Dükler Sarayı Venedik hakkında bilgiler

Venedik’in En Görkemli Dönemine Tanıklık Edin: Dükler Sarayı

İtalyanca’da Palazzo Ducale olarak bilinen Dükler Sarayı Venedik Şehri’ndeki turistik yerler arasında en önemlilerinden biri. Her yıl milyonlarca turistin ziyaret ettiği saray bugün müze olarak hizmet veriyor ancak yapıldığı dönemde Venedik Cumhuriyeti’nin yönetim merkezi ve valinin resmi konutuymuş.

Şehrin düklerinin bu sarayın Devler Merdiveni‘nde (Scala dei Gigant) taç giyme merasimleri yapıldığı için de adı Dükler Sarayı olarak kalmış.

Venedik tarzı Gotik mimarinin (başka bir deyişle Gotik mimarinin Bizans etkileri taşıyan versiyonu) en güzel, en görkemli örneklerinden biri olan yapı şehirdeki en büyük saray aynı zamanda.

Zamanında sadece yönetim binası değil, aynı zamanda adalet sarayı ve mahkemelerin de yer aldığı, zindanların bulunduğu, hatta çeşitli baloların da düzenlendiği bir yapı olan saray bugün bütün görkemiyle dünyanın her yerinden gelen gezginlere güzelliğini gösteriyor.

Venedik hakkında daha detaylı bilgi edinmek için sitemizdeki Venedik Gezi Rehberi yazısını okuyabilir, bu şehre bir seyahat düşünüyorsanız yeme içmeden konaklamaya kadar her detayı planlayabilirsiniz.

 

Dükler Sarayı Hakkında Bilgiler

Venedik gezilecek yerler San Marco Meydanı Dükler Sarayı

Dış cephesi, avlusu, içerideki odaları ve restorasyonu, zindanları ve bağlantılı olduğu köprülerle bir yönetim binasından beklenebilecek her şeye ve fazlasına sahip olan Dükler Sarayı en az yarım gününüzü ayırmanız gereken bir durak.

Venedik Cumhuriyeti’nin gücünü göstermek amacıyla yapılan sarayda yapacağınız turda hem eşsiz bir mimari örneği, hem de buraya özel yapılmış resim ve heykel gibi sanat eserlerini göreceksiniz. Ancak göreceklerinize geçmeden önce kısaca yapının tarihinden bahsedelim, ki o bile son derece zengin.

Sadece Dükler Sarayı değil, Venedik’teki diğer gezilecek yerler hakkında da bilgi edinmek için Venedik Gezilecek Yerler yazımızı okuyabilirsiniz.

Kısaca Dükler Sarayı Tarihi

Venedik Dükler Sarayı geçmişi

Dükler Sarayı aslında 9. YY’da burada bulunan, saat kuleleri ve hendekleri olan ahşap bir kalenin yangında kül olması sonucunda onun yerine yapılmış. Heykeltraş ve mimar Filippo Calendario liderliğinde bugün gördüğümüz yapının aslını oluşturan bina 1420 yılında tamamlanmış. Ancak Dükler Sarayı bu tarihten sonra da 18. YY’a kadar ciddi restorasyonlar geçirmiş ve bugünkü halini almış.

Yapının hem inşası hem de restorasyonu süreçlerine Tintoretto, Titian ve Veronese gibi Venedikli ünlü ustalar da destek vererek Dükler Sarayı’nın bugünkü görkemine kavuşmasını sağlamışlar. Saray 1923 yılından bu yana müze olarak hizmet veriyor.

Dükler Sarayı Bölümleri

Dükler Sarayı'nda görülmesi gereken yerler

Dükler Sarayı hem içi hem de dışında görülmeye değer eserlerle dolu. O yüzden buradaki görülmeye değer noktaları Saray Cephesi ve Avlusu, Saray İçi ve Hapishane Hücreleri şeklinde üçe ayırarak anlatmam herhalde en sade ve anlaşılır yol olur.

Dükler Sarayı Cephe ve Avlusu

Dükler Sarayı sütunlu avlusundaki geçitler ve kapılar, dış cephesindeki ince işçilik ve bol ışıklı avlusuyla görkemini daha girişte ziyaretçilere gösteriyor. Sırasıyla birkaç cümle etmek gerekirse;

Dükler Sarayı resimleri Venedik

Dış Cephe; taş sütunların üzerine oturtulmış pembe Verona mermeri yapı uzaktan bakıldığında zarif bir danteli andırıyor. Taş sütunlarının zerafeti, Grand Canal ve meydana bakan cepheleri süsleyen heykeller, sarayın silüetini oluşturan kubbe ve kule, Ponte della Paglia Köprüsü’ne bakan köşedeki Nuh’un Sarhoşluğu heykeli ve meydana bakan köşedeki Adem ile Havva heykeli cephede mutlaka görmeniz gereken detaylardan.

Porta della Carta Kapısı; sarayın ana giriş kapısı aynı zamanda San Marco Bazilikası‘na da geçilen yer. Giovanni ve Bartolomeo Bon kardeşler tarafından 1400’lü yıllarda tasarlanan kapı Venedik tarzı Gotik mimarinin en kusursuz örneklerinden sayılıyor. Her yeri kabartmalarla süslenmiş kapıda en dikkat çeken figür ise aslan Aziz Markus’un önünde diz çöken Francesco Foscari heykeli.

porta della carta Dükler Sarayı

Foscari Geçidi ve Devler Merdiveni (Scala dei Giganti); Porta della Carta Kapısı’nın arkasında yer alan Foscari Geçidi avluya açılan geçit aynı zamanda. Gotik mimarinin güzel örneklerinden biri olmakla birlikte geçit Rönesans dönemini yansıtan kolonlar ve nişlerle süslenmiş. Burada Antonio Rizzo’nun Adem ile Havva isimli heykeli mutlaka görülmesi gereken eserlerden.

Antonio Rizzo demişken, mimarin Dükler Sarayı içerisindeki bir diğer eserinden de bahsetmemiz lazım ki yeri de geldi zaten. Devler Merdiveni (Scala dei Giganti) avluyu üst katlardaki dairelere bağlayan merdiven.

Düklerin taç giyme merasimlerinin yapıldığı merdiven devasa büyüklüğünden dolayı bu ismi almış ancak burada görülmesi gereken  diğer önemli eserler de Jacopo Sansovino’nın 1567 yılında yaptığı ve Venedik’in gücünü simgeleyen Mars ve Neptün heykelleri. Merdivenlerin solunda ise senatörlerin toplandığı Cortile dei Snatori avlusu mevcut.

Dükler Sarayı İçi

Dükler Sarayı iç görünüm Venedik

Bugün bir müze olan Dükler Sarayı sanırım en özgün müze örneklerinden de biri. Zira burada sergilenen eserlerin büyük kısmı dünyanın çeşitli yerlerinden toplanan eserler değil, özellikle dükler Sarayı için yapılan eserlerden. Bölüm bölüm onlardan da bahsetmek isterim.

Sala del Maglior Consiglio; İkinci katta yer alan, Venedik Parlementosu Büyük Konsey Salonu da diyebileceğimiz Sala del Maglior Consiglio 1340 ve 1355 yılları arasında yapılmış. 54 metreye 25 metre genişliğindeki salon 1800 kişi kapasiteli.

Dönemin önde gelen sanatçıları Pisanello, Bellini, Carpacio ve Titian tarafından yapılan duvar süslemelerinin büyük kısmı maalesef bir yangında deforme olmuş ancak sonrasındaki restorasyonda Tintoretto, Veronese, Genç Palma ve Bassano gibi sanatçılar tarafından yenilenmiş.

Koltukların arkasında yer alan Tintoretto’nun Cennet isimli devasa çalışması ise dünyadaki en büyük yağlı boya eser olarak biliniyor. Tavan ise yine aynı sanatçıların eseri, ayrıca bu salonda Marino Faliero isimli ihanetten dolayı idam edilen vali hariç tüm valilerin portreleri de sergileniyor.

Dükler Sarayı fotoğrafları

Scala D’Oro; Altın Merdiven de diyebileceğimiz Scala D’ro Devler Merdiveni’ne kıyasla daha küçük ancak çok daha görkemli. Birinci ve ikinci katlar arasındaki merdiven altın kaplamaları sebebiyle bu ismi almış ve yapımı 1550 yılında tamamlanmış.

Sala del Collegio; Yine ikinci katta yer alan, saraydaki en güzel oda da diyebileceğimiz Sala del Collegio kabinenin başkan liderliğinde toplandığı, aynı zamanda en önemli misafirlerin de kabul edildiği salon. Daha çok Tintoretto ve öğrencileri tarafından süslenen salondaki hem duvar hem de tavan resimleri göz alıcı derecede güzel ve birbiriyle uyumlu.

Sala dell’Anticollegio ise; yabancı elçilerin bekleme odası olarak kullanılıyormuş ve buradaki duvarlar ve tavan da Tintoretto, Paolo Veronese ve Jacopo Bassano tarafından süslenmiş.

Sala delle Quattro Porte; her biri eşsiz mermer işçiliği ve heykellerle süslenmiş 4 kapısı olan Sala delle Quattro Porte ise Andrea Palladio tarafından tasarlanmış ama tavan ve freskler Tintoretto’ya, resimler ise Titian ve Tiepolo’ya ait.

Dükler Sarayı gezisi Venedik

Sala del Consiglio dei Dieci ise; Venedik Cumhuriyeti’nin gizli servis toplantılarının yapıldığı salon da diyebiliriz, tabii en basit haliyle. Buradaki en dikkat çekici yer ise Veronese’nin resimleriyle süslü tavan.

Vali Odaları; Dükler Sarayı’nın birinci katında yer alan odalar valilerin (düklerin) odaları. Aslında Napolyon askerlerinin yağmalamasından sonra bu odalar üst kattaki salonlara kıyasla biraz daha bakımsız ve az eşyalı kalmış ancak hala görmeye değer olduğunu söyleyebilirim.

Yazıyı çok da uzatmamak için saray içerisindeki bölümleri anlatmayı burada bitiyorum ancak ismen de olsa Sala della Bussola, Sala dei Inquisitori, Sala dei Tre Capi salonlarından da bahsetmek isterim, zira bu salonlar da görmeye değer.

Dükler Sarayı Hapishane Hücreleri

Venedik Dükler Sarayı hapishane

Aslında hapishane hücreleri Dükler Sarayı giriş ücretine dahil değil. Ancak Itinerari Segreti (Sırlara Yolculuk) isimli rehberli tur satın almanız halinde, küçük gruplarla sarayın bu kısımları da gezilebiliyor.

Hapishane; 16. YY’da yapılan hücreler daha çok adi suçluların tutulduğu hapishane odaları. Bu odalar üst katlardan altlara doğru hafiften daha ağır suçlulara ev sahipliği yapıyormuş.

Üst katlardaki piombi denilen hücreler görece daha havadar ve ışıklı iken, en alttaki pozzi denilen hücreler ağır suçlardan hüküm giymiş tutukluların bulunduğu, karanlık ve rutubetli yerler. Bu arada Sırlara Yolculuk turu alanlara bu hapishaneden kaçmayı başaran tek tutuklu Kazanova’nın kaçış hikayesi de yerinde anlatılıyor.

Dükler Sarayı Ahlar Köprüsü

Ahlar Köprüsü; Sala del Maggir Consiglio’dan çıkan geçitlerle ulaşılan Ahlar Köprüsü Dükler Sarayı ile hapishane binasını birbirine bağlıyor. Yapımı 1595 yılında tamamlanan köprü Venedik’teki en ünlü köprüler arasında ve normalde sadece dışarıdan görebilirsiniz. Köprüden geçmek için Sırlara Yolculuk turuna katılmalısınız.

Dükler Sarayı Nerede ve Nasıl Gidilir?

Dükler Sarayı konumu

San Marco Meydanı‘nda yer alan Dükler Sarayı aslında bir cephesiyle San Marco Bazilikası‘na bitişik bir yapı. Ulaşımı ise son derece kolay.

Vaporetto ile gidiyorsanız San Marco, Giardinetti, Vallaresso veya San Zaccaria Durakları’ndan birinde inip Doge’s Palace işaret tabelalarını takip etmeniz yeterli.

Dükler Sarayı civarında veya Venedik’in herhangi bir bölgesindeki konaklama alternatiflerini, bu bölgelerin özelliklerini öğrenmek için Venedik’te Nerede Kalınır? yazımızı okumanızı öneririz.

Dükler Sarayı Güncel Giriş Ücretleri

Venedik Dükler Sarayı giriş ücretleri

En uygun fiyatlı Dükler Sarayı ziyareti için sizlere St Mark’s Square Museum Card almanız gerekiyor.

26-65 yaş arası için 25 Euro, 26 yaşından küçük öğrenciler ve 65 yaşından büyükler için 13 Euro bedelindeki kartla Dükler Sarayı ve 3 diğer müzeyi ücretsiz ziyaret edebilirsiniz.

Sırlara Yolculuk turu ücreti ise ayrıca 28 Euro. Ve tur ücreti de  25 yaşından küçük öğrenciler ve 65 yaşından büyükler için indirimli olarak 15 Euro.

 

Dükler Sarayı Ziyaret Gün ve Saatleri

Venedik Dükler Sarayı girişi ne kadar

Dükler Sarayı ziyaret saatleri ise;

  • 1 Nisan – 31 Ekim arasında 08:30 – 21:00 arası (Cuma & Cumartesi kapanış 23:00)
  • 1 Kasım – 31 Mart arasında 08:30 – 19:00 arası.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top