dünyanın en güzel şehirleri

Venedik, İtalya

venedik foto
Venedik

İşte Venedik ile ilgili genel bir kural: eğer kaybolmuyorsanız doğru yapmıyorsunuz! GPS gibi yön duygusuna sahip ziyaretçiler bile şehrin caddeleri tarafından sınanır. Venedik’ı keşfetmek için kaybolmaktan daha güzel bir yol yoktur.

Hong Kong

hong kong foto
Hong Kong

Hong Kong birçok açıdan etkileyicidir – baş döndürücü derecede yüksek gökdelenlerinden Victoria Limanı’na feribot ile geçişe kadar. Fakat bu şehri en iyi havadan görürsünüz. Uçağınız şehre yaklaşırken şehir, sisler arasında mistik bir orman gibi görünür.

İstanbul, Türkiye

istanbul foto
İstanbul

Tarih, kültür ve mimarinin birleşimi olan İstanbul, iki dev imparatorluğun izlerini hala taşımaktadır: Bizans ve Osmanlı imparatorlukları şehrin atmosferini şekillendirmeye devam etmektedir.

New York, Amerika

new york foto
New York

New York‘un güzelliği çeşitli öğelerin bir araya gelmesi ile oluşur: Flatiron Binası’ndan Dünya Ticaret Merkezi’nin mimarisine, Central Park’ın doğasına, köşe başlarında satılan kavrulmuş fıstık kokusuna, barlardan yükselen müzik sesine kadar birçok farklı şey New York’u New York yapar.

Londra, İngiltere

londra foto
Londra

Londra, dünyanın en canlı şehirlerinden biridir. Tarih, modernizm, sanat, moda bu şehirde aynı anda can bulmaktadır.

Chefchaouen, Fas

Chefchaouen foto
Chefchaouen

Mavi şehir olarak da bilinen Chefchaouen, sessiz ve huzur dolu bir kent. Avrupa’dan buraya 1930’lerde göçen Yahudiler evleri maviye boyamış ve günümüzde şehir “Mavi İnci” adıyla anılır olmuş. Bu renk geleneği hala devam etmektedir, her yıl yüzlerce ev mavi boya ile tekrar boyanmaktadır.

Paris, Fransa

paris foto
Paris

Favorimiz şu demek istemiyoruz ama Paris dünyanın en güzel şehirleri sıralamasında açık ara farkla ilk sıralarda yer alıyor. Romantizm ile tarihin birleştiği bu şehir, her bir köşesinde yer alan ikonik yapıları, Seine Nehri kıyısında huzur içinde vakit geçiren insanları, renkli kafeleri ve daha birçok özgün öğe ile görülmeye değer bir şehirdir.

Cape Town, Güney Afrika

Cape Town foto
Cape Town

Tüm dünya Cape Town’ın eşsiz güzelliğine özellikle 2010 Dünya Kupası sırasında şahit olmuştur. Şehir merkezinin hemen yakınında bulunan beyaz kumsallar, penguenler, dağlar ve bağ bozumu yapılan üzüm tarlaları bir harikadır!

Amsterdam, Hollanda

amsterdam foto
Amsterdam

Kanallar şehri olarak bilinen Amsterdam, 2010 yılından beri Dünya Tarih Mirası listesindedir. Avrupa’nın en güzel kültür şehirlerinden olan Amsterdam, rüzgar gülleri, laleleri, bisikletleri ile de bilinir.

St. Petersburg, Rusya

St Petersburg foto
St. Petersburg

Fyodor Dostoyevsky bu metropolit şehri “Dünyadaki en soyut ve özgün şehir” olarak nitelendirmiştir. Rusya’nın ikinci büyük şehri olan St. Petersburg bünyesinde barındırdığı sanat eserleriyle de ünlüdür.

Beyrut, Lübnan

beyrut foto
Beyrut

Kimi zaman terör ve yıkım ile anılsa da Beyrut, güzel, etkileyici ve güçlüdür. Lübnan’ın başkenti olan Beyrut, sanat, mimari, gastronominin buluştuğu bir yer.

Kyoto, Japonya

kyoto foto
Kyoto

Kyoto’ya giderseniz tarihte yolculuğa çıkmış gibi olursunuz. Japonya’da en güzel şekilde korunmuş şehirlerden olan Kyoto, yaklaşık 1600 tane tapınağa ev sahipliği yapmakta.

Queenstown, Yeni Zelanda

Queenstown foto
Queenstown

Queenstown, Yeni Zelanda’nın adrenalin başkenti olarak tanınır. Vahşi doğası ile ünlü olan bu şehir, size eşsiz tecrübeler sunabilir.

Barselona, İspanya

barselona foto
Barselona

19. yüzyıl Katalan mimarı Antoni Gaudi, gotik ve doğu mimarisini birleştirerek hayalindeki doğal şehri yaratmak istedi. Barselona‘da yürüyüş yaparsanız Gaudi’nin hayali içinde geziniyor gibi olursunuz. Park Güell bunun en temel örneği.

Singapur

singapur foto
Singapur

Singapur için bir dönem sıkıcı, etkileyici ve özgün olmayan gibi tanımlar yapılsa da zamanla bu tanımları tamamen arkada bırakmıştır. Küçük ve bağımsız restoranları açılışı, önemli galerilerin can bulması ve yatırımcıların çalışmaları burayı her geçen gün daha önemli kılmaktadır. Güzelliğini hem insana hem de doğaya borçludur.

Havana, Küba

havana foto
Havana

Küba’ya seyahat etme ile ilgili düzenlemeler 2015 yılında Amerika tarafından biraz daha rahat hale getirilmiştir. Böylece renklerin ahenk içinde bulunduğu, zengin fakir, geçmiş gelecek gibi kavramların iç içe olduğu Havana, her geçen gün daha fazla ziyaretçi alır olmuştur.

Floransa, İtalya

floransa foto
Floransa

Rönesans’ın başkenti olarak kabul edilen Floransa, İtalya’nın en çok ziyaret edilen şehirlerinden biri. Tarih ve mimarinin yanı sıra güncel atmosferi yakalayabilmesi de bu şehri etkileyici yapmakta.

Sidney, Avustralya

sidney foto
Sidney

Avustralya’nın en büyük şehri olan Sidney, su ile bütünleşmiş bir şehir. Ulaşım için çoğu noktada feribot kullanılır, ünlü Sidney Opera Evi liman yakınındadır. Mevsim ne olursa olsun Sidney Kulesi’nden harika bir manzara izlenebilir.

Lizbon, Portekiz

lizbon foto
Lizbon

Lizbon, evlerinden diğer yapılarına, yerden tavana her noktada güzel bir şey göreceğiniz bir şehirdir. Herhangi bir caddesinde yürümek bile ayrı bir zevk.

Rio de Janeiro, Brezilya

rio de janerio foto
Rio de Janeiro

Tepesinde bulunan devasa Hz. İsa heykeli ile bilinen Rio de Janeiro, deniz ile karanın muhteşem bir şekilde birleştiği bir kent.

Jaipur, Hindistan

jaipur foto
Jaipur

Rajasthan’ın başkenti olan, pembe şehir olarak da bilinen Jaipur, Hindistan kültürünü keşfetmek için uygun bir yer. Hindistan tüm dünyada farklılıkları bir potada eritebilmesi ile bilinen bir yer.

Lucerne, İsviçre

lucerne foto
Lucerne

Köprüleri, resmi andırır şehir merkezi, güzel binaları ile Lucerne, İsviçre’nin küçük bir yansıması gibidir. Lucerne Gölü kıyısında bulunan Lucerne, İsviçre Alpleri’ne gitmek için popüler bir ayrılış noktasıdır. Burda mutlaka görmeniz gereken yerlerin başında Avrupa’nın en eski kapalı köprüsü olan Kappelbrucke gelmektedir.

Şangay, Çin

şangay foto
Şangay

Çin’in en heyecan verici kenti olarak nitelendirilen Şangay yeniliklerin başkenti olarak da bilinir. Şehrin en yüksek yerlerinden olan Oriental Pearl Kulesi ve SWFC Gözlemevi şehri panoramik olarak görmek için ideal noktalardır. Burada koloni döneminin etkilerini de açıkça görebilirsiniz.

San Francisco, Amerika

san franficsco foto
San Francisco

San Francisco‘yu San Francisco yapan heyecanlı ruh, bugün yeni restoranlarda, kafelerde, mağazalarda ve galerilerde hala yayılmaktadır. Golden Gate, şehrin en ünlü sembollerinden.

Roma, İtalya

roma foto
Roma

“Urbs kaput mundi” yani “dünyanın merkezindeki şehir” olarak nitelendirilen Roma, tarihi yapıları, Rönesans etkisinin hala aşikar olduğu sokakları, gastronomik olarak her damak tadına hitap eden lezzetleri ile İtalya’nın en çok ziyaretçi alan yeridir.

Bruges, Belçika

bruges foto
Bruges

Kendine has sokakları ve kanalları ile ünlü olan Belçika şehri Brugge 12 – 15. yüzyıllar arasında inşa edilmiştir. Bu nedenle ve o günlerden günümüze korunarak gelmiş olması nedeniyle buraya geldiğinizde kendinizi bir Orta Çağ masalında gibi hissedebilirsiniz. Tarihi meydanda oturabilir, sevimli kafelerde bir şeyler içebilir, her bir köşesinin fotoğrafını çekebilirsiniz.

Stockholm, İsveç

Stockholm foto
Stockholm

Etkileyici tarihi yerleri ve birçok adası ile kuzeyin Venedik’i olarak nitelendirilen Stockholm, dünyanın en güzel başkentlerinden biri olarak nitelendirilir. Ayrıca, İsveç’in kültür, siyaset, basın ve ticaret merkezidir.

Cartegena, Kolombiya

Cartegena foto
Cartegena

Cartegena’da nerdeyse yılın her ayında yaz mevsimi görülür. Bu nedenle sokaklarını, park ve bahçelerini, güzel yapılarını görmek için yılın hemen her dönemi uygundur.

Budapeşte, Macaristan

budapeşte foto
Budapeşte

Avrupa’da görülebilecek en güzel mimari eserlerin bazılarına ev sahipliği yapan Budapeşte, nereden bakarsanız bakın harika bir manzaraya sahiptir. Budapeşte’nin ortasından geçen Danube Nehri, şehri daha güzel ve görkemli hale getirmektedir. “Banyonun Şehri” olarak bilinmesinin nedeni de şifalı termal su kaynaklarına sahip olmasıdır.

Valparaiso, Şili

Valparaiso foto
Valparaiso

UNESCO Dünya Tarih Mirası listesinde yer alan bu çok renkli Şili şehri, deniz kenarında yer alır. Ülkenin en çok ziyaret edilen yerlerinden olan Vaplaraiso, 19. yüzyıldan kalma harika binaları ile meşhur.

Prag, Çek Cumhuriyeti

Prag foto
Prag

Bohem bir kalbi olan Prag, müzeleri, mimarisi, güzel sokakları, gotik havası ile ünlü. Ayrıca tarihi pubları da burayı eşsiz yapmakta.

Edinburg, İskoçya

edinburg foto
Edinburg

Sonsuz yeşil alanları ve fantastik tarihi ile, Edinburg Batı Avrupa’da yer alan önemli başkentlerden biridir. Orta Çağ’dan kalma şehir merkezi, bir volkan ve soylu bir kaleyi aynı anda bir şehirde başka kaç yerde bulabilirsiniz?

Busan, Güney Kore

Busan foto
Busan

Eğer Seul, Kore’nin New York’u ise Busan da Los Angeles – Miami olarak nitelendirilebilir. Geniş kumsalları, deniz manzarası ve doğası ile dünyanın en güzel şehirlerinden biridir.

Mexico City, Meksika

mexico city foto
Mexico City

Mexico City, dünyadaki en büyük metropolit alanlardan biri olsa da yine de kendisine has bir havası vardır. Eğer şehrin tadını çıkarmak istiyorsanız müzelerini, pazarlarını, sanat merkezlerini mutlaka görmelisiniz.

Charleston, Güney Karolina

Charleston foto
Charleston

Bahçeleri, renkli evleri, caddeleri ile Charleston, Amerika’nın en güzel şehirlerinden biridir.

Dubrovnik, Hırvatistan

dubrovnik foto
Dubrovnik

Avrupa’da denizin tadını çıkarabileceğiniz birkaç yer vardır ve Dubrovnik bunların başında gelir. Doğa, tarih ve mimarinin bir uyum içerisinde bulunduğu Dubrovnik, her köşesi görülmeye ve fotoğraflanmaya değer bir şehir.

Riga, Letonya

riga foto
Riga

Riga, Paris ve Barselona gibi kozmopolit bir şehrin gerektirdiği tüm dinamizm ve etkileyiciliğe sahiptir. Ayrıca kalabalık olmaması da büyük bir artıdır. Buraya geldiğinizde yaklaşık 800 tane iyi korunmuş binayı, Milli Kütüphaneyi, Dauga Nehri kıyısındaki yapıları mutlaka görmelisiniz.

Quito, Ekvador

quito foto
Quito

UNESCO Dünya Tarih Mirası Listesinde yer alan Quito, kiliseleri, caddeleri ve Andes Dağları’nda yer alan aktif bir volkan ile güzel bir şehir.

Viyana, Avusturya

viyana foto
Viyana

Sanatsal, özgün ve daha çok müzik ve entellektüel birikim ile şekillenen Viyana, Avusturya’nın başkenti olup dünyadaki kültür başkentlerinden de biridir. Tarihin, müziğin, mimarinin tadını çıkarırken burada dünyaya gelen Sacher torte olarak bilinen çikolatalı kekin tadına bakmayı da unutmayın!

Quebec City, Kanada

Quebec City foto
Quebec City

Dört mevsim ideal bir kent olarak bilinen Quebec City, eski şehir merkezinin UNESCO Dünya Tarih Mirası Listesinde yer alması ile de bilinir. Tarih ve mimari konuda ön plana çıksa da şarap ve peynircilik ile de ünlüdür.

Kudüs

kudüs foto
Kudüs

Hristiyan, Yahudi ve Müslümanlar için önemli bir yer olan Kudüs, günümüzde seyyahların uğrak noktası haline gelmiştir. Dini öneminin yanı sıra modern mimari, kültürlerin kesişme noktası olmasıyla da ünlü bir yerdir.

Buenos Aires, Arjantin

Buenos aires foto
Buenos Aires

Kimi zaman Güney Amerika’nın Paris’ı olarak nitelendirilen Buenos Aires, çok farklı tarzlara ev sahipliği yapar. Mimarisi ile ön plana çıkan şehir, son yıllarda gastronomi turlarına ev sahipliği yapmaktadır.

Ishafan, İran

isfahan foto
Ishafan

Bir zamanlar dünyanın en büyük şehirlerinden olan Ishafan, özellikle 16. yüzyılda öne çıkmıştır. Bu dönemde “ishafan, dünyanın yarısı” olarak bile nitelendirilen şehir, günümüzde de önemini korumaktadır. İslam mimarisi, gizli Pers bahçeleri, ağaçlar ile çevrili bulvarları bu şehre ziyaretçi çekmektedir.

Sevilla, İspanya

seville foto
Seville

İspanya’nın Endülüs bölgesinin başkenti olan Sevilla, modernizm ile tarihi harmanlaması ile bilinir.

Muskat, Umman

muscat foto
Muskat

Umman birçok özelliği ile görüp görebileceğiniz en güzel kara parçalarından biridir. Kumsallardan çöllere dağlara kadar görülecek birçok yeri var.

Chicago, Illinois

chicago foto
Chicago

Chicago’da pizza ve Al Capone’den daha fazlası vardır. Şehir, Milenyum Parkı ve Logan Meydanı ile daha çok büyümüştür. Özellikle mimarisi ile görülmeye değer kozmopolit bir kenttir.

Kiev, Ukrayna

kiev foto
Kiev

Ukrayna’nın başkenti Kiev kozmopolit ve yerelliğin kombinasyonu olan bir yerdir. UNESCO Dünya Tarih Mirası olan yerleri, kiliseleri, meydanları, gezilip görülecek yerleri ile yılın her döneminde ziyaretçisi olan bir şehirdir.

Ho Chi Minh, Vietnam

ho chi minh foto
Ho Chi Minh

Ho Chi Minh’in güzelliği zıtlıklarında gizlidir. Yeni gökdelenler tarihin içerisinde can bulmaktadır. Şehrin hızına kendinizi kaptırsanız bile Ho Chi Minh’in kendine özgü havası size iyi gelecektir.

Hamburg, Almanya

hamburg foto
Hamburg

Amsterdam ve Venedik tüm dünyada kanallar şehri olarak bilinse de Hamburg da bu özelliğe sahiptir, hatta bu iki şehrin kombinasyonu gibidir. Özellikle tarihi dokusu ile öne çıkan bir kenttir.

Krakow, Polonya

krakow foto
Krakow

Tarihi 7. yüzyıla kadar giden Krakow, mimarisi ile baş döndürür. Burada bulunan Rynek Glowny, dünyanın en güzel meydanlarından biridir. Wavel Kalesi ise UNESCO Dünya Tarih Mirası Listesi’ndedir.

Avatar
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın