Dükler Sarayı Venedik

Dükler Sarayı, Venedik’te bulunan bir saraydır. Gotik tarzda inşa edilen bu yapı Venedik gezilecek yerler listesinde başı çeker ve her zaman yoğun ziyaretçi trafiğinin yaşandığı bir yerdir. Dükler Sarayı, 9. yüzyılda şato olarak inşa edilmiştir ve hükumet Venedik Cumhuriyeti’ni buradan yönetmiştir. Çıkan yangınlar nedeniyle birkaç kez baştan yenilenen saray, 1923 yılında müzeye dönüştürülmüştür. En temel halini ise 14. ve 15. yüzyıllarda almıştır. Sonrasında yapılan restorasyon çalışmaları bu çizgilere göre yapılmıştır.

Saray, mimari olarak da oldukça görkemli ve önemli bir yerdir. Dış cephesinde gotik esintiler ile geometrik şekiller görülürken büyük avluları ve daha klasik esintilerin görülebileceği iç mimarisi ile de dikkat çeker. Mimari olarak bir baş yapıt olarak görülür ki Ruskin tarafından “Dünyanın merkezindeki yapı” olarak betimlenmiştir. Hükumet konağı, adalet sarayı, dük konutu olarak kullanılan Dükler Sarayı’nın asıl işlevi Venedik Cumhuriyeti’nin görkem ve üstünlüğünü tüm konuklara göstermektir.

Palazzo Ducale
Dükler Sarayı, Venedik

Bu görkemli sarayda görülebilecek birçok farklı kısım vardır. İlk olarak taç giydirme törenlerinin yapıldığı “Dev Merdivenler” görülebilir. Avluya açılan kısımda Porta della Carta’nın girişi görülmelidir. Arco Fascari avludaki zafer takıdır ve üzerindeki Ademle Havva figürü Rizzo’nun 15. yüzyılda yaptığının aynısıdır. Saray içerisinde görülebilecek ilginç noktalardan bir diğeri işkence odasıdır. Odanın ortasındaki ip ve kürsü zanlıların asılarak sorgulandıklarını gösterir. İnsanın zayıflığını sembolize eden Nuh’un Sarhoşluğu eseri de burada bulunmaktadır. Büyük Konsey Salonu’nun bir duvarını Tintoretto’nun “Cennet” isimli yapıtı kaplar.

Dükler Sarayı Venedik
Dükler Sarayı, Venedik

Dükler Sarayı’nın iç kısmında mutlaka görmeniz gereken kısım ya da eserlerin başında Tintoretto’nun en güzel mitolojik yapıtı olan “Collegiate”, vatana ihanetle suçlanan düklerin tasvir edildiği “Sala del Maggior Consiglio” ve 16. yüzyılda yapılan ve adi suçluların tutulduğu hapishaneler gelmektedir.

Dükler Sarayı
Palazzo Ducale, Venedik

Dükler Sarayı’nda katılabileceğiniz en özgün olaylardan biri “Gizler Turu”dur. “Sırlara Yolculuk” olarak da bilinen bu turda düklerin odaları, engizisyon odaları, toplantı salonları gibi sarayın perde arkasında kalan bölümler gezilebilir. Gezi yaklaşık 75 dakika sürmektedir ve İngilizce, İtalyanca ve Fransızca yapılmaktadır. Dükler Sarayı gerek mimarisi gerekse içerisindeki eşsiz eserler ile Venedik gezilecek yerler listesine eklemeniz gereken yerlerin başındadır.

Dükler Sarayı Ziyaret Bilgileri

  • Adres: San Marco 1965, Campo San Fantin, Venezia
  • Ulaşım: Valerosso’ya kanal otobüsüyle gidilebilir.
  • Ziyaret Gün ve Saatleri: Her gün Nisan – Ekim 09:00 – 19:00, Kasım – Mart 09:00 – 17:00 arasında ziyaret edilebilir.
  • Giriş Ücreti: Tam bilet 16, indirimli bilet 10 Euro’dur.
  • Web Sitesi: http://palazzoducale.visitmuve.it/en/home/
  • Notlar: Dükler Sarayı’na son giriş kapanıştan 90 dakika öncedir. 1 Ocak ve 25 Aralık’ta ziyarete kapalıdır.
PAYLAŞ
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın