Dubrovnik ulaşım rehberi

Hırvatistan‘ın tatil kenti Dubrovnik ulaşım konusunda kolay şehirlerden biri. Gerek şehre ulaşım konusunda gerekse de şehir içi ulaşım konusunda biraz bilgi sahibi olarak rahat bir Dubrovnik gezisi geçirebilirsiniz. Şehre havayolu ile ulaşabileceğiniz gibi yakın şehirlerden otobüs ile de ulaşabilirsiniz. Şehir içinde ise belediye otobüsleri ya da taksiler ile yürüyüş uzaklığı dışında kalan yerlere ulaşabilirsiniz.

Dubrovnik Havaalanı

Dubrovnik özellikle son yıllarda hızla tercih edilen bir gezi noktası olmasından dolayı bir çok havayolu firmasının da buraya uçuş düzenlemesine  neden oldu. Şehir merkezinden yaklaşık 20 km uzaklıkta bulunan Dubrovnik Havaalanı’na Thy dahil bir çok firmanın uçuşu var. Havaalanı ufak olsa da içinde duty free den döviz bürosuna gerekli olabilecek tüm imkanlara sahip. Havaalanı ufak olunca saatler öncesinde de check in için havaalanına gitmeniz gerekmiyor.

Dubrovnik Ulaşım
Dubrovnik Havaalanı

Dubrovnik Havaalanı Dubrovnik Şehir Merkezi Ulaşım

Dubrovik Havaalanı’ndan Old Town ve şehir merkezine ulaşmak için 3 seçeneğiniz var.

Havaalanı Otobüsü: Atlas olarak da bilinen otobüsler düzenli olarak havaalanı ile Dubrovnik’in merkezi olan Old Town arasında sefer yapıyor. Yaklaşık 30 dk süren yolculuğun bedeli 35 Kuna (7 Euro), bagaj teslimi ise ücretsiz. Biletler otobüs içinde şoför tarafından satılıyor. Old Town’da ünlü Pile Kapısı’nda ineceğiniz otobüslerin biniş noktası da aynı yer.

Normal Otobüsler: Dilerseniz havaalanından normal otobüsler ile de şehir merkezine ulaşabilirsiniz. 11 ve 27 numaralı otobüsler Dubrovnik Havaalanı ile şehir merkezi arasında ulaşımı sağlıyor. Eğer bileti gişeden alırsanız 12 Kuna , otobüs içinde alırsanız 15 Kuna. Dilerseniz bu otobüsler ile şehir merkezine geçip oradan gideceğiniz noktalara tekrar otobüs ya da taksi ile geçebilirsiniz.

Taksi : Eğer otobüs ile ulaşım size hitap etmiyorsa taksi de bir diğer seçenek. Dubrovnik Havaalanı – Old Town arası yaklaşık olarak 200-250 Kuna (30 Euro) tutuyor.

Dubrovnik Otobüs Ulaşımı

Dubrovnik’e uçak kadar otobüs ile ulaşmak da son derece yaygın. Özellikle Balkan Turu yapanlar otobüsle Dubrovnik’e geçiyorlar. Dubrovnik otogarı ise hemen şehir merkezine yakın bir konumda bulunuyor. Gar içinde emanet, döviz bürosu, yemek yerleri gibi ihtiyacınız olacak bir çok yer mevcut. Emanet bölümü 04:30-22:30 saatleri arasında açık ve emanette parça başı ücret 5 Kuna (0,8 Euro). Gelelim şehir merkezi ulaşımına.  1A, 1B ve 3 numara Old Town’a giden otobüsler. Eğer otobüs biletini gişeden alırsanız fiyatı 12 Kuna (1,7 Euro), otobüsten alırsanız ise 15 Kuna (2,1 Euro). Dubrovnik’te bütün otobüslerin son durakları Old Town’daki Pile Kapısı. Otobüslere para vermek istemezseniz 25-30 dakikalık bir yürüyüş ile de Old Town’a ulaşabilirsiniz.

Dubrovnik şehir içi ulaşım
Dubrovnik otobüsleri…

Dubrovnik Şehir İçi Ulaşım

Dubrovnik ufak bir şehir olmasına karşın şehrin dağınık yerleşimi sizi zaman zaman toplu taşıma kullanmaya itebilir. Özellikle Old Town çevresindeki evlerin hepsinin yamaçlara yapılmış olması çok dar, uzun uzun merdivenli sokakların ortaya çıkmasını sağlamış. Harita üzerinde çok yakın gözüken yerleri yürümek için (daha doğrusu devamlı merdiven inmek yada çıkmak için) biraz idmanlı olmanızda fayda var. Gün içinde devamlı Old Town’a gidip gelecekseniz merdivenler sizi yorabilir bu yüzden en yakın otobüs duraklarını öğrenmekte fayda var. Old Town’a geldiğinizde ise işiniz kolay. Tüm önemli gezilecek yerler surlar içinde yer alıyor.

Otobüs: Gün içinde devamlı çalışan belediye otobüsleri ile başta Old Town girişi olmak üzere bir çok yere otobüsler ile ulaşabilirsiniz. Otobüslerin hepsi Old Town’un ünlü Pile Kapısı önünde kalkıyor. Yalnız dikkat etmeniz gereken nokta otobüslerin bir kısmı yolun bir tarafından diğer bir kısmı da karşı taraftan kalkıyor. Duraklarda otobüslerin numaraları ve sefer saatleri yazıyor, bunlara dikkat edin. Otobüs duraklarının olduğu yerde bir gişe var biletinizi buradan alabilirsiniz, bilet 12 Kuna. Eğer burayı bulamazsanız yada uğraşmak istemezseniz 15 Kuna karşılığında otobüs içinden de bilet alabilirsiniz. Otobüsler hakkında bana göre en güzel bilgili konaklama yapacağınız ev sahibinden öğrenebilirsiniz. Eğer normal bir otelde kalıyorsanız da resepsiyondaki görevliler size yardımcı olacaklardır.

Taksi: Duvrovnik’te çok lüks bir ulaşım aracı. Kısacık mesafeler için ciddi paralar ödemek zorunda kalabiliyorsunuz. Taksimetre açılış fiyatı 25 Kuna. Km başı ücret ise 8 Kuna. Ayrıca taksilere bavul ile biniyorsanız her bagaj için 5 Kuna da ilave ediyorlar sağ olsunlar. Dubrovnik gezisi boyunca mecburen bir kaç kez taksi kullanmak zorunda kalsak da belediye otobüsleri ile taksinin 60 Kuna (8,5 Euro) tuttuğu yolu 27 Kuna’ya (3,8 Euro’ya) gidebileceğimizi öğrendikten sonra taksinin yanından geçmedik. Üstelik Dubrovnik’teki bazı sokaklar yalnızca merdivenden oluştuğundan ve  araç girmediğinden otobüsler ile taksiler evlere en yakın caddelerde aynı yerde yolcu indirebiliyor.

Dubrovnik Teleferiği: Ploce Kapısı’na yakın bir yerde durağı bulunan teleferiğe binerek muhteşem bir Dubrovnik manzarası izleyebilirsiniz. Teleferiğin fiyatı ise çok biraz yüksek, kişi başı gidiş geliş bilet fiyatı 87 Kuna. Her ne kadar Dubrovnik’te yapılacak çoğu şey teleferik gibi pahalı olsa da yine de karar sizin.

Dubrovnik ulaşım teleferik
Dubrovnik Teleferiği

Hop On Hop Off Otobüsler: Diğer turistik şehirlerde olduğu kadar olmasa da Dubrovnik’te de güzel bir şehir turu atabileceğiniz bir otobüs mevcut, adı Cabriobus City Tour. Pile Gate kapısı önündeki duraktan otobüslere binebilirsiniz. Şehirde gezilecek önemli yerlerin hepsi Old Town içinde bulunduğundan dolayı otobüs sadece Dubrovnik etrafında gezip bazı noktalarda fotoğraf molası veriyor. Üstü açık otobüslerle yapılan turda 10 dil seçeneği bulunan Audio Guide (sesli rehber) var, maalesef Türkçe dil seçeneği yok. Turun fiyatı ise kişi başı 50 Kuna. Şehirde bolca zamanı olup çevreyi rahatça keşfetmek isteyenler için alternatif bir ulaşım aracı.

Dubrovnik gezisi hakkında ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri Dubrovnik Gezi Rehberi sayfalarında bulabilirsiniz.

Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın