Dubrovnik yemek rehberi

Dubrovnik yemek konusunda gezginleri üzmeyen şehirlerden. Kentte birbirinden güzel deniz mahsulleri ve pizza, spagetti tarzı yemekler yiyebileceğiniz restoranlar bulunuyor. Özellikle yaz aylarında yoğun turist akınına uğrayan şehirde bir çok restoran bulunuyor. Başta şehrin en önemli yeri olan Old Town’daki tüm sokakları neredeyse restoranlar işgal etmiş durumda. Old Town sokaklarının yarılarından fazlasını restoran masaları işgal etmiş durumda. Hemen hemen her sokakta birçok restoran bulunuyor.

Dubrovnik‘te yemek fiyatları ise Balkan ülkelerine göre çok pahalı olsa da Avrupa ülkelerine göre biraz daha idare eder cinsten. Yaz aylarında her tarafı saran restoranlar kış aylarına gelindiğinde bir bir kapansa da Kasım – Mart arasında şehri ziyaret etmek durumda olursanız açık az da olsa restoran bulabilirsiniz.

Hırvatistan’ın Adriyatik kısmında bulunan Dubrovnik’te  Akdeniz mutfağı hakim. Yemekler daha çok az baharatlı olup taze sebzelerden yapılıyor. Deniz ürünleri, pizza, spagetti gibi İtalyan tarzı yiyecekler şehirde bulabileceğiniz ana yemeklerden.  Özellikle deniz ürünleri satan restoranlar her köşe başını kaplamış durumda. Pizza, spagetti ve risotto tarzı İtalyan yemekleri şehirdeki en ekonomik menüleri oluşturuyor.

Pizza & Spagetti

Dubrovnik’te yapılan pizzalar da İtalyan usulü taş fırınında yapılıyor ve pizzalar ince olup, bol malzemeli çıtır kıvamda servis ediliyor. Orta boy vejetaryen bir pizzanın fiyatı restoranına göre değişse de yaklaşık 45 – 60 Kuna ( 7-8 Euro) civarında. Pizza dışında spagetti ve risotto da çok yaygın. Doyurucu bir spagetti tabağı da yaklaşık 45 – 60 Kuna ( 7-8 Euro) civarında. Kısacası 2 kişilik ekonomik bir menü (1 Pizza + 1 Spagetti + 2 kola ) bahşiş dahil yaklaşık 170 Kuna (24 Euro) tutuyor.

Dubrovnik yeme içme
Dubrovnik sokaklarına dizili olan masa ve sandalyeler şehre ayrı bir hava katıyor…

Bahşiş

Bahşiş Dubrovnik’te zorunlu olmasa da her yerde olduğu gibi %10 luk bir bahşiş herkesi mutlu edecektir.

Deniz Mahsülleri

Deniz ürünleri ise pizzalar kadar ekonomik olmayabiliyor. Old Town’da deniz ürünü yiyebileceğiniz bir çok kalitede onlarda restoran bulunuyor. Tabi fiyatlar arasında uçurum olabiliyor. Dubrovnik’te hoşumuza giden bir detay bazı ufak restoranlar girişlerine balıkların resminin ve adının olduğu ufak panolar koymuşlar. Buradan yemek istediğiniz balığı sıkıntısız seçebilirsiniz. Deniz ürünleri genel olarak 60 Kuna’dan başlayıp çok çok yukarı fiyatlara kadar devam edebiliyor. Siz yine de bir restorana oturmadan önce girişteki menüye  ve fiyatlara bir göz atın. İstiridye, karides, midye, kalamar, ahtapot ve ıstakoz; şehirde taze ve bolca bulunan deniz ürünlerindendir. Bu tip kabuklu deniz ürünleri, genellikle soğanlı zeytinyağlı sos ve taze limon eşliğinde az pişmiş ya da kızartılmış olarak tüketilmektedir.

Deniz ürünleri ve pizzalar dışında Macar ve Avusturya izlerini de taşıyan Dubrovnik yemeklerinde haşlanmış etleri de bulabilirsiniz.

Dubrovnik balık
Deniz mahsülleri, Dubrovnik’te yiyebileceğiniz en güzel lezzetlerden…

Zincir Restoranlar

Dubrovnik’te dikkatimi çeken bir başka detay şehirde hiç ünlü fast food restoranının olmayışı. Ne şehrin kalbi Old Town’da ne de başka bir yerde 3 gün boyunca hiç Mc Donald’s, Burger King, KFC ve Subway türü restoranlar göremedim.

İçme Suyu

Gelelim içme suyuna. Dubrovnik’te çeşmelerden akan suların hepsi içilebiliyor. Old Town’da yer alan Büyük ve Küçük Onofrio Çeşmeleri başta olmak üzere şehirdeki bir çok çeşme susayanların imdadına yetişiyor. Her ne kadar suyun tadı ne çok güzel ne de çok kötü olsa da biz gezi boyunca şişe su almayı tercih ettik. Gerçi şişe suların da tat konusunda  hiçbir artısı olmasa da hijyen olarak daha iyi diyebiliriz. Ufak şişe sular Old Town civarında hep 1 – 1,5 Euro civarında. Eğer taşımak sorun olmaz derseniz büyük suları daha ucuza alabilirsiniz.

Dondurma

Çok fazla yaygın olmasa da Old Town’da bir çok dondurmacı buluyor. Dondurmalar çok fazla İtalyan usulü değil yani hemen eriyen , krema tarzında dondurmalardan değil. Dondurmanın topu 10 Kuna (1,5 Euro) olsa da büyüklük olarak Türkiye’deki toplardan 3 kat diyebiliriz.

Dubrovnik dondurma
Dubrovnik dondurması

Yöresel Yemekler

(Listede adı geçen yemekler bilgilendirme amaçlı olup yurt dışında yeme içme konusunda hassas davranan gezginleri bilgilendirme amaçlı yapılmıştır.)

 • Pasticada: Pasticada Bifteklerin özel bir sosla sotelenerek hazırlanan yöresel bir Hırvat yemeği.
 • Zelene Menestra: Zelene Menestra bir çok sebzenin etle pişirilerek hazırlanmasıyla oluşan yahni türü bir yemek.
 • Dubrovacka Rozata: Dubrovacka Rozata Dubrovnik’tin ünlü tatlısı.
 • Jannetina: Fırında kızartılmış kuzu eti.
 • Damatinska Przolica: Kızartılmış biftek.
 • Cevapcici: Hırvat köftesi.
 • Pljeskavica: Hırvat köftesi kullanılarak hazırlanan hamburger.
 • Razniji: Et şiş.
 • Punjena Paprika: Biber dolması.
 • Torta od makarula: Çikolatalı yaş pasta.
 • Orehnjača: Cevizli kek.
 • Palačinke: İnce krepler.
 • Međimurska: Tiramusu benzeri bir kek.
 • Viška Pogača: Hırvat poğaçaları.

Dubrovnik gezisi boyunca ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri Dubrovnik Gezi Rehberi sayfalarında bulabilirsiniz.

Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

2 Yorum

 1. Yakın zamanda gideceğim için,verdiğiniz bilgiler çok faydalı oldu.Elinize , emeğinize sağlık.Teşekkür ediyorum,sağlıklı gezmeler diliyorum.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın