dünyadaki en ünlü plajlar

Deniz, güneş, kum, sörf, bunların hepsini plajlarda bulabilirsiniz. Ama sizce her plaj aynı derecede güzel midir? Okyanuslar, denizler, göller yönünden zengin olan dünyamız güzel plajlar ile daha seçkin hale gelmektedir. İşte National Geographic’e dünyanın en güzel 10 plajı:

1. Playa del Amor, Marietas Adaları, Meksika

Playa del Amor, Marietas Adalari, Meksika 

Saklı Plaj” olarak isimlendirilen Playa del Amor, güneş ve gökyüzünden denizi ayıran halka şeklindeki bir kaya ile bir doğa harikası. Burada bulunan “Love Beach” (Aşk Plajı) her seferinde en fazla altı kişi tarafından ziyaret edilebilir ve bu, tur şirketleri tarafından organize edilir.

2. Anse Source d’Argent, La Digue, Şeyseller

Anse Source d-Argent, La Digue, seyseller 

Işıl ışıl güneş, sakin turkuaz deniz, kar beyazı kum, palmiye ağaçları ve yemyeşil bir orman ile Hollywood tasarımcıları tarafından tasarlanmış gibi duran bu plaj, dünyada en çok fotoğraflanan plajların başında gelmektedir.

3. Sunset Plajı, Brunswick Adaları, Kuzey Karolina

Sunset Plajı, Brunswick Adalari, Kuzey Karolina

Bu plajın batısında, 1970’lerde oralı Frank Nesmith tarafından yerleştirilen ve günümüzde ziyaretçilerin düşünceleri, hayalleri ve hislerini yazıp bıraktıkları bir posta kutusu bulunmaktadır. Bu kutu, bu güzel plajı daha özgün hale getirmekte.

4. Bowman Plajı, Sanibel Adası, Florida

Bowman Plajı, Sanibel Adasi, Florida 

Bu plaj, tamamen deniz kabukları ile kaplı görüntüsü ile dikkat çeker. Meksika Körfezi kıyısındaki Bowman Plajı, civarda popüler olan yerlerden biridir.

5. LymeRegis, İngiltere

Lyme Regis, ingiltere

İngiltere’nin Jurassic Park Plajı olarak nitelendirilen LymeRegis, 180 milyon yaşındaki spiral şeklindeki fosil kalıntıları ile ünlü. LymeRegis Müzesi rehberli fosil yürüyüşleri düzenlemektedir. Ayrıca Mayıs ayında çeşitli etkinliklerle fosil festivali de organize edilmektedir.

6. Cannon Plajı, Oregon

Cannon Plajı, Oregon 

Oregon’un 400 mil uzunluğundaki plajlarının her biri ayrı güzeldir. Bu geniş plajı da en popüler olanlarından biridir. Ayrıca her yıl Ekim ayında bir köpek gösterisine ev sahipliği yapması ile de ziyaretçi alır.

7. Noordwjk Plajı, Amsterdam

Noordwijk beach Amsterdam

Hollanda’nın güneyindeki lale tarlalarını geçin, Amsterdam ve Hague arasında Noordwjk plajı bulunur. Burada köpekler için ayrı bir plaj da yer alıyor. Restoran ve dinlenme kısımları da değerlendirmeye değerdir.

8. Papakolea Plajı, Hawaii

Papakolea Plajı, Hawaii 

Bu plajı dünyaca ünlü yapan şey kayaların etrafında bulunan küçük kristallerdir. Buraya ulaşmak için yaklaşık 2 mil yürümek gerekir. Ama dünyada sayılı şekilde bulunan yeşil kumları olan bu plaja ulaşmaya değer.

9. Reynisfjara Plajı, İzlanda

Reynisfjara Plajı, izlanda 

İzlanda’nın güney kıyısındaki Reynisfjara Plajı, güneşli bir günde siyah kum tanecikleri ile harika bir görüntü sunar.

10. Pink Beach, Great SantaCruz Adası, Zamboanga, Filipinler

Pink Plaji Great Santa Cruz Adası, Zamboanga, Filipinler 

Filipinler’de bulunan Pink Beach pembe kumları ile dikkat çekiyor. Kumun bu rengi kırmızı mercanların parçalanması ile oluşmuştur. Plaja ziyaretçi sayısı sınırlıdır, bu nedenle gitmeden önce gerekli rezervasyonu yaptırmanızda fayda vardır.

Kaynak: National Gographic

İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın