Düzce gezilecek yerler listesi

Batı Karadeniz’in en yeşil en cennet köşesi karşınızda. Her mevsim ayrı bir güzel burası. İster trekking yapmak için gelin, ister Melen Çayı’nda rafting, isterseniz de jeep safari. Düzce doğa sporlarının da şüphesiz en vazgeçilmez şehirlerinden. Üstelik kampçılar için de kaçırılmayacak güzellikte yaylaları, şelaleleri, gölleri ve piknik alanları mevcut. İstanbul’a bu kadar yakın ama bir o kadar da uzak bu şehir günübirlik ya da hafta sonu kaçamakları için de oldukça ideal. Eğer siz de şehrin gürültüsünden uzaklaşıp doğa ananın kucağına koşmak isteyenlerdenseniz Düzce gezilecek yerler listemize mutlaka göz atmalısınız.

Düzce Gezilecek Yerler

1. Düzce Samandere Şelalesi

Düzce gezilecek yerler Samandere Şelalesi

Düzce il merkezine 26 km uzaklıkta bulunan Samandere Şelalesi, Samandere Köyü sınırları içerisinde yer almaktadır. Orman Bakanlığınca “Tabiat Anıtı” olarak tescil edilen Samandere Şelalesi, aynı zamanda Türkiye’nin tescil edilen ilk tabiat anıtı olma özelliğini taşımaktadır. Samandere Şelalesi içerisinde anıt ağaçlar, 3 şelale ve Cadı Kazanı adı verilen bölümler bulunmaktadır. Şiddetli akan su sesi, yemyeşil doğası ve bol oksijeni ile keşifçilerin mutlaka görmesi gereken bu yeri Düzce gezilecek yerler listenize mutlaka eklemelisiniz.

2. Güzeldere Şelalesi

Düzce gezilecek yerler Güzeldere Şelalesi

Düzce gezilecek yerler listemizin en güzel şelalelerinden biri bana göre Güzeldere Şelalesi’dir. Güzeldere Şelalesi Düzce ilinin Gölyaka ilçesine 16 km mesafede bulunan bir doğa harikası. Tabi bu güzelliğe ulaşmak o kadar kolay olmuyor. Güzeldere Şelalesi’ne ulaşabilmek için bolca basamaklı bir yol çıkıyor karşımıza. Merdiven inerken görece daha az yorulsak da dönüş yolu epeyce nefessiz bırakıyor. Öyle ki bizim gibi yorulan kişiler için merdivenli yol üzerinde dinlenmek için banklar yapılmış. Yol üzerinde nefessiz kalıp iki büklüm olmuş onca kişiyi görünce şelaleyi daha çok merak etmeye başlıyor insan. Hedefe ulaştığınızda ise gördüğümüz manzara muhteşem. Gürül gürül akan görüntüsüyle büyüleyen Güzeldere Şelalesi  aynı zamanda Türkiye’nin en yüksek şelalelerinden biri olma özelliğini de taşıyor. Benim gittiğim dönemde debisi biraz düşük olsa da bu güzelliğe kesinlikle hayran kaldım..

Düzce Güzeldere

3. Aktaş Şelalesi

Düzce şelaleleriyle ünlü bir şehrimiz olunca Düzce gezilecek yerler listemizde de bolca şelale listesi oluyor tabi. Aktaş Şelalesi de Akçakoca şehir merkezine 11 km. mesafede bulunan Aktaş köyünde yer almakta. 50m yükseklikten dökülen şelale Düzce’ye gelmişken görülmesi gereken yerlerden biri.

4. Aydınpınar Şelalesi

Düzce’nin Aydınpınar Köyü’ne bağlı olan Aydınpınar Şelalesi aynı zamanda bir yürüyüş parkuruna sahip olma özelliğini taşıyor. Treking yapmak isteyenler için orta zorlukta bir parkura sahip olan Aydınpınar Şelalesi’ni gezerken meşe, gürgen, kestane gibi ağaçların ve şelalelerin arasından geçmek sizlere mükemmel bir deneyim yaşatacak. Şelalenin yanındaki alabalık tesislerinde isterseniz yemeğinizi yiyebilir ya da etrafındaki bungolov evlerde konaklayarak bu güzelliğin daha uzun süreli tadını çıkartabilirsiniz. Yok ben çadırımla geldim derseniz de kamp yapmak için şirin bir alanı mevcut.

5. Kurugöl Kanyonu

Düzce’nin Kaynaşlı ilçesi sınırları içerisinde bulunan Kurugöl Kanyonu doğa içerisinde yürüyüş yapmak isteyenler için en doğru adres olacak. Düzce merkeze 50 km Akçakoca merkezine ise 14 km uzaklıkta bulunan kanyon aynı zamanda Orman Bakanlığınca sülün yetiştirme ve yerleştirme alanı olarak belirlenmiş. Nesli tükenmekte olan sülünlerin doğada çoğalması için de av yasağı uygulanmaya başlanmış.

6. Düzce Derdin Kaplıcası

Düzce gezilecek yerler listemizin en şifalı adresi Derdin Kaplıcası. Kokusuz, tertemiz, 42 derecelik suyu ile kaplıca gelenlere birçok hastalık için şifa dağıtıyor. Mide, safra kesesi, böbrek, şeker ve deri hastalıkları bunlardan sadece birkaçı..

7. Torkul Yaylası

Düzce gezilecek yerler torkul yaylası

Torkul Yaylası Düzce’ye 22 km mesafede bulunan bir doğa harikası. Yalnız yol oldukça meşakkatli ve 22 km yolu almak epeyce uzun sürüyor. Biz bu yolu yaklaşık 1-1,5 saat arasında aldık. Ancak bu yolculuğumuza değdi ve kendimizi adeta bir kartpostalın içerisinde bulduk. Aslında Düzce’nin hemen hemen bütün yaylalarının bu denli güzel olduğunu gezimize devam ettikten sonra öğrenmiş oldum. Yayla içerisinde bir çeşme mevcut ancak su şansınıza kesik de olabilir. Böyle bir durumda en yakın çeşme ise 1 km mesafedeki Torkul Göleti’nde bulunuyor. Su ihtiyacınızı buradan karşılayabilirsiniz. Merkezle kıyasladığımızda arada 11-12 derece sıcaklık farkı var yaylada. Bu nedenle yanınıza polarlarınızı, yaz-kış demeden mont ve kabanlarınızı almayı sakın unutmayın.

8. Efteni Gölü

Düzce'de gezilecek yerler efteni gölü

Düzce gezilecek yerler listemizin olmazsa olmazı Efteni Gölü aynı zamanda bir kuş cenneti. Burada yaklaşık olarak 150 kuş çeşidinin var olduğu söylenmekte. Ancak gittiğim zaman çok fazla çeşide rastlamadım ya da bana görünmek istemediler kim bilir 🙂 Düzce il sınırları içerisinde Aydınpınar Köyü’nde bulunan Efteni Gölü’ne gitmek isteyenler, TEM’den Düzce’ye doğru devam edip Hendek çıkışından Gölyaka istikametini takip ederek göle ulaşabilirler. Efteni Gölü’nün hemen ilerisinde de Güzeldere Şelalesi karşılıyor olacak sizleri.

Bu arada Efteni Gölü ile ilgili bir de efsane var dilden dile dolaşan. Sizlerle de paylaşmak isterim; Bizans ordusu savaştan dönerken gölün kıyısında konaklamışlar. Yolda giderken Prenses Eftelya’nın ellerinde ve yüzünde yaralar çıkmış. Ancak göl kıyısında yerden çıkan sıcak sularla banyo yapan Eftelya’nın yaraları iyileşmeye cildi de güzelleşmeye başlamış. Bu durumu gören Bizans İmparatoru, göl kıyısındaki sıcak su bulunan yere bir hamam inşa edilmesini emretmiş. Prensesi bakıcılarıyla beraber bırakıp dönmüş. Bir gün prenses sandalla gezinirken gölün karşı kıyısında yaşayan bir Osmanlı delikanlısına gönlünü kaptırmış ve birbirlerini ziyaret etmeye başlamışlar. Prenses yine sandalla sevgilisine gittiği bir gün sandalı batmış ve boğulmuş. O günden sonra gölün adı Efteni Gölü olarak anılmaya başlanmış. Efsaneler güzeldir 🙂

9. Kardüz Yaylası

Kardüz yaylası 1700 m yüksekliğinde bir yayla. Yaylanın etrafında herhangi bir işletme mevcut değil. Bu nedenle de buraya gelmeden önce yiyecek içecek alışverişinizi yapmış olmanız gerekiyor. Çoğu yaylada olduğu gibi burada da bir çeşme var ve buradan su ihtiyacınızı karşılayabiliyorsunuz. Kampçılar için de oldukça geniş bir alan mevcut. Bulduğunuz çayıra kamp atabilir ve bu güzelliğin tadını çıkarabilirsiniz. Kardüz Yaylası’na gitmek isterseniz Orman İşletme’nin sağından devam ettiğinizde karşınıza bir dere çıkacak. Bu derenin üzerinden geçtiğinizde Alidayı Alabalık Çiftliği’ni göreceksiniz. Bu yolun sağ tarafından ilerlediğinizde ise karşınıza Kardüz Yaylası’nın tabelaları çıkacaktır.

10. Pürenli Yaylası

Düzce gezilecek yerler Pürenli Yaylası

Düzce’nin Gölyaka ilçesine bağlı Pürenli Yaylası, Gölyaka’ya 24, Düzce’ye 28 km uzaklıkta bulunuyor. Rakımı 1400 m olan yayla yaz kış çok soğuk. Gelmek isteyenlerin mutlaka kalın giyinmesi gerekiyor. Düzce gezilecek yerler listesindeki benim en sevdiğim yayla olma özelliğini de taşıyor burası.Yolu oldukça meşakkatli ancak kesinlikle buna değiyor ve tekrardan gelme planları yapıyorsunuz benden söylemesi:)

Yaylanın etrafında çok güzel bir gölet bulunuyor. Renklerin gölete yansıması muhteşem bir fotoğraf karesi de sunuyor fotoğrafçılara. Zaten fotoğraflarını görüp gelme kararı aldığım bu doğa harikası beni yanıltmıyor. Her bir karesi masal tadında buranın. Bir tarafta bana poz vermek için sıraya giren inekler bir tarafta yemyeşil bir doğa, çeşmeden akan dupduru bir su. Bir doğasever daha ne bekleyebilir ki..

Düzce göl

Kamp yapmak isteyenler gölün etrafında ücretsiz olarak çadırlarını kurulabiliyor ve hemen yanındaki çeşmeden de su ihtiyaçlarını karşılayabiliyorlar. Pürenli Yaylası genellikle haftasonu piknikçileri için biçilmiş kaftan. Semaverde demlenen çayın mangalda pişen etin tadı da ayrı oluyor Pürenli’de. Tüm bu güzelliklere rağmen mangalcıların duyarsızlığı nedeniyle adım başı çöpe rastlayınca insan kızmıyor değil. Ancak Pürenli o kadar güzel ki burada uzun süreli sinirlenmek de mümkün değil keyifsiz olmak da. Adeta huzur kokuyor bu yayla. Ağustos aylarında yöre halkının düzenlediği yöresel yayla şenliklerine de ev sahipliği yapan Pürenli’ye gelmek isterseniz tavsiyem şenlik dönemlerini takip ederek gelmeniz. Pürenli Yaylası’na gelmişken trekking yapmak isterseniz de uzun bir yürüyüş sonrası tabelaları takip ederek Balıklı Yaylası’na ulaşabilirsiniz.

11. Akçakoca Plajları

Düzce akçakoca plajları

Düzce’ye kadar gelmişken kendimizi Akçakoca’nın tertemiz sularına bırakmadan olmaz. Akçakoca deniz, kum ve güneş üçlüsünü Ege ve Akdeniz dışında size doyasıya yaşatacak iddalı bir belde kesinlikle. Eğer Düzce gezilecek yerler listenizde denize girmek de varsa Çayağzı Plajı, Limoncuk Plajı, Melenağzı Plajı, Karaburun Plajı ve Değirmenağzı Plajlarını listenize eklemeyi unutmayın.

12. Fakıllı Mağarası

Akçakoca şehir merkezine 8 km uzaklıkta bulunan Fakıllı Mağarası damlataş bakımından oldukça zengindir. Astım ve nefes darlığına iyi gelen bu mağarayı mutlaka listenize ekleyin.

13. Akçakoca Ceneviz Kalesi

Cenevizliler tarafından inşa edilen kale Akçakoca şehir merkezine 3 km uzaklıkta bulunmaktadır. Doğa ile tarihin buluşma noktası olan kalenin etrafında piknik yapabilir ya da hemen önündeki plajdan kendinizi serin sulara bırakabilirsiniz.

Düzce’ye Nasıl Gidilir?

İstanbul-Düzce arası yaklaşık 220 km’dir. Bu mesafe yaklaşık olarak 2.5 saat sürmektedir. Düzce’ye kendi aracınızla ulaşabileceğiniz gibi her gün düzenli sefer yapan Metro Turizm ve Düzce Güven otobüs firmaları ile de ulaşabilirsiniz. Bilet fiyatları yaklaşık olarak 40 TL olup her saat başı sefer bulmanız mümkündür.

Avatar
İstanbul doğumlu.Yıldız Teknik Üniversitesi İktisat bölümü mezunu. Haftaiçi finansçı, tam zamanlı gezgin. Gördüğü güzellikleri etrafındakilerle paylaşan, keşfedilmemiş bir günü ömürden saymayan amatör yazar-çizer, fotoğraf çeker bir keşifperest.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın