Ana sayfa Dubrovnik’te Yapılacak Şeyler

Dubrovnik’te Yapılacak Şeyler

Dubrovnik özellikle son yıllarda Türkiye dahil dünyanın en popüler gezi noktalarından biri olmuş durumda. Akriyatik’in en güzel şehirlerinden Dubrovnik’e ister deniz tatili için isterseniz de kültür turizmi için gidin şehirde yapacak birçok şey bulabilirsiniz. İşte Dubrovnik’te yapılacak şeylerden bazıları:

1)Old Town’u keşfedin.

Old Town Dubrovnik’in adeta kalbi. Dubrovnik gezilecek yerler listesindeki tüm önemli yerler Old Town’da yer alıyor. Durum böyle olunca Dubrovnik’te yapılacak şeyler listesinin ilk sırasında da Old Town’u keşfetmek geliyor. Old Town’u en kolay  Pile Kapısı yakınındaki turist ofisinden ücretsiz bir harita edinerek gezebilirsiniz. Harita üzerinde Old Town’da bulunan tüm önemli noktalar gösterilmiş. Stradun Caddesi , Onofrio Çeşmeleri , Franciscan Manastırı , Çan Kulesi , Orlando Sütunu , St Blaise Kilisesi Old Town’da yer alan bazı önemli yerlerden.

2)Surlarda yürüyün.

Old Town içinde barındırdığı önemli noktalar kadar surları ile de çok ünlü bir gezi noktası. Dubrovnik Old Town’u yıllar boyunca tüm tehlikelere karşı koruyan ve şehrin adeta açık bir müze görünümünde olmasını sağlayan Surlar şimdilerde turistlerin en gözde eğlencelerinden biri. Dilerseniz 70 Kuna (yaklaşık 10 Euro) karşılığında Old Town’u çevreleyen surlarda yürüyüş yapıp muhteşem Old Town manzarasını daha detaylı bir şekilde yaşayabilirsiniz. Surlara Old Town içinde bir çok noktadan çıkış yapılabiliyor. En kolay çıkış noktaları ise Pile ve Ploce Kapıları yanındaki girişler. Surlarda saat 08:00 ile 19:30 arasında yürüyebilirsiniz. Şahsi tavsiyem surlara sabah erken saatlerde yada akşam güneşin etkisinin azaldığı saatlerde yürümeniz . Öğlen güneşi altındaki bir yürüyüş hem işkence olur hem de ciddi anlamda yanmanıza neden olabilir :)

3)Adriyatik ‘in serin sularında yüzün.

Dubrovnik kültürel olduğu kadar deniz turizmi için de çok fazla tercih edilen şehir. Özellikle sahillerdeki İngilizlerin yoğunluğu Dubrovnik’in ne güzel pazarlandığının göstergesi. Aslına bakılırsa sırf deniz tatili için Dubrovnik’e gidilmez fakat Old Town’un güzelliği ile Dubrovnik sahilleri birleşince şehir tatilciler için güzel bir gezi noktası oluyor. Dubrovnik’te bizdeki gibi kilometrelerce uzunluğunda plajlar bulunmuyor , hatta bir çok insan kayalıklardan denize giriyor. Biz deniz için Old Town’a en yakın konumda bulunan Banje Plajı’nı tercih ettik. Plaj ufak olduğu için biraz tıklım tıklımdı. Plajın hem ücretli hem de halkın girebildiği ufak ücretsiz bir kısmı var. Şezlong ücreti 70 Kuna (yaklaşık 10 Euro). Banje dışında Dubrovnik’te birçok plaj var , ayrıca Lokrum Adası da denize girenlerin tercih ettiği en güzel noktalardan. Adada güzel bir plaj bulunmasa da temiz ve güzel bir deniz arayanlar kayalıklardan girme şartı ile Lokrum’a gidebilir. 

4)Teleferiğe binin.

Muhteşem bir Dubrovnik manzarası yaşamak istiyorsanız en doğru adres Old Town’a yakın bir konumda bulunan Dubrovnik teleferiği. Teleferik yaz aylarında saat 09:00 – 24:00 arasında çalışıyor. Teleferikte genelde çok sıra beklemeden tepeye çıkmanız mümkün. Tabi doğal olarak Old Town ve Lokrum Adası’nı en güzel yerden izlemek biraz tuzlu olabiliyor. Teleferik gidiş geliş tek kişi bileti 87 Kuna (yaklaşık 12 Euro) . Bu kadar paraya değer mi derseniz tercih size kalmış derim. Şahsen teleferiğe bu parayı vermek benim içime oturdu ama genel olarak Dubrovnik zaten pahalı bir şehir. Dubrovnik’te yapılacak şeyler genelde hep aynı fiyat aralığında , Surlarda yürüyüş , 5D sinema , teleferik , bot turu hep genelde 10 Euro civarında. Dilerseniz Dubrovnik’te yapılacak şeyler listesini inceleyip kendiniz için en uygun olan şeyleri seçebilirsiniz. 

5)Bot turlarına katılın.

Dubrovnik’te en yaygın olarak bulabileceğiniz bir diğer şey bot turları. Dubrovnik’te 2 adet liman bulunuyor , bunlar Old Town ‘da bulunan Eski Liman ve ticari – büyük cruise gemilerinin kullandığı Gruz Limanı. Her 2 limanda da bir çok ada turları bulmak mümkün. Şehirdeki en önemli ada Lokrum. Old Town’un hemen karşısında bulunan Lokrum hem doğa içi yer arayanların hem de deniz için güzel bir yer arayanların en çok tercih ettiği ada. Lokrum’a gün içinde devamlı tekne turları yapılıyor. Lokrumdaki denizin kayalık olduğunu da yeri gelmişken belirtelim . Dilerseniz bizim katıldığımız gibi yalnızca Dubrovnik ve Lokrum etrafında gezen turlara da katılabilirsiniz. Yaklaşık 1 saat süren yolculuk boyunca önce Old Town kıyılarında daha sonra da Lokrum kıyılarında gezebilirsiniz. Turun fiyatı 70 Kuna (yaklaşık 10 Euro). Tekne turları saat 10:00 – 21:00 arasında her saat başı yapılıyor. Lokrum Adası dışında ayrıca 3 Adalar turu da en popüler turlar arasında. Cavcat , Lokrum , Lapad tekne turlarının en çok uğradığı yerler.

6)Kano yapın.

Sea Kayaking yada Türkçe karşılığı ile deniz kayağı , kano Dubrovnik’te en fazla karşılaşacağınız aktivitelerden biri. Genel olarak 2,5 – 3 saat süren kano turlarında bol bol kürek çekip doyasıya denize giriyorsunuz. Şehirdeki hemen hemen tüm tur operatörleri kano yani “Sea kayaking” turları düzenliyor. Fiyatlar ise ortalama 30-40 Euro arasında değişebiliyor. Tabi fiyatlar yarım günlük, tam günlük turlarda farklılık gösteriyor. Kano turlarında dikkat etmeniz etmeniz gereken bazı önemli konular var . Kızgın güneş altında kavrulmak istemiyorsanız t shirt giyin , gözlük , şapka ve suyunuzu yanınıza alın. Kano turlarına şahsen ben katılmadım ama bana göre en detaylı bilgi Old Town’da Pile Kapısı yakınındaki turist ofisinden alınabilir

7)5D Müzede Dubrovnik tarihini yaşayın.

Old Town’da Pile Kapısı ve Turist ofisinin hemen yanında bulunan Visia Dubrovnik 5D Müze Dubrovnik’in tüm tarih ve gelişimini en zevkli dinleyip öğrenebileceğiniz bir 3 boyutlu müze. Yaklaşık 40 dakika süren gösterimlerde Dubrovnik’in tarihi 3 boyutlu olarak ziyaretçilere sunuluyor. Müze her gün 09:00 – 22:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.  Dubrovnik’te yapılacak şeyler listesinde yer alan bir çok aktivite gibi 3D müzenin fiyatı da biraz yüksek. Giriş fiyatı ise kişi başı 75 Kuna (yaklaşık 11 Euro) . Müzede Euro geçmiyor , biletleri Kuna yada Kredi Kartı ile ödeme yapıp alabilirsiniz. Müze hakkında detaylı bilgi almak isterseniz müzenin resmi sayfası için tıklayın.

diğer şeyler…

Dalış, at binme, su sporları, Old Town yürüyüş turları (12 Euro) Dubrovnik’te yapabileceğiniz diğer aktivitelerden. Bunlar dışında bana göre Old Town Gundulica Meydanı’nda sabahları kurulan pazarda  hem Old Town’daki dükkanlardan daha düşük fiyatlara alışveriş yapabilirsiniz hem de ufak da olsa bir sokak pazarını görme şansını yakalarsınız. Gundulica Pazarı her gün sabahtan öğlene kadar kuruluyor.

Bunlar bize göre keyifli bir Dubrovnik gezisinin olmazsa olmazları, size göre neler yapmalı?