kendi seyahatlerimde otel rezervasyonumu internetin en ünlü ve güvenilir rezervasyon sitesi olan Booking.com üzerinden yapıyorum.

Rezervasyon seçeneğinize göre ödemenizi otelde yapabilir, yaşanabilecek herhangi bir aksaklıkta ise rezervasyonunuzu konaklamanıza 24 saat kalıncaya kadar iptal edebilirsiniz. Booking.com’da yer alan Dubrovnik otellerini incelemek için tıklayın.

Dubrovnik gezi rehberi dâhilinde sizlere anlatmış olduğum konaklama bölgeleri ve tesisler hakkında detaylı bilgiyi “Dubrovnik’te Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri” başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Dubrovnik’te Gezilecek Yerler

Dubrovnik gezisi Dubrovik'te gezip görülecek yerler

Dubrovnik, meydanlarını süsleyen heykelleri ve onları çevreleyen yapıları ile konuklarına mimari anlamda deyim yerindeyse görsel bir şölen sunuyor.

Göz alıcı özelliklere sahip kiliselerine, manastırlarına, müzelerine ve çeşmelerine ek olarak kentte Adriyatik’e açılan birbirinden güzel plajlar sizleri bekliyor. Ayrıca limandan kalkan teknelere binip birkaç dakika içerisinde doğa harikası adalara ulaşabilirsiniz.

Dubrovnik’te mimari detayları ile ziyaretçilerini büyüleyen tarihi yapıların birçoğu Eski Kent sınırları içerisinde yer alıyor. Bölgeye yönelik bir gezi listesi hazırlarken kentin sosyal açıdan merkezi sayılan Stradun Caddesi‘ni ilk sıraya yazabilirsiniz.

Roma ve Yunan etkilerinin açıkça görülebildiği caddede dolaştıktan sonra içme suyu sisteminin en önemli parçası olarak 1436’da inşasına karar verilen ve Aziz Saviour Kilisesi‘nin tam karşısında bulunan Büyük Onofrio Çeşmesi‘ni ziyaret edebilirsiniz.

Bu çeşmenin daha küçük bir versiyonunu Luza Meydanı‘nda görebilirsiniz. Çan Kulesi, Rektör Sarayı, Aziz Blaise Kilisesi ve Sponza Sarayı; kentin tarihi merkezinde en çok ziyaretçi çeken yapıların başında geliyor.

13. yüzyıldan kalma Fransisken Manastırı‘nda dünyanın en eski eczanesine ait eşyalar ile zengin bir koleksiyona sahip kütüphane sizleri bekliyor. Bukovac Evi‘nde ünlü Hırvat ressamların en önemli çalışmalarını, Denizcilik Müzesi‘nde ise kentin uzun bir süre boyunca Venedik’e rakip olmasını sağlayan etkenleri inceleyebilirsiniz.

Kent merkezinden biraz uzaklaşıp surlara ulaştığınızda görkemli kapıları ve hisarları görme fırsatı yakalayabilirsiniz. Minceta Hisarı ile Ploce ve Pile kapıları, kentin bu bölümündeki en popüler yapılardan bazıları.

Kentin gezilecek yerlerinden bahsederken plajlarına da ayrı bir parantez açmak gerekiyor. Birçokları tarafından Dubrovnik’in en güzel noktası olarak anılan Lapad, gün boyunca tatilcilere eğlenebilecekleri birçok fırsat sunacak kadar zengin içeriğe sahip.

Ücretli ve ücretsiz olmak üzere iki bölüme ayrılmış Banje ise kenti çevreleyen surların ve Eski Kent’in görkemli görüntüsü eşliğinde gezginlere deniz keyfi yapma ayrıcalığı sunuyor. Daha tenha bir yerde Adriyatik’in serin sularının tadını çıkartmak isterseniz feribotlara binip Lokrum Adası‘na gidebilirsiniz.

Dubrovnik gezi rehberi kapsamında bahsetmiş olduğum gezilecek yerler ile ilgili detaylı bilgileri okumak ve fotoğrafları incelemek için “Dubrovnik Gezilecek Yerler” başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.

Dubrovnik’te Neler Yapılır?

Dubrovnik gezisi, Dubrovnik'te yapılacak şeyler

Dubrovnik, turizm açısından son yıllarda Adriyatik’in yükselen yıldızlarından bir tanesi. Kentin bu şekilde anılmasında Hırvatistan’ın Avrupa Birliği’ne kabulü ve Game of Thrones çekimleri başrolü oynuyor.

Kent her ne kadar nüfus ve yüz ölçümü açısından küçük sayılsa da konuklarına yapabilecekleri çok sayıda aktivite sunuyor. Tatil keyfinizi artırması için ilginizi çekebileceğini düşündüğüm aktiviteleri şu şekilde sıraladım:

 • Pile Kapısı’ndan başlayarak Old Town‘ı keşfe çıkın.
 • Yüzyıllardır kente girişi sağlayan görkemli kapının hemen yanındaki müzeye girip Dubrovnik’in tarihi hakkındaki 3 boyutlu gösterimleri izleyin.
 • Müzeleri ziyaret ederek Hırvatistan’ın ve kentin tarihini, kültürel birikimini öğrenme fırsatını yakalayın.
 • Gün batımına doğru surlara çıkıp hem kentin tarihi bölümünün hem de Adriyatik manzarasının tadını çıkartın.
 • Plajlara veya adalara gidip Adriyatik’in masmavi sularında serinleyin.
 • Hazır plaja gelmişken tur operatörlerinden biri aracılığıyla deniz kayağı yapın.
 • Surların üzerine çıkıp izlediğiniz manzara ile yetinmek istemiyorsanız bir de teleferiği deneyin.
 • Dubrovnik’in doğal güzelliklerini keşfetmek için tekne turlarına katılın.
 • Game of Thrones hayranıysanız turlara katılıp setleri ziyaret edin. (Tur paketinizi internetten satın almak için tıklayın: 2 Saatlik Game of Thrones Turu)
 • Zamanınız kalırsa otobüs seferlerinden yararlanıp Budva, Mostar, Saray Bosna veya Zagreb’e gidin.

Tur Tavsiyesi: Dubrovnik’ten Günübirlik Karadağ Gezisi

Dubrovnik’te Ulaşım

Dubrovnik gezi notları, havaalanı şehir merkezi arası ulaşım

Dubrovnik, konuklarına gerek havalimanı transferinde gerekse de şehir içi ulaşımda birçok alternatif sunan bir şehir. Kentin 20 kilometre kadar güneyinde yer alan havalimanından merkeze gitmek için ister Hırvatistan Hava Yolları’nın servis otobüslerinden isterseniz de belediyeye ait toplu taşıma araçlarından yararlanabilirsiniz.

Taksiler ise gezginlerin kayda değer oranlarda zamandan tasarruf etmelerine olanak sağlıyor. Ancak fiyat açısından beklenmedik durumlarla karşılaşmamak adına lisanslı araçları tercih etmeye özen göstermeniz gerekiyor.

Kent merkezinde ise eğer Eski Şehir içerisinde kalacaksanız yürüyerek gezilecek yerlerin hemen hemen hepsine rahatça ulaşabilirsiniz. Tabii yer-yön bulma konusunda sıkıntı yaşamaktan korkuyorsanız mobil uygulamalardan ya da turizm ofislerinde bulunana haritalardan yararlanabilirsiniz.

Old Town dışındaki yerlere ulaşım konusunda tatilcilere gelişmiş bir otobüs ağı yardımcı oluyor. Ana duraklarda otobüslerin güzergâhları ve çalışma saatlerini bildiren haritalar bulunuyor.

Araçlar hakkında bilgi edinmek için bunları inceleyebileceğiniz gibi konaklama yaptığınız tesisteki görevlilerden yardım alabilirsiniz. Gideceğiniz yeri öğrenirken otobüsün kalkış yapacağı noktayı da öğrenmeye çalışın çünkü Pile Kapısı gibi Old Town’a yakın noktalarda otobüsler farklı noktalardan yolcu alabiliyor.

Her kentte olduğu gibi Dubrovnik’te de taksiler iki nokta arasında hız avantajlarıyla fayda sağlıyor. Ancak fiyat dezavantajına sahip olduklarından zorunlu haller dışında taksi yerine otobüsleri tercih etmenizi öneririm.

“Eski Kent içerisindeki mekanları yürüyerek gezerim ancak diğer bölgeler için toplu ulaşımdan daha iyi bir seçeneğe ihtiyacım var.” diyorsanız, Cabrio Bus City Tour otobüslerine binebilirsiniz. Tur otobüslerine binmek isteyenlerden 60 Kuna talep ediliyor. 5 kişilik gruplarsa tura 250 Kuna ödeyerek katılabiliyor.

2 saatlik turlar kent merkezinin dışında kalan alanları kapsıyor. Genelde önceden belirlenmiş duraklarda fotoğraf çekimi için mola veriliyor. Güzergâh üzerindeki yerler hakkında bilgilendirme ise sesli rehberlik hizmeti aracılığıyla gerçekleştiriliyor.

Dubrovnik gezi rehberi dâhilinde kentteki toplu taşıma ve havaalanı transfer seçenekleri ile ilgili genel bilgiler verdim.

Dubrovnik Şehir İndirim Kartı: Dubrovnik Card

Dubrovnik gezi notları Dubrovnik card

Açıkçası Dubrovnik’in sunduğu olanaklardan tam manasıyla yararlanabilmek için ortalamanın az da olsa üzerinde bir bütçeye sahip olmak gerekiyor. Tabii şehir indirim kartı alarak temel aktiviteleri gerçekleştirirken kayda değer oranlarda tasarruf sağlayıp bütçenizi rahatlatma yoluna da gidebilirsiniz.

Kent genelindeki birçok noktada geçerli olan Dubrovnik Card, 1, 3 ve 7 günlük versiyonlar halinde gezginlerin tercihine sunuluyor. Her 3 seçenekte de geçerlilik süreleri dahilinde gezginler toplu taşımadan ücretsiz yaralanabiliyor.

Taksilerin pahalı olduğu ve standart biletlerin saat bazında geçerliliğe sahip olduğu düşünülünce kartın bu özelliği bile tek başına avantaj sağlıyor.

Ayrıca 3 ve 7 günlük kartlarla beraber şehir dışına yapılacak yolcularda kullanılabilecek kuponlar veriliyor. Hop on hop off otobüs turları, tekne gezintileri ve araç kiralama seçeneklerinde geçerli indirimler de oldukça işe yarıyor.

1 günlük Dubrovnik Card sahibi gezginler, 9 kültürel/tarihi alanı ücretsiz ziyaret edebiliyor. 3 ve 7 günlük kart ile birlikte bu sayı 10’a çıkarken kart sahipleri 9 cazibe noktasına ve Cavtat’taki bir galeriye herhangi bir bedel ödemeden giriş yapabiliyor.

Dubrovnik gezi rehberi bünyesinde bütçenizi rahatlatmak için sizlere edinmenizi önerdiğim kartın fiyatı 200 Kuna’dan başlıyor. Eğer internet sitesinden alım yapılırsa tüm seçeneklerde %10 indirim yapılıyor.

Dubrovnik’te Alışveriş

Dubrovnik gezi notları, Dubrovnik'te alışveriş yapılacak yerler

Dubrovnik gezi rehberi dâhilindeki en özgün konuyu yani alışveriş olanaklarını anlatmaya sıra geldi. Özgün diyorum; çünkü kentte ne kapsamlı alışveriş caddeleri ne de çok katlı alışveriş merkezleri mevcut.

Bunlar yerine az da olsa pazarlık şansınızın bulunduğu küçük dükkanlar Dubrovnik’te sizleri bekliyor. Bu dükkanlardaki fiyatları yüksek bulursanız, şansınızı Gundulica Meydanı‘nda kurulan pazarda deneyebilirsiniz. Kentte market alışverişi için tercih edebileceğiniz tek işletme, Čibača Köyü yakınında faaliyet gösteren Lidl.

Kentte gezginlerin yoğun bir şekilde rağbet ettikleri ürünlerin başında lavanta torbaları geliyor. Neredeyse her dükkanda birçok çeşidine denk geleceğiniz torbaların dışında mercan kaplı takılar da hoş görünümleri ile göze çarpıyor.

Eğer cilt bakımı konusunda yüzlerce yıllık tariflere güveniyorsanız Fransisken Manastırı‘nın içerisindeki eczanede satışa sunulan kremlerden alabilirsiniz.

Gastronomi tutkunları ise kentteki alışveriş mekanlarında daha fazla seçenek bulabiliyor. Hırvat şarapları ile likörleri, bu konuda başı çekiyor. Ayrıca çikolata tutkunuysanız likör dolgulu seçeneklerin ilginizi çekebileceğini düşünüyorum.

Dubrovnik’te Yeme İçme

Dubrovnik gezi notları yöresel yemekler

Kentin gastronomi tutkunlarının hoşuna gidecek zengin bir mutfak kültürü mevcut. Bu kültürün oluşmasında coğrafi konumunun etkisi ve hareketli geçmişin payı büyük.

Örneğin; Eski Şehir sınırları içerisindeki birçok mekanda menüler pizza, risotto ve spagetti gibi İtalyan mutfağına özgü lezzetlerden oluşuyor. Hatta Hırvat mutfağını denemek için girdiğiniz bir restoranın menüsünde biber dolması (Punjena Paprika) görürseniz sakın şaşırmayın.

Kentteki yeme-içme mekanlarındaki fiyatlar Balkanlar’daki diğer şehirler kadar ucuz değil. Ancak taze deniz ürünleri için fahiş fiyatlar ödemek de gerekmiyor. Zaten birçoğunda fiyatların yazılı olduğu menüler kapıya asılıyor.

Uluslararası zincir restoranların hiçbirinin bulunmadığı Dubrovnik’te özgün lezzetler denemek isterseniz öncelikle Pasitcada, Jannetina, Cevapi ve Zelene Menestra’yı deneyebilirsiniz. Gezilecek yerler arasında dolaşırken enerjinizin düştüğünü fark ederseniz bir dondurmacıya uğrayabilirsiniz.

Dubrovnik Gece Hayatı

Dubrovnik gezi rehberi gece kulüpleri

Dubrovnik gezi rehberinin son sırasındaki konuysa kentin kendine has gece hayatı. Stradun Caddesi‘ndekiler başta olmak üzere birçok eğlence mekanı özellikle yaz mevsiminde gayet canlı bir atmosfere sahip oluyor. Lakin şehirdeki tüm eğlence mekanları 01.00’a kadar açık tutuluyor. Bu saatten sonraysa hem yerel halk hem de gezginler sahil kesiminde zaman geçirmeyi tercih ediyor.

Eğer Dubrovnik’in kısıtlı ama renkli gece hayatının içinde olmak isterseniz Cafe Bar More, Cafe Bar Libertina ve Latino Club Fuego‘ya öncelik verebilirsiniz.

Dubrovnik gezi rehberi yazısı boyunca alışverişten ulaşıma, konaklama yapılacak bölgelerden gezilecek yerler konusuna kadar elimden geldiğince birçok detaylı bilgi paylaşmaya çalıştım.

Eğer sizin de şu bilgileri de Dubrovnik gezi rehberi yazısına eklemelisiniz dediğiniz şey varsa mutlaka yorum olarak bizimle paylaşım.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

2 thoughts on “Dubrovnik Gezi Rehberi: Dubrovnik Gezisi İçin Gezi Notları”

 1. teşekkür ederim. Dubrovnik hakkında bilgilendim. Gezdiğin tüm yerleri incelemek isterim.

  kısada olsa dubrovnik hakkında bilgilendim. Gittiğimde bilgilerinizden faydalanacağım.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top