Tarih, savaşlar, güncel olaylar, ekonomi, ticaret gibi birçok neden ülke sınırlarını şekillendirmektedir. Her zaman tel örgülü, korumalı sınırlar gelmesin aklınıza! İşte dünyada en ilginç 10 ülke sınırı:

1. Amerika Birleşik Devletleri – Meksika Sınırı

amerika birleşik devletleri meksika sınırı

Naco, Arizona ve Meksikalilar bu sınırda bulunan voleybol filesinde top oynayabilmektedir.

2. Haiti – Dominik Cumhuriyeti Sınırı

haiti dominik cumhuriyeti sınırı

Sınırın bir kısmı alabildiğine yesillikken diğer tarafı bozkır havasındadır. Bu keskin ayrım ülkelerin doğa kanunlarının göstergesi niteliğindedir.

3. Amerika Birleşik Devletleri – Kanada Sınırı

amerika birleşik devletleri kanada sınırı

AmerikaKanada sınırı dünyanın en uzun sınırıdır ve korumasızdır. Zafer Takı, bunun göstergesidir.

4. İspanya – Fas Sınırı

ispanya fas sınırı

Ceuta, İspanya‘da bulunan bir şehirdir ve Kuzey Afrika’nın Kuzey kıyısında Fas ile komşudur. Fas, bu şehir üzerinde hak iddia edince İspanya olası bir tehlikeyi önlemek adına 3 metre yüksekliğinde bir sınır inşa etmiştir.

5. Hollanda – Belçika Sınırı

hollanda belçika sınırı

Baarle Nassau, Hollanda‘da bulunan küçük bir kasabadır. Baarle Hertog ise Belçika‘da bulunur. İki ülke arasında evleri de kapsayan karışık sınır çizgileri vardır. Sınır bazı evleri ikiye böler, durumu ilginç kılan da budur. Ziyaretiniz sırasında fırsat bulursanız bu sınırı mutlaka görmeli ve fotoğraflamalısınız.

6. Nepal – Çin Sınırı (Everest Dağı)

nepal çin sınırı

Everest, dünyadaki en yüksek dağdır. Nepal ve Çin arasında bulunan bu dağ, doğal bir sınır olarak da kullanılmaktadır. İki ülkede de yer alan bu sınır, dünyanın en yüksek sınır noktası olarak da kabul edilmektedir.

7. Azerbaycan – Ermenistan sınırı

azerbaycan ermenistan sınırı

Bu ülkeler arasındaki sınırın dört kısmı diğerinde bulunmaktadır, bu da şaşkınlığa ve karışıklığa neden olmaktadır. Örneğin; Nahçıvan‘ın büyük bir kısmı Ermenistan‘da bulunmaktadır ama yönetimi Azerbaycan‘a aittir. İki ülke ile ilgili en ilginç gerçeklerden biri budur.

8. Güney Kore – Kuzey Kore sınırı

güney kore kuzek kore sınırı

Güney Kore ve Kuzey Kore yüzyıllardır savaş içerisindedir. Kore DMZ adı verilen bir bölge ve 258 kilometrelik bir sınır ile Güney ve Kuzey Kore birbirinden ayrılır. Bu sınır, dünyada en çok askeri şekilde donatılmış sınırlardan biridir. 24 saat boyunca askerler ile korunur. 1953 yılında iki ülke arasında bir ateşkes anlaşması yapılsa da bu sınır, pek de barışın simgesi olarak görülmemektedir.

9. Hindistan – Bangladeş sınırı

hindistan bangladeş sınırı

İki ülke arasındaki sınır, bir mahalle sınırını andırmaktadır. Bu derece basit olması, sınırı ilginç yapan özelliktir.

10. Gambiya – Senegal sınırı

gambiya senegal sınırı

GambiyaSenegal sınırı dünyadaki en ilginç sınırlardan biridir. Gambiya, tamamen Senegal’in içinde bulunmaktadır. Sınırın bu şekilde olmasının temel nedeni önceden Gambiya’nın İngiliz kolonisi olmasıdır.

İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın