Dubrovnik gezilecek yerler

Dubrovnik gezilecek yerler konusunda Adriyatik’in en güzel şehirlerinden biri. Şehir surları ile sarılmış olan Old Town ya da Türkçe karşılığı ile Eski Kent görenleri ilk andan itibaren kendine aşık etmeye yetiyor. Tarihinde bir dönem Osmanlı egemenliğinde de yer alan şehir 1991 yılında Sırp güçleri tarafından büyük hasara uğratılmış. Günümüzde ise Dubrovnik Hırvatistan‘ın en turistik şehirleri arasında yer alıyor.

Dubrovnik Gezilecek Yerler Listesi

Dubrovnik’te gezilecek yerlerin büyük çoğunluğu surlarla kaplı olan Old Town’da yer alıyor. 1970 yılında UNESCO Dünya Tarih Mirası Listesi’ne dahil olan şehirdeki birçok önemli yapının yer aldığı Old Town’da gezerken tarih içinde bir yolculuğa çıkmış gibi hissedebilirsiniz. Dubrovnik gezilecek yerler listemizdeki birçok önemli yapının yer aldığı Old Town’u dilerseniz surlar üzerinden de gezebilirsiniz. Belirli noktalardan çıkışı bulunan surlar toplam 1940 metre uzunlukta ve ortalama 1,5 metre kalınlıkta. Eski Şehri bu noktadan gezmek içince bilet almanız gerekiyor. Bu arada Dubrovnik’te kalacağınız oteli kendiniz ayarlayacaksanız Dubrovnik’te nerede kalınır? başlıklı yazımızda otel tavsiyelerimizi okuyabilirsiniz.

  • Dubrovnik otel fiyatlarını incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.
  • Dubrovnik'te hangi bölgede, hangi otelde kalmalı? Detaylı rehber için tıklayın.
  • 3 güzel otel tavsiyesi: 4★ Hotel Adria, 4★ Hotel Neptun, 5★ Rixos Libertas
  • Dubrovnik'teki popüler aktivitelerin biletlerini netten alın, rahat edin. Tıklayın.

1. Stradun Caddesi

Dubrovnik gezilecek yerler, Stradun Caddesi

Old Town’u ikiye bölen Stradun Caddesi, şehrin ana caddesi. Birçok kamu olayı, kutlama ve tören burada düzenlenir. Yaklaşık 300 metre uzunluğunda olan cadde Roma – Yunan etkileri taşımaktadır. 1468 yılında kaldırımlar ile zenginleştirilen cadde günümüzde yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktasıdır.

2. Büyük Onofrio Çeşmesi

Dubrovnik gezilecek yerler, Büyük Onofrio Çeşmesi

Büyük Onofrio Çeşmesi (Velika Onofrijeva Fontana), Dubrovnik gezilecek yerler listemizdeki en önemli simge yapılardan biridir. Dubrovnik Cumhuriyeti döneminde taze ve temiz su temini önemli konular arasında yer almıştır. Bu amaçla birçok çeşme, sarnıç ve kuyu inşa edilmiştir. 1436 yılında Büyük Onofrio Çeşmesi’nin inşasına karar verilmesinin ardından kurulan sistem ile 116 metre yükseklik ve 11.7 kilometre uzaklıktan su getirilmiştir. Suyun böylesine kıymetli olduğu bir yerde bu çeşmenin yapımında konulan ilginç kurallardan biri ziyan olan her su damlası için mimarların para ödeme cezasına çarptırılmasıdır. Çeşme günümüzde turistlerin yoğun ilgi gösterdiği yapılar arasında yer alır.

3. Fransisken Manastırı

Dubrovnik gezilecek yerler, Fransisken Manastırı

13. yüzyılda inşa edilen Fransisken Manastırı (Franjevacki Samostan Dubrovnik) şehrin önemli yapılarından. Gotik ve Rönesans etkilerinin görülebileceği yapı içerisinde günümüzde bir müze ve kütüphane de bulunmaktadır. Şehirdeki en önemli yapılar arasında yer alan müzede dünyanın en eski eczanesine ait objeler, kütüphanede ise 70.000 den fazla kitap bulunmaktadır.

4. Çan Kulesi

Dubrovnik gezilecek yerler, Çan Kulesi

1444 yılında inşa edilen Çan Kulesi (Gradski zvonik u Dubrovniku) yerel ustaların bir eseridir. İlk yapıldığında çana vuran iki figür tahtadan yapılmış daha sonrasında ise figürler bronz olanları ile değiştirilmiştir. 1667 yılında meydana gelen deprem sonrasında kule eğilmeye başlamıştır. 1929 yılında güvenliği tehdit etmesi gerekçesi ile yıkılmış yerine yenisi inşa edilmiştir.

5. Rektör Sarayı

Dubrovnik gezilecek yerler, Rektör Sarayı

Rektör Sarayı (Knezev Dvor), Gotik, Barok ve Rönesans etkilerini bünyesinde barındıran bir yapıdır. Yapıldığı dönemden bugüne birçok ek ve yenileme çalışması geçirmiştir. Günümüzde Dubrovnik Müzesi Tarih Bölümü’ne ev sahipliği yapmaktadır.

6. Aziz Blaise Kilisesi

Dubrovnik gezilecek yerler, Aziz Blaise Kilisesi

Aziz Blaise Kilisesi (Crkva sv. Vlaha), 1715 yılında adından da anlaşılacağı üzere Aziz Blaise için inşa edilmiştir. Eski bir kilise alanının üstüne inşa edilen kilise, Venedik’te yer alan Aziz Mauritius Kilisesi’ne benzemektedir. Dubrovnik gezilecek yerler listemizdeki en önemli dini yapılardan olan kilisenin iç kısmı ve mermer işlemeleri oldukça görkemlidir. Şehirdeki birçok düğün merasimi burada tertiplenmektedir.

7. Sponza Sarayı

Dubrovnik gezilecek yerler, Sponza Sarayı

Sponza Sarayı (Sponza-Povijesna arhiv), Şehirde orijinal formunun korunduğu en güzel yapılardan biridir. Stradun Caddesi’nde bulunan saray 16. yüzyılda inşa edilmiştir. Gotik ve Rönesans mimarisinin etkilerini taşıyan yapı tipik bir Dubrovnik inşasıdır. Günümüzde birçok organizasyona ev sahipliği yapmaktadır.

8. Katedral

Dubrovnik gezilecek yerler, Katedral

Katedral (Dubrovačka Katedrala), Dubrovnik gezilecek yerler listemizdeki bir diğer dini yapıdır. Katedral ile ilgili bir efsane mevcuttur. Efsaneye göre haçlı seferlerinden dönen Richard bir kasırga sırasında denizde zor anlar yaşar ve Dubrovnik’e sığınır. Tanrıya teşekkür etmek için hayatının kurtulduğu bu yere bir kilise inşa etmeye söz verir ve bu katedrali yapar. 12. – 14. yüzyıllar arasında inşa edilen katedral 1667 depreminde yerle bir olmuştur. 20. yüzyılda yapılan kazı ve yenileme çalışmaları ile günümüzdeki haline kavuşturulmuştur.

9. Aziz Saviour Kilisesi

Dubrovnik gezilecek yerler, Aziz Saviour Kilisesi

Stradun Caddesi‘nin başlangıcında, Büyük Onofrio Çeşmesi’nin karşısında bulunan Aziz Saviour Kilisesi (Crkva sv. Spasa u Dubrovniku) 1520 yılında inşa edilmiştir. Kilisenin inşa amacı büyük bir depremin ardından Tanrıya teşekkür etmektir. Kilisenin inşasında kadınların taş taşıma gibi ağır işlerde çalıştığı bilinmektedir. Bu da yapıyı daha özel hale getirmiştir. 1667 depreminde bina zarar görmemiş, orijinal halini korumuştur. Gotik öğeler barındırsa da Dubrovnik Rönesans mimari etkileri daha ağırlıklıdır.

10. Küçük Onofrio Çeşmesi

Dubrovnik gezilecek yerler, Küçük Onofrio Çeşmesi

1440 – 1442 arasında yapılan Küçük Onofrio Çeşmesi (Mala Onofrijeva Fontana), Büyük Onofrio Çeşmesi’nin inşasından sonra benzer amaçlarla inşa edilmiştir. Çeşmenin bir başka yapılış nedeni Luza Meydanı’na su sağlamaktır.

11. Orlando Sütunu

Dubrovnik gezilecek yerler, Orlando Sütunu

Stradun Caddesi’nin sonunda bulunan Orlando Sütunu (Orlando Stup) Çan Kulesi’nin yakınında bulunmaktadır. Sütunun tepesinde halk duyuruları için bir kısım vardır. 15. yüzyılda yapılmış olan sütunda yer alan şövalye figürü Orlando’dur. Sütun Dubrovnik festivallerinin açılış ve kapanış törenlerindeki temel semboldür.

12. Gundulica Meydanı

Dubrovnik gezilecek yerler, Gundulica Meydanı

1667 depreminin ardından inşa edilen Gundulica Meydanı (Gunduliceva Poljana) üzerinde kurulan sokak pazarı ile ünlüdür. Meydanda 1893 yılından kalma Dubrovnikli Şair Ivan Gundulic’in bir heykeli bulunmaktadır. Dubrovnik barok dönemi sembollerinden biridir. Meydanda ayrıca küçük bir çeşme de bulunmaktadır. Meydanda sabahları kurulan pazarda birbirinden güzel yöresel ürünleri şehirdeki turistik dükkanlara oranla çok daha ucuza alabilirsiniz.

13. Pile Kapısı

Dubrovnik gezilecek yerler, Pile Kapısı

Pile Kapısı (Gradska Vrata Pile), Dubrovnik şehir kapılarından biridir. Pile Kapısı’nın iç ve dış duvarları vardır. 16. yüzyılda inşa edilen kapı Dubrovnik Cumhuriyeti döneminde geceleri kapatılan bir kapıydı. Günümüzde ise sürekli ziyaretçilere açıktır.

14. Ploce Kapısı

Dubrovnik gezilecek yerler, Ploce Kapısı

Dubrovnik’te yer alan şehir kapılarından bir diğeri olan Ploce Kapısı (Vrata od Ploca), iç ve dış olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. İç kısmı St. Luka olarak da bilinir. Oldukça alçak olup yaklaşık 2 metredir. İkisi de 15. yüzyılda açılmış sonrasında genişletme çalışmalarına tabi tutulmuşlardır.

15. Eski Liman

Dubrovnik gezilecek yerler, Eski Liman

Dubrovnik’in doğusunda yer alan Eski Limanın (Gradska Luka) limanın inşasına 15. yüzyılda başlanmış yenileme ve ek çalışmalar ile ancak 16. yüzyılda bitirilebilmiştir. Dilerseniz buradan kalkan saatlik tekne turlarına katılarak şehrin çevresini gezebilirsiniz.

16. Minceta Hisarı

Dubrovnik gezilecek yerler, Minceta Hisarı

1319 yılında inşa edilen Minceta Hisarı (Tvrdjava Minceta), şehir surlarının önemli bir parçasıdır. Osmanlı’nın İstanbul’u fethi ile hisarın önemi de değişmiştir. Sonrasında dönem dönem tekrar kullanılmıştır. Günümüzde Dubrovnik şehrinin sembollerinden biridir

17. Lovrijenac Hisarı

Dubrovnik gezilecek yerler, Lovrijenac Hisarı

11. yüzyılda, 37 metre yüksekliğindeki bir kayanın üstüne inşa edilmiş olan Lovrijenac Hisarı (Tvrdjava Lovrijenac), inşa edildiği ve kullanıldığı dönemde Dubrovnik şehir savunmasında önemli rol oynamıştır. Günümüzde bazı kısımları tiyatro oyunları için kullanılmaktadır.

18. Lokrum Adası

Dubrovnik gezilecek yerler, Lokrum Adası

Eski Şehir Limanı’ndan 10 dakikada ulaşabileceğiniz  Lokrum Adası, Dubrovnik’in önemli doğal güzelliklerinden biridir. UNESCO koruması altında bulunan ada, birçok efsane ve hikâyeye ev sahipliği yapmaktadır. Ada içerisinde görebileceğiniz yerlerin en önemlileri Botanik Bahçe ve surlardır.

19. Cavtat

Dubrovnik gezilecek yerler, Cavcat

Dubrovnik’te bulunan bir Orta Çağ yerleşim birimi Cavtat, gezi boyunca yeterli zamanı olanların kaçırmaması gereken yerlerden biridir. Bölgede birçok müze, manastır, kilise ve galeri gibi yerler bulunuyor.

Dubrovnik’te gezilecek yerler

Yukarıda adı geçen yapı ve yerler şehir ve çevresinde yer alan en önemli gezi noktaları. Bunlar dışında vakti olanlar aşağıda adı geçen yerlere de vakit ayırabilir. Etnografya Müzesi (Etnografski Muzej Rupe), Denizcilik Müzesi (Pomorski Muzej), Marin Drzic Evi (Dom Marin Drzic), Kültür ve Tarih MüzesiVisia 5D Multimedya MüzesiAkvaryum (Akvarij), Revelin Hisarı (Tvrdjava Revelin), Lazareti, Bokar Hisarı (Tvrdjava Bokar) ve St. John Hisarı (Tvrdjava sv. Ivana) da Dubrovnik geziniz boyunca gezip görebileceğiniz yerler arasında yer alıyor.

Dubrovnik’te nerede kalınır?

Dubrovnik’te oteller genel olarak iki bölgede yoğunlaşıyor. İlki şehrin en önemli yeri olan Old Town ve çevresi. Eski Kentin içinde ve çevresinde birçok tesis yer alıyor. Normal alıştığımız oteller dışında çeşitli halk işletmeleri de burada yer alıyor. Bu konuda dikkat etmeniz gereken bir konu var. Harita üzerinde Old Town’a yakın gibi gözüken yerler çok tepelik alanlarda yer alabilir. Bu nedenle otelinizi bu bölgeden seçecekseniz mümkün olduğunca Old Town’a kısa yürüyüş mesafesinde olan yerlerden ya da Old Town içerisinden seçin. Old Town’un hemen kıyısındaki Banje Plajı bu bölgede denize girilebilecek güzel yerlerden.

Eğer Dubrovnik’e deniz tatili için gitmeyi planlıyorsanız şehrin diğer tarafında yer alan Lapad adlı bölgeyi tercih edebilirsiniz. Burada birçok kalitede otel yer alıyor. Bu noktadan otobüsler ile Old Town’a 15-20 dakikalık bir sürede ulaşabilirsiniz.

Guest House Flores Dubrovnik otel tavsiyesi
4 odalı Guest House Flores, Dubrovnik’te konaklama yapabileceğiniz güzel butik otellerden.

Apartments FestaGuest House FloresHotel AdriaHotel Neptun Dubrovnik ve Rixos Libertas Dubrovnik, şehirde konaklama yapabileceğiniz güzel tesislerden. Konaklama konusunda genel bilgileri Dubrovnik’te nerede kalınır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Dubrovnik gezisi boyunca ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri Dubrovnik Gezi Rehberi sayfalarında bulabilirsiniz.

PAYLAŞ
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

1 Yorum

  1. Dubrovnik seyahatimden önce paylaştığınız bilgiler çok faydalı oldu.Emeğinize,elinize sağlık.Şimdi dönünce tesadüf tekrar karşıma çıkınca,size teşekkür için yazıyorum.Gidecek olanlara iyi bir rehber olacaktır aktardığınız bilgiler.Sağlıklı günlerde iyi gezmeler diliyorum.
    Saygılarımla,
    Ali Atalay

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın