dünyanın en ünlü kayak merkezleri

Kayak mevsiminin ortasına geldiğimiz şu günlerde tatilinizi geçirmek isteyebileceğiniz ve kış sporlarıyla ilgilenen pek çok kişinin dünyanın en ünlü kayak merkezleri olarak değerlendirdiği tesisleri sizler için sıraladım. Listede yer alan merkezler çeşitli seviyelerdeki pistlerin yanında tatilinizi keyifli hale getirecek eğlence olanaklarını da içeriyor.

Aspen / Colorado

Aspen ünlü kayak merkezleri

Dünyanın en ünlü kayak merkezleri listesinin ilk sırasında yüksek sosyetenin ilgi gösterdiği Aspen var. Amerika Birleşik Devletleri’nin ortabatı bölümündeki Rocky ve Elk Dağları arasında kalan Aspen Kasabası, sarp kayalıklarla çevrili pistlere sahip. Her düzeyden kayakçıya hitap eden bu pistler Buttermilk, Aspen Highlands ve Snowmass. Belirli aralıklarla FIS Dünya Kupası yarışmalarına ev sahipliği yapan pistlerde günümüzde ESPN Winter X gibi yarışmalar ve kültürel etkinlikler düzenleniyor.

Vail / Colorado

Vail kayak merkezleri

Aspen’e göre daha hesaplı konaklama ve eğlence seçeneklerini barındıran Vail, Amerika Birleşik Devletleri’nin tekil kayak alanları arasında en geniş araziye sahip olanı. Daha çok profesyonellere ve orta düzey kayakçılara uygun olan kayak merkezinin 5.300 dönümlük arazisi içerisinde teleferik sistemleriyle kolayca çıkılabilen 193 farklı pist bulunuyor. Vail, kış sporlarının yanı sıra sanat ve müzik etkinliklerine de ev sahipliği yapıyor.

Stowe / Vermont

Vermont ünlü kayak merkezleri

Vermont’taki en yüksek dağ olan Mansfield ile Spruce Tepesi’ndeki iki kayak alanından oluşan Stowe’da başlangıç, orta ve profesyonel düzeyde kayakçıların yoğun ilgi gösterdiği 5 farklı pist bulunuyor. Aradaki bağlantı sayesinde yetişkinlere özel etkinliklerin düzenlendiği Smugglers Notch’a geçiş yapılabilen dik yamaçlı kayak merkezinde çok sayıda mağaza ve restoran faaliyet gösteriyor. Ünlü kış sporları merkezi Stowe ayrıca Kuzey Amerika’nın en ünlü golf merkezlerinden birisi.

Whistler&Blackcomb / British Columbia

Whistler&Blackcomb dünyanın en ünlü ünlü kayak merkezleri

Kuzey Amerika’nın en büyük kayak merkezi olarak anılan Whistler & Blackcomb, Vancouver’ın 121 km kuzeyinde yer alıyor. Biri 2.182, diğeri ise 2.240 metre yüksekliğe sahip iki dağı kapsayan kayak merkezi en basitinden, ekstremine kadar tüm kış sporlarının yapılabildiği çeşitli büyüklükteki yüzlerce piste sahip. Whistler and Blackcomb etrafında her zevke ve bütçeye hitap eden yeme-içme, alışveriş ve eğlence olanakları bulunuyor.

Mont-Tremblant / Quebec

Mont Tremblant Quebec ski

1939’dan beri kayak merkezi olarak kullanılan Mont-Tremblant, Montreal’den sadece birkaç saat uzaklıkta. Kanada’nın ilk kış sporları merkezi unvanını taşıyan tesis, 269 hektarlık alanı içerisindeki 4 farklı yamaçta 96 kayak pistini barındırıyor. Bu pistlerin büyük çoğunluğunun zorluk seviyesi yüksek olmakla birlikte aralarında orta ve başlangıç seviye kayakçıların ilgisini çekecekler de bulunuyor. Kuzeydoğu Amerika’nın en büyük kayak merkezindeki teleferikler saatte 27 binden fazla kayakçıyı zirveye taşıyabiliyor.

Banff&Lake Louise / Alberta

Banff & Lake Louise

Kaplıcalarıyla ünlü Banff Ulusal Parkı’nın içerisinde yer alan Banff & Lake Louise Kayak Merkezi Sunshine, Mt Norquay ve Lake Louise isimli 3 alandan oluşuyor. Deniz seviyesinden yüksekliği 2.730 metre olan Sunshine Village, yüksek zorluk seviyesine hitap ediyor. Teleferik sistemi sayesinde kolayca ulaşılabilen Mt Norquay ve Lake Louise ise barındırdığı farklı tipteki pistlerle her seviyeden kayakçıya kış sporlarının tadını çıkarma fırsatı veriyor.

Chamonix / Fransa

Chamonix kayak merkezleri

1924 yılında düzenlenen ilk kış olimpiyatlarına ev sahipliği yapan Chamonix, Alpler’in en yüksek zirvesi olan Mont-Blanc’ın eteklerinde bulunuyor. Fransa, İtalya ve İsviçre sınırlarının kesiştiği noktaya yakın konumdaki merkezin kayak yapılabilen en yüksek yeri 3.600 metrede. Kasım ayından mayıs sonlarına kadar kayak yapılabilen Chamonix, kalabalık pistlerinin yanı sıra gece hayatıyla da ünlü. Pistlerin bulunduğu Mont-Blanc ayrıca yol bisikletinin en önemli tırmanış parkurlarından birisi.

Cortina / İtalya

Cortina ünlü kayak merkezleri

1956’da kış olimpiyatlarının düzenlendiği, günümüzdeyse dünya kupası yarışlarına ev sahipliği yapan Cortina, Dolomitler’in orta kesiminde yer alıyor. Alberto Tomba’nın kayağa başladığı yer olarak ünlenen kayak merkezi, Dolomiti Superski adı verilen bölgenin orta ve ileri seviyedeki kayakçılara hitap eden en zevkli pistlerini içeriyor. Tesise adını veren Cortina Kasabası, trafik yoğunluğu düşük sokaklarında çok sayıda mağazayı barındırıyor.

Kitzbühel / Avusturya

Kitzbühel dünyaca ünlü ünlü kayak merkezleri

Toplam uzunluğu 179 kilometreyi bulan pistleriyle “Alpler’in İncisi” unvanını kazanan Kitzbühel, 1964 ve 1976 kış olimpiyatlarının düzenlendiği Inssbruck’un 100 kilometre doğusunda bulunuyor. Kış sporları aktivitelerinin 1892 yılında başladığı kasaba, yılın 180 günü kar yağışı alıyor. Kayak bölgesi 18 kategoride kapsamlı olarak test edilmiş olan Kitzbühel, amatör kayakçıların yanı sıra yılın belirli dönemlerinde Avusturya Milli Takımı’nın antrenman yaptığı bir tesis.

Zermatt / İsviçre

Zermatt kayak merkezi

Gstaad ve St. Moritz ile birlikte ülkenin en popüler kayak merkezlerinden birisi olan Zermatt, İsviçre’nin en yüksek zirvelerinden Matterhorn Dağı’nın eteklerinde yer alıyor. En yüksek noktası 3.883, en alçak noktasıysa 1.620 metre olarak ölçülen tesisin pistlerinin toplam uzunluğu 360 kilometre. Tüm zorluk seviyeleri için uygun yapıdaki pistlerin kenarlarında pek çok ünlü restoran bulunuyor.

Dünyanın en ünlü kayak merkezleri yazısı ile sizlere kış döneminde çıkacağınız tatiller için tercih edebileceğiniz kayak merkezleri hakkında bilgi vermek istedim. Kış dönemi için farklı arayışlar içerisindeyseniz sitemizin arama özelliğine başvurabilirsiniz.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın