tren yolculuğu

Endüstri Devrimi’nin dünyaya kazandırdığı en önemli şeylerin başında hiç şüphesiz trenler geliyor. İlk defa 18.yy’ın başlarında İngiltere’de yük taşımak amacıyla kullanılan buhar trenleri zaman içerisinde gelişerek 1825 yılında yolcu taşımaya da başladı. Dev kablolarla çekilen tele-trenler, elektrikle çalışanlar, tek raylı sistemler, saatte 400 kilometre sürate ulaşan hızlı trenler bu alanda zaman içerisinde yaşanan en önemli gelişmelerdi.

Tren seyahati bu kadar gelişmeye rağmen zamanla yerini kara taşıtlarına sonra da uçaklara bıraktı. Ancak varlığı hiç bitmedi. İster nostaljik amaçla, ister teknolojinin son hediyesi hızlı trenin nimetlerinden faydalanmak amacıyla insanlar tren seyahati yapmaya devam ediyor.

Bu yazıda farklı kıtalarda nefes kesen manzaralar eşliğinde devam eden tren yolculuklarından en güzellerine bakalım.

1. İsviçre – The Jungfrau Railway

Kleine-Scheidegg-Jungfraujoch-tren

  • Rota: Kleine Scheidegg – Jungfraujoch
  • Uzunluk: 10 km

3454 metreye ulaşarak Avrupa’daki en yüksek tren yolu olan Jungfrau, elektrikli sistem olmasına rağmen tünel veya yer altından değil, tersine heyecan verici Bern Alpleri ve Aletsch Buzulu manzaraları eşliğinde sevimli İsviçre köylerinden geçiyor.

Bu kısa tren seyehati rotasında Eigerwand ve Eismeer İstasyonları’nda camlı gözlem platformlarından bir doğa harikası olan manzaraları seyredebilirsiniz.

2. Fransa – Le Petit Train Jaune

Villefranche-De-Conflent-Latour-De-Carol-tren

  • Rota: Villefranche De Conflent – Latour De Carol
  • Uzunluk: 63 km

Fransız Pireneleri’nin Têt Vadisi’nde seyahat eden bu sarı elektrikli tren yolu tam olarak İspanya sınırında son buluyor. Bugün değil ama ilk açıldığı 1927 yılında Fransa’nın en yüksek demiryolu imiş. Başlangıç noktası olan Villefranche De Conflent sahip olduğu antik kale surları ve diğer kalıntılar sebebiyle Unesco Kültür Mirasları arasında. Serdinya, Joncet, Nyer, Thues Caranca gibi büyüleyici kasabalar dışında tren yolu ayrıca Pont Gisclard asma köprüsünden de geçiyor.

3. Norveç – The Flam Railway

Myrdal-Flam-tren

  • Rota: Myrdal – Flam
  • Uzunluk: 20 km

Norveç’deki popüler turistik aktivitelerin de başında yer alan The Flam tren seyahati sahip olduğu 20 tünel dışında Avrupa’da iniş çıkışları en çok olan rotalardan. Myrdal’dan Flam’e yaklaşık 1000 metre iniş çoğunlukla zorlu dağ rotasında gerçekleşiyor. Tüm yıl boyunca bu seyahati yapmak mümkün olsa da ideal mevsim Mayıs – Eylül arası.

4. İrlanda – Dublin / Rosslare Railway

Dublin-Rosslare-tren

  • Rota: Dublin – Rosslare Limanı
  • Uzunluk: 160 km

İrlanda’nın ilk tren yolu olan DublinRosslare dağ ve deniz manzarasını birlikte sunuyor. Dublin’den hareket eden bu dizel tren Bray ve Wicklow arasındaki raylarda sık sık yaşanan erozyon, kaya düşmeleri gibi sebeplerle sekteye uğramış ve raylar tekrar tekrar yapılmış. Rotanın Dublin – Wicklow arası deniz kenarından, Wicklow – Rosslare arası ise içteki vadi ve tepelerden geçiyor.

5. Türkiye – Doğu Ekspresi

doğu eksptresi tren

Rota: Ankara – Kars

Uzunluk: 1900 km

1919 Nisan’ında Calais (Fransa) – İstanbul seferleriyle başlayan Doğu Ekspresi aynı zamanda Agatha Christie’nin ünlü Doğu Ekspresi’nde Cinayet romanına da konu olan tren. Rotası günümüzde değişmiş olsa da seferlerine hala devam ediyor. Tren seyahati Ankara’dan başlayarak Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Erzincan ve Erzurum üzerinden Kars’da son buluyor. Karla kaplı uçsuz bucaksız vadi, tepe ve dağlar insanda beyaz bir çölde bulunduğu duygusunu yaşatıyor. Kış mevsiminin ideal olduğu bu 25-26 saat süren seyahat için 4 kişilik kuşetli (yatak oluyor) veya 2 kişilik yataklı vagonlar da var.

6. Madagaskar – The Madagaskar’s Railways

Fianarantsoa-Manakara-tren

Rota: Fianarantsoa – Manakara

Uzunluk: 162 km

Fransız Sömürge döneminde yapılan tren yolu aslında sadece FianarantsoaManakara değil, farklı rotalarda da servis veriyor. Dünyanın en dik yokuşlarına sahip bu tren seyahati boyunca 67 köprü ve 48 tünel var. Meyve ve yiyecek satan yerlilerin her durakta inip binmesi ve o egzotik kargaşa, nefes kesen dağ manzaraları ve sonunda denize kavuşma bu seyahatin ödüllerinden.

7. Hindistan – Darjeeling Himalayan Railway

New-Jalpaiguri- Darjeeling-tren

Rota: New Jalpaiguri – Darjeeling

Uzunluk: 84 km

İngilizler tarafından yaptırılan Darjeeling Himalaya Tren Yolları deprem, sel gibi afetlerden dolayı bugün eski görkemini kaybetmiş olsa da hala Unesco Kültür Mirasları arasında. Hindistan’ın Nepal ve Bhutan arasında kalan Sikkim Bölgesi’nde sefer yapan tren 2100 metredeki Darjeeling’den başlayarak aynı anda hem Himalayaları’ın eşsiz manzarasını  seyretmenizi hem de Hindistan’ın kaotik yaşam tarzını deneyimlemenizi sağlıyor.

8. Sri Lanka – Sri Lankan Railways

Kandy-Ella-tren

Rota: Kandy – Ella

Uzunluk: 130 km

Bazı seyahatler varılmak istenen destinasyondan öte, o seyahati yapıyor olmakla ilgilidir. Aslında bu listedeki hemen her tren seyahati için bu böyle, Kandy – Ella treni de. Kandy’den ayrıldıktan sonra 2024 metreye çıkan tren Ella’da tekrar 1041 metreye iniyor. Yolculuğa çay tarlaları, geniş yeşil araziler ve dağlar eşlik ediyor. Tüm seyahatin görsel bir şölene dönüştüğü kısım ise Nuwara Eliya ile Ella arasındaki bölgeler.

9. Rusya – Trans Sibirya Ekspresi

Moskova-Vladivostok-tren

Rota: Moskova – Vladivostok

Uzunluk: 9300 km

Paolo Coelho’nun Elif romanını okuyanlar bu rotaya aşinadır. Moskova’dan ayrıldıktan sonra Yekaterinburg, Irkutsk, Baykal Gölü ve Novosibirsk gibi büyüleyici güzellikte yerlerden geçen bu tren seyahati 6-7 gün sürüyor. Yataklı vagonların da olduğu bu tren rotası için not defterini, iPod’unu, ilgileniyorsa resim ve hobi malzemelerini alan yola çıksın.

10. Çin – Jitong Railway

Jining-Tongliao-tren

Rota: Jining – Tongliao

Uzunluk: 945 km

Dünyadaki son buharlı trenlerin sefer yaptığı hat olan Çin’in kuzeyinde, iç Moğolistan bölgesindeki Jitong hattı uzun mesafesiyle de dikkat çekiyor. Dağlar, ovalar, demir ve kömür madenlerinin içinden, kışın -40 derecelere varan sıcaklıklarda seyahat etmek eşsiz bir deneyim. Herkes tercih etmeyebilir ancak bu tren seyahati de bu yüzden güzel.

11. Amerika/Kanada – White Pass & Yukon Railroad

alaska-kanada-tren

Rota: Skagway (Alaska) – Carcross (Kanada)

Uzunluk: 108 km

1897-99 yılları arasında bölgede altın bulunmasıyla birlikte tarihte “Klondike Gold Rush” adıyla tanınan bir altına hücum başlamış. Coğrafi yapısı sebebiyle yolu bile olmayan bölgede tren yolu tamamen ticari bir amaçla inşa edilmiş. Ticari amaçla yapılan bu seferlerin bitmesinin ardından tren yolunun bir kısmı halen turistik seferlere açık olan bu tren seyahati yeşil ve beyazı bir arada sunuyor.

12. Peru – Ferrocarril Del Sur

Cuzco-Aguas Calientes-tren

Rota: Cuzco – Aguas Calientes

Uzunluk: 109 km

Macchu Picchu treni olarak da bilinen bu rota aslında 862 kilometrelik Matarani – Macchu Picchu tren yolunun küçük bir bölümü sadece. İngiltere’de 2011 yılında Conde Nast Traveller Dergisi tarafından dünyanın en iyi treni seçilen Belmond Hiram Lüks Trenleri’nin sefer yaptığı bu rota da dağlarda iniş ve çıkış yapılan bir tren seyahati.

Işıl Arıkan
Gezmeyi sevdiği kadar, gezdiği yerleri anlatmayı da sever. www.gezipgordum.com

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın