Dubrovnik'te ne yapılır blog

Dubrovnik’te Ne Yapılır? Yapılacak Şeyler Listesi

Dubrovnik’te ne yapılır? 50 bin nüfuslu Dubrovnik Hırvatistan‘ın en popüler şehridir dersem yanlış olmaz sanırım. “Adriyatik’in İncisi” sıfatıyla da tanınan şehir yüzyıllar boyunca önemli bir liman kenti olmuş.

Geçirdiği savaşlara, yıkıma, yangınlara ve hatta depremlere rağmen ayakta kalmayı başarmış tarihi Old Town şehri, bu şehri kuşatan surları ve Adriyatik Denizi’ne açılan plajları ile şehir bugün de önemli bir turizm cenneti.

Dubrovnik’te yapılacak şeyler listesi elbette tipik sahil kasabası aktivitelerinin tamamını içeriyor, ancak fazlası da var. Tarih, yerel lezzetler, spor, trend mekanlar… Ama Dubrovnik’te yapılacak şeyler listesine geçmeden önce konaklama konusunda da kısaca bilgiler vermek istiyorum.

Konaklama: Eğer tarihi yapıların yanında, otantik bir yerde konaklamak isterseniz Eski Şehir‘de, deniz tatili planlıyorsanız da Lapad yarımadası ile Banje Plajı çevresinde konaklayabilirsiniz. Dubrovnik’te nerede kalınır? başlıklı yazımızda konu hakkında çok detaylı bilgi ve tavsiyeler bulabilirsiniz.

Otel: 3★ Berkeley Hotel & Day Spa, 4★ Boutique Hotel Stari Grad, 5★ Rixos Libertas Dubrovnik şehirdeki en popüler otellerden bazıları…

Dubrovnik’te Ne Yapılır?

Dubrovnik'te ne yapılır listesi

Dubrovnik’te yapılması gereken en önemli şeylerden bazıları:

 1. Surlarda yürüyün.
 2. Old Town’ı sokak sokak dolaşın.
 3. Lovrijenac Kalesi’ni görün.
 4. Denize girin.
 5. Tema odaklı turlara katılın, Dubrovnik’e bambaşka açılardan bakın.
 6. Srd Dağı’ndan Adriyatik Denizi ve Dubrovnik’i seyredin.
 7. Trsteno Arboretum’da dinlenin.
 8. Lokrum Adası’na kaçın.
 9. Tekne turu yapın.
 10. Dalış yapın.
 11. Hırvat şaraplarını tadın.
 12. Mostar’a günübirlik gezi yapın.

1. Surlarda yürüyün.

Dubrovnik'te ne yapılır sur turu

Dubrovnik’te ne yapılır araştırmasına girenlerin listenin en başına yazmaları gereken aktivite, tarihi kentin sınırlarını oluşturan surlar üzerinde yürümek olmalı.

MS 600’lü yıllarda yapılan ancak son halini 14.YY’da alan yaklaşık 2 kilometre uzunluğundaki surlar UNESCO Kültür Mirasları arasında da yer alıyor.

Yaklaşık 1 saatte bitirebileceğiniz ve ücreti 200 KN (26 Euro civarı) olan bu tur sırasında 17 kule, 2 kale ve 5 de burç görebilirsiniz.

2. Old Town’ı sokak sokak dolaşın.

old town Dubrovnik'te ne yapılır

Dubrovnik’i Dubrovnik yapan değerlerin başında gelen Old City, yani tarihi şehir merkezi en az yarım gününüzü ayırmanız gereken yerlerden.

Daracık sokakları, sarayları, kiliseleri ve meydanları ile kendinizi bir film setindeymiş gibi hissettirecek Old City’de görebileceğiniz yapılardan birkaçı ise;

Nefes kesici Barok stili güzelliğiyle Dubrovnik Katedrali, ki buradaki ana altarda ünlü usta Titan’ın 1550 yılında yaptığı 3 parçalı Meryem tablosunu mutlaka görmelisiniz.

Uzun yıllar şehri savunma amacıyla kullanılmış, bugün içerisinde Denizcilik Müzesi de yer alan, tarihi şehrin güney doğusundaki St John Kalesi ve 1300’lü yıllarda -doğal olarak-Romanesk stilinde yapılan, ancak 17. YY’da yaşanan depremden sonra bir kısmı yıkıldığı için yıkılan yerlerin Barok stilinde restore edildiği Franciscan Manastırı da içeri girilerek görülmeyi hak eden yerlerden biri.

Buradaki en ilginç detay ise 1317 yılından bugüne kadar aralıksız faaliyet gösteren, dünyanın en eski eczanesi, 17. YY’daki büyük depremde zarar görmeyen nadir binalardan olan Rönesans stilinde inşa edilmiş Sponza Sarayı, Luza Meydanı’nda yer alan ve tarihi 1444 yılına uzanan saat kulesi, Venedikli mimar Marino Gropelli tarafından tasarlanan bir Barok kilise St Blaise Church.

old town sokakları Dubrovnik'te yapılacak şeyler

Ben en dikkat çekici birkaç yapıdan bahsettim ancak Old City içerisinde görmeye değer başka kilise, saray ve meydanlar da var.

3. Lovrijenac Kalesi’ni görün.

Dubrovnik'te ne yapılır Lovrijenac Kalesi

Deniz seviyesinden 40 metre yukarıda, kayalıklar üzerinde yer alan Lovrijenac Kalesi Dubrovnik’te Ne Yapılır yazısında bahsedeceğim son tarihi yapı. Bundan sonra yeme, içme, eğlenme var…

Kaleye geri dönecek olursak… 11. YY’da şehri sık sık uğradığı saldırılardan korumak amacıyla sadece 3 ayda tamamlanan kale bugün ilk günkü görkemiyle ayakta.

Eğer Dubrovnik seyahatiniz yaz aylarındaki festivale geliyorsa, siz daha şanlısınız. Festival kapsamında kalede sergilenen Hamlet performansını mutlaka seyredin.

4. Denize girin.

Dubrovnik'te yapılacak şeyler deniz tatili

Dubrovnik’e kadar gidip de deniz girmeden dönerseniz seyahatiniz eksik kalır. Şehir kilometrelerce uzunluğunda plajlara sahip, biri mutlaka sizin beklentilerinize uyacaktır.

Aslında kentteki plajlar nadiren kum, ancak burayı ünlü yapan kristal berraklığında suları, arka plandaki tarihi yapılar ve çam ormanları.

Hangi plaja gitsek derken karar veremiyorsanız, zamanınız da çeşit çeşit plajı deneyemeyecek kadar kısıtlıysa birkaç öneri:

Old Town’a en yakın ve turistler arasında çok popüler olan Banje Plajı, devamında yer alan Sv. Jakov Plajı, kristal berraklığında deniziyle Sulici Plajı, sadece deniz yoluyla ulaşılabilen ve üzerindeki kayaların yapısından dolayı bir mağaraymış gibi duran Betina Cave Plajı, Lapad Bay’de yer alan Lapad Plajı,  kum sahiliyle Copacabana Plajı ve daha çok Dubrovnik yerlilerinin tercih ettiği Dance Plajı bunlardan sadece birkaçı.

5. Tema odaklı turlara katılın, Dubrovnik’e bambaşka açılardan bakın.

game of thrones turu Dubrovnik'te ne yapılır

Yüzlerce yıllık tarihi sağ olsun, Dubrovnik’in ziyaretçilerine anlatacağı çeşit çeşit hikayesi var. Tabii isterseniz herhangi bir hikayeye bağlı kalmadan şehri gezebilirsiniz ama temalı turlara da bir bakın derim.

Ki bu turlardan en popüler olanı da elbette Game of Thrones turu. Diziyi seyredenler bilir, burası özellikle 2. sezonda sık kullanılan bir çekim mekanıydı. Haliyle çekimlerin yapıldığı yerleri görüp, sahne arkası ilginç hikayeleri dinleyebileceğiniz Game of Thrones turları bunlar arasında en ilginci.

Bunun dışında kentteki Yahudi miraslarını görmek için Jewesh heritage turları veya biraz adrenalinli olmakla birlikte Hayalet Turları da size ilginç gelebilir. Yeri gelmişken popüler bir tur önerisi de bırakayım:

Dubrovnik Game of Thrones Turu: 2 saat süren tur boyunca King’s Landing’i keşfedip, dizinin çekildiği yerlerde dolaşabileceğiniz turun sonunda ünlü tahtta fotoğraf da çektirebilirsiniz. Ücreti 20 Euro olan turu daha önceden yapmış olan 500’e yakın kişi 5 üzerinden 4,8 puan vermiş. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

6. Srd Dağı’ndan Adriyatik Denizi ve Dubrovnik’i seyredin.

Srd Dağı Dubrovnik'te ne yapılır

Ziyaret ettiği şehirlere tepeden bakıp, tüm manzarayı içine çekmeyi sevenlerdenseniz Dubrovnik’te Ne Yapılır yazısında size göre bir aktivite var.

Şehir merkezinden Srd Dağı’na yaklaşık 5 dakika süren bir teleferik yolculuğu yapıp oradan büyüleyici güzellikte bir Dubvornik ve Adriyatik Denizi manzarası seyretmek.

Bunu tepede yer alan cafede içecek ve atıştıracak şeyler eşliğinde de yapabilirsiniz.

7. Trsteno Arboretum’da dinlenin.

Trsteno Arboretum Dubrovnik'te ne yapılır

Dubrovnik’te Ne Yapılır listesinde bir de huzur verici, dinlendirici bir yer tavsiye etmek istiyorum. Trsteno Arboretum 1400’lü yıllardan kalma olduğu için bölgedeki en eskilerden de biri.

Dünyanın her yerinden getirilmiş onlarca çeşit ağacın yanında heykeller ve çeşmelerle süslü arboretum sadece dinlenmek için değil, harika fotoğraflar çekmek için de gidilebilecek bir adres.

8. Lokrum Adası’na kaçın.

lokrum turu Dubrovnik'te yapılacak şeyler

Dubrovnik’i yaz aylarında ziyaret ediyorsanız turist kalabalığından bunalabilirsiniz ki şehrin 600 metre açıklarındaki Lokrum Adası ideal bir kaçış destinasyonu.

Aslında bu ada Dubrovnik’teki en büyük park aynı zamanda. Çam ormanlarıyla kaplı adanın bazı koylarında yüzmek de mümkün. Adadaki eski manastır ise restoran olarak hizmet veriyor.

Eski limandan saat başı kalkan teknelerle 10 dakikada ulaşabileceğiniz Lokrum Adası’na gidiş ücreti ise 150 Kn.

9. Tekne turu yapın.

tekne turu Dubrovnik'te ne yapılır

Dubrovnik’te Ne Yapılır yazısında deniz sevenlere bir önerim de Elafiti Takımadaları turu. Şehrin açıklarında yer alan ve birkaç adadan oluşan takımadalardan aslında sadece 3 tanesi ziyaret edilebiliyor.

Lopud ve Kolocep Adaları araç trafiğine tamamen kapalı ve Lopud Adası’nda Adriyatik’in bu kısmında nadir görülen kum plajlar var.

Limandan kalkan teknelerle bu adaların herhangi birine gidebileceğiniz gibi üçünü birden gezebileceğiniz turlara da katılabilirsiniz. Popüler bir tur önerisi ise:

Yelkenli İle Elafiti Adaları Turu: Kaldığınız otelden alınıp rehberler eşliğinde her üç adayı da gezebileceğiniz tur tüm gün sürüyor ve tura açık büfe öğle yemeği ile alkolsüz bir içki de dahil. Kişi başı 75 Euro ücreti olan turu daha önceden almış olan 300’e yakın kullanıcı 4,5 puan vermiş. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

10. Dalış yapın.

dalış Dubrovnik'te ne yapılır

Mağaralar, batık gemiler ve resifler ilginizi çekiyorsa doğru yerdesiniz. Dubrovnik’te ne yapılır diye düşünüyorsanız Adriyatik Denizi’ni sualtı güzelliklerine bir dalış yapmak sıradışı bir deneyim olacaktır.

Üstelik bunun için sertifikalı bir dalgıç olmanıza da gerek yok. Kendi ekipmanınızla Jabuka, Cape Bezdan gibi yerlerde dalabileceğiniz gibi dalış turlarından birinde tecrübeli dalgıçlarla birlikte de bu deneyimi yaşayabilirsiniz.

Dubrovnik’te Dalış: Tecrübeli dalgıçlarla 1 dalış kapsayan turun ücreti 61 Euro ve daha önce dalış yapmış olanların verdiği puan ise 5. Pakete, doğal olarak, tüm dalış ekipmanları da dahil. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

11. Hırvat şaraplarını tadın.

Dubrovnik'te ne yapmalı şarap

Dubrovnik’te Ne Yapılır yazısında bir de gurmelere önerim var. Ülkede zaten şarap çok popüler bir içecek. Dolayısıyla hem şaraplık üzüm yetiştiriciliği hem de yerel şaraplar çok yaygın, kimisi de çok lezzetli.

Size önerim beyaz şarap seviyorsanız Malvasija Dubrovacka, kırmızı seviyorsanız Plavac Mali türü üzümlerden elde edilen Dingac ve Postup.

12. Mostar’a günübirlik gezi yapın.

mostar turu Dubrovnik'te yapılacak şeyler

Dubrovnik’te ne yapılır diye düşünen ve bu kentte geçireceği zamanı biraz bol olanlara tavsiyem ise günübirlik gezilerle yakın çevredeki önemli yerleri de görmeleri, ki bunların başında Mostar geliyor.

Mostar aslında Bosna Hersek’de, yani başka bir ülkede ancak hem Dubrovnik’e 2,5 saat mesafede olması hem de ayrıca bir vize gerekmemesi sebebiyle günübirlik turlar için ideal bir adres.

Son derece trajik bir hikayesi olan Mostar Köprüsü dışında görmeye değer onlarca noktası olan kente Dubrovnik Otobüs Garı’ndan bir otobüse binerek kendi kendinize gidebileceğiniz gibi, çeşitli turlara da katılabilirsiniz.

Özetle Dubrovnik’te Ne Yapılır?

Dubrovnik'te ne yapılır blog, Dubrovnik'te yapılacak şeyler

Dubrovnik’te ne yapılır konusunda henüz karar veremediyseniz size tavsiyem buraya özgü en önemli 4 aktiviteyi listenizin başına almanız: Surlarda yürümek, Old Town‘da dolaşmak, denize girmek ve Lokrum Adası‘na gitmek. Yalnız bu son ikisi Haziran ila Eylül ayları arasındaki geziler için geçerli.

Fazlaca turistik olmakla birlikte ben herkese Game of Thrones turlarına katılmayı da öneriyorum. Bu kadar popüler, hatta ikon olmuş bir dizinin çekildiği mekanları Dubrovnik’e kadar gitmişken görmeden dönmek olmaz.

Diğer aktiviteler kişisel tercihlere göre değişken biraz o yüzden herkese öneremem. Eğer dalış yapıyorsanuz Adriyatik Denizi’nde dalış yapmaktan memnun kalırsınız. Alkol kullanıyorsanız Hırvat şaraplarını tatmalı, hatta dönerken de özel günler için bir şişe almalısınız.

Dubrovnik’te Ne Yapılır yazısında seyahatinizi keyifli, eğlenceli kılacak aktivitelerden bahsetmek istedim. Önümüzdeki günlerde buraya bir geziniz olacaksa aşağıdaki yazılarımızdan da faydalanabilirsiniz:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top