dünyanın en pahalı caddesi

Manzarası, konumu, civarda oturan insanları, yapıların mimari açıdan durumu, merkezliği, ihtiyaçlara ulaşımda kolaylığı gibi birçok unsur bir caddeyi popüler hale getirebilir. Dünyada bazı yerler popüler hale geldikçe daha da pahalı olabilir.

Bir araştırmaya göre dünya zenginleri ortalama 78 milyon dolarlık emlak sahibi. Onların evlerinin olduğu yerler de daha değerli ve daha pahalı hale gelmektedir. İşte dünyadaki en pahalı 10 cadde:

10. Montaigne Caddesi, Paris

Avenue Montaigne, Paris

Bu kalburüstü cadde, meşhur Şanzelize Caddesi‘nin yakınındadır. Harry Winston, Christia nDior, Salvatore Ferrogamo gibi moda devlerinin yerleri bu caddededir. Caddede metrekarenin ortalama fiyatı 26.000 Dolar’dır. Kanada Büyükelçisi Montaigne Caddesi’nde yaşayan ünlü kişilerdendir.

9. Beşinci Cadde, New York

Fifth Avenue, New York

59 – 96 caddeler arasında bulunan, Central Park bitişiğindeki bu cadde, uzun zamandır zengin ve ünlülerin ikametgahı olmuştur. Ayrıca bu caddede birçok ünlü moda markasını bulabilirsiniz. Metrekare fiyatının 28.000 Dolar olduğu Beşinci Caddede yaşayanlar arasında Tom Brokaw ve Bill Murray vardır.

8. Ostozhenka, Moskova

Ostozhenka, Moscow

Moskova‘nın merkezinde bulunan bu cadde, lüks ve tarihin merkezidir. Bir keresinde bu caddedeki beş katlı bir apartman 48 Milyon Dolar’a satılarak bölgedeki ve dünyadaki en pahalı satışlardan biri olmuştur.

7. Romazzino Tepesi, Sardinya

Romazzino Hill, Sardinia

Bu tepe ve civarı 1960’lardan beri milyonerlere ev sahipliği yapmaktadır. 2012 yılında bir İtalyan zengini buradaki villasını 148 Milyon Dolara satmıştır. Tepede yer sahibi olmak için metrekaresine 32.900 Dolar ödemeyi gözden çıkarmanız gerek. Burada yaşayan ünlüler arasında Suudi Arabistan siyasetçisi Ahmed Zaki Yamani, Katar kraliyet ailesi gibi isimler bulunmaktadır.

6. Chemin de Ruth, Cenova

Chemin de Ruth, Geneva

Bu caddedeki yapıların çoğunda yüzme havuzu, Cenova Gölü manzarası, peyzaj harikası bahçeler ve Birleşik Milletler Binaları bulunmaktadır. Metrekare fiyatı 37.000 Dolar olan caddede yaşayan ünlülerden bazıları Peugeot Ailesi, eski tenis oyuncusu Henri Leconte, eski kayak sporcusu Jean Claude Killy’dir.

5. Paterson Tepesi, Singapur

Paterson Hill, Singapore

Sakin bir yer olan Paterson Tepesi, tasarımcı moda mağazaları ve Michelin yıldızlı restoranları ile bilinir. Metrekare fiyatı 42.500 dolar olan bu tepede yaşayan kişilerden bazıları şunlardır: Facebook yardımcı kurucusu Eduardo Saverin, eski Singapur güzeli Racahel Kum.

4. Boulevarddu General de Gaulle, Capa Ferrat, Fransa

Boulevard du General de Gaulle, Cap Ferrat, France

Coted’ Azur kıyısında bulunan bu bulvar, dünyanın en pahalı yerleşim yerlerinden biridir. Sahil şeridindeki villaları ile ünlüdür. Metrekare fiyatı 79.000 dolara kadar çıkar. Burada yaşayan ünlü isimlerden bazıları Brad Pitt, Angelina Jolie, Paul Allen ve hayattayken Charlie Chaplin’dir.

3. Prenses Grace Caddesi, Monaco

Avenue Princess Grace, Monaco

Monaco özellikle Mayıs aylarında Formula 1 yarışları sırasında zenginler ile dolar taşar. Deniz kenarındaki bu caddede 550 katlı bir yapının inşası hala devam etmektedir ve tamamlandığında civarın en yüksek binası olacaktır. Metrekare fiyatı 86.000 dolar olan bu caddede Andrea Bocelli, Roger Moore, Lewis Hamilton, Helena Christensen gibi isimler yaşamaktadır.

2. Kensington Saray Bahçeleri, Londra

Kensington Palace Gardens, London

En ünlü sakinleri William ve Kate olsa da bu caddede birçok ülkenin elçiliği bulunmaktadır. Ayrıca Londra’nın zenginleri de burada ikamet etmektedir. Metrekare fiyatı 107.000 dolar olan bu yerde yaşayan kişilerden bazıları şunlardır: Cambridge Dük ve Düşesi, Bernie Eccleston’ın kızı Tamara, Roman Abramovich.

1. Pollock’s Path, ThePeak, Hong Kong

Pollock's Path, The Peak, Hong Kong

Hong Kong’da bir dağın zirvesinde bulunan bu yer dünyanın en zenginlerinin favorisidir. Gökyüzü ve liman manzarası ile eşsiz bir konuma sahiptir. Metrekare fiyatı 120.000 dolar olan bu yerde aktör Stephen Chow, HSBC yöneticileri yaşamaktadır.

Kaynak: Business Insider

İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın