Ana sayfa Galeri Dünyanın En Güçlü Pasaportlarına Sahip 16 Ülke

Dünyanın En Güçlü Pasaportlarına Sahip 16 Ülke

1En Güçlü Pasaportlar

pasaport

Eğer İsveç vatandaşıysanız seyahat etme özgürlüğünüz oldukça iyi düzeydedir. Birçok ülkeye vizesiz girebilirsiniz. Bu durum, bazı ülkelerin vatandaşları için seyahat etmeyi daha kolay ve ucuz hale getirmektedir. Örneğin; Afganistan vatandaşları sadece 24 ülkeye vizesiz seyahat edebilirken Hollanda vatandaşları 155 ülkeye vizesi gidebilmektedir. Avrupa Birliği ülkesi vatandaşları diğer ülke vatandaşları ile karşılaştırıldığında daha kolay seyahat edebiliyor.

Vizesiz ülkelere seyahat etme konusunda yapılan sıralamaya göre Türkiye 193 ülke arasında 55. sırada yer alıyor. Buna göre eğer bordo Türkiye pasaportuna sahipseniz 108 ülkeye vizesiz girebilirsiniz.

Dünyanın en güçlü pasaportları konusunda araştırma yapılırken vize konusunda en çok sıkıntı yaşayan, en güçsüz pasaportlar da belirlenmiştir. Vize konusunda en güçsüz ülkeler şunlardır: Afganistan, Pakistan, Kuzey Kore, Myanmar, Suriye, Lübnan, Irak, Güney Sudan, Libya, Kongo, Bangladeş, Nepal, Filistin, Kosova, Burundi, Eritre ve Sri Lanka’dır.

Passport Index, ülkelerin öncesinde ya da varış anında vize alınması gerektirmeyen yerleri araştırmaktadır. Buna göre vizesiz en fazla ülkeye seyahat edebilen yani dünyanın en güçlü pasaportlarına sahip ülkeleri şunlardır (Liste geriye doğru sıralanıyor):

Kaynak: Business Insider (The 16 countries with the most powerful passports)

İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın