film temalı olteller

Sinemanın endüstriyelleşmesiyle beraber film kahramanlarının oyuncakları ve eşyalarının satılması bir yana, artık film temalı otel odaları da yapılmaya başlandı.

Film temalı otel odalarıyla beraber; insanların hayran oldukları film karakterlerinin hayatını daha da yakından tecrübe etmeleri amaçlanıyor. Ya da insanlar filmi izlerken kendilerinin yerine koydukları karakter gibi hissetmek için bu özenerek yapılmış otel odalarında konaklamayı tercih ediyorlar. Öyleyse okuyun bakalım, bu otel odalarının içlerinde sizin kendiniz gibi benimsediğiniz karakterlerin odaları da bulunuyor mu?

Harry Potter

harry potter temalı otel

Londra, İngiltere’de bulunan 163 yıllık Georgian House Otel’de Harry Potter filminin hayranları için film setinin bire bir aynısı şeklinde tasarlanmış 2 tane yatak odası bulunuyor.

Büyü Odaları” (Wizarding Chambers) adı konulan odalar  Hogwarts’ın Grryfindor yatakhaneleri şeklinde dizayn edilmiş. Odaların içlerinde Harry Potter filminde gördüğümüz sandıklar, sihir kutuları, kazanlar, büyü kitapları ve gotik mumlar dikkat çekiyor.

Otel, odalarda kalan ziyaretçiler için ekstra ücrete tabi olarak, “Muggle Tour” adı verilen Londra’da filmin çekildiği noktalara gezi ve Warner Bross stüdyolarına tur imkanları sağlanıyor.

Lord of the Rings (Yüzüklerin Efendisi)

yüzüklerin efendisi temalı otel

Montana, Amerika’da Steve ve Christine Michaels çifti tarafından Lord of the Rings hayranlarına hitaben açılan otelde kendinizi film setinde gibi hissedebilirsiniz.

Geniş bir alana kurulan otelin içinde Troll köprüsü, Hobit evleri, Elf köyü bulunuyor. Ayrıca otel, müşterilerine Bilbo’nun ve Frodo’nun evinde de konaklama olanağı sunuyor.

Otel odaları filmde geçen yerler kadar sade değil, aksine HD televizyon seti, üç telefon ve wi-fi seçeneğiyle fazlasıyla teknolojik. Yer altında bulunan evler ise yazın çabuk soğuma, kışın ise çabuk ısınma özelliğine sahip.

Otelin stratejisi “içindeki çocuk” teması üzerine kurulmuş. Otelin amacı ise, yetişkinleri günümüzün meşgul dünyasından çıkartıp, içlerindeki çocuğu keşfetmeleri için teşvik etmek. Yetişkinlerin sorumluluklarından sıyrılmaları içinse otelde çocuk ve cep telefonu yasak. Ayrıca otelde, bu dünyaya tamamen adapte olabilme amacıyla en az iki gün kalma zorunluluğu var.

Tron: Legacy (Tron Efsanesi)

tron temalı otel

Jukasjarvi, İsveç’te ünlü Buz Otel’in içindeki bir oda Tron Efsanesi temasıyla Ben Rousseau ve Ian Douglas tarafından dizayn edilmiş. Odada, filmin gece kulübü sahnesinden esinlenilen mavi neon ışıkları dikkat çekiyor.

Buz Otel, kar üretme araçlarıyla elde edilen buz ve karın çelik kalıpların içine yerleştirilmesiyle her yıl Ekim ayında yeniden yapılıyor. Aralık ayından Nisan ayına kadar açık olan Buz Otel’de soğuğu hissetmemek içinse, soğuğa dayanıklı özel kıyafetlerle giyiliyor.

Star Wars (Yıldız Savaşları)

star wars temalı otel

Tunus’un güneyinde küçük bir kasaba olan Matmata’da, Sidi Driss adlı oteli diğer film temalı otellerden ayıran özellik bu otelin gerçekten Star Wars filmine ev sahipliği yapmış olması. Bu nedenle otel Stars Wars oteli olarak da adlandırılıyor.

Otel, Star Wars’ın “Yeni Bir Umut” adlı bölümde Luke Skywalker’ın evi olarak gösterilmenin yanı sıra 2000 yılında çekilen “Klonların Saldırısı” bölümünde de filme yer sahipliği yapmış. İlk çekimden bu yana halen filmde kullanılan dekor eşyalarının korunmakta olması oteli tarihi nitelikli kılıyor.

Geceliği 20 dolar olan yatak odaları, taşların delinerek oluşturduğu mağaracıkların içine yerleştirilmiş. Otelde kalanlar odaların lüks olmaması ve tuvaletlerin ortak kullanım olması nedeniyle çok memnun kalmasalar da, gerçek Star Wars hayranları filmin ruhunu bu odalarda gerçekten hissedebildiklerini söylüyorlar.

007 James Bond

james bond temalı otel

Paris, Fransa’daki Paris Seven adlı oteldeki 7 süit odasından biri James Bond temasıyla dekore edilmiş. Otel ünlü Lüxembourg Parkı’na yürüyerek 10 dakika mesafedeki Latin Mahallesinde bulunuyor.

Odanın içinde birçok ayna, altın silah şeklinde lamba, bütün James Bond filmleri ve filmleri izleyebilmek için 160 cm büyüklüğünde televizyon bulunuyor. Ayrıca süitin içinde Türk buhar odası da yer alıyor.

Hello Kitty

Hello Kitty temalı otel

Jeju, Kore’deki Lotte Otel‘de Hello Kitty karakteri temalı 3 çeşit yatak odası bulunuyor. Hello Kitty prenses odası, Hello Kitty bayan odası ve Hello Kitty çocuk odası isimli odalar rahatlıkla 3 kişinin kalabileceği şekilde dizayn edilmiş.

Odalardaki duvar kağıtları, yatak takımları, havlular dahil her şey Hello Kitty karakteriyle süslenmiş. Lotte Otel Hello Kitty temalı yatak odalarının amacının, küçük kızların hayal dünyasını gerçekleştirmek olduğunu açıklıyor.

Siz de Hello Kitty’nin pembe dünyası ile yakından tanışmak istiyorsanız bu oteli değerlendirebilirsiniz.

Mickey Mouse

Mickey Mouse temalı otel

Disneyland otelinde Mickey Mouse süitinde çizgi film karakteri Mickey’nin her yerde imzasını görmek mümkün. Süit Mickey’i anımsatan kırmızı, siyah, beyaz ve sarı renkleriyle dekore edilmiş. Süitin içinde oturma odası, yemek odası, mutfak, 2 yatak odası ve 2 banyo bulunuyor.

Oturma odasında Disney kütüphanesinden Mickey Mouse’a ait resimler ve skeçler görmek mümkün. Yatak odasında Mickey’nin animasyon maketleri yer alıyor.  Banyoda ise özel fayanslar sayesinde duvara sıcak su değdiği zaman Mickey Mouse imajı beliriyor.

Pirates of Caribbean (Karayip Korsanları)

karayip korsanları temalı otel

Disneyland otelinde yer alan süit eski zaman İspanyol Koloni stiliyle tasarlanmış, film karakteri Elizabeth Swann’ın babasının odasını andırıyor. Kapı zili “Yo ho, yo ho” şeklinde çalan odanın giriş kısmında ise 4 Karayip Korsanı filminin posterleri bulunuyor.

Oturma odasında yer alan şöminenin yanı sıra uzaktan bakınca yağlı boya resmi gibi duran 42 plazma televizyon var. Bar kısmının arkasında ise Siyah İnci’nin (filmde Jack Sparrow’un gemisi) ve Jack Sparrow’un toplu tabancasının minyatürlerini görmek mümkün.

Kaptan Quarter’ın odası gibi döşenen ana yatak odasında daha çok altın ve kırmızı renkleri kullanılmış. Çocuklar için tasarlanan diğer yatak odasına ise iki tane birbirinin aynı yatak koyulmuş.

Batman

batman tamalı otel

Kaohsiung City, Tayvan’da Eden Otel‘in içindeki Batman odası saatliğine kiralanabiliyor. 3 saati 50 dolar olan odanın içi Batcave (yarasa mağarası) şeklinde dizayn edilmiş. Odanın içinde duvardan çıkan Batmobil (Batman’in arabası), yukarıdan sarkan yarasa figürleri, Batman sinema posterleri, Batman işareti olan tepe penceresi size gerçek bir Batman tecrübesi yaşatıyor.

Bu odadayken Batman’in dünyasına kendinizi o kadar kaptıracaksınız ki dışarıya yansıtılan Batman çağrıları için kendinizi camdan bakarken bulabilirsiniz.

Twilight (Alacakaranlık)

Twilight temalı otel

Washington, Amerika’daki Pacific Inn Motel’in odalarından biri Twilight temasıyla düzenlenmiş. Twilight odası ise, exclusive süit dışında oteldeki diğer odalardan daha pahalı.

Otelin Twilight odasıyla müşterilerine vaat ettiği şey sadece bir oda değil bir Alacakaranlık tecrübesi.  Rezervasyon için otelin internet sitesine girdiğiniz zaman Alacakaranlık filminin vampiri Edward Cullen’ın “Oradaki tek tehlikeli şey ben değilim” sözüyle müşteriler için heyecanlı bir beklenti yaratılmış.

Kırmızı ve siyah renklerinin ağırlıklı olarak kullanıldığı odanın duvarlarında filmin posterleri yer alıyor. Yastıklarda ise filmin posterlerini görmek mümkün. Yatağın yanındaki komodinde Edward- Bella ilişkisinin başlamasını sağlayan kırmızı elma da dikkat çeken ayrı bir aksesuar.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın