Festivaller, bir yeri ziyaret etmek için tek başına dahi yeterli olabilen organizasyonlar. Kimi tarihi olaylardan, kimi geleneklerden, kimiyse tamamen eğlence amaçlı ortaya çıkmış festivaller arasında; bira, tiyatro ya da alışveriş festivali gibi alışılmış festival çeşitlerinin yanı sıra; domates, çamur veya maymun festivali gibi sıra dışı festival türleri de bulunuyor. İşte dünyanın en ilginç festivalleri

1. Peynir Yuvarlama Festivali

İngiltere, Gloucestershire‘da her yıl 25 Mayıs‘ta başlayan Peynir Yuvarlama Festivali, kuşkusuz en farklı festivallerden biri. Köklü bir geçmişe sahip olan festivalde 100’lerce kişi Coopers tepesinden yuvarlanan Gloucester peynirinin peşinden koşuyor ve onu yakalamaya çalışıyor. Yarış esnasında ise hem katılımcılar hem de izleyenler açısından oldukça eğlenceli, renkli görüntüler ortaya çıkıyor.

2. Çamur Festivali

1998 yılında Güney Kore, Boryeong‘ta başlayan ve köklü bir geçmişi bulunmamasına rağmen hem sağlıklı hem eğlenceli bir festival olduğu için her yıl binlerce kişinin ilgisini çeken Çamur Festivali, mineral yönünden zengin olan çamur dolu havuzlara girilerek gerçekleştiriliyor.

3. Eş Taşıma Festivali

Her yıl 4 Temmuz‘da Finlandiya‘nın Sonkajarvi kentinde gerçekleştirilen Eş Taşıma Festivali, eşini sırtında taşırken yarışı kazanmaya çalışan kocalara ve bu eğlenceli anlara tanıklık eden kişilere ev sahipliği yapıyor. Yarışı birinci bitiren ise eşinin ağırlığı kadar bire kazanıyor.

4. Maymun Festivali

Her yıl Kasım ayında Tayland‘ın Lopburi bölgesinde gerçekleştirilen Maymun Festivali, adeta 600’ü aşkın maymuna açık büfe ziyafet sunuyor. Geniş bir alana yayılan sebze, meyve, sosis ve dondurma gibi toplam ağırlığı 2 tonu geçen yiyecekler tamamen maymunlara bırakılıyor.

5. Domates Festivali

Dünyanın en ilginç festivalleri arasında belki de en bilineni her yıl Ağustos‘un son haftasında İspanya, Valencia‘da düzenlenen Domates Festivali. Tarihi 1945 yılındaki Franco karşıtı gösterilere kadar uzanan Domates Festivali, dünyanın dört bir yanından gelen turistleri festivalin düzenlendiği Bunol Köyü‘ne çekiyor. Tonlarca domatesi birbirlerine fırlatan kalabalık adeta bir yemek savaşı başlatıyor.

6. Çıplaklar Festivali

Birçok konuda sıra dışı olmayı başaran Japonya, festival konusunda da oldukça farklı bir çizgide ilerliyor. Sık sık Sumo güreşçilerinin üzerinde de görülen ve Japonlar’ın geleneksel iç çamaşırı sayılan Fundoshi ile sokaklara çıkan erkekler, bu şekilde sokaklarda dolaşıp, birbirlerine çamur atıyor ve ardından suya girerek ruhlarını arındırıyorlar.

7. Burning Man Festivali

Son yılların en trend ve en sıra dışı festivalleri arasında yer alan Burning Man, Nevada’da, Black Rock çölünün ortasında gerçekleşmesine rağmen 50.000 üzerinde ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor. Hedonizm temelli bir festival olan Burning Man, adını çeşitli sanatsal aktiviteler ardından festival sonunda yakılan ahşap adam heykelinden alıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın