romantik tatil

Bir seyahate çıkarken dikkat ettiğiniz birçok kıstas, aradığınız birçok özellik olabilir. Kimi gezerken öğrenmek, yeni kültürler tanımak ister, kimi için gastronomi çok önemlidir, kimi ise romantizm arar. İşte bu kişiler için dünyanın en romantik 17 destinasyonu:

Kaynak: National Geographic (17 of the World’s Most Romantic Destinations)

1. Moselle Nehri Vadisi, Batı Avrupa

Moselle River Valley fotorğafı

Nehir kenarında evler, mistik bir atmosfer, zengin doğa ve yamaçlardaki üzüm bağları ile sizi bu dünyadan alıp yeni yerlere götürecek bir yerdir.

2. Bruges, Belçika

brugge fotoğrafı

Belçika‘nın ufak ama turistik şehri Bruges, kanalları, sakinliği, kendine has havası, renklerinin canlılığı ile Avrupa’da mutlaka görmeniz gereken yerlerden. Bruges, Son yıllarda iyice popüler olup çok turist çekse de şehrin romantik havası hala korunmakta.

3. Isle of Skye, İskoçya

isle Of skye fotorğafı

En eski jeolojik oluşumlardan olan Isle Of Skye, gerçek olamayacak kadar harika doğa manzaralarına ev sahipliği yapıyor. Tam olarak huzurun karşılığı olarak nitelendirilen bu İskoç toprağı, dünyadaki en romantik destinasyonlardan biri.

4. Mykonos, Yunanistan

mykonos fotoğrafı

Ülkemize yakınlığı nedeniyle de tercih edilen Mykonos, Ege kıyılarındaki en güzel yerlerden. Deniz, güneş, kumun romantizm ile birleştiği Mykonos küçük ama kesinlikle gezilmeye değer bir yer.

5. Fransız Rivierası, Fransa

fransız Rivierası fotoğrafı

Fransız Rivierası boyunca dağlık kasabalar, mimari harikası köprüler, masmavi denizin göz alıcı sahil şeridi eşsiz bir tecrübe sunar size. Bu kıyı şeridi mutlaka görmeniz gereken dünyanın en romantik destinasyonlarındandır.

6. San Sebastian, İspanya

San Sebastian fotoğrafı

San Sebastian, Ulia Dağı’ndan eşsiz deniz manzarası ile bilinir. Şehir, deniz ve doğanın iç  içe olduğu San Sebastian, romantizm arayışındaysanız size göre bir adres.

7. Yunnan, Çin

Yunnan fotoğrafı

Yunnan, tipik bir Çin eyaleti olmasının yanı sıra sessiz sakin ve göz alıcı derecede güzel olması nedeniyle yılın her zamanı ziyaretçi çeker. Özellikle dağlık kesimi ile ünlüdür.

8. Venedik, İtalya

venedik fotoğafı

Kanallar şehri olan Venedik, romantizm denilince akla gelen ilk yerlerden. Kanal kıyısındaki restoranlarda güzel müzikler eşliğinde yemek yemek, gezinen gondolları izlemek size hatırlanası anılar bırakır. Şehir, İtalya’nın en romantik yerlerinden.

9. Big Sur, Kaliforniya

big sur fotoğrafı

Big Surda yer alan koylar, karpostallardaki görüntüleri andırır. Bir eyalet parkına da ev sahipliği yapan Big Sur, kafa dinleyebileceğiniz romantik bir yerdir.

10. Kerala, Hindistan

Kerala fotoğrafı

Romantizm ile bağdaştırılan Kerala, yüzen evleri ile de meşhurdur. Özellikle gün batımında bu evlerden manzarayı izlemek eşsiz bir tecrübedir.

11. Bhutan, Güney Asya

Bhutan fotoğrafı

Bhutan‘da bulunan ev tarzı restoranlar size farklı bir atmosfer sunmaktadır. Ayrıca doğası ile de dikkat çeken bir coğrafyadır.

12. Batı Slovenya, Orta Avrupa

Slovenia fotoğrafı

Gölleri, adaları, mimarisi, korunmuş doğası, kendine has havası ile Slovenya, Orta Avrupa’nın en çok ziyaret edilen yerlerindendir. Romantizm denilince de akla gelen bir destinasyondur.

13. Hamilton Adası, Avustralya

Hamilton adası fotoğrafı

Yüksek bir yerden buraların manzarasını izlemek harika olur. İnsan kendini başka bir dünyada gibi hissederken huzuru iliklerine kadar hisseder.

14. Yucatan Peninsulası, Meksika

Yucatan fotoğrafı

Başka bir dünya tanımının tam karşılığı olan Yucatan da gezmenin yanı sıra durgun sularda yüzmenin de tadını çıkarabilirsiniz.

15. Neuschwanstein Kalesi

Neuschwanstein kalesi almanya

Disney’ın “Uyuyan Güzel” kalesine ilham veren Neuschwanstein, masallardan fırlamış gibidir. Buraya geldiğinizde kendinizi bu dünyada değil gibi hissetmeniz kaçınılmazdır.

16. Rio de Janeiro, Brezilya

Rio de Janeiro fotoğrafı

Brezilya‘nın bu kesimi canlı atmosferi ile bilinir de romantizm ile bağdaştırılması ile de ünlüdür.

17. Jukkasjarvi, İsveç

Jukkasjarvi fotoğrafı

Küçük bir yerleşim yeri olan Jukkasjarvi, kar ve romantizm severler için eşsiz bir seçenek. Bembeyaz karlar içerisinde güzel mimari eserleri ile görülmeye değerdir.

İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın